malá bruska na plocho

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 9. 2017, 11:08

To Milan: ty musis mit "chytry" kometar asi ke vsemu ... nese.. Fotku mam jednu z aukce, chces li lepsi, najdi si ji na Sbobodakovi. Za vysvetleni funkce BN102 opravdu "dekuju". Napsano bylo, ze to co umi Narexak udelam i na BN a k tomu dalsich 10 dalsich akci. Co ti tvoje hlava bere ci nebere mi je opravdu dost sumak ...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

6. 9. 2017, 12:44

ono že něco dokáže brousit naplocho a je to lesklé ještě neznamená, že to brousí dobře.
nástrojová bruska má jinak konstrukčně řešené vřeteno i vedení stolu a celková tuhost je prostě na broušní na plocho i mezi hroty prostě slabá
pak kruh neni kruh ale tisícihran /nemyslím jak na traktoru ale kruhovitá plocha má spostu plošek/ plocha neni plocha ale hromada jamek v řadách atd
jsou to prostě rozdílné stroje na rozdílnou práci
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 9. 2017, 6:26

milan584 píše: Vhodné ( použitelné mi připadá nesmyslné - protože mašina se kupuje pro konkrétní práci, ne že se pro mašinu hledá "co by tak asi na tom šlo dělat" :roll: ) je to na malé přesné dílce - čím menší, tím lepší. ...
To já představu co na ní dělat mám jasnou a magnet 200x100 je až až, ale akorát nevím zatím jak a proto jsem spíše myslel že bych z fotek okoukal nějaké know-how třeba upínání, udělátka a tak...
Něco v tomto smyslu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 9. 2017, 7:40

Grad píše:
milan584 píše: Vhodné ( použitelné mi připadá nesmyslné - protože mašina se kupuje pro konkrétní práci, ne že se pro mašinu hledá "co by tak asi na tom šlo dělat" :roll: ) je to na malé přesné dílce - čím menší, tím lepší. ...
To já představu co na ní dělat mám jasnou a magnet 200x100 je až až, ale akorát nevím zatím jak a proto jsem spíše myslel že bych z fotek okoukal nějaké know-how třeba upínání, udělátka a tak...
Něco v tomto smyslu.
Problém je v tom, že to, že to že to má magnet 200x100 neznamená, že je smysluplné na tom brousit věci s půdorysem 200 x100 :roll: - to bys u toho umřel :mrgreen:. - na to to absolutně není navrhovaný.
Když chceš brousit 200x100 - kup si BPH 200 a nebo něco podobnýho - ale ne menšího.
Smysluplný kotouč je šířka 10, maximálně s původníma přírubama tam vleze tuším 18, ale s tím to je jako když bys točil brzdové bubny z Liazu na MN80 :mrgreen: - není tuhost, prostě to na to není dělané.
Dílce velikosti (třeba) 2x8x5, vše mínus 0.005, na nich radiusová drážka R0.35 + 0.005 - to je super. Dílec jako krabička sirek, taky tak nějak dobrý. Větší - násobně rostou problémy. To samý materiál - dílec velikosti karbičky od sirek z 2002 naprostá katastrofa, to samý z stabilky - salám - veget - tabáček. Sinusový pravítko 100mm na to vleze tak nadoraz :roll: - lepší je používat takový ty malý pomocný pravítka do svěráku - viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=E-3T3GrIImE" onclick="window.open(this.href);return false;
Know how upínání? - tomu nějak fakt nerozumím - si přečti Hamra a Práci na magnetkách, pak se ptej, co Ti není jasný - ale že tu někdo bude psát 300 stránkový :lol: elaborát totálních základů, jak se brousí na magnetce? - to bych teda chtěl vidět.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

