Jaké lineární vedení by jste si pořídili a proč?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2017, 8:32

Hezký den všem:)

Naštval jsem se na frézku Opti a rozhodl jsem se pro vlastní konstrukci. Budu potřebovat lineáry v rozměrech X 1200mm, Y 700mm a Z 800mm. Podle všeho bohatě vystačím s velikostí 20, ale nebráním se vyššímu rozměru 25. Alespoň bude více předimenzované. Nejsem limitován místem. Konstrukci i navrhnu dle vybraných komponent.
Předpokládám využití s 4 nebo 6ti vozíky na osu. Minimálně v ose Z by se mohla využít 6ti vozíková varianta. Nebo by jste použili raději 4 vozíky a větší koleje? Vysazení vřetene bude 350mm od sloupu.

Zajímá mně jakou značku by jste vybrali a proč. HIWIN, PMI/MSA, THK, MONORAIL, a pod.
Máte nějaké porovnání? Zkušenosti?

Koupili by jste lineáry na Aliexpresu? Jsou ty pro "jako Hiwin" srovnatelné s tím, co se koupí u nás v české distribuci? Jak jsou na tom ostatní? Stavba nebude zítra, takže je dostatek času. Chtěl bych vážně sehnat spoustu informací.

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2017, 10:26

Nedals to základní a to zatížení .Já bych koupil Hiwin a to proto že bych je objednal s maximálním předpětím ,myslím že u nich je to Z2 nebo Z3 .Pokud nebudou lineáry takto předepnuté tak bych nic nestavěl protože to degraduje stroj o několik řádů.
Ve svých křišťálových kulích vidím že to má bejt něco robustnějšího ,ale není vidět koncepce tak že těžko radit jakou velikost, ale šel bych do 25mm .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2017, 1:43

Podle prvních výpočtů by vydržely i 15ky, 20 jsou dostatečně předimenzované a 25ky ažaž. Mašína bude na obrábění hliníku vysokorychlostním vřetenem a také navrtání nízko otáčkovou vrtačkou Narex s 96N.m. při 650ot/min. Chci alternativu k BF25 jen s trochu většími rozjezdy. Předpokládám, že to bude tak X=800, Y=350, Z=350mm.

Konstrukce bude ocelová šroubovaná ze 4 základních části. Tedy ze dvou hlavních bloku, které vytvoří tvar písmene L a k němu přes další vzpěry budou šroubovány desky a na nich kolejnice a zbytek. Základna bude asi 550kg těžká. Zbytek bude nejspíš z hliníkových bloků, ale možná že stůl nechám taky ocelový. Počítám s litými bloky tl. 30mm. Dělal jsem pokusy se zesílením sloupu na BF25 z plocháče 300x20mm a opracoval jsem to celé na malém plotru Kompas F600.
Bloky si nechám vypálit v Kondoru. Tvrdí, že jsou schopní docílit 100% pravého úhlu a že i přesnost je celkem v cajchu. Na to přidělám desky s referenční hranou a zahloubením pro pohon a základní konstrukce je na světě. jediné kde můžu něco zkazit, je to, že špatně navrtám díry. Teď jsem si to ale zkoušel na hranolu 80x80mm 200mm dlouhým a strefil jsem se celkem slušně. Takže si troufám říct, že toto zvládnu. Až bude nakreslený projekt, tak dám do fóra:)

Moje otázka je stále stejná. Kterou značku vybrat a zda neuložit raději na 6 vozíku pro lepší rozložení zatížení... Ikdyž to je zase další průser co do přesností uložení, že?

Máme nějaké srovnání z praxe co do Čínských a Německo-českých Hiwinu? Nebo je to vše děláno v Číně. Co třeba Kuřím? Nebo co by bylo ve střední kategorii nejlepší?
Rozpočet na vedení je tak 30.000Kč včetně DPH.

