ZX7045 a další klony BF45ky

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 11:06

Hezký den,
...časem se chci pustit do stavby vlastní frézky, ale to bude ještě trvat. Napadla mně proto myšlenka pořídit si prozatím ZX7045ku. Ve variantě s 1,5kW motorem a stolem 820x240mm bych se vešel do 42tis. No a pak bych se mohl pustit do přestavby. Popravdě vše včetně šroubů mohu použít z jiného amatérského stroje (Kompas F600), takže to může byt i rychle a pro mně levné, ale je i varianta, že Kompas prodám v celku (je plně funkční), a pořídil bych silnější motory a větší šrouby.

Moje otázka zní následovně...

Jaká je mašina BF45, Opti M4, ZX7045 nebo jakkoliv se jmenuje. Z drobnými nuancemi je to přece identický stroj. Je pevnější než BF25, BF30? Je lépe zmontovaný nebo hůře?
Nebo co by jste koupili s minimálními rozjezdy 500x180mm?

Díky
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 9. 2017, 6:39

Sieg 2.7 mill
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 8:04

Zdenku to neee, to je BF25ka:( To jsem zrovna vrátil prodejci. Chci vyšší model. Ale přes to díky:)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 9. 2017, 8:11

Mrosconi píše:Zdenku to neee, to je BF25ka:( To jsem zrovna vrátil prodejci. Chci vyšší model. Ale přes to díky:)
No to teda ne úplně.
Odpovídal jsem Ti na otázku - jestli bych si koupil frézku s minimálními rozjezdy 500 x 180 - ano koupil a právě ten Sieg.
Myslím si, že pokud chceš jít do čínského stroje pak ten Sieg je udělaný celkem slušně - viděl ho potraviny a rovnou mi řekl abych to předělal na c-n-c.
Co se týče kategorie - ano vybíráš si z vyššího levelu (co se týče váhy ;-), a není zřejmé, že to tu někdo má aby Ti dal nějaké reference.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

19. 9. 2017, 10:52

Nazdar, co potřebuješ vědět, mám ZX 7045 předělanou na CNC s orig vřeteníkem a pak jsem měl to samý taky předělanou na CNC, ale s HF vřetenem na dural. Obě jsem provozoval dva roky tu s orig vřeteníkem pořád mám, zatím žádné problémy.

Tuhost taky celkem slušná, obě mašiny hodně upravený.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2017, 10:58

No právě. Koukám, že většina používá klony BF20/25ky. Tu jsem měl a nebyl jsem zrovna nadšený. Měl jsem problém se seřízením vedení, pak ze šrouby (to ale není vina BFky), tak jsem ji vrátil. Každopádně bez zesílení sloupu, což jsem jako většina udělal z asi 120kg železa, se to hýbalo i s minimální zátěží při vrtání 6,5mm vrtákem.

Chci se pustit do vlastní stavby, ale předtím bych zkusil nějakou předělývku. Vlastní! Prostě si ověřit co dovedu. No a taky se naučit na manuální frézce, protože jsem nikdy předtím nefrézoval. Mysím, že je to chyba, protože tak asi člověk rychleji pochopí síly, které v mašině působí. Možná se pletu, ale tak nějak mám chut pár týdnů makat manuálně a pak se pustit do přestavby.

Tedy upravím dotaz. Je tady prosím někdo, kdo má FB45 nebo její klony? Prostě stolní vrtačkofrézku s váhou okolo 300kg. Zajímaly by mně Vaše zkušenosti a eventuální srovnání s menším sestřičkou BF20/25.

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2017, 7:47

Waw, přece se někdo našel.

Pokud můžu mít pár otázek... a může jich být i více?

1. Jak si přestavoval? Jak velké šrouby se tam vešly? 20-25mm? Jaké jsi dal matice? Má smysl dvojitá? Byl nějaký problém s velikostí? Tedy vešly se šrouby a matice mezi stůl, nebo si musel snižovat matice jako v případě BF25ky?
2. Jak silné motory máš? Krokáče nebo serva?
3. zaškraboval jsi vedení a lišty, nebo to bylo v cajku a nebylo třeba nic dělat? Mi na BF 25ce, když jsem seřídit vůli, tak jsem se stolem nepohnul:(
4. jak je na tom tuhost celé mašiny? Má nějaké viditelné slabé stránky?
5. jaké HF vřeteno máš a jaké rychlosti dosahuješ? To by mně zajímalo nejvíce, protože si udělám představu podle te mé. Na BF25ce to celkem drncalo a to jsem si myslel, že portálovka Kompas F600 je malá hračka. Tedy pokud hliník, tak jak hluboko, jakou frézou a jak rychle.
6. Co bys udělal jinak než si během přestavby udělal.

