Vstřikolis Battenfeld PLUS 350/75

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2017, 9:53

Ten původní ŘS je UNILOG 1020, ale stejně nepočítám s tím, že bych se ho pokoušel opravovat. Já jsem si to koupil už s tím, že UNILOG vyhodím a naprogramuju si vlastní ŘS. Manuál k unilogu bych využil spíš jen k tomu, abych pochopil jak je ovládný ten hydraulický rozvaděč.
Ono se to blbě hledá, protože k těm výrobkům z devadesátých let na netu moc dokumentace není. Takže ani podle těch štítků se nedá moc zjistit. Můžu jenom hádat, že zelený Phoenix je převodník z 0-10V na proudovou smyčku a ventily battenfeld a hydrolux jsou proporcionály řízené právě tou proudovou smyčkou.

Dráty jsou vypečené, tam kde byl nějaký tepelná zdroj je izolace tvrdá, kde teplo nebylo jsou ohebné jako nové. Ano, je to tím, že tam už scházejí zvláčňovadla a PVC tak tvrdne a křehne. Prostě za tu dobu vytěkají. Vylouhovat se dost dobře nemůžou, protože nemají v čem, když kabel vede ve vzduchu. Už je rozhodnuto, že kabely vyměním komplet.

Cena ........ ale i když bych koupil funkční 20 let starý vstřikolis za 30k, tak jsem jen chvilku od stavu, že se ten ŘS podělá a budu tam kde jsem teď. Když udělám novou elektroinstalaci a ŘS, tak od ní bude klid na příštích 20 let ........ horší by bylo, kdyby se podělal ten hydraulickej blok, tak už to asi nemám šanci rozchodit. Pak už to můžu maximálně kuchnout a udělat si z toho dílenskej lis a extruder.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 10. 2017, 10:18

no kdybys koupil 20-ti letý demag tam problém ze systémem není je to spolehlivější než ty novější NC4 s barevnou LCD obrazovkou
no máš co máš to už je jaksi dané chtělo by to aspoň hydraulické schéma tyd dvě karty co máš tak jedna je vstupní a druhá výstupní to je v celku jasné
snímač dráhy to má jen na vstřikovacím válci a nebo i jinde? Pumpa od pohledu vypadá jak pístová s naklápěcí deskou ale tam najdeš štítek a dohledáš
hydraulika totiž nevypádá na skokové procentuelní měnění průtoku
takže celé to vypadá nějak takto?
http://inzerat.i-bazar.cz/3028710-pouzi ... 75-unilog/" onclick="window.open(this.href);return false;
jo ten balluf to bude mikrospínač ovládaný šoupětem z kostky. řeší se tak blokování hydrauliky při otevřeném krytu prostě otevřeš zábranu koncák na zábraně dá povel pro blokování hydrauliky šoupě se přesune a mikrospínač sepne a dá povel systému že blokování funguje a je aktivní
https://axxacnc.com/Balluff/BNS-519-FK-60-101" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2017, 10:45

kenybz: Ano, je to ten typ co jsi poslal. Na čerpadlo se mrknu a pokusím se vyfotit štítek, to jsem zatím neřešil. Snímače dráhy tam jsou dva. Jeden je spojený s hlavními hydraulickými válci a druhý s posuvem šneku. Jsou to tahové potenciometry. Předpokládám, že k nim patří právě ty dva proporcionály se zeleným Phoenixem a společně to tvoří hydraulický servosystém.
Balluf zkusím změřit, jestli reaguje na polohu táhla krytu, ale pravděpodobně to tak bude.
Přílohy
79194330.jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 10. 2017, 11:00

až bude čas tak ti to popíšu batenfeld tu mám jen jeden je trochu mladší jak ten tvůj systém je b4 ale obecně u těch lisů je ta hydraulika dost podobná.
Pokud je tam pístové čerpadlo s naklápěcí deskou bude tam i halluv snímač úhlu desky
ty čerpadla mají softverově omezeny zdvih desky totiž jedna pumpa se montuje do více lisů když to naklopíš moc tak to motor neutáhne
na pumpě bude regulační proporcionální ventil, který řídí to naklápění elektronika proporcionálu může být a nejspíš u tak starého lisu bude v rozvaděči.
systém pošle ovládací napětí na ten převodník a ten pouští napětí do elektroventilu, ten pak tlakovým olejem neklopí desku snímač desky je zpětná vazba.
to je množstevní regulace, pak máš proporcionál co spolupracuje s tlakovým snímačem a ten omezuje tlak no a pak je tam hromádka obyčejných ventilů zapni vypni a ty pak pouští tlakový olej do příslušných válců.
U vstřikolisů jdou funkce po sobě tak stačí jedna pumpa na všechno...neni to ale pravidlem
dalo by se tu o tom napsat stovky stran
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2017, 11:54

Hydraulické čerpadlo tam je FLUTEC PT-300/4.0/M/FLO80-E Sice k němu nemůžu najít dokumentaci, ale asi to bude pístové čerpadlo s naklápěcí deskou. Nějaká tenká hadice z rozvaděče do toho vede, ale kabel žádnej. V tom případě by jeden z proporcionálů sloužil k ovládání čerpadla. Ten ventil tedy není na pumpě, ale je to jeden z těch dvou na hlavním hydraulickém rozvaděči.
Tlakový snímač jsem nikde nenašel ........ což je divné, čekal jsem, že tam bude.

