lineary s rolnami

Odpovědět
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

29. 11. 2016, 11:43

Zdravim, potrebuju vymyslet lineary na portalovy router na frezovani tvaru z drevenych deskovych materialu. Pozadovany rozmer pracovniho prostoru je 3200x2200. A resim lineary. HIWIN se mi tam moc davat nechce, cena by az takovy problem nebyla, problem mam s prachem. Zakrytovani nema zadny smysl, ten prach se dostane vsude. Nedavno jsem predelaval stolni pilu a pouzil jsem tam lineary s V rolnou. Odolnost proti prachu a necistotam je skvela. Tak si rikam, jestli je nepouzit taky. V principu se mi jedna o neco takoveho: http://www.matis.cz/cs/kategorie/rolnic ... i-system-v" onclick="window.open(this.href);return false;

Dela se CK45 nebo X21Cr13. Kalene je vyznamne drazsi a v delkach nad 1m uz se dodavatel dost krouti ze to nechteji dodavat. Otazkou je, jestli by vadilo pouzit CK45 provedeni. A jaky by to melo vliv na provoz a zivotnost. Respektive provoz a zivotnost s ohledem na provozni podminky, kdy by lineary od HIWIN sly do kopru za par mesicu. Si rikam, ze to rolnickove vedeni by mohlo vydrzet dele i v nekalenem provedeni. Vahu portalu nad pojezdem bude cca 150kg.

Jde mi o to, jestli to neni uplna kravina. :D
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

29. 11. 2016, 11:59

Znamy resil neco podobneho, s rolnama byl problem, ze se casem nalepil prach jak na rolny tak misty i na vedeni a ujezdil v takovou tvrdou hmotu. Je treba si uvedonit ze ve drevu je pryskyrice ktera je schopna tlakem slepit prach do vrstvy nekolika desetin mm silne. Kdyz je vrstva silnejsi, odpada a tyto hrboly pak zpusobuji nepravidelny chod. Vyresili to levnymi lineary, zakrytovali jak nejlip slo a pustili do vedeni prefiltrovany vzduch (mam pocit ze maji sani venku) . Ten pretlak celkem spolehlive zabranuje vnikani prachu do vedeni
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

29. 11. 2016, 12:06

to rolnickove vedeni staci prejet na konci sichty hadrem s benzinem a bude ciste. na rolny by mohl fungovat osazeny kartacek.

nejak me nenapada jak zakrytovat vedeni X i Y tak aby bylo krytovani pretlakove
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2016, 1:25

Kolik km dráhy předpokládáš, že to vedení musí naběhat za rok? I nezakrytý lineár ti vydrží v prašném prostředí docela dost. Záleží kdy uznáš, že už jsou moc vyběhané, ale budou to třeba stovky km. Za tu dobu by si mašina měla vydělat na nové.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

29. 11. 2016, 1:47

jo to jo, navic pokud se da do spodu a s dvojitym britem to bude zrejme ok. ale slo mi o to jestli nebude rolnickove vedeni vice odolne a za trochu mene penez. nakonec se ukazuje, ze az tak levne to nevyjde. a kdyz prihlednu k slozitejsi montazi a serizeni tak nakonec skoncim u hiwinu.

takze to je asi kravina :-)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 11. 2016, 4:15

a co dát místo mazniček na vozíky prostě hadičky se stalačeným vzduchem třeba jen ten ledničkovej kompresor a občas malinko ten vzduch přimáznout .
mezi břitem a kolenicí by to mohlo vytvářet slušnou barieru .
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2016, 4:42

packa: taky jsem o tom uvažoval, ale nezkoušel jsem. Já tam tlačím řádkou vazelínu. Je fakt, že poměrně dost a vždycky mi z toho leze bordel. Stírátka to prostě nezvládaj uhlídat. Blbý je, že z YaZ mi ta vazelína občas sladne i na obrobek a to někdy vadí.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

29. 11. 2016, 5:30

nemyslim ze vzduch tlaceny do domecku necemu pomuze. spise naopak. pokud je to mazane, coz je kulickove vzdycky, tak to sbira nelepeny marast na kolejnici a ten se neodfoukne. o ten sypky bordel nad tim ani tak nejde, to pobere stiratko.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“