Mazani vedeni

oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

23. 6. 2011, 6:55

Poridil jsem jsem jete male vedeni HSR-15A a zvedav jak je to namazane jsem opatrne kouknul dovnitr.
Jedno melo ponekud zatuhle mazivo, druhe spise blative.
Rad bych voziky necim proplachnul a poradne namazal mazivem k tomu urcenym.


Mohu to nalozit pres noc do technickeho benzinu?
Cetl jsem ze mazivo ma byt trid 00 ci 000.
Protoze nevim, potreboval bych poradit nejake konkretni. Nejlepe z produkce Parama
http://eshop.paramo.cz/produkty/Katalog ... skupina=64" onclick="window.open(this.href);return false;
diky moc
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2011, 11:49

Už jsem to tady jednou dával http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=20& ... iva#p22181" onclick="window.open(this.href);return false;
:wink: a přečti si celé vlákno, mám tam v dalším příspěvku popsané proč, se musejí parametry tekutých tuků pro lineární vedení dodržet, ikdyž nemusí být od uvedených výrobců, mě se podařilo sehnat kartuši 400g maziva od Fusch - RENOLIT LZR 000 a tu mám prakticky napořád :wink: Rosťa
Naposledy upravil(a) Bob dne 26. 6. 2011, 4:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

26. 6. 2011, 2:12

... ja napr. momentalne pouzivam tohle plasticke mazivo s pridavkem teflonu
http://ekolube.oleje.cz/btls/EkolubeGrease.pdf
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2011, 4:38

Oscare, pokud trváš na vyrobci PARAMO, tak z jejich výrobků, pro lineární vedení je použitelný pouze tekutý tuk LA 00 ( musíš se dívat na všechna parametry toho tekutého tuku, tj. penetrace, viskozita tekutost, jakmile jeden z parametrů není v normě pro tekuté tuky - které výrobci lineárního vedení doporučují pro použití v lineárním vedení, tak uvedený tuk je méně vhodný pro lineární vedení ) http://www.vkloziska.cz/plasticka-maziv ... izeni.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rosťa
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

27. 6. 2011, 9:32

Produkce parama to mela byt protoze podnikovou prodejnu mam ve meste.
Bohuzel LA 00 se prodava minimalne v 8 kg baleni takze tudy cesta nevede.

budu tedy hledat dal
diky za rady
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

27. 6. 2011, 1:56

BTW - napr. Thomson pro sve lineary doporucuje grade 2 - tedy EP2... takze co plati pro HIWIN neplati pro jine vyrobce
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

27. 6. 2011, 2:38

asi by tam melo byt toto:
https://tech.thk.com/en/products/pdf/en_a24_007.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

mam to na doma, v provozu 5 hodin tydne - nemusi to byt nejaky vzacny hi-tech.
hlavne dostupnost v mene nez petikilove pixle. :-)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2011, 2:59

Ta 400g kartuše od firmy Fuchs - RENOLIT LZR 000, mě stála cca 125Kč, což je celkem v pohodě, takže i já jsem měl problémy při zhánění menšího množství tohoto plastického maziva, vetšinou mě nabízeli tak 20kg, a pokud to bylo menší množství něčeho uplně špéci, tak cena za 1kg byla okolo 2 000Kč, ale sehnat se dá viz. RENOLIT LZR 000 . Z té kartuše ho klidně můžeš vylít, ale ve tenké vstvě dobře drží na lineárních tyčích a velmi dobře se stírá stěracími kroužky kuličkového vedení, a to je taky jeden z hlavních důvodů, proč se toto mazivo používá na lineárech - hustší mazivo stěrací kroužky ne tak dobře setřou a pak se na lineáry, mohou nalepovat drobné třísky. Rosťa
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 11:23

Něco jsem na netu hledal,a dostal jsem se i na toto,

DIVINOL LITHOGREASE 00 Lithné komplexní mýdlo
Třída NLGI: 00
Viz. popis Divinol Lithogrease 0. Divinol Lithogrease 00 se používá také pro mazání válečků lineárních vedení v obráběcích strojích. Označení podle DIN 51826: GP 00 N-30, podle ISO/DIS 6743-9: ISO-L-XCDHB 00 Bod skanutí +190°C, Provozní teplota -30 až +150°C