Na fotce je ještě analogová deska. Na konektory v levé části jsou připojené snímače teploty (asi termočlánky typu K), na trojpinové šedé konektory s číslem 3 a 4 jsou připojené zelené krabičky Phoenix a na šedé čtyřpinové konektory (jsou dva nad sebou) jsou připojené odporové snímače plohy.
Přílohy
FlutecPT300.jpg
AnalogDeska.jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 10. 2017, 11:36

co ti k tomu všechno chybí z původní elektroniky?
s tím lisem to klaplo a co nejdříve ho budem převážet až jsem si říkal za ty prachy jsem si ho mohl vzít dom do dílny
je to demag uzavíračka 35 tun rok 1996 řízení NC4 cena 25 000,- včetně manipulátoru :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2017, 12:17

kenybz: Nechybí tomu nic, jen to nefungovalo. Koupil jsem to jako stroj s nefunkčním řídicím systémem. Podle prodávajícího stroj pracoval, pak došlo k poruše ŘS. Zavolali servisáka a ten poruchu identifikoval jako blíže neurčenou poruchu zdroje. Dál jsem to neřešil, ale předpokládám, že dostali cenovou nabídku na opravu, která rozhodla o prodeji stroje. Já jsem zase nebyl ochotný hledat závadu v nějakém uzavřeném systému bez dokumentace, tak jsem ten ŘS vykuchal a vracet ho tam nehodlám. Podle toho co jsem našel na netu, tak u Battenfeldů je podpora pro UNILOG 1020 v podstatě nulová. Nejsou ochotní to řešit, dokumentace je k tomu nedostupná a poruchovost tak starého systému nemalá. Takže UNILOG je v krabici a asi to nabídnu na prodej jako zdroj náhradních dílů bez záruky. Klidně levně, o cenách jako jsou na ebay ani neuvažuju (deska vstupů/ výstupů kolem 5000Kč, ovládací panel 50 000Kč atd. To je prostě šílenost).
Pokud je to jen porucha zdroje, tak to je asi nejmenší problém. Ten zdroj není tak složitý, aby se nedal opravit dokonce i bez dokumentace. Čert ví, co tomu bylo. Když jsem z toho kuchal vnitřnosti, tak jsem našel 2 dráty vytržené z konektorů (špatně zalisované, takže konektor zůstal na protikusu a drát zůstal bez konektoru), klidně to mohla být příčina závady. Koupil jsem si to nahraní a k tomu účelu to slouží dobře :-) Vlastně, jsem ten stroj dostal, platil jsem jenom dopravu. Mám tedy celkem dobrou pořizovací cenu, aby to nebyl úplný cenový nesmysl i když si k tomu udělám vlastní řízení. Jestli je v pořádku hydraulika, tak by to mohlo vyjít.

Hledal jsem něco o proporcionálech a jak se zdá, tak on ten zelený Phoenix asi není převodník z 0-10V na 0-20mA (4-20mA), jak jsem si myslel, ale spíš převodník z 0-10V na něco jako PWM s proměnnou frekvencí.

Pomalu začnu drátovat nové vnitřnosti a jak bude zapojená silovka, tak to připojím na nějaké rozhraní k PC a zkusím to rozhýbat.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 10. 2017, 12:32

no kdo si hraje nezlobí ano cívka proporcionálu se budí pwm -kou
tady asi nebude zpětná vazba když tam neni snímač na pumpě
jinak když už to máš vykuchané tak to nebudeš dávat zpět ale je to škoda žes to aspoň nezapojil a nezkusil kde je problém
nám jednou skapala základní deska jednodeskového průmyslového pc z NC4-ky no vyměnili jsme vystřílené paměti a všechny obvody co šly sehnat
bohužel jsou v háji i zákaznické obvody a to je jaksi konečná...nakonec se musela koupit deska nová za pohuých 2500 euro
dám sem fotku dps s vyměnenýmy obvody jen pro představu k dispozici odpájecí+ pájecí horkovzdušná stanice made in china a trpělivost
to proč to vyhořelo ani nebudu popisovat
Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2017, 12:47

kenybz: Když já už nějak nemám rád ty blackboxy které nejdou opravit a upravit podle potřeb a na každou blbost se musí volat předražený servis. Když si to zapojím sám, tak to pak dokážu i sám opravovat a doplňovat o další funkce podle potřeby. Rozpočet na nový ŘS nemám ani těch 2500eur, většinu bych chtěl poskládat z šuplíkových zásob :-)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“