Vedení pro plasmovou řezačku

Odpovědět
swalbard
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2017, 1:53

10. 1. 2017, 12:44

Ahoj všem,

stavím si CNC plasmouvou řezačku na takové domácí řezání 110x80 a i přes urputné čtení fóra jsem nedošel k jednoznačným odpovědím na pár otázek.
Tímto bych zde přítomné mozky požádal o pomoc.

Jako vedení jsem se rozhodl použít podepřenou tyč 20mm, tuhle https://cnc.inshop.cz/kolejnice/podepre ... jnice-20mm" onclick="window.open(this.href);return false;
Myslím, že to bude lepší než nejaké rolny a kolečka (méně práce, jistý výsledek)
Na posun bych rád použil ozubený hřeben a nemůžu se rozhodnout jesli 2 hřebeny a motory nabo stačí jeden? Myslím že při šířce 80cm by mohl stačit jeden.
Mohu dát motor přímo, nebo mám použít převod?
Bude to takto fungovat? Předesílám, že to bude pouze řezačka = nástroj neklade opdor a přesnost taky nemusí být jak při operaci oka.

Děkuji za pomoc při odstranění dilematu
Naposledy upravil(a) swalbard dne 11. 1. 2017, 11:19, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

11. 1. 2017, 6:25

11m?
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 1. 2017, 8:59

Predpokladám preklep a rozmer má byť 110x80cm.

ad1. - podopretá tyč - som prekvapený, ale aj svetový výrobca Microstep (aspoň to o sebe tvrdia) ich používa. Treba len zvoliť správnu kvalitu. Lineárne vedenie bude samozrejme lepšie.
ad2. - aj prispôsobíš konštrukciu portálu, tak je možné použiť jeden hrebeň. Strana hrebeňu má vedenie ďaleko od seba kvôli tuhosti a na opačnej strane je len opora. Myslím, že toto sa vylučuje s podopretou tyčou, treba kvalitný lineár, inak bude opačná strana volne lietať.
ad3. - určite treba prevodovku. pastorok bude mať priemer cca 25mm, menej asi nie. To je cca75mm na otáčku. Na priamo by bola dynamika nulová a presnosť tiež slabá. Ja plánujem použiť prevodovku 1:40-60

nástroj nemá žiadny odpor, ale zotrvačnosť má. a pri rezaní štvorca je treba napr. zastaviť zo 40mm/sec na 0 na max.1mm, inak nereže pekne.
swalbard
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2017, 1:53

11. 1. 2017, 11:36

Ano byl tam překlep 110 je správně

Re ad1. nechal jsem se inspirovat zde https://www.youtube.com/watch?v=pTr9qNuUEnY" onclick="window.open(this.href);return false; a docela jsem koukal, že někteří výrobci používají i rolny v kombinaci s řemenem.

Re ad2. tak nějak jsem vnitřně cítil, že dva motory budou lepší, ale z toho vyvstává další dilema jestli ty dva motory spojit, kdyby jeden vytuhnul (ale je to jenom řezačka) :?:

Re ad3. udělám převod, komponenty nejsou drahé a tak je prostor pro experimentování.

Myslíš, že tahle tyč bude ok https://cnc.inshop.cz/kolejnice/podepre ... jnice-20mm" onclick="window.open(this.href);return false;, nebo raději 25mm? myslím, že 20 by měla stačit, plánuju dva linearsety na každou stranu.

díky za rady
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 1. 2017, 7:18

v tomto neporadím, nemám skúsenosti s podopretým vedením. Ja by som skúsil zohnať bazárové značkové lineárne vedenie, ktoré bude za obdobnú cenu s lepšími vlastnosťami.

dva hrebene nemusí znamenať dva motory. Ja by som chcel spraviť náhon na 2 strany s pohonom od jedného motoru. Rozjazd je cez 300cm, takže zatiaľ to riešim v teoreticky, uvidím ako sa to podarí.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

12. 1. 2017, 8:21

Ja vim, ze pro nektere jedince jsou rolny skoro sproste slovo, ale je fakt, ze nekteri vyrobci je u vetsich stroju bezne pouzivaji a funguje jim to. Zkus se podivat na par obrazku stroju na rolnach a uvidis co a jak. Minuly rok jsem obhlizel par produkcnich stroju "za rouzmnou cenu" a plazmy na rolnach funguji a funguji dobre. Na podeprenych tycich jsem nevidel ani jeden. Jen pokud pouzijes dobre rolnickove vedeni tak te vyjde i na vice nez bezne kolejnice od hiwin a serizeni bude taky dost narocne. Vyhodou je ze vyrobni tolerance muzou byt volnejsi, predpeti si kdykoli seridis a mene tomu vadi bordel a mozna i voda ktera na plazme obcas dost strika okolo. Taky mi prijde ze bude mit vyssi zivotnost oproti podeprenemu vedeni. Na doma, kde to pouzijes jen obcas, je to ale asi sumak.

