BF20 Optimum - tuhost stroje +rozborka -> CNC + nápady

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2017, 10:09

chb píše:Překuličkování
matice X asi není plně OK, dvě dráhy šly osadit rozměrem 3,170 ale do třetí jsem musel dát původní čínské o rozměru 3,154 +/- aby se točila plynule. Při větších citelně drhla.
Co si představit pod pojmem drhla? šla trochu ztěžka po celé dráze šroubu nebo se zasekávala .Ono s tím předpětím to jde ztěžka (třeba 50ka šroub jde hodně ztěžka)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 1. 2017, 9:06

fmodel píše:
chb píše:Překuličkování
matice X asi není plně OK, dvě dráhy šly osadit rozměrem 3,170 ale do třetí jsem musel dát původní čínské o rozměru 3,154 +/- aby se točila plynule. Při větších citelně drhla.
Co si představit pod pojmem drhla? šla trochu ztěžka po celé dráze šroubu nebo se zasekávala .Ono s tím předpětím to jde ztěžka (třeba 50ka šroub jde hodně ztěžka)
šla na můj pocit zbytečně ztuha a nepravidelně, slovo zasekávala mi přijde už moc - po x-té změně kuliček šla příjemně ztuha a pravidelně.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 1. 2017, 9:51

RaS píše:0,02 setiny nelži nám :D
ale no tak :-) BF20 + čínský šroub á 800 a pár kuliček - nicméně, tisícinkové hodinky při změně směru měly zhruba tuto "prodlevu"
Ale neměřil jsem to v celé délce šroubu/pohybu stroje a určitě to neplatí při zatížení stroje.

To že je i levný kuličkový šroub lepší volba pro CNC než původní trapez je jasné, a toto byl jen pokus zda to jde ještě trochu vylepšit změnou kuliček - a ono to jde.

Jediné co mi stále uniká je jak sehnat ty správné kuličky (až se mne někdo třeba zeptá jak to zopakovat)
Na otázku co je tolerance G20W jsem dostal jedinou radu - koupit si katalog SKF á 1000,-
Nicméně právě drahé kuličky SKF v toleranci G20W měly tak velký rozptyl průměru, že z nich šlo po roztřídění vybírat ty "potřebné"

(PS protože nemám kalibrovaný mikrometr, jsou uvedené rozměry kuliček řekněme orientační - třídil jsem je do přihrádek s cílem rozdělit je do skupin dle velikosti)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2017, 9:55

chb píše:
RaS píše:0,02 setiny nelži nám :D
ale no tak :-) BF20 + čínský šroub á 800 a pár kuliček - nicméně, tisícinkové hodinky při změně směru měly zhruba tuto "prodlevu"
Ale neměřil jsem to v celé délce šroubu/pohybu stroje a určitě to neplatí při zatížení stroje.

To že je i levný kuličkový šroub lepší volba pro CNC než původní trapez je jasné, a toto byl jen pokus zda to jde ještě trochu vylepšit změnou kuliček - a ono to jde.

Jediné co mi stále uniká je jak sehnat ty správné kuličky (až se mne někdo třeba zeptá jak to zopakovat)
Na otázku co je tolerance G20W jsem dostal jedinou radu - koupit si katalog SKF á 1000,-
Nicméně právě drahé kuličky SKF v toleranci G20W měly tak velký rozptyl průměru, že z nich šlo po roztřídění vybírat ty "potřebné"

(PS protože nemám kalibrovaný mikrometr, jsou uvedené rozměry kuliček řekněme orientační - třídil jsem je do přihrádek s cílem rozdělit je do skupin dle velikosti)

tak ještě jednou... 0,02mm bych ti věřil.. ale 0,02 setiny mm ti nevěřím :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 2. 2017, 4:05

BF a železo + přímá kleština (v upínači to drnčelo i při polovičním zatížení)
(točeno foťákem, tedy obraz i zvuk jsou jaké jsou)

https://www.youtube.com/watch?v=iIlTQgw95CQ

výsledný povrch mi přijde OK
Přílohy
DSCN5414.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
sulekb
Příspěvky: 99
Registrován: 10. 12. 2015, 12:39
Bydliště: su z Prahe

