přestavba frézky TOS F1 na CNC

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2017, 5:28

RaS píše:jako o čem? že je to tuhé a zvládne to hrubovací práci? to je snad dobře ne?
Spíš bych se přikláněl k malé rychlosti ,vytahanejm šroubům a volnějšímu vedení..Nejlepší je se poptat :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2017, 5:57

RaS píše:jako o čem? že je to tuhé a zvládne to hrubovací práci? to je snad dobře ne?
ze je to vylitane, s vulemi a presnost vriti a system pred smrti, takoveto masiny se ve firmach presouvaji na hrubovaci pozice, tedy rozhodne ne kvuli jejich super tuhosti, ale proto, ze to staci predsudlat na desetinu, takze k tomu pak koupime nove lineary a srouby za par korun ze? a pak se budem modlit, aby jeste chvili vydrzel system, tim nehci rict, ze je to masina na hovno, jen vzhledem k nutnym a moznym investicim, by mela byt za takovou cenu, aby na konci nebyla drazsi nez nova
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 11. 2017, 6:26

jasně koupím lineáry a šrouby, ložiska systém a udělám z toho zase novou moderní mašinu.. v čem je jako problém?

ano bavíme se o částkách jako za nové malé auto, ale bude s toho stroj co stojí novej 2mega za čtvrtinu, kterou "vytáhnu z kapsy" nemusím brát leasing, strachovat se o práci a na sebe je za rok zaplacenej..

samozřejmě se to nedává srovnávat s konverzí nějaké konvenční mašiny... jak s cenou tak s výslednou užitností..

jenže tenhle stroj už je hovado, velké lineáry, velké šrouby tomu bude odpovídat cena komponent.. zase proboha porovnávejte porovnatelné.. alespoň co se do velikosti stroje týče.. pak ta repase zas tak drahá není a ve finále to vyjde levněji než kurvení a předělávání koncepční mašiny, to je to očem byla řeč..
já zmiňoval menší centrum za 80 co se tady nabízelo.. to už je hodně rozumná cena.. vedení na něj je za cca 25000,- repase šroubů v Kuřimi za dalších 20,- když se to postaví na linuxu s mesou tak cca 40-50 za elektro + serva s driverama cca 50.. dalších co já vím 50 za drobnosti kolem a je to ve finále za 250,- ta samá (rozjezdově) čínská mašina bude stát 700,- Haaska za 1,2 atd.. pořád jsi na pětině ceny..

ono stačí vzít do ruky papír tužku a sepsat si komponenty na tu konverzi té klasiky.. jen šrouby, ložiskové domky, motory, centrální mazací systém a je v tom na tu konverzi minimálně za 50,- a nepočítám frézování těch původních dílů.. nic pořádně nepasuje, málo místa...

já svůj názor nikomu nenutím, stejně má každej svoji hlavu.. ale kolik lidí se do přestavby pustilo a kolik jí ji dodělalo? a když tak s jakým výsledkem? naprostá většina těhle předělávek končí skurvenou mašinou ve šrotu..
ukažte mi někdo skonvertovanou mašinu na rybinách jak lítá třeba jen 10m/min se zrychlením byť jen 0,5G bez mazacího systému.. to že se tady někde hejbe nějaká mašinka na krokáčích s rychlostí 2-3m/min se zrychlením když tak 0,2G to neberu jako konverzi stroje na CNC, sice se to možná samo hejbe ale je to utrpení..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2017, 6:59

RaSíku máš pravdu ,ovšem už to nebude bobby skládačka za 50 000 .To už pak se pak musí šťastný majitel otáčet, a né si chodit hrát v sobotu po obědě když manželka náhodou spí :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

15. 11. 2017, 7:01

Můj názor je do tý F1 taky nešahat. Buď si koupit hotovou čínu na hraní a podle ní si třeba skusit něco postavit (na té f1 si pomoct s dílama) nebo se poohlédnout po staré a tu si dát dohromady. Asi sem přehlídl plánovanej rozpočet.

Nakonec si člověk může užít plno konstrukční srandy když posvařuje pár jeklů a vylije je betonem. Když nic, tak pořád bude doma funkční fréza, která tu hodnotu bude mít i za 100 let.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 11. 2017, 7:08

DwPetr píše:Můj názor je do tý F1 taky nešahat. Buď si koupit hotovou čínu na hraní a podle ní si třeba skusit něco postavit (na té f1 si pomoct s dílama) nebo se poohlédnout po staré a tu si dát dohromady. Asi sem přehlídl plánovanej rozpočet.

