Bruska ELKO B-150

brutal
Příspěvky: 600
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

1. 3. 2017, 9:32

Tak koukám že jsem měl docela štěstí, koupil jsem nedávno starou ELKO B 175, ještě vyrobenou rudochama a z litiny. Rotor má sice taky nevyvažovanej, teda aspoň jsem na něm neviděl stopy po vyvažování, ale běží fajnově.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 3. 2017, 10:56

pokud běží klidně bez kotoučů, tak bych to neřeši,l ale ta stará mimochodem jediné dobré elko je těžší a pohltí větší vibrace
na rotoru nemusíš nic vidět na bocích se zkracují hliníkové nálitky a když se přidává tak se dá podložka a hliníkový čudl se roztemuje
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
MS
Příspěvky: 88
Registrován: 15. 3. 2009, 6:51
Bydliště: Podpoľanie Sk

12. 4. 2017, 7:51

Stal som sa majiteľom starej brúsky ELKO B-175. Moju radosť trocha skazilo zistenie, že na jednej strane má oska vôľu v uložení. Mohlo by to byť ložisko. Viete mi poradiť ako to šetrne rozobrať a aké sú tam ložiská?
qwer
Příspěvky: 1295
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

12. 4. 2017, 9:18

Ložiská sú tam 6304, ja som tam dal kvalitnejšie s bronzovou klietkou presnosti P5. Rozoberieš to v pohode- z bokov sú skrutky + povoliť zverný spoj pod ložiskom. Pokial chceš aby ti nechvela, a kotúče bežali OK, treba vyrobiť nové masívnejšie príložky (hlavne vnútorné), a nové matice zo závitom rezaným nožom- oboje točiť na jedno upnutie. Inak ložiská sa dajú vymeniť aj bez rozoberania brúsky
br.ELKO 175.JPG
002.JPG
006.JPG
002 (2).JPG
Naposledy upravil(a) qwer dne 13. 4. 2017, 11:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 4. 2017, 6:12

No sundej si kotouče, příložky a kryty a podívej se jestli to neni volné mezi hliníkovým odlitkem a ložiskem. možná by stačilo jen dotáhnout šroub co svírá objímku ložiska....pokud to má velkou vůli tak to bude i dost hlučné, takže to chce určitě vyměnit ložiska ty péčkové tam nemusí být to je luxus ale když ti leží v šuplíku proč né navíc se to hodně sklidní jinak stačí 6304 2RS dodržet postup montáže ložisek nemlátit po ložisku a lisovat třeba přez trubku tak aby nešel tlak přez valivé elementy /kuličky/
Lepší je to prostě rozebrat, rozpůlit povolit šrouby co svírají ložisko do mezery zaklepnout vhodný klín aby se to roztáhlo, pak to pujde od sebe samo
samozřejmě je třeba odšroubovat vypínač pak 4ks dlouhých šroubů a svorník co svírá stator
no jak to vytáhneš ven ten rotor tak si zapamatuj jak tam byl aby se ti nestalo, že budeš mít závity opačně a po zapnutí se ti povolí kotouče takže při pohledu od obsluhy je na pravé straně pravý závit a na levé levý
očistíš konce hřídele od rzi a nečistot a můžeš ložiska stáhnout stahovákem
když nemáš stahovák /teď su jak Babica haha/ tak je takový humpolácký ale funkční postup flexou rozřízneš vnější kroužek ložiska pak vytáhneš kuličky s klecí a na kotoučové brusce odbrousíš půlku vnitřního kroužku...přitom dávat pozor abys nezabrousil do hřídele když do ní jen lehce čmárneš nic se nestane
/někomu se bude zdát tento postup brutální ale kolikrát je to jediné řešení, když to nejde stahovákem nebo v boji v poli kdy stahovák není :) /
očistíš plochy na hřídeli v místě kde pujdou nalisovat ložiska postavíš rotor na stojáka na dřevěnou podložku, navlečeš ložisko a vemeš trubku vhodného průměru a to takového aby dosedala jen na vnitřní kroužek ložiska vemeš paličku a naklepneš jedno a pak druhé ložisko až na osazení...
Pak při montáži naklepni zase klínky abys rozevřel objímku pak to pujde samo a bez odporu pozor pak na správné usazení hřídele dá se posunovat a tak by ti pak mohla drhnout příložka o kryt za další ten šroub co pak stahuje objímku ložiska dotahovat s citem když to dorveš sevře to pak ložisko a to se pak přidře a bude zase hlučné
Naposledy upravil(a) kenybz dne 13. 4. 2017, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
qwer
Příspěvky: 1295
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 4. 2017, 12:06

Teraz som si všimol, že som špatne napísal rozmer tých ložísk. Správne má byť 6304 :oops: :oops: už som to opravil aj v pôvodnom príspevku.
MS
Příspěvky: 88
Registrován: 15. 3. 2009, 6:51
Bydliště: Podpoľanie Sk

19. 4. 2017, 10:59

Ďakujem vám za rady. Zatiaľ som pritiahol zverný spoj na ložiskách a namazal. Ložiská sú tam nekryté, ale chránené dvoma plechovými krytkami.
qwer
Příspěvky: 1295
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

