nástrojová bruska-začínám kutit

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

20. 12. 2016, 9:02

Super díky za konkrétní typ.

Chtěl bych poprosit kdo má kolébku na orovnání kotouče mezi hroty diamantem, aby sem hodil fotku toho držáku na diamant a pokud možno i nějaké míry.
Sehnal sem tělo kolébky, ale chybí tam do čeho dát diamant tak bych to chtěl dodělat.
Ještě otázka: jak se řeší to že špička diamantu v kolébce nesměřuje přímo na osu hrotů ??(nemyslím tím výškové nastavení podle měrek na rádius)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

20. 12. 2016, 8:55

Škoda, že jsem si to nepřečetl, než jsem odešel - akorát jsem teď přišel z dílny. Vyfotit ti to můžu, ale až ve Čt nebo Pá.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 12. 2016, 9:34

Fotku máš třeba tady http://www.nastrojenaradi.cz/zarizeni-n ... ucu-bn-102" onclick="window.open(this.href);return false;
Dělaly se různý typy. Uchycení na válcovou tyčku s diamantem nebo na klasiku morse 1. Důležitý je to štelování šroubem.
Tak logicky když nebudeš mít špičku diamantu souose s hrotama, tak máš vyosenej diamant vůči jeho tělu. Tak prostě ten orovnávač pootočíš v tom díle co ti chybí tak aby v ose byl.
Jinak se velikost orovnávanýho rádiusu nastavuje johansonkama a pak kontroluješ orovnání kotouče měrkou. Takže to případně doladíš.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

21. 12. 2016, 9:00

Já sem trubka, ano vždyť to stací pootočit a sem v ose :lol:
Předpokládám, že při orovnávání se diamant dá na osu otáčení kotuče a na střed ktotouče.
Já osobně to využiju jen na vybroušení nožů na soustruh z radeka, abych mohl dělat zakulacený konce na hlazence a nemuset tam dávat přípravek na rádiuse.
Je využití ještě někde jinde??
edit: nebo mě napadá ještě tak broušení bruslí na bruslení když je zima :)
edit2: myslím vybroušení tohoto nože:
rádiusový nuž_1.jpg
rádiusový nuž_1.jpg (21.35 KiB) Zobrazeno 6034 x
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

21. 12. 2016, 8:05

Já s tim třeba přebrušoval kámošovi vahadýlka do motoru z motorky. Ten orovnávač to chce spíš tenčí abys měl při vydutým orovnávání co největší rozkmit. Ty vydutý nože dělám "z ruky" na kotoučový brusce a kontroluju měrkou. Ještě jsem nepotřeboval soustružit tak přesnej rádius aby to nestačilo. Většinou jsou to jen pohledový věci nebo konec madla atp.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 12. 2016, 11:13

nějaká chyba při odeslání - smazat
Naposledy upravil(a) ovi-ivo dne 22. 12. 2016, 11:15, celkem upraveno 2 x.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 12. 2016, 11:14

Zbýňa píše:Já s tim třeba přebrušoval kámošovi vahadýlka do motoru z motorky. Ten orovnávač to chce spíš tenčí abys měl při vydutým orovnávání co největší rozkmit. Ty vydutý nože dělám "z ruky" na kotoučový brusce a kontroluju měrkou. Ještě jsem nepotřeboval soustružit tak přesnej rádius aby to nestačilo. Většinou jsou to jen pohledový věci nebo konec madla atp.
No nejlepší by byl orovnávač sekerový na ty vydutý to mi je jasný.
Já ty nože stejně vyhrubuju na stolní brusce a pak jen finiš udělám na bnce no a pak je budu znovu přibrušovat jen z vrchu a mám to na x let.

Zajímalo by mě ale jestli nedojde při proušení rádiusu na tomto noži pod úhlem cca 7° k nějaké tvarové odchylce, která se projeví při soustružení a popřípadě jak jí předejít.

