Vstřikolis Battenfeld PLUS 350/75

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 10:07

Pořídil jsem si nefunkční vstřikolis Battenfeld PLUS 350/75 a rád bych ho rozchodil. Po mechanické stránce by měl být funkční, ale odešel řídicí systém. Vzhledem k tomu, že je to r.v. 1995, nemám k tomu žádnou dokumentaci a náhradní díly, tak bych si k tomu chtěl udělat řídicí systém vlastní. Nakonec, to byl i záměr, když jsem ho kupoval. Vstřikolis momentálně k ničemu nepotřebuju, takže to beru spíš jako příležitost něco se naučit. Moji původní představu, že je to jen pár jednoduchých hydraulických ventilů a regulátorů teploty už jsem musel opustit. Kabelů a hadic tam je několikanásobek oproti mým představám. Takže problém první. Hydraulika je postavená kolem velkého hydraulického bloku, kde je poskládáno všechno do kompaktního celku. To je sice elegantní, ale vede do toho 13 kabelů. Některé z nich jsou k cívkám na 24VDC, ale u některých si nejsem jistý, jestli to třeba není nějaký analog do proporcionálních ventilů. Také přiřazení jednotlivých cívek k hydraulickým okruhům není na první pohled patrné. Marně se snažím najít nějaké schéma ze kterého by se dalo identifikovat přiřazení jednotlivých kabelů k funkcím hydraulického bloku. Nevlastníte někdo dokumentaci k tomuto lisu?
Přílohy
HBlok1.jpg
HBlok2.jpg
HBlok3.jpg
HBlok4.jpg
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 10. 2017, 10:40

Kabeláž chceš nechať pôvodnú?

Tie hydraulické ventily na 24V (30W) sú klasické zapni/vypni.
Skús dobre nafotiť tie štítky na ventiloch, podľa nich by sa malo dať identifikovať prípadne proporcionálne riadenie (podľa obrázku vnútornej schémy).

Podľa polohy jednotlivých ventilov a vývodov pre hadice/trubky, by sa malo dať priradiť ventily ku ovládaniu jednotlivých funkcií. A potom tam na strednom obrázku vidím niečo ako snímač tlaku(vľavo).
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 11:13

r4cv: Rozvaděč vykuchám, a kabely natahám znovu. Kabely k ventilům asi nechám původní, ale samozřejmě je nejdřív zkontroluju.
Některé kabely vedou cívkám, kde je vyloženě napsáno, 24V 30W, tam to bude cívka a doufám, že to by se mělo dát prostě vyzkoušet. Zapojit hydraulické čerpadlo a postupně tam tam těch 24V přivádět a sledovat co to dělá. Snad tam nejsou žádné nepovolené kombinace vedoucí k destrukci. Horší to je v případech, kde to tak jednoznačně označené není. Tam vlastně ani nevím, jestli je to vstup do proporcionálu, nebo třeba výstup z tlakového snímače. Pokusím se udělat lepší fotky, ale je to uvnitř stroje a nedá se k tomu moc dostat. Navíc štítky mají texty ražené do hliníků a to se blbě fotí i když to je přístupné dobře. Nejlepší by bylo schéma, ze kterého by se dalo vyčíst co to je třeba kabel s označením "W19". Na koncích kabelů jsou v rozvaděči štítky.

Stopovat to podle polohy cívka-hadice moc dobře nepůjde. Na tom bloku jsou hadice a kabely v podstatě všude a není to v nějkém na první pohled logickém uspořádání. Není to jako běžný modulární blok, kde je to pěkně vedle sebe.
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 10. 2017, 1:16

No rozcvakaniu sťahujúcich pások sa nevyhneš. V rozvádzači sú relátka? Také, ktoré by mohli jednoznačne určiť, že táto cievka ide cez relátko, tzn. že je dvojstavová?

Gravírované štítky obtiahni červenou ceruzkou a utri, malo by to ostať len v gravírovanom a potom odfoť.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 1:33

r4cv: Pásky klidně prestříhám, ale vede to do konektorů desek v řídicím systému a tam už bych to musel stopovat na DPS. To by byla hrozná pakárna identifikovat. Na relátka jdou jen kabely od vyhřívání. Tam je to jedno, to klidně rovnou vykuchám a pak si to natáhnu podle sebe. To samé zapojení hlavního elektromotoru, odměřování, teplotních snímačů a koncáků. Zatím mi starost dělá ten HydraulickejBlackBox a ten je zrovna srdce celého stroje.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 3:26

Pásky jsem vystříhal a vyházel jsem z toho silovku, topení a měření teploty. Už je v rozvaděči trochu volněji a něco už se ukazuje. V ŘS jsou vstupní a výstupní desky viz. foto.
Jedno je vstupní deska a na ní jsou HEF4512 (8 vstupové multiplexery). To druhé je výstupní deska s TIP105. Takže z toho hydraulického rozvaděče budu stopovat kabely a cokoliv jde na desku TIP105 bude chtít 24 VDC. Jeden (tedy zatím jsem vystopoval jeden) z kabelů hydraulického rozvaděče jde i na vstupní desku s HEF4512 .....asi nějaký tlakový spínač.

