Stavba frézovacího vřetena

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2017, 9:15

Hezký den všem:)

Mám dilema. Po dlouhém rozhodování jsem se pustil do přestavby malé frézky ZX7045 (BF45), ale dospěl jsem k závěru, že to byla blbost. Nesplňuje mé potřeby. Musím vymyslet nějaké vřeteno, které bude vyhovovat mému stylu práce.

Požadavky:
80% práce je v hliník frézami 8mm (větší nemůžu díky tvaru, spíše bych ocenil možnost dlouhé 6ky jenže tam mám problémy, proto ta 8ka)
10% vrtání 6,5mm do 35-45mm
10% srovnání plochy a nožovou a vyvrtávací hlavou (Mám MT3 a MT4, ale sou redukce, takže nerozhoduje)

Tedy z toho plynou potřeba otáček 300-1200 pro práci s nožovými hlavami a občas s oceli.
Drtivá většina času se bude vřeteno točit 8000 a více. Je třeba ale brát v potaz to vrtání.

Mám možnost vyrobit vřeteno z toho co mám, tedy HF+měnič (24000ot) 2,2kW s ER20, jenže to mi moc nefunguje to vrtání, ať už jsem zkoušel cokoliv. Originální vřeteno tak jak je (95-3200ot s novým motorem 2,2kW) bych nechal na ty ostatní práce. Problém je, že ty hlavy musím přehazovat. Má to kolem 90kg s motorem a nemám zvedák, což samému ještě s zády po 5ti operacích... není moc fajn řešení:(
Navíc bych chtěl ty díry co dělám pro teleskopické trubky, abych po vyfrézování projel ještě tou vyvrtávací hlavou s nožem, protože ty díry jsou pak rozhodně přesnější. Tedy alespoň v mém případě.

Druhá možnost je rozebrat originální vřeteník s MT4 upínáním, které se mi moc nelíbí a jako většina retrofitu předělat na řemenový pohon. Ložiska v samotném vřetenu jaou asi OK. Vetší borsél dělá ta převodovka. Jenže to mi příide celkem na škodu a jelikož nemám pořádnou vrtačku, nechal bych to raději celé na vrtačku a koupil nějaké hotové vřeteno.

Asi nejlepší ale i nejdražší je ta třetí možnost, tedy postavit celý nový vřeteník s pořádným vřetenem. Našel jsem pár hezčích kousku a čekám na nabídky. Třeba tato: https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 0a7dmWXTgQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Motor mám 2,2kW a dokoupím vektorový měnič, protože mám k HF vřetenu jen skalární, ale ten i tak asi prodám jako set s frézkou Kompas F600.
Když bych tam dál dvě řemenice a dostal z toho poměr 1:2 a 2:1, mám přesně to, co potřebuji.

Teď otázky...

Co je lepší z hlediska ručního upínání nástrojů? BT30 nebo R8? ...nebo něco jiného? ISO30 je BT30? Co by jste si zvolili a proč? Budu měnit ručně, ale časem bych se mohl dostat i k ATC, takže vřeteno by to mělo už umět.
K tomu se váže otázka jak je to pak s nastavením Machu? Rozumím tomu dobře, když si myslím, že nadefinuji tabulku nástrojů v Cat2D, kde dělám G kód a ten se přenese do Machu, kde mám rovněž tabulku s nástroji a když v Cut2D jsem žekl, že je to D8 3zub do hliníku a má číslo 3, tak Machu rovněž řeknu, že je to na pozici 3 a on už nic neřeší, protože předtím jsem ho zkalibroval, tedy určil mu číslo a změřil výšku? Je to tak, nebo se to musí vždy znovu měřit? Jak je na tom i přesnost upnutí nástroje? Bude vtažen vždy stejně? tam by nemusely být takové odchylky, nebo jo?

...nebo jak se s tím pak pracuje.

další otázka je, jaký by jste použili řemenový převod. Maximum otáček bude 11520 na vřetenu. Krouťák nepřekročí 14,4Nm. Řemen budu měnit ručně a řemenice musí být dvojitá. Takovou asi neseženu, takže bude třeba vyrobit. Nebo víte o nějakých Potřebuji poměr 1:2 a 2:1. hřídel motoru je 25mm a totéž bude asi na vřetenu.

