Nástrojové brusky BN 102, NUA 25, 3M642, 3E642 a podobné

Odpovědět
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2015, 12:22

Ahoj,
chci si pořídit univerzální nástrojovou brusku. Původně jsem uvažoval jen o BN 102, ale podle mě by stálo za to uvažovat i třeba o NUA 25 nebo pak podobných vyráběných v Maďarsku a SSSR (bohužel neznám typové označení). Něco jsme už nakousli ve vlákně http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=16233" onclick="window.open(this.href);return false; nicméně tam jde primárně o něco jiného. Proto jsem založil toto vlákno, abych se přeptal jaké, kdo máte zkušenosti s různými bruskami tohoto stylu a jak se chovají při různých brousících operacích, které mě zajímají. Konkrétně:
- Broušení fréz. Čelních válcových, kotoučových drážkovacích, kotoučových podsoustružených (různé rádiusové, modulové a obecně tvarové), atd. Tady u těchto strojů žádné komplikace nečekám, ale raději se přeptám.
- Obecně tvarové broušení. Tj. např. vybrousit z radeco obrážecí nůž, soustružnický nůž, atd.
- Broušení na kulato jak vnější tak vnitřní pomocí ramene pro vnitřní broušení. Tj. broušení pomocí speciálního přístroje pro broušení na kulato ať už s obrobkem ve sklíčidle, kleštinách, nebo mezi hroty. V podstatě tedy jako náhražka hrotové brusky.
- Rovinné broušení. Tj. broušení obrobku upnutého ať už pomocí magnetu nebo svěráku. V podstatě tedy jako náhražka rovinné brusky tzv. magnetky jako je třeba BPH 20 nebo SPC 20.

Jaké kdo tedy máte prosím zkušenosti s výše uvedenými brousícími úkony na strojích jako je BN 102, NUA 25 a podobné.

Díky
Naposledy upravil(a) aleshonsa dne 8. 3. 2015, 4:05, celkem upraveno 1 x.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

3. 2. 2015, 7:47

Takhle se s pomocí stodvojky utváří domácí pohoda :lol:
Přílohy
03022015364.jpg
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

4. 2. 2015, 4:41

Počkaj aká to bola tá otazka ?jak sa chová moja bruska? :) No je to slušne vychovaná mladá ruská holka takže sa chová velmi slušne neodmlouvá a delá co se jí řekne ..to sklápanie hriadele sa mi pači a jemne pridávanie na priečnom posuve po jednej tisicine milimetra a na zdvihu najmenši dielik 5 tisicin sa mi pačia na tom stroji a stlp brusky je tak robeny že ked ho vytočim dam predlženu hriadel kotučom dôjdem skoro až za stôl..3E642 ročnik vyroby tušim 1989
sustruh sv18 ,vrtačka
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 2. 2015, 2:50

peter1 píše:Počkaj aká to bola tá otazka ?jak sa chová moja bruska? :) No je to slušne vychovaná mladá ruská holka takže sa chová velmi slušne neodmlouvá a delá co se jí řekne ..to sklápanie hriadele sa mi pači a jemne pridávanie na priečnom posuve po jednej tisicine milimetra a na zdvihu najmenši dielik 5 tisicin sa mi pačia na tom stroji a stlp brusky je tak robeny že ked ho vytočim dam predlženu hriadel kotučom dôjdem skoro až za stôl..3E642 ročnik vyroby tušim 1989
To by nemusel být marný stroj, možná lepší než BN 102. Jaké jsou prosím rozměry té podstavové kostky, když se sundá celý stůl i s příčnými saněmi? Mě totiž dost limituje, abych tím prošel dveřmi 900mm šířka (v nejhorším je možné je rozšířit na 1m). U BN 102 vím 100%, že projdu. Ten by měl projít i 800mm dveřmi, akorát u verze A jsou tam takové patky a muselo by to protáhnout jako by našikmo.
Má to taky natáčecí stůl kolem svislé osy?

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 2. 2015, 5:51

aleshonsa píše:
peter1 píše:Počkaj aká to bola tá otazka ?jak sa chová moja bruska? :) No je to slušne vychovaná mladá ruská holka takže sa chová velmi slušne neodmlouvá a delá co se jí řekne ..to sklápanie hriadele sa mi pači a jemne pridávanie na priečnom posuve po jednej tisicine milimetra a na zdvihu najmenši dielik 5 tisicin sa mi pačia na tom stroji a stlp brusky je tak robeny že ked ho vytočim dam predlženu hriadel kotučom dôjdem skoro až za stôl..3E642 ročnik vyroby tušim 1989
To by nemusel být marný stroj, možná lepší než BN 102. Jaké jsou prosím rozměry té podstavové kostky, když se sundá celý stůl i s příčnými saněmi? Mě totiž dost limituje, abych tím prošel dveřmi 900mm šířka (v nejhorším je možné je rozšířit na 1m). U BN 102 vím 100%, že projdu. Ten by měl projít i 800mm dveřmi, akorát u verze A jsou tam takové patky a muselo by to protáhnout jako by našikmo.
Má to taky natáčecí stůl kolem svislé osy?

