Laserová gravírka

reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

18. 5. 2017, 12:07

Sháním laser na gravírování duralu o velikosti cca 100 x 100 mm, pokud by bylo 320 x 320 mm byl by to ideál.
Našel jsem toto:
http://www.dx.com/cs/p/neje-jz-5-high-p ... R19RunouRs" onclick="window.open(this.href);return false;
Ovšem neumí kov. A nakonec mne odrazuje i ta cena, dospělé lasery na gravírování se prodávají za statisíce.
Prosím nemá někdo nějaký tip nebo zkušenost s výše uvedenou hračkou, třeba proč nedokáže dural?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 5. 2017, 12:58

jestli ono to nebude výkonem (bohužel = cena) toho laseru - už v názvu má 500mW
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

18. 5. 2017, 6:08

A s tímto někdo praktické zkušenosti má.
http://www.ebay.de/itm/CO2-laser-gravie ... 2203161332" onclick="window.open(this.href);return false;
Prosím může někdo LAMĚ VYSVĚTLIT JAK JE TO S ŘEZÁNÍM A GRAVÍROVÁNÍM KOVŮ.
Sem tam některý Číňan píše, že kovy ano.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 5. 2017, 8:02

Skoro jsi to trefil s tím prvním laserem. Byla tam chyba jenom v tom písmenku 'm'. ;-)
Takže to chtělo ne 500 mW, ale 500 W. Pak už by to možná nějaké tenké plechy mohlo zvládnout (s asistenčním plynem).
Tedy chce to zhruba 1000x vyšší výkon, a ta cena bude taky zhruba 1000x vyšší.

Nicméně ten laser za 1700 Kč je docela věc. Ta cena je ďábelsky nízká, nakonec je to 3-osé CNC. Na první pokusy to nemusí být špatné.
Škoda, že je to tak extrémně maličké (rozjezd 38x38mm). Má to 405nm laser, takže třeba na osvit tišťáků a jiné srandy s UV materiály by se to použít dalo. Ale je to moc malé.
Vlastně ne, je to asi jen 2-osé.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

18. 5. 2017, 8:47

Já ten dural nechci řezal ale jen popisovat.
edit: jak si tak čtu, tak CO2 na popisování kovů asi ne ne.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 5. 2017, 6:46

reta píše:Já ten dural nechci řezal ale jen popisovat.
edit: jak si tak čtu, tak CO2 na popisování kovů asi ne ne.
co třeba takto ?
https://www.youtube.com/results?search_ ... schine+40W
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

19. 5. 2017, 9:53

reta píše:Já ten dural nechci řezal ale jen popisovat.
edit: jak si tak čtu, tak CO2 na popisování kovů asi ne ne.
ale jo, na elox .dural to jde, na zbytek jsou pasty
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

19. 5. 2017, 10:15

Díky za odpovědi, právě jsem o těch pastách dočetl i tady na fóru. No že by jich byl plný net to teda zrovna né na rozdíl od gravírek. Možná špatně hledám.
Tak to vidím na:
http://www.ebay.com/itm/Port-40W-CO2-Gr ... Swo4pYfGNk" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo
http://www.ebay.com/itm/NO-VAT-15W-Mini ... SwcgNZGsJG" onclick="window.open(this.href);return false;

Pokud je pravdou, že to zboží půjde z Německa pak nehrozí clo ani DPH.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 5. 2017, 11:34

Vidím, že si libuješ v naprostých sračkách. Zrovna dural, nebo hliník se značí nejhůře. Nerez docela v poho, ale hliník a měď je děsnej problém. Jde o to, že dobře vede teplo. Prostuduj web, speciálně trubku a tam najdeš spoustu nápadů. Pokud to chceš jenom pro sebe, tak si to nech udělat, pokud na obživu, tak kup vláknovej popisovací laser.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

19. 5. 2017, 11:43

lubbez píše: Prostuduj web, speciálně trubku ...
Tak to jsem nepobral, vyhledávače selhaly.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 5. 2017, 12:20

Youtube ty trubka
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

19. 5. 2017, 12:22

No tak jó už jsem si přesedl.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 5. 2017, 6:36

Řezat nebo gravírovat kov jde i CO2. Akorát, že na to musí být značný výkon a celé to pak bude značně velká kráva. Důvodem je velmi malá absorpce kovů vlnové délky 10600nm kterou má CO2. Daleko lepší jsou lasery, co emitují kolem 1000nm a méně. Tj. třeba Nd:YAG laser na 1064nm. Pro hliník je to 3x větší absorpce, pro ocel dokonce 5x. Problém je měď, která má i u 1000nm stále malou absorpci a je už potřeba frekvenčně dvojnásobený laser na 532nm. Kapitolou samo o sobě je leštěné stříbro, kde je potřeba UV spektrum, tj. dokonce frekvenčně čtyřnásobený laser 266nm. Viz přiložený graf.
Vláknový laser nutně nepotřebuješ. Stačil by tě ten Nd:YAG. Sice má o něco menší účinnost než vláknový, ale zase by cena mohla být daleko příznivější. Nicméně je vhodné, aby to byl pulzní laser, ideálně s Q-switch. Ono totiž při pulsech o délce nad 1ms, tj. hlavně u kontinuálních laserů, dochází spíše k tepelnému poškození materiálu. Na řezání, gravírování, vrtání, atd. jsou proto lepší co nejkratší pulzy. Pulzní Nd:YAG má většinou v základu délku pulzů tak 100 - 300us, s Q-switch se dá dostat na řádově několik ns.