6. 9. 2017, 8:04

přečíst a navštívit zkušeného brusiče to na tom videu je jen upínání nebyly to složité kusy
je nejlepší to vidět a nechat si ukázat
jinak doporučil bych bph200NA jak je na videu
obyčejné bépéháčko je spíš jen na rovné plochy brousit na tom nějaké drážky a pod je dost problém
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 9. 2017, 5:30

kenybz píše:přečíst a navštívit zkušeného brusiče to na tom videu je jen upínání nebyly to složité kusy
je nejlepší to vidět a nechat si ukázat
jinak doporučil bych bph200NA jak je na videu
obyčejné bépéháčko je spíš jen na rovné plochy brousit na tom nějaké drážky a pod je dost problém
Ono upřímně řečeno - ten LIP 515 (a většina běžných brusek naplocho) je pro nástrojařské (tvarové) broušení taky dost problém. Většina toho co chybí, se naštěstí dá tak nějak svépomocí dodělat.
V tý 515 chybí možnost tisícinových hodinek napříč a svisle, chybí možnost používání johansonek (tvrdý dorazy - to mj. novější P200 už má - hodinky), nejde chladit (protože stůl má bombírunk :roll: ven a nemá rantl - magnet se upíná celkem neprakticky dvěma šrouby na vyvýšenou plochu na stole), bruska nemá horní orovnávač, chybí dorazy stolu na oscilaci, původní elektromagnet obvykle každému odejde, takže se nahradí Narexem, ale ten má příliš hrubé póly, je problém s kotoučema - najít nějaký normální zdroj s malými kotouči (125 a míň), kde by se dalo skutečně vybírat - to se mi za posledních cca 20 :roll: let nepodařilo - benátky (tyrolit) šíleně zúžil sortiment, ostatní, taky valí akorát velké nástroje.
Originál do toho patří kuželíkový ložiska, ty je ale lepší vyměnit za klasický s kosoúhlým stykem - protože vřeteno pak míň topí a tolik axiálně neplave.
Příslušenství to samý - z normálního je všechno velký, nebo šišatý (cokoli z číny) - takže jako první si to stejně musí člověk znova sám přebrousit a zúhlovat nebo vyhodit :roll: a udělat sám, znovu a pořádně.
Jediný, co mě napadá, co je skutečně bezproblémové, jsou ty komunistický OSAN sinusový pravítka 100mm - na ty se nemusí šáhnout, proti běžný dnešní produkci, absolutní rolls royce.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 9. 2017, 3:24

Grad píše:Uvažuji výhledově o malé brusce na plocho, ale mám problém s místem :-(
Dělalo se někde v okolních státech něco menšího, či dělá se? Prosím né čínu, to se tady již přetřásalo X krát...
Musí být malá né BPH20 to je už moc, možná nějaká na stůl, nebo o facku větší po které bych se mohl v inzerci dívat?
Z toho co existovalo či exituje, ale abych to alespoň s malou šancí mohl reálně potkat v inzerci, třeba i v okolních státech... Našel jsem zatím pouze toto:
- šikovná malá ruská stolní МИ-172 má jí tam chlapík pěkně vymazlenou až na úroveň "CNC" :D
- pak to co se na ruském trhu nabízí aktuálně http://www.belctanko.ru/cat/815/" onclick="window.open(this.href);return false;, možná to bude nakonec vše čína, nevíte?

O jakých dalších strojích prosím víte?
Sleduj eBay.de, občas se tam malá magnetka objeví. Jednou jsem se o takovou dokonce pokoušel v aukci a měl jsem předjednaný dovoz od Toptrans za tuším asi 5 000,-. Měla dokonce možnost přestavit hlavu z horizontálního broušení na svislé. To byla tedy bruska s vlastním stojanem.
Jinak kdyby jsi netrval na stolním provedení, tak možná polská SPC20, jestli na tebe není už ale velká. Malé brusky dělal v Německu Jung, ABA a ELB. Já jsem třeba loni v listopadu koupil magnetku ABAwerk (viz foto) ale dodnes se mi nepodařilo zjistit co je to za typ. Ale asi to pro tebe buse stále vše velké.
Přílohy
IMAGE_227.jpg
IMAGE_228.jpg
IMAGE_231.jpg
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 9. 2017, 3:35