Díky
Spodok brúsky ma rozmer 820mm na 1000mm počkaj ale stôl by mal isť dole raz dva ale dalej ako sa bruska rozobera neviem nepotreboval som ju rozoberať, stol sa da samozrejme otačať tak ako na bn 102ke.
sustruh sv18 ,vrtačka
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 2. 2015, 6:50

peter1 píše:
aleshonsa píše:
peter1 píše:Počkaj aká to bola tá otazka ?jak sa chová moja bruska? :) No je to slušne vychovaná mladá ruská holka takže sa chová velmi slušne neodmlouvá a delá co se jí řekne ..to sklápanie hriadele sa mi pači a jemne pridávanie na priečnom posuve po jednej tisicine milimetra a na zdvihu najmenši dielik 5 tisicin sa mi pačia na tom stroji a stlp brusky je tak robeny že ked ho vytočim dam predlženu hriadel kotučom dôjdem skoro až za stôl..3E642 ročnik vyroby tušim 1989
To by nemusel být marný stroj, možná lepší než BN 102. Jaké jsou prosím rozměry té podstavové kostky, když se sundá celý stůl i s příčnými saněmi? Mě totiž dost limituje, abych tím prošel dveřmi 900mm šířka (v nejhorším je možné je rozšířit na 1m). U BN 102 vím 100%, že projdu. Ten by měl projít i 800mm dveřmi, akorát u verze A jsou tam takové patky a muselo by to protáhnout jako by našikmo.
Má to taky natáčecí stůl kolem svislé osy?

Díky
Spodok brúsky ma rozmer 820mm na 1000mm počkaj ale stôl by mal isť dole raz dva ale dalej ako sa bruska rozobera neviem nepotreboval som ju rozoberať, stol sa da samozrejme otačať tak ako na bn 102ke.
Tak to by šlo. Já mam do připravované brusírny dveře 800mm, ale rozhodl jsem se je nechat rozšířit a to když už tak rovnou na 1m. Víc to nemá smysl, protože po cestě jsou pak ještě jedny dveře aktuálně 900mm co by bylo v případě potřeby možné rozšířit na max. 1m, více ne.

Konstrukce je celkově mohutnější než BN 102 a dělní po um je fajn. Škoda, že na zdvihu je to po 5um a nikoliv taky po 1um jako na příčném. Jinak jestli jsem to pochopil, tak u těchto brusek se příčně nepohybuje stůl, ale přisouvá se celý zadek kde je brusný vřeteník a sloup. Předpokládám, že brusný vřeteník jde také otáčet kolem svislé osy jako u BN 102, takže se dá brousit i na kulato. Vlastně je to tedy konstrukčně sejná bruska jako BN 102 C (až tedy na tu zadní část).

Našel jsem i podobnou brusku 3M642, nevím, jaký je v nich rozdíl. Akorát tam asi bohužel nenasadím rameno pro vnitřní broušení z BN 102, protože BN 102 má na brusném vřeteníku T-drážku pro přichycení kolmo na osu vřetene, kdežto u těch ruský řady 642 je podélně. Ale snad by šel udělat nějaký adaptér.

Teď ještě na nějakou v dobrém stavu a za rozumnou cenu narazit. Co jsem našel nějaké staré inzeráty (hlavně na tu 3M642), tak ceny kompletních brusek nebyly až tak pesimistické. U BN 102 za to všichni chtějí přehnané částky a prakticky nic k tomu není.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 2. 2015, 4:02

Tak jsem nakonec tento Pá koupil 3M642. Do přílohy jsem dal několik fotek už od nás. Bohužel nejsou zrovna nejlepší, protože jsem to fotil jiným telefonem (u toho původního mi nějak blbne SD karta na kterou jsem to ukládal a do hlavní paměti se mi to nechce cpát z kapacitních důvodů) a nevím proč pořád mi nějak strašně přesvětluje osvětlené plochy a celkově je to nějak nekvalitní. Několik podstatných technických detailů:
- Hmotnost bez příslušenství je 1,3t. To je hodně zajímavé, protože např. BPH 20 má s normálním příslušenstvím 1,38t.
- Brusné vřeteno má MK4.
- Příčný posuv se realizuje že jezdí celý zadek i se sloupem na rozdíl od BN 102 kde jezdí stůl.
- Jak podélný tak příčný posuv je realizován jako velká lineární ložiska. Tj. nejsou to kluzná vedení.
- Upozorňuju, že ty štíty, co jsou na obou koncích stolu, jsou cca 10mm silná litina. Původně jsem si podle fotek mysle, že to je jen z plechu. Kdyby se náhodou uvolnil z magnetu obrobek, tak toto nemá šanci prostřelit.
- Zdvih se ovládá takovou tou klikou na sloupem. Ta se dá libovolně natočit do směru jak člověk potřebuje,
- Zdvih se dá na hrubo dělat i motoricky. Tuším, že minimálně BN 102 C to má taky.
- Na fotkách to moc vidět není, ale stůl má vyřešené sběrné kanálky na chladící kapalinu. Mezi štíty lze pak i zasunout plechy, takže pak vlastně vznikne taková vana. BN 102 tuším toto řešené vůbec nemá a přijde mi že vše steče na podlahu.
- Rychlosti vřetene jsou celkem 4 – 2 se realizují přepínáním motoru a pak se to dělí ještě přehozením řemene. Rozsah je 2240 – 6300 /min.
- Jedinou vadou na kráse je, že rozsahy posuvů jsou menší než u BN 102. Podílný je 400 (BN 102 má 550), příčný 230 (BN 102 má 250) a svislý jen 250 (BN 102 má 350). Zajímavé je, že u podélného posuvu je na ovládacím kole stupnice a přes převod je možný rychlý posuv a pomalý.
- Funkcionality jsou stejné jako BN 102 (tj. natáčecí stůl atd.).