Co se týká výměny kabelů, tak většina se zdá být OK, ale ty co leží na vaně s hydraulickým olejem jsou ztvrdlé, vypečené teplem. Když nebudu línej, tak možná natahám nové všechno.
Přílohy
InDeska.jpg
OutDeska.jpg
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 10. 2017, 3:31

QNX píše:To druhé je výstupní deska s TIP105. Takže z toho hydraulického rozvaděče budu stopovat kabely a cokoliv jde na desku TIP105 bude chtít 24 VDC. Jeden (tedy zatím jsem vystopoval jeden) z kabelů hydraulického rozvaděče jde i na vstupní desku s HEF4512 .....asi nějaký tlakový spínač.
Tak si tie "relátka" našiel. :D
zatiaľ žiadny proporcionál...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 10. 2017, 3:34

Koľko výstupných dosiek tam je?
Ak máš 16 cievok na ovládanie hydrauliky, tak by sa to dalo aj postupne odskúšať formou pokus-omyl. Aspoň tie základné funkcie.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 3:44

Proporcionál jsem zatím nenašel, ale ještě nejsem u konce. Desek tam je víc. Výstupní desky jsou dvě, takže to má 32 výstupů. Do hydraulického rozvaděče jich jde asi tak 10 (ty co se na první pohled tváří jako cívky). Asi to budu muset vyzkoušet. Doufám, že to náhodným spínáním cívek nejde zničit. Mělo by to ovládat 2x hlavní válce (k těm jsou ty tlusté kovové trubky), 1x válec vyhazovačů, 1x hydromotor šneku a 1x posuv šneku.
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 10. 2017, 5:43

Hlavné funkcie už máš, ešte tam podľa mňa bude nejaké odlahčenie čerpadla a zmena rýchlosti zatvárania komory.

Niekde by mal byť hlavný poistný ventil. Pri pokusoch by som nastavil nízky tlak, aby sa nič nepoškodilo.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2017, 7:59

No, ještě toho moc nemám. Identifikoval jsem kabely k 24V cívkám. Něco bylo zapojené na digitální výstupy a něco na kontakty stykačů. To jsou kabely W23, V25 (možná chybně popsaná W25?), W26, W27, W24, W21, W19, W17, W22, W18 a W20. Některé jsou k cívkám umístěným párově na kostkách, tak to budou vždycky dvojice cívek pro jeden okruh (asi).

Pak tam je kabel W16, který vede na digitální vstup E15. Vede z něčeho, co je popsané jako Balluff BNS519 100-R-11 Ve stejné oblasti je i mechnické táhlo od krytu, které vede do hydraulické kostky. Asi nějaké blokování hydrauliky při otevřeném krytu. Ten Balluff by mohl být jenom koncák, ale nevím proč tam je, když na krytu jsou ještě další dva koncáky.

Specialitka budou kabely W152 a W37, které vedou do zelených krabiček Phoenix Contact a z těchto krabiček do desky analogových vstupů/výstupů ŘS. Tady by mohlo jít o dva proporcionální ventily. Na hydraulickém rozvaděči to vede do kostek se štítkem Battenfeld a do druhé se štítkem Hydrolux.
Přílohy
ZelenáPK1.jpg
ZelenaPK2.jpg
Balluff1.jpg
Balluff2.jpg
Hydrolux1.jpg
BattenfeldVentil1.jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 10. 2017, 7:13

nejspíš to je řada unilog 4000
https://www.youtube.com/watch?v=PxICg60ymPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 10. 2017, 7:21

ta zelená škatula bude převodník k proporcionálu no a dráty nejsou vypečené ale jsou z jejich PVC izolace vyluhované vtaláty = změkčovadla...
teď co s tím? celý funkční lis se dá sehnat od 30 000kč
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 10. 2017, 7:30

kenybz píše:nejspíš to je řada unilog 4000
https://www.youtube.com/watch?v=PxICg60ymPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Ty unilogy jsou od Bachmanna ( https://www.bachmann.info/en/products/c ... er-system/" onclick="window.open(this.href);return false; ) a to je vyhlášený :roll: systém, kde když vznikne problém tak je to konečná. Support, dokumentace, servisní manuály pro cokoli nenového, nula.
Upřímnou soustrast.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 10. 2017, 7:44

manuál bych třeba sehnal stačí objet spolupracující lisovny jenže co s tím dokázat si něco pak to rozhýbat a dívat se na zgarbáka který nevyužiju?
teď jsem mohl mít 3 stroje a funkční no než jsem se rozhýbal tak je rozebraly a železo šlo do šrotu...zbyl jeden a ten bere kámoš
tak to chodí...jako dá se k tomu koupit terminál s obrazovkou ale to neni všechno pokud si vyžádáš konkrétní sw od výrobce tak si zato vezme 30-50 000
první si ujasni zda to má smysl pak se dá řešit i nemožné navrhnout jednoúčelové plc nicméně furt si s reálnou cenou uplně mimo o proti funkčnímu podobnému stroji
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“