bobik píše:Co využít jako brusku na plocho nějakou vodorovnou frézku? Na X a Y dát krokáče a kuličkáče, i když na osu Y by nejspíš stačil trapéz. Pak by z toho mohl být víceučelový stroj, frézování, soustružení, broušení. A do 60 000Kč by se člověk taky vešel.
Něco takového jsem viděl jednou prodávat na Bazoš. Podle mě je to akorát tak nejlepší cesta jak zničit vedení jak se na něj nalepí prach z broušení a bude to pěkně dřít. Vodící plochy by musely být zakrytované.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 9. 2017, 3:44

Pak ještě tedy dělal malé magnetky Brown & Sharpe, ale to je firma z USA a v Evropě se moc neobjevují. Na eBay.com je jich plno za pár set USD, ale když k tomu přičteš dovoz tak už se to asi nevyplatí, a navíc to budeš mít vše v palcích a obecně americké normě. Sám jsem o dovozu jeden čas uvažoval, ale z těchto důvodů se pak na to vykašlal.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 9. 2017, 3:31

Díky všem za rady, nespěchá to a tak alespoň mám jasněji po čem se mám dívat. :D
Ta polka je už fakt velká, ale mašinka to asi nebude špatná a na polských inzertních servrech je jich v nabídce dost.
Potkal jsem inzerát na něco obdobného viz. video níže, jak je to prakticky použitelný druh mašinky?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 9. 2017, 4:11

SPC20 má být snad dokonce kopie nějaké německé brusky, už nevím jestli Deckel.
Já jsem se na tyhle malé vertikální brusky tady kdysi taky ptal a bude problém s tuhostí. Přeci jen i malá horizontka má tužší sloup. Spíš je to na nějaké nenáročné broušení třeba v autoservisu atd. Obecně jde o to, že vertikální bruskou přebrousíš jen vrchní plochu. Horizontka má daleko lepší operační schopnosti. Můžeš brousit i v drážce včetně teoreticky i boků, brousit rádiusové plochy, atd. Dokonce jsem někde viděl schéma, že by šlo i brousit ozubení, nicméně produktivita bude samozřejmě dost mizerná a hlavně bude komplikované nastavení a tvarové orovnání kotouče (musí být orovnán na tvar boku zubu při určitém úhlu kontaktu).
Nevím jak k malým horizontálním bruskám, ale k některým velikosti jako BPH20 jsem viděl prodávat i přídavné svislé vybrušovací vřeteno co se připevní na bok vřeteníku právě na broušení drážek.

Za mě bych určitě bral jen horizontální brusku.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

12. 9. 2017, 4:45

To má právě ta BPH20N, NA které mají na vřeteníku plochy s T-drážky pro upnutí.
Používá se vřeteno typu IBC (nebo i IBB) můžeš mít jak vertikální tak horizontální.
Dokonce to již nějaký pátek nabízí jistý pán z Uničova na Bazoši.
Literaturu o hamrovce též doporučuji.
Sběratel strojů :-)
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

14. 9. 2017, 9:20

:lol: :lol: :lol: to mě hodně dostalo, proč nástrojovu brusku na plocho nebo se snažit broušit na plocho na bn 102, vyrobme si brusku na plocho z vrtačky a jeklů, materiálově tak max. do dvou tisíc, snižme tolerance rovinnosti na +-1mm (když se budem snažit) a vesele hoblujme a mějme se rádi :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=BrRewbhx8z8" onclick="window.open(this.href);return false;
Ten borec co to vyrobil to nemá v hlavě v pořádku :D
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 9. 2017, 9:41

náhodou je to přesnější než flexa v ruce :D
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

14. 9. 2017, 10:25

Nojo Einhell Gut gemacht tak proto. A obrobek bych pribodoval :D na magnet není spoleh :D
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“