Kluzná ložiska do staré vrtačky

Odpovědět
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 11. 2013, 4:45

Ahoj. Mám stařičkou sloupovou vrtačku (Zbirožské železárny, Max Hopfengärtner akc. spol., Holoubkov Čechy). Má vřeteno s 2 Morse-kuželem uložené ve dvou kluzných ložiskách z poměrně světle žlutého bronzu. Průměr nekalené hřídele je 23 mm ložiska jsou 2, každé 45 mm dlouhé zalisované v litinové pinole dlouhé 210 mm, z každé strany jedno. Tloušťka stěny ložiska je 3,5 mm. Zachytávají pouze radiální síly, axiální chytají bronzové kroužky na čele pinoly. Ložiska už mají přes 0,5 mm vůle a chci udělat nová, ale bronz jsem neměl a nevěděl jak tak malý kousek sehnat. Nakonec mi známý sehnal kus bronzu, ale olověného a sám mi doporučil, ať to udělám z gumotexu, který mi nabízel také. Že prý ten olověný bronz se bude zadírat a gumotex s občasným namazáním olejem to vydrží. Otáčky vřetena jsou nejčastěji 210, teoretické maximum je 600, ale to nepoužívám.
Máte na to nějaký názor? Díky.
Naposledy upravil(a) soustružník dne 27. 11. 2013, 11:15, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2013, 7:13

soustružník píše:Ahoj. Mám stařičkou sloupovou vrtačku (Zbirožské železárny, Max Hopfenärtner akc. spol., Holoubkov Čechy). Má vřeteno s 2 Morse-kuželem uložené ve dvou kluzných ložiskách z poměrně světle žlutého bronzu. Průměr nekalené hřídele je 23 mm ložiska jsou 2, každé 45 mm dlouhé zalisované v litinové pinole dlouhé 210 mm, z každé strany jedno. Tloušťka stěny ložiska je 3,5 mm. Zachytávají pouze radiální síly, axiální chytají bronzové kroužky na čele pinoly. Ložiska už mají přes 0,5 mm vůle a chci udělat nová, ale bronz jsem neměl a nevěděl jak tak malý kousek sehnat. Nakonec mi známý sehnal kus bronzu, ale olověného Carl-bronzu a sám mi doporučil, ať to udělám z gumotexu, který mi nabízel také. Že prý ten olověný bronz se bude zadírat a gumotex s občasným namazáním olejem to vydrží. Otáčky vřetena jsou nejčastěji 210, teoretické maximum je 600, ale to nepoužívám.
Máte na to nějaký názor? Díky.
Mám zkušenosti s cínovým bronzem a ten se dá sehnat jak v kulatině tak v trubce. Materiál "gumotex" na kluzné ložiska neznám, ale jmenuje se tak prakticky největší firma tady v Břeclavi :D
Nemyslel textit? :)
Já bych to teda udělal z té cínové bronzi, každopádně nedal jsi sem foto tak nevím jak to vypadá, těžko radit jestli je to kuželové, nebo jen "trubka" ?
Dával jsem sem kdysi obrázek stružení složených bronzových ložisek v jedné ose, tam jde totiž o to, že by se to mělo vyrobit s přesahem vnějšího průměru, (vnitřní nechat přídavek) pak nalisovat a pak vystružit, vrtací tyčí odvrtat v jedné ose, pak bych to ještě zaškrabal a mělo by to chodit jak víno :wink:
Předpoklad ale je, že nebude vydřené to vřeteno z vnějšku :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

21. 11. 2013, 9:57

tumlik píše: ... Nemyslel textit? :) ...
Já bych řekl, že myslel texgumoid :)
např. zde: http://www.rempo.cz/clanek/34/Charakter ... KLOTEXTIT-(-Texgumoid-" onclick="window.open(this.href);return false;).aspx
Mini soustruh SC-4
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 11. 2013, 11:32