Podtrženo sečteno buďto kup celou hotovou gravírku, ale to bude hodně drahé. Nebo můžeš koupit laserovou hlavici, k ní zdroj, řídící jednotku a chlazení, a namontovat to na nějaké CNC co seženeš nebo postavíš. Laserovou hlavici bys mohl třeba na eBay sehnat jako použitou relativně levně (v porovnání s novou kompletní gravírkou). Nicméně pak musíš počítat, že bude třeba určitý servisní zákrok (třeba rezonátorová zrcadla se můžou při přepravě rozhodit, atd.). V konečném důsledku se dá samozřejmě laser postavit z komponent koupených na eBay, ale to je problém sám o sobě hlavně co se týče bezpečnosti. Každopádně i v případě montáže hotové hlavice na nějaké CNC je potřeba brát hodně v potaz bezpečnost - jedná se o laser třídy 4, v případě laserů čerpaných výbojkami je zde vyjma rizika laserového záření ještě riziko vysokého napětí a UV záření, atd. Bezpečnost těchto zařízení je kapitola sama o sobě. A už i z toho důvodu bych dával bacha na nákup nějakého čínského šuntu, kde se bezpečnost vůbec neřeší. To už jsem se tu jednou nad tím rozčiloval, a i těch 500mW z toho prvního laseru je celkem dost.

Neměl bys nakonec jednodušší a levnější pořídit konveční mechanickou gravírku???
Přílohy
absorpce_kovu.jpg
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

24. 5. 2017, 7:38

Díky za obsáhlou odpověď. Beru si k srdci. No mechanicky bych to mohl gravírovat již teď na CNC fréze ale to se mi moc nelíbí. Tem laser mi přijde jemnější. No tak stou cenou už jsem na 50 000 a výkon 60W. Z 2 000,- a pár wattech je to brutální posun ale já o tom nic nevěděl.. A pořád nevím bude-li to stačit. Abych jen neteoretizoval tak bych pro začátek chtěl na tuto součást vygravírovat jakési pravítko cca po 0,5mm. Velikost té hlavičky je cca 50x15x20 mm.
Obrázek
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 5. 2017, 8:43

Já bohužel nevím meze poškození jednotlivých materiálů, ale dle mého nějaký třeba Nd:YAG pulzní laser s Q-switch se svazkem fokusovaným na difrakční limit zjednodušeně nejspíše vždy gravírovat bude. Velikost výkonu je jen otázka jak velké poškození na jeden zásah bude, tj. je to otázka řezné/gravírovací rychlosti. Třeba laserová hlavice SSY 1 z tankového dálkoměru má energii pulsu jen pár desítek mJ a už to dokáže prostřelit břit žiletky (mam dojem, že i bez fokusace, ale nejsem si tím 100% jist).
Už si třeba vem, že laser 10mJ puls délka 1ns by měl špičkový výkon 10MW a při svazku průměr 1mm se dostaneš s intenzitou přes 1GW/cm2. Když to budeš fokusovat, tak to bude ještě více. Třeba ND:YAG laser čerpaný diodovým polem 100W by měl odhadem průměrný výkon 20W. Když by tam byl Q-switch s opakovací frekvencí 5kHz (tj. každých 200us by vyšel pulz - těch 200us je tak nějak u Nd:YAG doba po kterou vydrží krystal laseru načerpaný), tak by to dávalo pulzy 4mJ. Tj. špičkový výkon při délce pulsu řekněme 5ns (jen střílím od oka, muselo by se to spočítat dle délky rezonátoru atd.) nějakých 800kW a pro svazek průměr 1mm by byla intenzita 100MW/cm2. To pak samozřejmě můžeš fokusovat. Jak moc to záleží, jak bude vypadat zaostřovací optická soustava a na kvalitě svazku (jestli bude průřez svazku transverzální mód TEM00, nebo horší). To už nějaké poškození dle mého udělat musí a navíc do toho budeš takových pulzy pálit 5 000 každou sekundu.
Problém ale je, že jenom to čerpací diodové pole bude stát nějakých 5 000 USD, krystal 1 000 USD a rezonátorová zrcadla řekněme dalších 500 USD. To je cena jen komponent, takže celá taková kompletní hlavice se zdrojem, chladící a řídící jednotkou může stát klidně 10 000 USD (je tam ještě ten Q-switch atd.). Zase by to byla malá kompletní hlavice, co by šla asi přímo namontovat na CNC. Nebo pak staré dobré řešení čerpání obloukovou lampou, ale to máš pak 10x větší příkon kvůli malé účinnosti čerpání (čerpání diodou po zohlednění elektrické účinnosti diod a absorpce laserového Nd:YAG krystalu na 808nm má účinnost kolem 10%, u obloukových lamp a výbojek se to pohybuje v lepším případě jen na 1%) a bude to velká těžká kráva, co bude muset stát bokem a svazek od ní tahat buďto vláknem (jestli to ale vlákno ustojí), nebo zrcadli. Zase se ale takový laser dá sehnat za zlomek ceny toho čerpaného diodami nebo vláknového.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“