Protože si myslím že by tam měla při průniku kotouče a nože na hraně vzniknout nepatrná tvarová odchylka - elipsa, která je nežádoucí.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

22. 12. 2016, 11:44

Protože si myslím že by tam měla při průniku kotouče a nože na hraně vzniknout nepatrná tvarová odchylka - elipsa, která je nežádoucí
Samozřejmě vznikne odchylka a není až tak nepatrná, a proto se tam kde na tom záleží, jako třeba u nožů na závity musí profil modifikovat - přepočítat,
ale u rádiusu je to asi jedno.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 12. 2016, 12:33

trochu to upřesním:
broušení nožejpg.jpg
broušení nože pozice 1 - je to spatně není podbrus hřbetu cca 7° ale na čele je stejný rádius co na kotouči
pozice 1b - osa kotouče se zvedla o hodnotu "h" vyhledanou v tabulkách podbrus hřbetu je 7° ale na čele již není přesný rvar kotouče (vtomto případě rádius)
pozice 2 - takto bych to chtěl brousit(samozřejmě orientované tak abych pohyb nože zajištoval stolem a ne zvedáním kotouče :D ), podbrus hřbetu je všude stejný(při ostření po otupení se brousí už jen z čela beze změny úhlu podbrusu hřbetu)
ovšem není tam čistý rádius na čele, ale elipsa a to bych rád odstranil.

napadá mě řešení jestli by to odstranilo tvarovou odchylku rádiusu:
prostě při orovnání kolébkou bych nebyl diamantem na osu kotouče jak se to píše ale posunul bych ho o hodnotu h a pak orovnal...viz obrázek ovšem toto bych chtěl potvrdit či vyvrátit od nějakýho odborníka z praxe...toš tak.

Možná někdo řekne, že řeším kraviny(osobně si myslím, že to není kravina) ale když něco dělám tak se snažím naučit se to pořádně co nejpřesněji, protože udělat nečo nepřesně když to umím i přesně není problém, ale udělat něco přesně, když umím jen nepřesne to je problém veliký. :wink:
Přílohy
kolibka orovnani.jpg
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 1. 2017, 2:02

ovi-ivo píše:trochu to upřesním:
broušení nožejpg.jpg
broušení nože pozice 1 - je to spatně není podbrus hřbetu cca 7° ale na čele je stejný rádius co na kotouči
pozice 1b - osa kotouče se zvedla o hodnotu "h" vyhledanou v tabulkách podbrus hřbetu je 7° ale na čele již není přesný rvar kotouče (vtomto případě rádius)
pozice 2 - takto bych to chtěl brousit(samozřejmě orientované tak abych pohyb nože zajištoval stolem a ne zvedáním kotouče :D ), podbrus hřbetu je všude stejný(při ostření po otupení se brousí už jen z čela beze změny úhlu podbrusu hřbetu)
ovšem není tam čistý rádius na čele, ale elipsa a to bych rád odstranil.

napadá mě řešení jestli by to odstranilo tvarovou odchylku rádiusu:
prostě při orovnání kolébkou bych nebyl diamantem na osu kotouče jak se to píše ale posunul bych ho o hodnotu h a pak orovnal...viz obrázek ovšem toto bych chtěl potvrdit či vyvrátit od nějakýho odborníka z praxe...toš tak.

Možná někdo řekne, že řeším kraviny(osobně si myslím, že to není kravina) ale když něco dělám tak se snažím naučit se to pořádně co nejpřesněji, protože udělat nečo nepřesně když to umím i přesně není problém, ale udělat něco přesně, když umím jen nepřesne to je problém veliký. :wink:
Lidi jedni líní,to si nemůžete přečíst knihu novátora-úderníka ,soudruha Františka Hamra,laureáta státní ceny,kterej už v padesátých letech měl v národním podniku Závody Jana Švermy Brno ,dříve Zbrojovka,tohle zmáknutý a popsal to názorně ještě ve spolupráci s dalšími brusiči-novátory ve svým románu "Tvarové broušení" .Myslím,že je to dobře popsaný i v díle "Broušení tvarů na rovinné brusce". To první dílo je tu někde v odkazu,kdo ví,jestli ho nemá i Mistr T. na svém webu.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 1. 2017, 3:43

Díky za pořádnou odpověď, já nejsem líný, ale nevím v které knížce to je a hlavně nevím název knihy pokud vím název není problém si ji obstarat, momentálně mám knihu tvarové nože kde je tato problematika trošku nakousnutá ale pořád tam není to co hledám.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

23. 1. 2017, 12:24

Tohle se Ti nehodí? http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=11& ... AD#p128363" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

23. 1. 2017, 8:30

Dík,to už mám dávno prostudovaný, to je nezbytný základ.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

23. 1. 2017, 9:29

http://zbynaaa.rajce.idnes.cz/nastenka/ ... 23-040.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

10. 3. 2017, 10:00

Lidi,nemáte někdo na Kameníka noniusy na stůl-tj. svislý i vodorovný ? já mám na svém A takový ty eloxovaný a i když na tom skoro nebylo děláno, už skoro nejsou vidět.Nejlíp hotové,ale pokud by byly i v elektronickém nebo obrázkovém formátu, stačí.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“