Jaký menší soustruh koupit

route66
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 8. 2017, 9:30
Bydliště: Rokytnice v O.h.

23. 8. 2017, 11:08

Pro Promu SPA 500P/400 jsem se rozhodl dost i podle rady Jova1.

1/
V nižší řadě malých soustruhů jsou jak jsem zjistil stejnosměrné motory. To může být nevýhoda protože ss motor
je první co odejde (nejdříve uhlíky a časem třeba i komutátor). Navíc většina těchto motorů má výkon menší (pod 300W).
Pro panelákové modeláře ss motor může být výhoda (230V), ale já mám v garáži 380V (resp. 400V) takže padla volba na první
typ v řadě, který má motor asynchronní. U ss motoru by sice šlo měnit otáčky plynule jako na vrtačce ale skoková změna
podle mě nevadí.

2/
Převodovka je v oleji a není nutno měnit klínové řemeny jako u některých malých soustruhů.

3/
Podle rady Jova1 je i dobré mít větší točnou délku tedy 500mm (i kvůli nástrojům v koníku).

Toť vše. Teď se učím a docházím k tomu že základem je jak správně nabrousit nože. Ale naštěstí mám kolegu co tomu trošku rozumí
jinak bych byl vedle jak ta jedle tak mi první nabrousil.

Tomáš

chb píše:uměl by jsi napsat, proč padla volba na tento typ ? bude to užitečné pro další hledající
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 8. 2017, 4:25

Noz s vymenimi platkami stoji 10E takze tie brusene noze pouzi tak maximalne na nejake hrdzave a zvarane veci, tam tie uhly nejako nabrusis.
Dufam ze to nema 100mm sklucovadlo a 20 orechod vretenom. Ale ked ti to staci. Preco nie. Ja som ti radil ss550.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“