Inkrementální enkodéry serv

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2017, 7:34

To ale tvrdim od zacatku ze to takhle ma vetsina vyrobcu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2017, 8:10

no a deje se to dnes a denne
kdyz chci prodat neco s linuxcnc tak se vofrnujou ze to nema siemens nebo neco podobneho
pritom siemens to je vystavni ukazka tohodle pristupu
drzet zakaznika za koule a kdyz se neco posere tak te jeste osolej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

4. 1. 2017, 8:10

Ono je to docela těžké
A co vyměnit "super" enkodér za něco univerzálního?
Pokud se kouknete na cenu motoru a cenu encoderu
Cena motoru 750W je 5500kč cena encoderu na ten samí motor 4300kč
Takže výměna nepřipadá v úvahu
Já beru jako standart ABZ 10 000p/ot ale co jsi budeme povídat je to jenom proto že tohle se dá objednat v číně na každém rohu :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 1. 2017, 9:17

no jenže když koupíš motor na toho siemense, fanuca tak ti za něj řeknou 30-50 + servis..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

4. 1. 2017, 9:44

Tomu věřím třeba se dočkáme doby kdy si půjdeme koupit stroj a dají nám na výběr z 10 pohonů a 5 systémů :D :D :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 1. 2017, 10:39

tak dneska se nabízej stroje s několika systémy.. jenom by asi výrobce byl sám proti sobě, pokud by tam dal něco obvyklého snadno koupitelného, protože převážná část zisku je z oprav servisů, optionů atd..
uplně mě vytáčí, když koupíš starší stroj s měničem třeba od Yaskawa ke kterému je známá dokumentace a ty to koupíš ve stroji, kde je ten samej měnič jen má jiné konektory, jiné zapojení a je označenej značkou výrobce a stojí 3x tolik a podpora od výrobce žádná..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 1. 2017, 11:41

kutil_tim píše:no trochu jsme zatrolovali vlákno
mě by zajímalo jakým způsoben se nakupují stroje do firem ?
matematická otázka kolik je % z 0 -
kolik by dostal % nákupčí, zprostředkovatel,dotace pokud by koupil třeba linuxcnc, nebo jiný soft třeba do školy za 0 Kč
jenže on nekoupí jen ten linuxcnc .. on koupí stroj s linuxcnc a bude chodit "stejně" jako ten samý stroj se Siemensem jen bude třeba o 300, 500 levnější.. ale máš pravdu, když se nakupuje tak je obvyklé platit nějaké všimné vyjádřené v % a čím menší částka tím menší všimné.. proto obvykle není problém koupit do státní firmu věc za miliony, ale věc za pár tisíc problém je..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2017, 3:41

robokop píše:no a deje se to dnes a denne
kdyz chci prodat neco s linuxcnc tak se vofrnujou ze to nema siemens nebo neco podobneho
pritom siemens to je vystavni ukazka tohodle pristupu
drzet zakaznika za koule a kdyz se neco posere tak te jeste osolej
Abychom byli spravedliví, tak to dělá nejenom Siemens, ale snad všechny německé firmy (možná i jiné, ale s těmi nemám osobní zkušenost).

Konkrétní příklad z praxe: drahá technologie, vybavená pohony a řízením od jednoho německého výrobce (ne Siemens, ale nemůžu jmenovat, jsem vázán mlčenlivostí). Tu technologii vyrobila a dodala jiná německá firma. Už je to starší, tak je teď třeba něco povyměňovat. Dodavatel celé technologie už to nevyrábí, začal dělat něco jiného. Ale výrobce pohonů komponenty stále vyrábí, takže hurá.
Jenže ono ne.
Němečtí výrobci jsou čestní a morální, takže když zákazník nakoupil jejich výrobky jako komponenty v dodávce od někoho jiného, tak vám napřímo nic nedodají. Jedině přes toho původního dodavatele celé technologie, aby ten si na tom mohl přirazit svá procenta.
Jenže ten výrobce celé technologie už to nedělá a dělat nechce. A výrobce pohonů to prostě napřímo neprodá a šmytec.
A nejde to koupit ani jakoby pro něco jiného, protože ty jednotlivé komponenty si navzájem hlídají nějaké série výrobních čísel, takže s jiným kusem to nepojede.
Řešení? Nakonec buď kovošrot, nebo možná zkusit nechat udělat nějaké repase, které budou stát víc než nové komponenty a jejichž životnost bude nejistá.

Takže pokud si zákazník nechá poradit ode mě, tak jedině a pouze otevřená řešení, i za cenu třeba nižšího komfortu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2017, 4:08

RaS píše:když se nakupuje tak je obvyklé platit nějaké všimné vyjádřené v % a čím menší částka tím menší všimné.. proto obvykle není problém koupit do státní firmu věc za miliony, ale věc za pár tisíc problém je..
Za mě částečný souhlas, ale opravdu jen částečný.
Podle mě to tak v principu je, jen to není tak přímočaré. Dřív jsem se v podobné oblasti taky pohyboval (nemělo to nic společného s CNC). Ale můžu být optimista, že třeba dnes už to tak neni, hihihi.

Že v podobné situaci musíš jako dodavatel pustit všimné je prostě daná věc, ať si říkají různí pravdoláskaři co chtějí.
O to by ale tak moc nešlo, nakonec když dodáváš něco, postavené na free technologii, tak máš větší prostor pro výši všimného, a stále bude celková cena zakázky konkurenceschopná.