12. 2. 2017, 5:53

W nevim co znamená, ale co se tolerancí (a jiných vlastností) kuliček týká, třeba pomůže http://www.corsairsarl.com/downloads/tk ... -balls.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

edit: ještě norma DIN: http://www.bsf-sh.com/upload/file/20160 ... 984698.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 3. 2017, 9:26

sulekb píše:W nevim co znamená, ale co se tolerancí (a jiných vlastností) kuliček týká, třeba pomůže http://www.corsairsarl.com/downloads/tk ... -balls.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

edit: ještě norma DIN: http://www.bsf-sh.com/upload/file/20160 ... 984698.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
díky za užitečné odkazy, ještě jsem nestihl na to reagovat - ale začínám tušit jak to je.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 3. 2017, 9:41

také jsem posílil sloup BF20 - síla desky 20mm, trojúhelníky z pásoviny 100 x 25mm, šroubovaná konstrukce

otázkou nicméně je, kam až ve zpevnění sloupu jít. Myslím, že slabé místo je tenký U tvar sloupu s rybinou, kde se při zatížení to U začne svírat a způsobí vůli rybiny.
DSCN5423.JPG
a záběr z obrábění základny - zapuštění pro hlavy šroubů, docela jsem měl obavu, jak to s tou 20 kg deskou zvládne hýbat - a nebyl problém, ač ta páka na stůl byla značná.
DSCN5417.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 3. 2017, 9:52

ještě video (jen foťákem) jak to chroupalo zapuštění - špony nejsou moc vidět, hned si je bere hubice vysavače

https://www.youtube.com/watch?v=8F8nkkS ... e=youtu.be
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 3. 2017, 10:15

BOl nejaky speci dovod namiesto tych 3uholnikov to nepotuahnut az hore ? Pre istotu ? ked uz to nemas vypoovitane ze to postaci. Hcko alebo Uko po dlzke by to predsa len spevnilo do istoty.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 3. 2017, 12:55

důvodů bylo vícero (řekněme pod heslem i cesta je cíl)
první verze zpevnění byla stařovaná konstrukce z 10mm materiálu "zdarma" - bez žíhání a následného opracování pro které tam nebyla hmota to nebyl moc úspěšný pokus.
H nebo U profil by byl pevnější a i lehčí = levnější, i jsem si opatřil U 120mm profil (který bych si troufl obrobit) a zjistil, že pokud jej opracuji do roviny/kolmosti, tak ... mi zůstane "ohnutý plech", tedy tudy ne.
H i U mohu svařit z desek - viz vlákno vedle, jen nevím co udělá pnutí a kde bude nějaká rovina, opět bude problém zda žíhat, a s opracováním rovin/kolmostí doma.

proto tato volba, desky nařezané dle požadavku, ostatní opracování se zadařilo doma. I rozměry klínů jsou uzpůsobeny dostupné technice. Výrobní postup vzpěr byl obdélník z pásoviny, opracovaný do kolmosti, vyvrtaný a až pak půlený na trojúhelníky. Protože jsem už nějaké zpevnění používal, není změna k lepšímu příliš viditelná, ale skoro 40 kg hmoty jistě něco ustojí.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 3. 2017, 1:30

Aha, ok
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 4. 2017, 9:06

zase jsem trochu zapracoval ... vlastně mne k tomu přivedla zadírající se ložiska vřetene - začalo to nepříjemně topit a doslova brzdit otáčky. Tak jsem znova vše rozdělal, vyčistil a poprvé i demontoval horní dvě velká ložiska. A zase smontoval, možná jsem použil menší kladivo než číňan - od té doby stroj výrazně ztichl, míval jsem pocit že rachtají ta horní velká ložiska, ale po demontáži neměla vůli a nezadrhávala, tedy šla zpět. Zvažoval jsem je vyměnit za "rychlejší" ale zatím jedu na původní čínská. Dokonce už ani nehřejí, skutečně mám asi menší kladivo.

Ale tím vyniklo další slabé místo - a to vůle mezi hnanou horní částí vřetene (206) a tou dolní (246) - přenos síly je přes drážkovaný hřídel s určitou vůlí (pro volný pohyb třeba při ručním vrtání) a při obrábění dvoubřitou či flycutter = přerušovaný záběr ... to rachtá (skutečně je to tou vůlí, ověřeno). Už chvíli dumám, jak tu vůli vymezit, ale současně zachovat volný pohyb pro ruční vrtání/závitování.

Nic mne zatím nenapadlo - nějaký nápad z pléna ?
Přílohy
bf20-01.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 4. 2017, 8:31

doplnil jsem otáčkoměr, nahoře na něj pro řemenice nebylo místo - na hřídeli mezi ozumenými koly je přidán kroužek, dva pulzy na otáčku.
otacky.jpg
DSCN5529.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 6. 2017, 8:05

pokud budete upravovat upínání (jako já na 4 stránce vlákna) prodlužte díl o kousek a udělejte 6-hran / nebo jej udělejte navíc viz obr. Napřed jsem upravil ráčnu na originál 4-hran, ale toto je universálnější varianta. Výrazně to zrychlí výměnu nástrojů :-)
Přílohy
obr05.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“