Pohon je lepsi na obou stranach a nejlepe synchronni. Otazkou ale je jestli a jak se ti podari sesynchronizovat oba pohony od jednoho motoru. Konstrukcne to muze byt pri pohonu hrebenem trochu orisek, zalezi na konstrukci. Casto se pouzivaji dva nezavisle motory. Pokud se udela dobre nulovani s moznosti jemneho serizeni a pouzijes radeji serva, nemusel by s tim byt problem. Nezavisle pohony zase umozni vykompenzovat pripadne nepresnosti levnych ozubenych hrebenu a prevodu.

U plazmy budes taky resit dynamickou kompenzaci vysky horaku a parametru. Jmenuje se to THC tak pohledej viz vice treba zde http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=70&t=8780. Bez toho to bude sice rezat ale kvalita nebude tak dobra a nebude opakovatelna. To je na konstrukci plazmy asi to nejnarocnejsi. Na doma to ale zase asi na hrubou praci az tak nevadi kdyz s tim budes pocitat.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 1. 2017, 10:13

S plazmou robím už asi 20 rokov. aké vedenie použiješ je na tebe, len tomu treba prispôsobiť zvyšok konštrukcie.
na obrázku je detail plazmy z 90-tych rokov, výrobca Microstep. tento stôl pôvodne vyvíjal zvárací výskumák pre laser.
rám je zváraný, odvibrovaný (namiesto žíhania). Potom ohobľovali upínacie plochy pre vedenie a na horizontke spravili otvory.
Ten "L" profil je brúsený, povrchovo kalený. Povrchu chodia ložiská cca 6304, zboku 608. dávali sa ešte zospodu 608, aby portál nenadskočil, ale tie rýchlo odchádzali. životnosť ložísk 5-10 rokov.
Toto vedenie bez problémov prežilo 20rokov 1-2 smennej prevádzky. Ak sa obsluha starala o čistotu, tak po 10 rokoch nebolo treba s profilom nič robiť. Keď tam robil bordelár, tak po roku som profil obehol brúsnym kameňom, vymenil ložiská a robilo sa ďalej.

plazmu na doma, v tvojich rozmeroch by som nebral tragicky.
Rám napr. jokl 80x80x5, na štyroch nohách s výškovým nastavením. Treba vybrať rovný jokel (skutočne rovný podľa pravítka) a nemusíš to ani obrábať. lineár daj priamo na jokel. Vyrovnať lineár do 1mm podľa pravítka pri dĺžke cca 150cm by nemal byť problém. Táto presnosť by mala stačiť. podľa jednej osadenej a vyrovnanej strany si osadíš druhú.
treba myslieť na krytie vedenia. jednak pri pálení prskne struska a prilepí sa na vedenie ale hlavne väčšina obsluhy (aj ja) má zlozvyk čistiť kusy priamo na stroji a okuje lietajú všade. ak padnú na vedenie, tak ich odtiaľ nič nedostane :)

Pri riešení mysli hlavne na odsávanie. s vodným stolom nemám skúsenosti, ale napr. na videu hore je vidieť, že to odsáva slabo. dym je dráždivý, toxický a ostáva po ňom v dielni hrozný bordel - hnedé steny. pri tomto rozmere stola by stačilo spraviť ihlan alebo krabicu s vývodom do ventilátora a cez stenu von. - pozor dym z plazmy je schopný zafarbiť stenu aj niekoľko metrov od miesta vyústenia.
Přílohy
IMG_8430a.jpg
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

12. 1. 2017, 10:48

Mrkni treba na tohle, na domaci plazmu myslim idelani.

http://www.matis.cz/cs/kategorie/rolnic ... i-system-v" onclick="window.open(this.href);return false;
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 1. 2017, 12:19

turbyho píše:Mrkni treba na tohle, na domaci plazmu myslim idelani.

http://www.matis.cz/cs/kategorie/rolnic ... i-system-v" onclick="window.open(this.href);return false;
jj moc pěkné do doby než příjde odpověď na poptávku... např. rolna 20mm (pro mne pořád ložisko) za cca 450,-/ks je mimo realitu když si spočte kolik jich tam bude potřeba, to už raději ložiska na kolečkové brusle a měnit za pár kaček co měsíc...
Inspirace je na netu spousty třeba:
http://chacich.com/ppllc/LC4X4.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
IMG_1243.jpg
reduction.jpg
reduction.jpg (23.64 KiB) Zobrazeno 6992 x
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

12. 1. 2017, 12:34

na vedeni na stole 8 pri setreni 6, coz neni zase zadna hruza. ale kazdy ma samozrejme na cenu jiny pohled. vzdyt jsem snad psal, ze s rolnickovym vedenim to vyjde skoro draz nez s linearem od hiwin :D ale mas pravdu, i tohle bude na domaci plazmu asi fungovat. videl jsem i horsi a taky to fungovalo.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 1. 2017, 1:32

