Závitník 12x2 levý

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 6. 2016, 7:53

Jako majitel klonu frézky BF20 si svého miláčka snažím vylepšovat jak to jde. Po zpevnění sloupu, el. posunu X osy a instalací DRO na X a Y konečně přichází čas na "došolíchání". Na nezaškrabaných plochách sice dobře drží mazivo, ale to je tak vše. Za půl roku používání je jasné, že škrabat budu, ale chce to udělat i nové matice. Ty původní stojí za hov.... Tak jsem tady na foru poptával kousek trapézu, že si matky odleju, ale nic nebylo. Uvažoval jsem i o tom, že si je nechám vyrobit, ale prakticky nikdo tenhle rozměr nedělá a když ano, tak bych si za čtyři matice mohl koupit pomalu půl nové frézky. Nakonec jsem koupil závitník, samozřejmě v Číně a i s dopravou za cca 750 korun. Kromě levého i pravého závitníku lze koupit i trapézové tyče a vše za opravdu slušné ceny.
pitíčko
Příspěvky: 235
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

14. 6. 2016, 8:17

Hodíš sem, prosímtě, odkaz na ten závitník a tyče?
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 6. 2016, 9:37

Samozřejmě už nevím ebay odkaz, ale je to jednoduché - závitník je Trapezgewindebohrer a tyč je Trapezgewindespindel. Dáš si k tomu levý nebo pravý a hledej v Business & Industrial. Naskočí ti desítky možností. :-) Samozřejmě můžeš i na aliexpress, mnohdy je levnější.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

14. 6. 2016, 11:21

Ten klon BF 20 má závit vel. 12 a nebo jdeš na menší. Můj klon má šrouby 16x1,5. Také to mám v plánu, ale až na zimu.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 6. 2016, 11:39

když už se to rozdělá, není lepší to osadit kuličkovými šrouby z číny ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 6. 2016, 1:13

To Miltech - mám tam 12x2, tedy neměřil jsem to, ale v dokumentaci to je napsané takto.

To chb - protože chci frézku i nadále provozovat jako "ruční" mašinu, nemůžu použít kuličkáč kvůli nesamosvornosti.
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

14. 6. 2016, 6:17

Co vím, tak se kuličkové šrouby dávaly na přání i na staré frézky třeba typu FGV 32 a nikdo nesamosvornost neřešil. Zmizí vůle šroub/matice a když je potřeba, je možné dotáhnout stůl ručně. Ty utahovátka mají i mašinky jako BF 20, takže bych u ní trapézy za kuličkové šrouby klidně vyměnil.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 6. 2016, 7:04

lubbez píše: protože chci frézku i nadále provozovat jako "ruční" mašinu, nemůžu použít kuličkáč kvůli nesamosvornosti.
můžeš dát na šroub třecí brzdu a máš svornost jakou si nastavíš.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 6. 2016, 7:20

No chlapi tady s váma moc nesouhlasím. Předělával jsem kamarádovi cca před dvěma roky křížový stůl. V jedné části trapézů to bylo vyběhané (myslím tím šrouby) a že to tedy vyměníme zgruntu. Panáček je vědeckej pracovník a je zvyklej si připravit vše detailně dopředu. Opravdu koupil vše, co bylo potřeba, ale místo trapézů tam dáme kuličkáče. Bude to přesnější, jednodušší, prostě lepší. Původní trapézáky byly palcové, stoupání cca 2,5mm a průměr cca 12,5 mm náhrada byla NSK průměr 12mm stoupání 2 - 3 mm to si už nepamatuju. Za půl dne bylo hotovo, ale bylo to celý na hov..no. Stačilo na stolek přitlačit prstem a už ujížděl. (ještě že si to vymyslel on sám) Po nějakém čase, kdy právě zkoušel různé brzdy a jiná udělátka to na ebay prodal a koupil něco jiného. :-( Kdyby byl kuličkáč tak jednoduše použitelnej, tak to Číňani cpou do všeho, co vyrábí. Jinak představte si ten vojeb, kromě dvou kliček, kterejma točíte, čučíte střídavě na obrobek a na DRO a ještě k tomu další rukou zapínáte a vypínáte brzdu osy, která nejede. Já zůstanu staromilec, po prázdninách se stavím u pafika a on mi ukáže jak se zaškrabává a půjčí mi na to věci. Při demontáži vyndám staré litinové matky a udělám nové bronzové.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 6. 2016, 7:44