Miller píše:
tumlik píše: ... Nemyslel textit? :) ...
Já bych řekl, že myslel texgumoid :)
např. zde: http://www.rempo.cz/clanek/34/Charakter ... KLOTEXTIT-(-Texgumoid-" onclick="window.open(this.href);return false;).aspx
Jo to bude ono, sám bych tu tyčku co mi ukazoval tak nenazval, takhle to řekl ten známý a já o tom moc nepřemýšlel. Stejně se mi to jako vhodný materiál moc nezdá.
No jo :idea: ,Gumotex Břeclav, někde už jsem to slyšel. Ale je to přes půl republiky, akorát jsem tam jednou přestupoval na nádraží a šel kousek pro svačinu :) .
tumlik píše:Já bych to teda udělal z té cínové bronzi, každopádně nedal jsi sem foto tak nevím jak to vypadá, těžko radit jestli je to kuželové, nebo jen "trubka" ?
Dával jsem sem kdysi obrázek stružení složených bronzových ložisek v jedné ose, tam jde totiž o to, že by se to mělo vyrobit s přesahem vnějšího průměru, (vnitřní nechat přídavek) pak nalisovat a pak vystružit, vrtací tyčí odvrtat v jedné ose, pak bych to ještě zaškrabal a mělo by to chodit jak víno :wink:
Předpoklad ale je, že nebude vydřené to vřeteno z vnějšku :)
Cínový bronz jsem právě také chtěl, vím, že je to běžný materiál, ale kde ho koupit 10 cm netuším. Kdybych chtěl celou tyč, nebo raději kamion, tak to vím. Asi není nad obrázek, ale jsou to opravdu jen dvě válcové trubky. Je pěkné, když se věci dělají pořádně, třeba tvoje stroje jsou krásně opravené. Jenže pokud by to mělo být perfektní, muselo by se začít právě novým vřetenem, bylo ohnuté s vymačkaným kuželem a vydřené. Moje domácí možnosti stačí tak právě na to, že jsem ho narovnal, přetočil na soustruhu a kužel vyvložkoval redukcí Mk3/2. Měl jsem si ho udělat, dokud to šlo ve fabrice, než bych si to teď nechal komplet dělat na zakázku, tak se asi raději spokojím s kompromisem :? .
Naposledy upravil(a) soustružník dne 22. 11. 2013, 6:18, celkem upraveno 1 x.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 11. 2013, 6:03

Tak pro úplnost fotečky.
P1150370.JPG
P1070025.jpg
P1150369.JPG
Na té první fotce to není skoro vidět, ale je tam zalisované bronzové futro.
Vrtačka je to primitivní, nejvíc na ní chybí hřeben na posouvání stolu. Po povolení objímky šroubem se musí stůl tahat ručně.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 11. 2013, 1:56

soustružník píše:.......
Cínový bronz jsem právě také chtěl, vím, že je to běžný materiál, ale kde ho koupit 10 cm netuším. Kdybych chtěl celou tyč, nebo raději kamion, tak to vím. .... .
Zkus ALMS Brno http://www.alms-brno.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 11. 2013, 4:27

kousek koupíš u Calty v Kamenném Mostě ( u Velvar )
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 11. 2013, 11:57

Děkuji za doporučení. Ale dnes se mi podařilo sehnat nějaká stará futýrka, z kterých to půjde :) . Asi dva týdny jsem se ptal po známých a v místní Feroně a pak, když mě napadlo zeptat se tady, tak jsem je najednou sehnal od kamaráda. Náhodou slyšel, jak se na ně ptám někoho jiného a pak je přinesl, jestli to není ono. Kde je zrovna on vzal bůh suď.
Ještě asi nejhezčí detail té vrtačky.
Přílohy
P1150373.jpg
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

5. 12. 2013, 7:12

Tak včera jsem konečně dodělal ta nová ložiska a sesadil s narovnaným a vyvložkovaným vřetenem. Dneska jsem šel změřit házivost. Okraj dutiny házel 0,03 mm, což sice není dokonalé, ale vzhledem ke způsobu opravy jsem byl se svou prací náležitě spokojen. Pak jsem do kuželu upnul výstružník a asi 10 cm od konce vřetena naměřil 0,4 mm :!: :oops: . No mé uspokojení kamsi ustoupilo. Když jsem se poněkud uklidnil, nedalo mi to a dal výstružník do soustruhu a přeměřil. Čemu už se dá dneska věřit, když už i výstružník může takhle házet :D .
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

5. 12. 2013, 8:21

Mam predvalecnou vrtkacku Volman a ta ma jen presny otvor v litinovem naboji kde se toci vreteno,zadna mosazna pouzdra ale musel jsem si take nechat odvrtat pozkozeny kuzel a nasledne ho vyvlozkovat.
fušer
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 12. 2014, 2:25