Díky a prosím pokud vás napadá lepší řešení, sem s ním:)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2017, 9:58

https://www.aliexpress.com/item/High-pr ... 262.X5F2lO" onclick="window.open(this.href);return false;
HTB1lbBUFVXXXXcfXVXXq6xXFXXXA.jpg
Skoro 29tis (s daní a clem) ...to není málo. Nemáte něco levnějšího? Ta za polovinu:)
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 12. 2017, 12:43

Tu na fore je program pre vypocet remenic a remena.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

17. 12. 2017, 12:31

Fakt když čtu tvoje potřeby tak bych ti doporučil jednu věc.
prodej jak ten kompas tak tu zx7045. a za ty prachy si koupíš pořádnou starší mašinu která zvládne všechno.

to co vymýšlíš bude stát hodně peněz a práce.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2017, 12:33

Jenže to pak není ta zábava ze stavění :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 12. 2017, 12:53

Zabava? No neviem par prispevkov nizsie je cnc z freecat. A ani lahke ani zabavne to nevyzera :)

Kazdy mu to tu hovoril ze to nieje rozumna vola a aj tak to kupil a zacal prerabat. Tak nech trpi. Aspon si to zapameta.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2017, 2:13

Inu komu není rady, tomu není pomoci .... jak to tak sleduju, tak je pan fotograf dost svéhlavá a zarputilá osobnost, takže dle našeho klasika.... ještě víc cigaretového kouře do umyvadla foukejme a třeba se i trocha toho zlata urodí. :lol:
Ale abych nebyl pes ... na ten požadavek vysokých a nízkých otáček tyto jsou cesty:
1. dvě relativně slabší vřetena - klasický vysokootáčkový (atas, čína, Diy, atd.) a nízkootáčkový což lze také realizovat různě, pro potřeby pana kolegy by asi klidně stačila jednoduchá konstrukce třeba i s dvojicí běžných radiálních ložisek, osobně bych u takový akce nízkorozpočtovýho typu kašlal na nějakou pinolu či dutinu s morse nebo iso ale udělal to mezi hroty jako hřídel pro dvě ložiska a vpředu trn pro nástrčný nástroj s průměrem pro nějakou hlavu nebo Flycutter. Na to vrtání bych pořídil kvalitní TK vrták a vrtal to vyššíma otáčkama HF vřetenem .
2. Jedno kvalitně udělaný vřeteno (volba ložisek a provedení aby to pokrylo otáčky do cca 12-16 tisíc není ale zase tak náročná věc), k němu měnič a vcelku běžnej asynchon motor cca 750W na 2800 RPM, ale s vyváženým rotorem. Převod řemenama do pomala 1/2 a pak napřímo 1/1. Tím se dostaneš na to co potřebuješ. Do pomala obsáhneš s měničem otáčky cca od 400RPM i se slušným výkonem ... na dural stejně prakticky míň než těch cca 800 nepotřebuješ (flycutterem přerovnávám běžně dural při cca 800-1200 otáčkách a s průměrem okolo 70mm - povrch jak zrcadlo) Nahorů to půjde při převodu 1/1 rozumně s měničem vytáhnout cca na 12-16 tisíc otáček podle kvality vyvážení (550W 3F motor točím na frézce už asi 3 roky i bez vyvážení na 8 tisíc - mám ale převod jen do pomala, takže mám na vřeteni cca od 200 do 5000 otáček)
3. Běžný nízkootážkový vřeteno a k němu zrychlovač cca 3x do rychla, problém ale trochu bude aby ten zrychlovač utáhnul 8-ku a nebude to ve finále ani moc levný
4. Kvalitní elektrovřeteno s širokým rozsahem otáček, ale to bude darda finančně a taky bude mít nesmyslnej příkon...
Tato řešení ale vesměs vyžadují nemalé znalostí i výrobní možnosti a nebo balík peněz případně všechny tyto věci pohromadě, což jak to tak sleduju není moc Tvůj případ ... Osobně bych Ti stejně jako řada dalších radil vyser se na tyhle DiY akce, prodej ty imitace strojů co už máš dej dohromady prachy, třeba si i něco leasni nebo půjč a kup si pořádnou mašinu a na ni vydělávej výrobním programem co na to máš.... :wink: To co tu zatím předvádíš je prototypová ukázka nesmyslného prošustrování peněz a času s rizikem velikého nezdaru.
Naposledy upravil(a) Engineer dne 17. 12. 2017, 4:02, celkem upraveno 2 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2017, 3:33

smutné je, že celá tahle debata už tady byla před X měsíci.. ale jak říkám, každý si musí nejdřív nabít tu svoji hubu, aby zjistil, že ti blbci co mu tady radili měli v lecčem pravdu..

