Přímá bruska Narex EB 312 D

Odpovědět
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

15. 4. 2017, 5:44

Dostala se mi do rukou stařičká, ale zdá se zachovalá, bruska Narex. Vypadá jako tahle:
bruska.jpg
bruska.jpg (30.01 KiB) Zobrazeno 4771 x
Chci se zeptat, zda nemáte zkušenosti se sundáním kotouče z ní. Nemám ani originální klíč na matici, ale jde o to, že nevím jak při povolování zajistit hřídel proti otáčení, za kotouč to neudržím, za drážku pro šroubovák v čele hřídele také ne, žádnou aretaci to nemá a za kotoučem to chytit nejde. Díky.
Naposledy upravil(a) soustružník dne 15. 4. 2017, 10:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

15. 4. 2017, 7:20

neni tam náhodou levý závit :?:
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

15. 4. 2017, 8:32

Podle viditelného kraje se zdá, že ne.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

19. 4. 2017, 1:56

Tak tuto brusku důvěrně znám. X roků jsem se s ní setkával ve fabrice - v dílně jsme na nich dělali i opravy (převážně byla odrbaná texgumoidová převodová kolečka). Fabrika těchto brusek měla snad stovky kusů. Tak k věci, na 100% není na upínací matici levý závit. Je tam klasický závit M14 (tj. pravý). Protože se v mnoha případech stávalo, že matice nešla povolit, dělali jsme to např. takto: kotouč se přes nějaký alespoň trochu měkčí materiál (my to dělali přes koženou rukavici) upnul za čelní plochy do svěráku a pomocí klíče (měli jsme tedy neoriginální klíč, zhotovený z masivního ocelového plocháče s čepy v patřičné rozteči, on ten originální klíč byla taková plechová hrachovinka) to pak většinou šlo povolit (pro rýpaly předem podotýkám, že brusný kotouč se pak vždy zahodil, z opravy šla bruska zásadně bez namontovaného kotouče). Bývaly, dost často případy, kdy klíč do otvorů v matici nešel zasunout (montéři totiž ve většině případů origo klíč neměli u sebe, takže povolovali a utahovali matici pomocí důlčíku, šikmo zasazeného do otvoru v matici a kladivem prováděli povolování/utahování. Pokud i upnutí kotouče do svěráku selhalo, jednoduše se kotouč rozbil, tak aby mezi svěrnými plochami zkrátka kotouč už nebyl - dělali jsme to křížovým sekáčem, pak už to bylo v pohodě.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

19. 4. 2017, 6:46

Děkuji za reakci. Klíč jsem si už udělal, ale matice zatím vzdoruje. Když mě je líto ten kotouč zničit, jsem trochu krkoun.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 4. 2017, 6:55

soustružník píše:Děkuji za reakci. Klíč jsem si už udělal, ale matice zatím vzdoruje. Když mě je líto ten kotouč zničit, jsem trochu krkoun.
tak si udělej klíč s čtyřhranem 1/2" (gola) a zajdi někam (autoservis, pneuservis) kde mají elektrický nebo pneumatický rázový utahovák
ten to spolehlivě povolí i bez držení kotouče atd, držení obstará setrvačnost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 4. 2017, 7:16

Už tady zazněl ten důlčík, nebo možná raději průbojník ...
Fajnšmekři by to mohli dělat ve dvou lidech se dvěma průbojníky, aby to bylo symetrické. Pustit si k tomu rytmickou hudbu, kde rytmus muziky bude synchronizovat ťukání. ;-)
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

20. 4. 2017, 10:20

Tak nakonec jsem udělal z hliníkového plechu šroubem stahovatelnou objímku okolo kotouče, za ni to upnul do svěráku a asi 30 cm jeklem nasazeným na klíč konečně povolil. I kotouč to přežil. Nějaká rozumná možnost jak při povolování hřídel podržet tady vyloženě chybí.
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

13. 10. 2017, 7:04

nedavno som daval vyrobiť to koliesko ozubene do toho ale hoši mi to neudelali ztoho pertinaxu ale s hliniku :shock:
sustruh sv18 ,vrtačka
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 10. 2017, 7:39

peter1 píše:nedavno som daval vyrobiť to koliesko ozubene do toho ale hoši mi to neudelali ztoho pertinaxu ale s hliniku :shock:
tak si něco nastuduj o dvojitý izolaci a zamysli se nad tím, proč to kolečko bylo z textitu (izolantu)
dřív než tě to zabije
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

14. 10. 2017, 7:08

testone píše:
peter1 píše:nedavno som daval vyrobiť to koliesko ozubene do toho ale hoši mi to neudelali ztoho pertinaxu ale s hliniku :shock:
tak si něco nastuduj o dvojitý izolaci a zamysli se nad tím, proč to kolečko bylo z textitu (izolantu)
dřív než tě to zabije
no ja som im to koliesko nekazal urobiť s hliniku ja som im dal stare koliesko zodrate aby sa pozreli či maju taku frezu s takym modulom a že im potom urobim zo silonu polotovar ale oni mi dali už hotove hlinikove koliesko...tam budu velky odbornici robiť v tej forme asi....ale keby ešte niekto potreboval take koliesko tak sa ozvite dal by som tam pod jednym urobiť aj viac kusov nech sa to oplati frezarovi nastavovať ale samozrejme tentokrat zo silonu by sa to urobilo
sustruh sv18 ,vrtačka
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“