Ložiská budú v pohode, horšie dopadne tá joklovina. V tomto prípade je asi vymeniteľná, tak po roku-dvoch vymení s ložiskami aj tú.
ložiská netreba tie najmenšie, kludne tie 6304 prípadne niečo podobné. únosnosť je neporovnateľná, cena skoro rovnaká.
swalbard
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2017, 1:53

12. 1. 2017, 3:40

turbyho píše:Ja vim, ze pro nektere jedince jsou rolny skoro sproste slovo, ale je fakt, ze nekteri vyrobci je u vetsich stroju bezne pouzivaji a funguje jim to.
tak jsem to nemyslel, spíš mi šlo o to, že rolny jsou poměrně složité na montáž. Spíš bych se u rolny bál toho, že dřív nebo později odjede ten jekl co to po něm jezdí, musel by být vyměnitelný, což by opět komplikovalo konstrukci.......na to domácí řezání
turbyho píše: Pohon je lepsi na obou stranach a nejlepe synchronni. Otazkou ale je jestli a jak se ti podari sesynchronizovat oba pohony od jednoho motoru. Konstrukcne to muze byt pri pohonu hrebenem trochu orisek, zalezi na konstrukci.
chci dát dva motory, tak uvidím
turbyho píše: U plazmy budes taky resit dynamickou kompenzaci vysky horaku a parametru. Jmenuje se to THC tak pohledej viz vice treba zde http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=70&t=8780. Bez toho to bude sice rezat ale kvalita nebude tak dobra a nebude opakovatelna. To je na konstrukci plazmy asi to nejnarocnejsi. Na doma to ale zase asi na hrubou praci az tak nevadi kdyz s tim budes pocitat.
THC řešit hodlám http://proma-elektronika.com/index.php/ ... ht-control" onclick="window.open(this.href);return false;
r4cv píše:plazmu na doma, v tvojich rozmeroch by som nebral tragicky. Rám napr. jokl 80x80x5, na štyroch nohách s výškovým nastavením. Treba vybrať rovný jokel (skutočne rovný podľa pravítka) a nemusíš to ani obrábať. lineár daj priamo na jokel. Vyrovnať lineár do 1mm podľa pravítka pri dĺžke cca 150cm by nemal byť problém. Táto presnosť by mala stačiť. podľa jednej osadenej a vyrovnanej strany si osadíš druhú.
máš na věc podobný názor, tak nějak to je stůl s nohama a vanou na vodu už mám hotovej
r4cv píše:treba myslieť na krytie vedenia. jednak pri pálení prskne struska a prilepí sa na vedenie ale hlavne väčšina obsluhy (aj ja) má zlozvyk čistiť kusy priamo na stroji a okuje lietajú všade. ak padnú na vedenie, tak ich odtiaľ nič nedostane :)
kryt bude, ale hlavně jsem to navrhoval tak, že vana je docela dost utopená vzhledem k rámu stroje, tak by to zas tak cákat nemělo.
r4cv píše:Pri riešení mysli hlavne na odsávanie. s vodným stolom nemám skúsenosti, ale napr. na videu hore je vidieť, že to odsáva slabo. dym je dráždivý, toxický a ostáva po ňom v dielni hrozný bordel - hnedé steny. pri tomto rozmere stola by stačilo spraviť ihlan alebo krabicu s vývodom do ventilátora a cez stenu von. - pozor dym z plazmy je schopný zafarbiť stenu aj niekoľko metrov od miesta vyústenia.
vzhledem k tomu, že mám dílnu ve sklepě bez oken, tak odsávám naprosto všechno a fest :D
turbyho píše:Mrkni treba na tohle, na domaci plazmu myslim idelani. http://www.matis.cz/cs/kategorie/rolnic" onclick="window.open(this.href);return false; ... i-system-v
díky, znám koukal jsem, akorát mě odradila ta mechanická komplikovanost a množství komponentu.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 1. 2017, 6:16

Keby na tie yokle priskrutkoval este pasovinu ta by sla vymenit. Alebo kupit pas planzety aby loziska behali po nej?
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 1. 2017, 6:47

Spraviť joklovinu na 4 skrutky je asi jednoduchšie, ale to nechce. Samozrejme aj pásovina je v pohode, len by som už volil napr. 12050. Rozhodnúť sa už musí sám.
swalbard
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2017, 1:53

20. 1. 2017, 7:55

Tak jsem se rozhodl pro podepřenou tyč a ozubený hřeben. Zatím mám hotovej stůl a přišroubované tyče. ostatní díly jsou na cestě. Až to sešroubuju do kupy, dám sem fotku. Všem děkuji za rady, dost jste mi pomohli při rozhodování.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“