Budu k tomu muset sehnat příslušenství. Především trny, kryty kotoučů, koníky, pracovní vřeteno a k němu pohon, hydrauliku, chlazení, odsávání, rameno na vnitřní broušení. Hodil by se i takový ten svěrák jako je u BN 102 a přípravek na broušení rádiusů. Kdybyste někdo o něčem věděl, určitě dejte vědět.
Bruska delší dobu nepracovala, takže je taková zapatlaná zaschlým olejem a bude to chtít vyčistit. Někde je ještě konservační vosk, protože prý se s ní nikdy moc nedělalo.
Přílohy
IMAGE_168.jpg
IMAGE_170.jpg
IMAGE_171.jpg
IMAGE_172.jpg
IMAGE_173.jpg
IMAGE_176.jpg
IMAGE_177.jpg
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 2. 2015, 4:15

Ještě mě napadá - máte někdo na nástrojové brusce podobné konstrukce digitální odměřování? Zdvih brusného vřetene má dílky po 5um, nicméně rozteč je dostatečná na to aby kdybych měl digitální odečítání s přesností 1um abych to po 1um byl schopen stavět. Nějak teď ale nevidím jak to tam namontovat.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

23. 2. 2015, 5:26

ale pozeram na tie fotky ono k tej bruske čo mam ja su dve vretena a pravdepodobne aj k tvojej by mali byť a podla tej fotky tam maš to kratšie podla toho kolko ti trči vonku idem ti to odfotiť nech maš predstavu očom pišem..maš aj papiere k mašine? ja mam len prve stranky mi chybaju ..
sustruh sv18 ,vrtačka
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

23. 2. 2015, 5:40

Na to s vřetenem jsem se chtěl právě zeptat. Otázka, jestli to nebylo jenom u těch 3E, protože v manuálu o tom nic není. Ale je fakt, že jsem ho studoval jen zevrubně. Původní papírový nemam, jen jsem našel http://honzahorka.rajce.idnes.cz/Nastro ... 642_Ruska/" onclick="window.open(this.href);return false; Chce to ten papírový, protože tam jsou pěkné výkresy na několik stránek.
Nouzově to zatím můžu řešit vytočením celé hlavy tím excentrem a použít dlouhý trn. Horší, něž u BN 102 to snad nebude, a tím že je to MK4 tak by to mohlo být tužší.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

23. 2. 2015, 6:07

aleshonsa píše:...Ale je fakt, že jsem ho studoval jen zevrubně. ...
Zevrubně = podrobně, obšírně, detailně atd.
Podle významu by se do tvojí věty hodilo např. slovo povrchně :)
Mini soustruh SC-4
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

23. 2. 2015, 6:15

To by sa trebalo opytať niekoho kto ma 3M642- ku či su k tomu dve vretená alebo jedno ..ked tam mam dlhšie vreteno dam predlženu hriadelku tak mi kotúč dôjde skoro až za stôl samozrejme musim ešte pootočiť stlpom....http://mihaylovka.zap.olx.ua/obyavlenie ... aGCan.html" onclick="window.open(this.href);return false;
sustruh sv18 ,vrtačka
Vaclav3
Příspěvky: 13
Registrován: 5. 4. 2015, 10:55

5. 4. 2015, 11:03

Pořídil jsem starší ... hodně starou BN102. Potřebuji sundat příčné saně, nemáte někdo nějaký návod nebo aspoň nastínit postup, ať neudělám víc škody než užitku?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2015, 4:14

Vaclav3 píše:Pořídil jsem starší ... hodně starou BN102. Potřebuji sundat příčné saně, nemáte někdo nějaký návod nebo aspoň nastínit postup, ať neudělám víc škody než užitku?
Celé saně jen zvedneš nahoru, na brusce jen leží :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 4. 2015, 4:16

Budeš k tomu potřebovat "nádvorní četu" :)
www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“