Jenže tady právě nastupuje síla kapitálu. Ty velké firmy mají zaměstnance, kteří nedělají nic jiného, než že preventivně dopředu "udržují vztahy" s potenciálními zákazníky. Tady je pozvou na raut, tady na golf, tady na nějaké školení v zajímavé destinaci, sem tam nějaký dárek z oboru.
No a když pak dojde na nějakou zakázku, tak ty (i když bys byl ochoten pustit stejný nebo i větší chlup) se vůbec nedostaneš do pozice, abys to mohl nabidnout. Vyýběr je totiž ukončen ještě předtím, než se vůbec začala psát zadávací dokumentace.

Společným jmenovatelem je základní předpoklad: rozhoduje někdo jiný, než kdo to pak platí. No a samozřejmě nejvíc to funguje u veřejných zakázek, protože stát je jako vlastník hodně imaginární.
Proto ať si říkají levičáci co chtějí, ale čím větší přerozdělování, tím hůř.

Ale to jsme utekli od inkrementálnách enkodérů fakt hodně daleko.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2017, 6:58

bych se vratil k tem encoderum
myslim ze to usili s tim zkompatibilnit to, sehnat encoder dopasovat to
mit to ve spravnem uhlu
narazi i na to ze 95% driveru stejne resi parametry motoru fabrickou tabulkou
a kdyz tam v ni ten motor neni tak proste smula

ty drivery co to ovsem maji vsechno definovatelne a je jich par jsou naproti tomu za takovy palky ze to vsechno vychazi nesmyslne

nejake spolehani se na to ze se to nekde povede na aukru nebo ebay neresi to ze mi to shorelo a potrebuju to uschopnit ted

ve finale ta akce s jednim motorem vychazi draz nez treba cely novy adtech a tri serva od delty

treba cely novy servopohon, tj motor driver kabely od delty v 1kW vychazi cca na 14 000,- Kc
kdyz clovek touzi po bazarovce tak za tuhle casku sezene kompletni sadu trech pohonu po 200-400W na ebay

nekdo tu psal cenu motoru cenu encoderu, ted k tomu nejakej ten fajnovej konektor cca za 2000,- a jsem na cene noveho pohonu s dvouletou zarukou a supportem
a co si budem povidat, je to nove vyspelejsi s lepsimi parametry mensimi zastavbovymi rozmery

takze mi to prijde trosku jako boj s vetrnymi mlyny

pakli ovsem cesta je cil a ma to byt spis na hrani nez levny zpusob jak prijit k servu tak jen tak dal, skola to muze byt dobra
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2017, 7:31

Ano, pro mě je v tomhle cesta cíl.
A tím cílem je se to naučit a porozumět co nejvíc všem temným zákoutím této problematiky. Proto jsem si třeba dost hrál s provozováním serv na frekvenčních měničích v open-loop režimu (s odpojeným enkodérem) atd.
Mně ani tak nevadí že něco nemám, ale vždycky mě děsně štve, když něčemu nerozumím. Takže je pro mě mnohem cennější nějak přesvědčit k fungování kombinaci driver/motor, která by spolu normálně jet neměla, než si koupit hotovou skládačku a zapojit ji jako black-box metodou "hnědý drát strč do hnědé zdířky".
Zatím jsem serva provozoval tím black-box stylem (ne pro sebe, ale pro zákazníky, pro které dělám). Teď to ale chci pro sebe, a proto tomu chci co nejvíc rozumnět. A navíc teda zrovna mám jednoho zákazníka, který má servo a potřebuje na něho napasovat nějaký driver, což byl spouštěcí moment dát se do podrobného studia enkodérů.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2017, 8:15

tak to jo
tomu rozumim

k tomu zakaznikovi, no je mi ho lito nebo tebe, zalezi na tom v ci propech mas nastavenou hodinovou mzdu :twisted:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2017, 8:26

robokop píše:k tomu zakaznikovi, no je mi ho lito nebo tebe, zalezi na tom v ci propech mas nastavenou hodinovou mzdu
Když mě to baví, tak ji nemám nastavenou nijak.
Dělám to jako hobby.
Když to nevyjde, tak budu smutný, ale jen kvůli té prohře, ne kvůli penězům.
A když to vyjde, tak já budu šťastný, zákazník bude spokojený a jeden zdejší člen bude mít snad slušný kšeft. Když mi za to něco dají, tak fajn. Když nedají, tak se taky nic nestane, pocit úspěchu je pro mě asi důležitější.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2017, 8:45

tak to jo
kdyz to platis ze sveho tj nedelas to v praci na firemnim vybaveni atd tak to jsi asi dobrej filantrop

ja to taky tak trochu mam
jinak by ani nebylo tohle forum

nicmene mnohdy mi to prelezalo prez hlavu a musel jsem se na to naucit divat ekonomicky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2017, 7:46

Jeste se mi to rozlezelo v hlave
Netusim kde chces pri tohle brat veskere parametry motoru
V manualu k motoru vetsinou temer zadne nejsou
Ale solidni nastaveni motoru jich potrebuje desitky
Jsou to dle meho nazoru uplne nedostupna data a neni v moci obycejneho jedince je vsechny nejak omerit

Z toho mi vyplyva ze na jakekoli seriozni vyuziti bude problem ten motor nastavit a pravdepodobne to nebude mozne srovnavat s fabricky nastavenym parem motor - driver

Netvrdim ze se to nebude nejak obstojne hybat
To verim ze bude
Badani zdar
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“