Proma FP25

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
moucha
Příspěvky: 15
Registrován: 3. 5. 2007, 5:56
Bydliště: Brno

7. 5. 2007, 10:52

Panove, potrebuji vybavit dilnu soustruhem a frezkou. Obratil jsem se na firmu bow /BF-20Vario, D180x300 Vario/, kde me neprijemne prekvapili dodacimi lhutami. Konkurencni Proma nabizi vetsi a tezsi stroje za srovnatelne penize a to podstatne rychleji. Nemate nekdo zkusenosti frezkou FP-25 . Nema vyklopnou hlavu, coz myslim neni naskodu a celkove konstrukce vypada pomerne robustne. Soustruhy SPB400/400 nebo SPA500 vypadaji taky pomerne dospele. Do budoucna pocitam s motorizaci frezky, pokud to bude jen trochu mozne. Prosim, podelte se o zkusenosti a nazory.

http://www.promacz.cz/katalog/obrabeci/ ... 00_400.htm
http://www.promacz.cz/katalog/obrabeci/ ... spa500.htm
http://www.promacz.cz/katalog/obrabeci/frezky/fp25.htm

Dekuji za kazdy prispevek,

Mira
Moucha
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2007, 11:15

asi ne nahodou maji dlouhe dodaci lhuty
pokud vim jde to dost na dracku narozdil od promy

oba stroje je treba si prohlednout nez clovek zacne porovnavat

ja osobne bych si promu nekoupil
mel jsem moznost porovnat pordukty obou firem
neco od obou mam i doma a da se rict ze ani jedno neni uplne svate ale proma mi prijde vyrazne slabsi


urcite doporucuji porovnat alespon vizualne obe varianty, myslim ze okamzite zjistite kdo vede
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
moucha
Příspěvky: 15
Registrován: 3. 5. 2007, 5:56
Bydliště: Brno

8. 5. 2007, 11:44

No, na dracku, mozna. Pry nedodavaji, rikal mi to prodavac na prodejne. Neco objednaji a ono to proste neprijde. To se nedivim, ze to jde nadracku, kdyz to konecne dovezou :-) ... a me mezitim utikaji zakazky. Moje predstava, ze si z dostupnych zdroju informaci vyberu vybaveni, pripravim dilnu a nakonec si jednoduse koupim stroj je asi uplne mimo realitu.

Ale zpet k tech. datum. Ta proma FP-25 ma 195kg oroti 103kg BF25V i vylozeni a posuvy jsou vetsi, tabulkove hodnoty dobre :) - zalezi na tom, jestli budou stabilne dosazitelne.
Soustruh SM300 se mi nepozdava, premyslim spis nad SPB-400/400.
V teto konfiguraci Sous.+Frez.) uz je ale cena cca. o 7000,- vyssi, nez sestava od bow. Tak nevim, je vzdy lepsi vetsi stroj? Chystam se vyrabet pomerne presne soucasti do 0.5 kg, nekdy do budoucna uvazuji i o predelani na NC rizeni.
Moucha
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2007, 5:41

pocitejte s tim, ze tyhle soustruhy jsou malo tuhe a cim vetsi tim je to horsi - tusim ze primo tu 300vku od BOW ma kolega a pry se to silene larvi - hlavne je mo tuhej celej nozovej suport - tim ze je to tak velke hovado je to moc vysazene a vylozene do prostoru a ruzne se to nadzvedava - upichovani je primo pry horor a uz ted uvazuje silne o frekv. menici
takze pokud chcete delat male a jemnejsi veci (do 0.5kg je dost nestastne definovani - rozhodujici je tocny prumer a delka) tak na to asi rovnou zapomente - rozhodne bych na tom nechtel resit nejakou produkcni vyrobu - ja mam doma MN80, ktery je bych rekl na to co pisete idelani, ale pocitejte ze za nej date samotnej 40-60kKc.

neco od Promy si necha dokonce privezt az domu a po rozbaleni jim to hned zase vratil - pry to byla tragedie
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2007, 7:27

nektere zpravidla levnejsi a mensi stroje a to u obou firem se hodi pouze na modelarinu ale v zadnem pripade ne na serivou vyrobu

kolega si koupil soustruh od promy za 60 000 a nadava si ze za to mohl mit skoro 2x vetsi od bowu s prevodovkou na posuvy pricnim strojnim posuvem, atd...

dosti podstatne je pak taky to ze kdyz clovek chce delat zavity tak aby nejdriv celej den predelaval ty jejich prevody, vetsinou to nejde ani nasadit a vubec je s tim mizerna prace

u bowu clovek prehodi 3 packy a muze rezat

kdyz jsem se dnes pokousel dat do te promy vetsi vnitrni nuz tak jsem zjistil ze nozova hlava jezdi jen kousicek za osu vretene takze zahnutej vnitrni nuz neslo pouzit protoze to zahnuti bylo moc dlouhe

dalsi kravina mi prijde montaz univerzalky prez 3 imbusy, jsem to dneska 30 mozna 40 minut ladil aby mi to "moc nehazelo" pote co jsem vymenil 4 celistovku zpet za 3 celistovou
zlatej zavit u volmana, univerzalka vymenena do pul minuty

proma ma i u vetsich soustruhu na koniku matici, bow ma uz od relativne malych stroju packu

taky me obcas vytaci to deleni na koleckach 0.04 na dilek mi prijde jako dosti pitome cislo

a bylo by toho mnohem vic

u techhle novejch stroju byva spousta skrytych kontrukcnich zavad s kterymi se clovek setka jen pri pouzivani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2007, 8:25

Stroje z Promy = vyhozene penize. A to bez nadsazky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2007, 10:20

nechtel jsem to rict naplno abych tu nekoho nepobouril
ale ted se akorat pridam k tomuhle tvrzeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
moucha
Příspěvky: 15
Registrován: 3. 5. 2007, 5:56
Bydliště: Brno

8. 5. 2007, 10:53

Panove. Moc dekuji za nazory. Moje hlava uz prestala pripominat patraci balon, ted se da smele porovnavat s riditelnou vzducholodi.