ono i když opomeneme peníze, tak já se obávám, že když se pustí do stavby z nějakejch AL desek sešroubovanejch k sobě a s nějakým třeba čínským vřeteníkem tak to stejně ve finále bude stát za nicmoc.. ono totiž postavit takový vřeteník bude asi nad síly kovoobráběče začátečníka a nad možnosti BFky..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2017, 3:44

Chlapi máte samozřejmě pravdu. Všichni. Prostě je to zábava. Malými krůčky. Neživí mně to a mašina kterou bych chtěl jako amatér nezaplatím. Prohledal jsem všechny možné bazary a dokonce na pár starších mašin koukal. Problém je, že to co jsem viděl, vše byly mašinky, co potřebuji alespoň 2m na výšku a měly přes tunu. Vše by bylo fajn, jen ten stav se mi nezdal. Jelikož jsem se pobál toho, že vlastní konstrukci neudělám lépe než tu čínu, tak jsem se nakonec rozhodl pro kompromis v podobě ZX7045.
Pár věci jsem už zkoušel a i s tou originální vřetenovou hlavou jde celkem v pohodě. takže nakonec to možná dopadne tak, jak jsem naznačoval v úvodu, že na jeden bok vřeteníku přidělám HF vřeteno.
Zároveň vím, že to není poslední mašina s kterou si hraji a tak kdybych už měl dělat nový vřeteník, tak ho udělám s tím, že příští mašina bude mít ATC a rozsah otáček 100-10000ot. Proto se mi líbí to vřeteno a je k tomu i kompet ATC.

Jinak udělal jsem si před koupí průzkum a vyhrál názor, že ZX7045 je pohodová mašina. V dané cenové kategorii:)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2017, 7:52

Chlapi prosím radu. Jak vytahujete Moorse kužel z vřetena? Měl jsem za to, že tím pojistným šroubem ho můžu i vybít, jenže to se mi ani se těžším kladivem nedaří. To mám do toho opravdu tak tlouct? jelikož jsem musel udělat nový šroub, tak je tam jen závitový tyč (ocel 10.8) a na konci mám dvě matice. Dolní s kuželem, aby vycentrovala šroub do středu a druhou jako kontra. Matice jsem povolil tak, aby hlava mohla vyskočit. Prostě to fakt nejde. Je to normální, Nebo zase něco dělám špatně? Zkoušel jsem i za studena i za tepla. Nejde!

K tomu se vrátím k mé původní otázce. Jaký typ upínání je pro rychlou manuální výměnu nejlepší? Koukal jsem se po BT30, ale ten bych měl v případě, že se pustím do nového vřetena. Teď mám Mk4.
Kdybych šel do toho s ATC, tak tam by myl BT30. Ale když bych měl zůstat u manuálního vřetena? Co by jste pořídili. Prosím o Vaše tipy, ale pamatujte na cenu mašiny:)

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 12. 2017, 8:58

ten šroub pro vytahování má na sobě mít takový kroužek, který se při povolování opře o protikus a dalším vytáčením se vytlačí nástroj z dutiny.. žádné rázy prostě obdoba lisu..

já osobně bych šel určitě do nějakého automatického systému, strmé kužely vycházej nejlevněji, to jestli to bude BT nebo ISO je uplně jedno.. ISO je v našich poměrech rozšířenější a lépe seženeš starší nástroje, pokud budeš kupovat nové stojí to stejně, výběr stejný.. pokud ne automatický tak klidně ručně točit šroubem, ale zase bych zůstal u strmých kuželů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2017, 9:33

číňan prodává víc BT30
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 10:41

Ahoj, nakonec jsem to vybil větším průměrem. Já tam žádný kroužek nemám. Jinak díky za rady. BT30 je tedy ISO30 neboli SK30. Liší se jen ty kroužky a drážky, nebo to má i jiné rozdíly? Když koupím BT30 tak můžu používat v manuálním provedení SK30?

Díky a veselé vánoce.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 10:57

BT30 a ISO 30(DIN 69871) jsou stejné jen je rozdíl v průměru a umístění drážky pro automatickou výměnu ,SK30 nemá drážku pro automat výměnu a má krček u závitu (základní kužel je stejný)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2017, 7:54

Díky
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“