19. 4. 2017, 3:19

Tie plechové krytky ložísk sú ďalšia choroba tej brúsky- vnútorný priemer (otvor) je pri strihaní často zdeformovaný podľa stupňa opotrebenia strižníka, a keďže naň opiera vnútorná príložka, má to vplyv na axiálne hádzanie kotúča.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 1. 2018, 7:42

ten čas letí ...
tak bruska stojí na plotně pod plotnou jsou gumové silentbločky...orovnané kotouče a.... no lepší to nebude ...
klidností chodu nástrojové brusky se to prostě nevyrovná nikdy...nicméně při broušení nožů s letovanými plátky nedochází k odprýskávání tvrdokovu
a bruska jako taková je "na kotouči klidná"
dával jsem to na plotnu z toho důvodu, že tu brusku nebudu nikde pevně instalovat například na zeď a taky kvůli možnosti upevnění přípravků na tuhou plotnu
další důvod samotná bruska je lehká o proti litinovým a jen tak položená na stole by cestovala
jo ještě se vyskytl problém s rezonancí prostě nepříjemný zvukový projev při provozu na nižší otáčky.
Vyplnil jsem dutinu pod rotorem mikroporézní pryží a je to o dost lepší
Ten hluk vzniká přímo v motoru nejedná se o hluk ložisek dělají to i některé elektromotory....
Paradoxně ty boční kryty ač jsou ze silnějšího plechu tak na nich nemám prols o proti originálu tak ten zvuk zesilují...
víc se tomu věnovat nebudu ještě to teda stříknu kladívkovkou
Někdo si tuto brusku velice chválí, buď to mám vysoké nároky a nebo ti co si brusku chválí měli štěstí...
Ještě jeden postřeh a možný důvod bočního házení kotoučů
pokud někdo přepne brusku z vyšších otáček na nízké, tak se uvolní matice a kotouče a za značných vibrací ohnou původní plechové příložky, které jsou z výroby rovné...
v provozu kde se k brusce dostane kde kdo je to dost reálné
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
dante
Příspěvky: 42
Registrován: 17. 5. 2017, 8:52

14. 4. 2018, 10:29

ELKO dostalo stojánek. Jednou snad přibudou i různé výměnné stolky. S váhou o 30kg víc už tolik nehází :D.
Přílohy
V rozsypu. Pouzdra jsou také točená a kvůli oběžnému průměru jsou ze dvou dílů.
V rozsypu. Pouzdra jsou také točená a kvůli oběžnému průměru jsou ze dvou dílů.
Rotující nůž. Ve vřeteni je vložka s přesnou dírou.
Rotující nůž. Ve vřeteni je vložka s přesnou dírou.
Bylo potřeba zvenku přetočit domky ložisek. Na MN-ku docela sranda.
Bylo potřeba zvenku přetočit domky ložisek. Na MN-ku docela sranda.
Komplet.
Komplet.
TOS V10 a MN80
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

15. 4. 2018, 10:20

Se mi to líbí :D
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

6. 6. 2020, 8:31

Dobrý den, sehnal jsem si krásnou starší brusku elko b-150. Nejspíš to bude starší typ s vypínačem v pravé části těla brusky. Rozebral jsem jí, československá ložiska ZKL s Tátou vyměnil za dvě japonská koupená v Tobexu a přijde mi, že se pěkně točí. Jen než se rozběhne do svých otáček tak to vcelku "zavrní". Co mě ještě napadá, že by mohl být špatný ten letitý rozběhový kondenzátor?
Nedaří se mi najít kde něco těchto parametrů koupit:
Tesla TC 844 A MKP 25 mikrofaradů 250V GPF 560-6 (FP) SH L-D3
Poradtě mi prosím jestli je to možné dnes něčím rozumným zkusit nahradit.
Přílohy
Tesla25mikrofaradu250V.jpg
1.jpg
2.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 6. 2020, 8:35

to zavrnění j na 99% způsobeno nějakým nevývažkem
rotor, kotouče
v nějakých otáčkách se to dostane do rezonance
tomu kondíku nic není
s vadným by se to nerozeběhlo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

6. 6. 2020, 8:45

Děkuji za odpověť. Přijde mi to zvláštní, stává se to jen při rozběhu. A to hned z nulových otáček a odhadem do vteřiny a pak je to pryč. Při doběhu, když to zpomaluje nic nezavrní. Jinak to nijak výrazně nevibruje ani s kotouči ani bez. Táta měl za pár stovek maličkatou Gude brusku a ta se díky špatnému uložení kotučů vždy rozklepala ani né při minimu, ani při maximu ale tak ve 1/3 otáček. U této se nic takového neděje.

edit:
ještě jsem rozběh porovnával s novou menší metabo 125. Ta se rozbíhá do otáček jakoby pomaleji. Jen má jmenovitý proud jen 1 A a příkon 200W. což ta elko skoro 2x více.
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

28. 4. 2021, 7:59

Koupil jsem nové příruby a mám zcela nové orovnané kotouče. Už nešmajdají ani do stran. Bruska se za chodu chvěje velmí málo a má pěkný zvuk.

Při každém rozběhu je ale slyšet velmi znatelný plechový zvuk jako když rotor vibruje. Do teď jsem si myslel, jak se tu psalo, že jde o špatné vyvážení rotoru. Ale dnes se mi jednou neroztočila a ten zvuk je stejný jako když se roztáčí. Pak se už zase mnohorát rozběhla.

Tak jsem na vteřinku palcem přidržel kotouč a ten plechový zvkuk "vibrací" je stejný když se netočí jako když se rozbíhá.
Při pokojové teplotě mi přišlo, že docela hřeje při běhu naprázdno. Po pár minutách jsem jí změřil teplotu pláště a má necelých 40 st.C. Nevím jestli je to normální nebo ne, když je nezatížená.
Je něco špatně? Vinutí, kondezátor, nebo je to vlastnost?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“