Dival jem se na ten MN 80 a vypada suprove. Jenze jediny, ktery jsem v inzeratech nasel je za 79.000,- coz se rovna temer trojnasobku puvodni zamyslene investice. Taky jsem nahodou narazil na www.vyrobnistroje.cz - predpokladam "jeste horsi uroven nez obvykle"...

V podstate tady nikdo promu nepochvalil. Ja mam ted tedy jediny problem a to jsou dodaci lhuty na optimy. Zkusim kolegy zitra trochu popohnat :-)

Rad bych vsem podekoval za trpelivost a rad bych se Vas zase zeptal, az budu mit dalsi dilema.

Diky,
Moucha
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2007, 8:30

myslim ze optimum je dobra volba v ramci financnich moznosti
lepsi snad jem muze byt kompletne zakonzervovany stroj prave vyrazeny z vojenskych zasob a takove stesti dneska uz nikdo asi nema :)

co se tech lhut tyce opravdu je s tim problem, fabrika nestiha vyrabet a pobocky v evrope se pry pretahuji o to ktera dostane dalsi varku

a ja blahove myslel ze uz tu nikdo neumi makat rukama a orabeci stroje nikdo nechce :-)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
koudelka.f
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 5. 2007, 6:52

13. 5. 2007, 7:02

Zdravim, objevil se tady nazor na www.vyrobnistroje.cz, uroven horsi nez obvykle... Podivejte se prosim na
http://www.vyrobnistroje.cz/UkazkyProvedeni.aspx
Stroj není nejcistejsi, protoze se pouziva. Nemuzu proti jeho urovni rict jedine spatne slovo. S Promou je rozhodne srovnatelny. Nevim, jak je na tom BOW, padly tady nazory na krivost stolu, tak se podivejte na namerene parametry stroje FV-45AV z www.vyrobnistroje.cz. Za tu cenu tezko koupit lip
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2007, 7:37

FV-45 jsem si koupil.Stravil jsem 4 dny praci na zprovozneni stroje.
Kdyz pominu skutecnost,ze vsechny zavitove tyce jsou plne vazeliny se struskou z forem a pokud se stroj nerozebere a vsechno neumeje, vycisti a znovu nenamaze,tak se ani neda rozumne provozovat,neni to az takova tragedie.Rybiny jsou vcelku slusne zaskrabany a kdyz se na srouby pridaji radialni loziska misto vedeni v dirach v litine,docela to i funguje.
Je ovsem vhodne tu nabarvenou a tmelem zaplacanou strusku odstranit a ziskat tak vcelku normalni stroj.Elektrika je udelana slusne a klicove komponenty taky.Proste 4 dny prace a je to...
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2007, 7:54

bylo by ferove rict jaky mate vztah k prodejci a te firme

jinak nic proti a docela mne nektere ceny prijemne prekvapily - zvlast prislusenstvi

co se tyka uvadenych parametru a oblibenych mericich protokolu - papir snese ledacos a hlavne u techto stroju je to spis co kus to original v sirokem toleracnim rozmezi - coz neni nic proti nicemu pokud clovek vi do ceho jde a treba si umi i pomoci pokud to jde

pokud mate nejake solidni informace (ne reklamni slogany) o techto strojich rad se neco dozvim - sam jsem ted psal dotaz na ceny nektereho prislusenstvi (bohuzel na webu chybi).
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2007, 8:05

Vyrobni stroje je jiste firma,ktera pouze sbira objednavky a pres distribucni kanal pak resi dodavky.Vyhoda je nulovy sklad a nulove provozni naklady a z toho plynouci nizke ceny.Nevyhoda - dlouhe dodaci doby,zadny vyber a sazka do loterie,co zrovna natrefis.Muzes koupit susny stroj zrovna jako totalni shit.Ty namerene parametry jsou tak pro zasmani.Kdyby je dodavatel garantoval,to by bylo o necem jinem,ale u tehle masin se garantuje pouze "vaha stroje".Nicmene pri tech lidovych cenach je to riziko prijatelne.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2007, 8:13

no ono kdo neni jen sberatel objednavek - v lednu jsem objdednaval u Boukala upinac s klestinami a otocny stul - po 14 dnech se zjistilo, ze cena na webu za upinac nesouhlasi s tim za kolik by to chteli prodat toz jsem jej zrusil a nechal jen otocny stul - tusim ze prisel v breznu s kazdotydennim ujistovanim ze uz je v poste... tak si vyber kde nakoupis :lol:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2007, 8:32

Boukal,to je prekupnik BOW,PROMA.Cokoli,co nabizi, jen prekupuje,takze je ztrata casu neco objednavat u nej a ne rovnou u zdroje.Navic jeho internetovy obchod to je kapitola sama pro sebe.Ceny jsou tam asi generovany generatorem nahodnych cisel.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“