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2017, 2:37

Asi by to chtělo nějakej ideovej nákres .Kuřim není nic levnýho.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 8. 2017, 2:46

to máš celkem jednoduché, pokud máš 30000 na vedení tak jsi tak na ceně Hiwinu na nic lepšího jako NSK THK ten rozpočet nestačí.. nejlevnější varianta co se dá koupit u nás je nějaká noname značka od Ravea ta je o cca 20% pod Hiwinem a nebo koupit něco z číny.. takže pokud chceš nějakou ověřenou kvalitu za tuhle cenu tak ti stejně zbývá originál Hiwin
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2017, 7:42

20901522_10209652871071417_3958075512803310736_o.jpg
...první nástřel konstrukce
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 8. 2017, 8:01

když už chceš něco konstruovat tak se inspiruj skutečným strojem a ne tou BFkou..
mimochodem jak to budeš obrábět? nebo jako ty výpalky z plechu od Kondora budou finále? Jak tomu budeš štelovat geometrii až zjistíš že ty výpaky zas tak přesné nejsou, složení neproběhlo uplně přesně atd..
nechci tady bejt zase za nějakého kritika, trošku studuj a přepracuj to.. jinak tohle bude hromada vyhozených peněz
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2017, 8:22

Já spíše zvažuji konstrukci. Tu sloupovku jsem bral jako náhradu za BF, ale nejsem o ní přesvědčený. Dle základních výpočtů mi vychází celkem špatně prohnutí stolu a dělat to opačně (křižák s kolejemi a po ní stůl, to jsem zase u portálovky.
Spíše jsem názoru, že portálová s pevným portálem bude pevnější. Když se dobře výztuži Z-ko,

Seřízení geometrie jsem zkoušel teď na výztuží BFky. Udělal jsem to tak, že desky byly spojené hranoly 80x80mm a sice jen podle úhloměru (šlo o výztuž BFky) jsem to řešil bez hodinek, ale ve výsledku jsem to seřizoval dotahováním šroubů (deska vůči sloupu BF) a jsem kolmější než dříve (podle hodinek).

Každopádně pokud budu mít mašinu s pracovní plochou 400x300mm a výškou 100mm a na pár komponent 150x150mm a výšku 200mm, tak mi to stačí. Jo, zapomněl jsem na vrtání, takže ještě 650x50mm a výšku 150mm. Prostě jsem si myslel, že se na sloupovce lépe dělá, protože to mm blíže a nemusím se naklánět. Dále jsem omezený stropem garáže (197cm) a tak když dám portálovku s takovým Zkem, tak buď bude stůl nízko, nebo musím vymyslet pohon jinak, aby motore nenarazil do stropu.


Jakou konstrukci by jste zvolili Vy? Portál nebo Sloup? Pro mé účely.

Díky
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 8. 2017, 9:23

Koukám, že jsi měl trochu dospělejší BFko. Já mám sice jenom BF20, ve vzorkové dílničce naprosto do pohody, ale na vážnou práci nic moc. Poslední rok řeším stejný problém jako ty. Má za sebou už i nějakou stavbu strojů, docela slušně se vyznám v elektronice, ale !!!! Těch ale je tam tolik, že si troufám říci, že tudy cesta nevede. Počínaje výpalkem s váhou 80 kilo, že musí být obrobený je bez diskuzí a čím toho sešroubuješ víc, tím to bude těžší ..... Po ročním hledání, přemýšlení a spoustě konzultací jsem se rozhodnul koupit malou nástrojařskou frézku. Teď se jedu podívat na jedno MAHO a jednu FN20. Je to u německých soudruhů cca 4000euro. Podotýkám, že na podobnou cenu se dostaneš i ty s tou stavbou. Ty sice stavíš CNC, ale to se dá paradoxně koupit levněji, třeba s nefunkční elektronikou, ale stále to je plnotučné CNC.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2017, 9:54

Přemýšlel jsem nad různými variantami a našel i pár zdařilých strojů. Jednak mně láká ta vlastní konstrukce a druh věc, všechny ty starší mašiny v menším provedení mají pomalé vřetena (já chci frézovat malými průměry). Mám ještě toho Kompasa 600 a chtěl bych to nějak (málo prostorů) omezit na jedinou frézku, ale za to výkonnější. Alespoň 2x rychlejší a trochu preciznější.
Nechci frajeřit, ale pot= co jsem rozebrat to BFko, tak si troufám říct, že to umím udělat přesněji. Tam není nic pod úhlem. Sloup byl úplně mimo. Navíc se to třepe jako osika i při vrtání 8kou vrtákem. Teď je to mnohem lepší, ale zato se nedá seřídit stůl. Stále je tam vůle. Navíc se mi urval teď seřizovací šroub, takže znovu rozložit a složit. Prostě pořád něco. Už mně to nebaví a chi se jí pozbýt.Čím dřív, tím líp.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“