DIVINOL LITHOGREASE 000 Lithné komplexní mýdlo
Třída NLGI: 000
Částečně syntetické mazivo legované vysokotlakými přísadami, odolné vůči vodě, k mazání válečků lineárních vedení v obráběcích strojích. Je vhodný rovněž k mazání mechanicky vysoce namáhaných převodovek. Označení podle DIN 51826: GP 000 N-30, podle ISO/DIS 6743-9: ISO-L-XCDHB 000 Bod skanutí +170°C, Provozní teplota -30 až +140°C

už i tady je vidno, že lineární vedení, nemůže být správně mazáno tuky o vyšší hustotě, hustší mazivo bude způsobovat, že kuličky lineárního vedení se budou muset protláčet, přes husté mazivo. Já když jsem naplnil svoje kuličkové vedení na frézce až na doraz - až přes stírací kroužky se dostávalo ven - tlačil jsem je dovnitř dekalamitkou a bylo to mazivo výše uvedené 000. Tak byl cítit znatelný odpor při pohybu portálu,( tehdy tam nebyl ještě zapojený pohybový šroub). Až jsem s portálem řádně pojezdil, a nadbytečný tuk se přes stírací kroužky dostal ven, tak potom se portál začal pohybovat, jako před tím namazáním. :wink: Rosťa
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

3. 7. 2011, 7:11

Bob píše: už i tady je vidno, že lineární vedení, nemůže být správně mazáno tuky o vyšší hustotě, hustší mazivo bude způsobovat, že kuličky lineárního vedení se budou muset protláčet, přes husté mazivo. Já když jsem naplnil svoje kuličkové vedení na frézce až na doraz - až přes stírací kroužky se dostávalo ven - tlačil jsem je dovnitř dekalamitkou a bylo to mazivo výše uvedené 000. Tak byl cítit znatelný odpor při pohybu portálu,( tehdy tam nebyl ještě zapojený pohybový šroub). Až jsem s portálem řádně pojezdil, a nadbytečný tuk se přes stírací kroužky dostal ven, tak potom se portál začal pohybovat, jako před tím namazáním. :wink: Rosťa
... pokud je mi znamo, tak je u linearu vzdy predepsano vyrobcem i mnozstvi maziva - cpat tam co se tam vejde je nehorazna blbost
... co jsem zatim kupoval lineary, tak tam vzdy bylo mazivo o hustote podobne grade 2 - nikdy tam nebyla zadna tekuta "sracka"
Naposledy upravil(a) .xxx. dne 4. 7. 2011, 8:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 9:13

Nevím, co je u tebe definice tekutá sračka, no každý máme nějaké to vyjadřování. Pokud jsem se podle tebe dopustil nehorázné blbosti, že jsem zcela naplnil kuličkové vedení tekutým tukem, prostě jsem pumpoval dekalamitkou pokud to šlo.To víš každý nemůže být chytrý jako ty. Ale nikdy bych nenacpal do lineáru mazivo, jiné než je 00 - 000 s předepsanou penetrací viskozitou - což je podle tebe tekutá sračka.A tímto tuto debatu končím. Celkem mě je jedno čím budete svoje lineáry mazat,já jsem tady už k tomuto tématu něco napsal i zdůvodnil, tak to berte nebo ne, jedná se o životnost vaších lineárů, ne o mojich :wink: Rosťa
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

4. 7. 2011, 7:46

Tak například Rexroth doporučuje v katalogu pro mazání olej nebo vazelínu až po třídu NLGI 2. Jestli se použije 00 nebo 2 (třeba Thomson v přiloženém pdf doporučuje i třídu NLGI 3 pro svislá vedení, což už je docela hustá vazelína, že :-) ) závisí na provozních podmínkách (například maximální provozní rychlosti atd.) a systému mazání. Souhlasím s .xxx., že nacpat vozík "k prasknutí" vazelinou asi není nejlepší nápad, třeba u kosoúhlých ložisek jsem viděl doporučené plnění cca 50%. Opět zmíním katalog Rexroth, kde najdete doporučené množství v cm3 pro jednotlivé velikosti vedení a vůbec vše okolo mazání. Obecně se doporučují lithné vazelíny. Závěrem bych řekl, že mazání vedení u hobby mašinek není žádná věda, prostě to musí být namazané jako každé jiné ložisko :-). Osobně používám 2.
Přílohy
QA_NA_Lubrication_101.pdf
(67.11 KiB) Staženo 2150 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2011, 7:51

jak je vidno da se to rict i kultivovaneji nez .xxx. :evil:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

4. 7. 2011, 8:16

robokop píše:jak je vidno da se to rict i kultivovaneji nez .xxx. :evil:
ano muj projev byl mene kultivovany - nicmene onen vyraz byl v uvozovkach / coz namena ze ma byt bran s nadsazkou / - nicmene pokud si chcete hrat na spolek spisovatelu tak prosim - u toho byt nemusim
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

4. 7. 2011, 8:23

diky za informace, je to hobby domaci typ - budu se snazit tam dat neco z doporucovaneho.
v tom technickem benzinu to vykoupat muzu? aby treba neztvrdla nejaka stiratka ci podobne
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“