tak ono v první řadě jde vždycky o cenu.. to jestli je šroub kuličkovej nebo trapéz bude asi číňanovi jedno, to vyválcuje za stejné peníze, ale matice pro trapéz bude podstatně jednodušší, méně materiálu a tím pádem levnější..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2016, 8:21

lubbez píše: Jinak představte si ten vojeb, kromě dvou kliček, kterejma točíte, čučíte střídavě na obrobek a na DRO a ještě k tomu další rukou zapínáte a vypínáte brzdu osy, která nejede. Já zůstanu staromilec, po prázdninách se stavím u pafika a on mi ukáže jak se zaškrabává a půjčí mi na to věci.
Bohužel jsi nepochopil co jsem myslel, třecí brzda nebo se dá říct momentová se ničím neovládá ,jsou to dva ocelové kotoučky a mezi nimi pertinaxový nebo jakýkoliv vhodný ,no a pak jen talířová pružina nebo lépe sada 4-6 vinutejch na seřízení přítlaku. :wink: samozřejmě to můžeš udělat jako bubnovou verzi kdy dáš váleček a opásání.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
pitíčko
Příspěvky: 235
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

15. 6. 2016, 8:54

A taky pro potřebu ručního posuvu je potřeba kuličkový šroub levý. Je to standartní záležitost? Přijde mi, že běžně se užívá pravý, je to pak problém při přechodu na CNC řízení?
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 6. 2016, 8:59

cncčku bude uplně jedno jestli má šrouby pravé nebo levé..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 6. 2016, 9:55

lubbez píše:No chlapi tady s váma moc nesouhlasím. Předělával jsem kamarádovi cca před dvěma roky křížový stůl. V jedné části trapézů to bylo vyběhané (myslím tím šrouby) a že to tedy vyměníme zgruntu. Panáček je vědeckej pracovník a je zvyklej si připravit vše detailně dopředu. Opravdu koupil vše, co bylo potřeba, ale místo trapézů tam dáme kuličkáče. Bude to přesnější, jednodušší, prostě lepší. Původní trapézáky byly palcové, stoupání cca 2,5mm a průměr cca 12,5 mm náhrada byla NSK průměr 12mm stoupání 2 - 3 mm to si už nepamatuju. Za půl dne bylo hotovo, ale bylo to celý na hov..no. Stačilo na stolek přitlačit prstem a už ujížděl. (ještě že si to vymyslel on sám) Po nějakém čase, kdy právě zkoušel různé brzdy a jiná udělátka to na ebay prodal a koupil něco jiného. :-( Kdyby byl kuličkáč tak jednoduše použitelnej, tak to Číňani cpou do všeho, co vyrábí. Jinak představte si ten vojeb, kromě dvou kliček, kterejma točíte, čučíte střídavě na obrobek a na DRO a ještě k tomu další rukou zapínáte a vypínáte brzdu osy, která nejede. Já zůstanu staromilec, po prázdninách se stavím u pafika a on mi ukáže jak se zaškrabává a půjčí mi na to věci. Při demontáži vyndám staré litinové matky a udělám nové bronzové.
Řada kličkových mašin z kategorie "ultra" samozřejmě kuličkové šrouby má - namátkou třeba Schaubliny 135/150/160
Jinak co kam číňani cpou bych zrovna za bernou minci nebral - když totiž by použili běžné kuličkové šrouby, co produkují, tak by byla kličková (univerzální - ne cnc) mašina (jako komerční, ne hobby) byla akorát pro legraci - naprosto neprodejná - viz "přesnosti" takovýchto "šroubů" :shock:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 6. 2016, 11:02

nechci se nijak zastávat přesnosti čínských šroubů, ale myslíš, že čínský trapéz bude přesnější než čínský kuličkáč? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“