Díky
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

20. 9. 2017, 1:44

hoj, ja přestavoval podobnou

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=8219" onclick="window.open(this.href);return false;

do přestavby takovehle mašiny bych už nešel ani za zlate prase.

buď postavit od zakladu novou na linearech, nebo koupit rovnou cnc a to poladit.
U tohohle kusu byla ta litina jnenom frezovana takže všechno přebrousit a zaškrabat atd..

byl to ale muj první strojek ,tak toho nelituju a dily na sebe dělala sama, jinak bych to neměl na čem udělat.
50 k stala mašina a dalších 50k přestavba.
ale užil jsem si, to zas jo. frezku mam pořád a pořád pracuje :wink:
za mě nedoporučuji tyhle činske mašiny, ta litina je šit..

nechavam si ji jenom proto že ji časem chci zvětšit Ztko na cca 800mm na hluboké vrtáni.

rozjezdy jsem uprail na max 520x220x280. puvodně byli cca 450x180

jinak da tak 8mm frezou 10mm do hloubky u železa a do duralu tak o 30% vic
Naposledy upravil(a) Kvako1 dne 20. 9. 2017, 5:40, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 9. 2017, 1:57

Mne je divne, ze niekto chce vyrabat cnc na klznom vedeni,ked je moznost linearneho vedenia.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2017, 6:36

Díky za info:) ...no já bych chtěl udělat vlastní mašinu, ale pořád si nejsem jistý zda portálovku s pevnou rampou a nebo sloupovku. Do ted mi Hiwin neposlal nabídku na komponenty a bojím se toho, že nedocílím alespoň takovou přesnost, jak ty čínské šunty (Opti, Bernardo, ZX a pod.) Tormach a jemu podobné mašinky se mi už zdají trošku moc drahé, ale je to rovněž na zvaženou.

Jak je na tom goemotrie mašiny? Je to hodně křivé? Nebo je to nějak zásadně špatně navržené? Nebo je to prostě jen obyčejná mašina na kluzných rybinách a tak se od ní nečekají zázraky?

Díky
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

20. 9. 2017, 7:10

To Mrosconi:

Zkusím v rychlosti odpovědět na tvé otázky

Šrouby 20 mm dvojté matice, krokové motory 12 Nm, stůl odfrézovaný pro průchod matice, to samý sloup. Ložiskové domky jsou kuželíková ložiska proti sobě.
Komplet zaškrabané, frézované labyrinty pro olej, centrální mazání.

Tuhost odpovídá hmotnosti stroje.

Slabé stránky jednoznačně spojení sloup+základna skolíkovat a musí dokonale sedět, jinak když se na to pověsíš tak ti to bude chodit, mě to chodilo + - 0,05 mm
Vřeteno teknomotor 2,2 kw dural špona 1 mm rychlost 1200mm/min.

Jestli bych do toho šel znova? Težko říct možná ano, ale je s tím dost práce když to chceš udělat pořádně.

Mašina stála 60 000,- přestavba 55 000,- bez práce které bylo dost.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2017, 7:26

Ahojky,

díky všem za rady a tipy. Když to tak sumarizuji, tak se možná vážně pustím do vlastní konstrukce.

Mohu mít ještě poslední otázku? Vím že lineární vedení jelepší, přesnější a pod., ale zajímalo by mně, jak je na tom právě rybinové vedení. Tedy když třeba na té BF45ce budu mít dobře vybrušené, vylapované a zaškrabané vedení, perfektně seřízené... prostě k čemu to mohu přirovnat? Jasně, kdybych to předělával, tak zřejmě použijí HGR vedení 25mm a neřeším, ale zajímá mně jak je na tom rybina. Měl jsem BF25ku a tam to chodilo mizerně. Chtěl jsem to seřídit, ale když jsem vymezil vůli, tak jsem se stolem ani nehnul:( Nemám srovnání, takže nevím zda to byl jen můj konkrétní model, nebo je to víceméně běžné.


Díky
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2017, 8:59

Mrosconi píše:Ahojky,

díky všem za rady a tipy. Když to tak sumarizuji, tak se možná vážně pustím do vlastní konstrukce.

Mohu mít ještě poslední otázku? Vím že lineární vedení jelepší, přesnější a pod., ale zajímalo by mně, jak je na tom právě rybinové vedení. Tedy když třeba na té BF45ce budu mít dobře vybrušené, vylapované a zaškrabané vedení, perfektně seřízené... prostě k čemu to mohu přirovnat? Jasně, kdybych to předělával, tak zřejmě použijí HGR vedení 25mm a neřeším, ale zajímá mně jak je na tom rybina. Měl jsem BF25ku a tam to chodilo mizerně. Chtěl jsem to seřídit, ale když jsem vymezil vůli, tak jsem se stolem ani nehnul:( Nemám srovnání, takže nevím zda to byl jen můj konkrétní model, nebo je to víceméně běžné.


Díky
vyroba rybin te vyjde draz nez lineary
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2017, 4:34

Já se neptal na výrobu rybin, ale na to, zda jsou lepší nebo horší než třeba HGR25 lineáry. Konkrétně to vedení na BF45ce. Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 9. 2017, 4:56

co je lepší tank nebo osobní auto?

i dnes se stále používá kluzné vedení a nejen valivé, má větší tuhost.. nicméně to je skutečné vedení ne ta parodie na vedení jako je u těch čínskejch hraček s přítlačnou lištou, blbě navrženejma rozměrama, dílenským zpracováním atd..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“