16. 9. 2017, 1:47

Zdravím. Nechci tu zakládat další téma, tak si dovolím ukrást toto. Snad nevadí. Ale k věci - mám tady rozebranou vrtačku Optimum B 23 Pro a chtěl bych dát na vřeteno nějaké ložisko, které může zachytit radiální i axiální síly (jednosměrně, proti němu je horní ložisko s vymezením axiální vůle KM maticí). Je to ale náhrada původního 6205 a tak mi rozměrově vychází jen kuželíkové 30205 a nebo kuličkové s kosoúhlým stykem 7205, buďto se stykovým úhlem 26° nebo 40°. Co myslíte, že bude nejvhodnější? Otáčky jsou max. 2800. Koukal jsem se, jak to má VS20 a tam je dole kuličkové radiální + kuličkové axiální, ale na to já nemám absolutně místo. I to s kosoúhlým stykem bude o 1,25mm širší a navíc tam pro něj musím dobastlit krytí guferem, protože sehnat ho s krytím je dost nemožné (nepočítám přesná vřetenová za tisíce). Nahoře je 6203, takže bych tam musel dát 30203 nebo 7203. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

PS: Stále si lámu hlavu nad tím, proč je v názvu Pro, když s profesionalitou ta mašina nemá nic společného. Kdyby to byla profesionální mašina, tak by axiální síla na vřeteno nebyla zachycena ložiskem 6205 (=kuličkové jednořadé !radiální!) + hromada dalších odfláknutých věcí. No hlavně že to má bezpečnostní spínač na krytu řemenic a podobný chujoviny.
Naposledy upravil(a) fušer dne 17. 9. 2017, 4:49, celkem upraveno 2 x.
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

16. 9. 2017, 1:56

fušer píše:Zdravím. Nechci tu zakládat další téma, tak si dovolím ukrást toto. Snad nevadí. Ale k věci - mám tady rozebranou vrtačku Optimum B 23 Pro a chtěl bych dát na vřeteno nějaké ložisko, které může zachytit radiální i axiální síly (jednosměrně, proti němu je horní ložisko s vymezením axiální vůle KM maticí). Je to ale náhrada původního 6205 a tak mi rozměrově vychází jen kuželíkové 30205 a nebo kuličkové s kosoúhlým stykem 7205, buďto se stykovým úhlem 26° nebo 40°. Co myslíte, že bude nejvhodnější? Otáčky jsou max. 2800. Koukal jsem se, jak to má VS20 a tam je dole kuličkové radiální + kuličkové axiální, ale na to já nemám absolutně místo. I to s kosoúhlým stykem bude o 1,75mm širší a navíc tam pro něj musím dobastlit krytí guferem, protože sehnat ho s krytím je dost nemožné (nepočítám přesná vřetenová za tisíce). To je spodní ložisko. A co dát jako horní, kde je původně 6204? To samé do dolů, v odpovídajícím rozměru? Předem děkuji za jakoukoliv radu.

PS: Stále si lámu hlavu nad tím, proč je v názvu Pro, když s profesionalitou ta mašina nemá nic společného. Kdyby to byla profesionální mašina, tak by axiální síla na vřeteno nebyla zachycena ložiskem 6205 (=kuličkové jednořadé !radiální!) + hromada dalších odfláknutých věcí. No hlavně že to má bezpečnostní spínač na krytu řemenic a podobný chujoviny.
No vida, a já se zrovna rozhodoval jestli si teď pořídím Optimum B 23 Pro nebo B 26, tak to asi radši koupím něco od Promy, tam to sice bude stejný, ale aspoň za půlku ceny :)
fušer
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 12. 2014, 2:25

16. 9. 2017, 2:25

Pokud nevadí rozměry a hmotnost, tak něco přišetři a jdi do osvědčených VS20 a podobných. Tyhle nové stroje, to je všechno na jedno kopyto. Jedna čínská fabrika chrlí tisíce tun odlitků, druhá zas miliony ložisek, ve třetí to číňanky smontují a polepí nálepkama dle přání zákazníka. Made in Germany, Made in Japan. Bohužel, já bych nějakou solidnější mašinu ani neměl jak dostat do dílny. (Jo a necituj bezprostředně předcházející příspěvek. Moderátoři fóra to nemají rádi, zabírá to zbytečně místo.)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 9. 2017, 5:35

fušer
to je furt dokola :mrgreen:
kosoúhlé ani kuželíkové ložisko nelze použít samostatně, vždy musí být v sestavě do páru zády nebo čelem k sobě nebo v jiné složitější kombinaci
obyčejné radiální kuličkové ložisko JE schopno do určité zachytávat axiální síly
rozhodně to nebude u stroje této kategorie jeho nejslabší místo
z přemíry snahy vymýšlíš pí.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“