Nakonec si člověk může užít plno konstrukční srandy když posvařuje pár jeklů a vylije je betonem. Když nic, tak pořád bude doma funkční fréza, která tu hodnotu bude mít i za 100 let.
přesně tak bych to viděl taky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 11. 2017, 7:18

fmodel píše:RaSíku máš pravdu ,ovšem už to nebude bobby skládačka za 50 000 .To už pak se pak musí šťastný majitel otáčet, a né si chodit hrát v sobotu po obědě když manželka náhodou spí :mrgreen:

no jenže za 50 nebude ani ta konverze.. pokud ji dotáhne do konce..

on si to totiž každej představuje: mám doma něco, to vezmu trošku to pofrézuj nabastlím tam krokáče po pár stovkách koupím čínský šrouby za pár tisíc, dodám tomu starej komp připojím k Machovi a za 20ku mám CNCčko.. jenže tak to bohužel nechodí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2017, 7:34

fmodel píše:RaSíku máš pravdu ,ovšem už to nebude bobby skládačka za 50 000 .To už pak se pak musí šťastný majitel otáčet, a né si chodit hrát v sobotu po obědě když manželka náhodou spí :mrgreen:
ty sam jsi mozna zacinal nejak obdobne, mozna jeste hodku dve po hokne, nebo jsi za podpultovy banany vybavil dilnu, luskl prsty a rozjel vlastni vyrobu?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

15. 11. 2017, 7:43

Myslim že tady nejde o to něco postavit, nebo předělat, ale o to rozmluvit jim rozházet tu F1, která je dobrá, šikovná tak jak ji vyrobili a bude asi funkční a může se doma hodit. Je tady riziko že se to nepovede a už to nebude F1 ani F1 CNC.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2017, 8:07

filla píše:
fmodel píše:RaSíku máš pravdu ,ovšem už to nebude bobby skládačka za 50 000 .To už pak se pak musí šťastný majitel otáčet, a né si chodit hrát v sobotu po obědě když manželka náhodou spí :mrgreen:
ty sam jsi mozna zacinal nejak obdobne, mozna jeste hodku dve po hokne, nebo jsi za podpultovy banany vybavil dilnu, luskl prsty a rozjel vlastni vyrobu?
Přímo po držce ,koupil jsem olítaný MCV 750 a nějaký konvenční mašiny .Před tím jsem při práci udělal 3 portálovky s X skoro 2m . :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
radovanhlavacek
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 11. 2017, 9:11

16. 11. 2017, 7:04

Moc děkuji za reakce a zároveň se omlouvám za pozdní odpověď. V úvaze ohledně financí jsem počítal okolo 40tis.Motory 3ks KM NEMA42 včetně driverů vycházejí okolo 16tis. USB MACH3 kontroler okolo 3,5tis. Kuličkové šrouby z Číny jsem počítal do 10tis. Notebook mám a k tomu ještě je třeba SW.
Dědovi by se investice vzhledem k jeho věku samozřejmě nezaplatila. Už dělá malé jednoduché šuchračky na fréze a soustruhu. Já s ním už 20 let na obou strojích dělám taky.... pomáhám mu, pokud má toho hodně. To bylo, že si chtěl udělat radost.... Děda víceméně dělá aby se nenudil a aby se s babičkou doma nedohadovali o kravinách.. :) Ale zpět k přestavbě. V současné době provozujeme na fréze digitální odměřování na všech třech osách a to je super věc. Zvýšila se výrazně produktivita práce. Vůle v ložích fréza má, co si budeme namlouvat, je stará. Ohledně rychlosti jsme vycházeli ze současné rychlosti, když točíme s kličkama ručně, případně používám současný strojní posuv na podélné ose. Více jsme ani nečekali. Ohledně protizávaží osy Z... To jsem netušil. Bral sem velkou sílu motorů, že by to utáhli. Inspirací byla videa z https://www.youtube.com/watch?v=IO-KtoJ ... LSd-TmlDgA" onclick="window.open(this.href);return false; a https://www.youtube.com/watch?v=gyaHoJc ... LSd-TmlDgA" onclick="window.open(this.href);return false;. Ohledně CAD/CAM děda kreslí ve 3D v SOLIDWORKS... čili by si to nějak řešil on.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2017, 7:11

Ne ze by to neslo ale porovnej si videa prestaveny konvencky s videama prestavenyho starsiho cnc
Nebo jeste lip bez si konverzi konvencky a retrofit byvaleho cnc prohlednout
Prohlidni si obe varianty
Realizaci tady najdes spoustu

Porovnej si skutecne naklady ono na starym cnc kolikrat muzes zachovat i pohony a tak
Jen za menic vretene das ranec penez
Krokovy motory a byt jen dc serva to je uplne jina liga
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 11. 2017, 7:32

jenže na tom videu máš jen "KIT" kterým v podstatě nijak nepřestavuješ frézku, nechávaj tam původní šrouby a jen nabastlíš řemenice, řemeny s motorama do nějakého vyrobeného domku na míru pro daný stroj..
a v podstatě z toho udělá automaticky řízenou konvenční mašinu.. to vyjde za pár korun a jde to i vrátit zpátky.. problémy nastanou až začneš řešit jak tam nacpat ty kuličkáče.. původní bude třeba 25ka trapéz, ty budeš mít hoňku nacpat tam 16kovej kuličkáč pro příklad..
ono je to jednoduché, rozeber to, nakresli si to a zkus si tam ty komponenty naroubovat.. zjistíš, že je to jen a jen o kompromisech, takový ty "standartní věci z číny za pár korun" jako ložiskové domky, domky motorů které jdou použít pro novou stavbu nepoužiješ, protože nic nevychází, šrouby držej na pár mm protože prostě není kam atd atd.. vše budeš vyrábět, ono se to nezdá.. ale třeba blbej domek motoru je kus litiny, ta stojí nějaké peníze a dost práce.. ale nakonec to musíš započítat do výsledné ceny..
jako pokud se to dodělá tak se to hejbat bude.. já je tvrdím, že tomu neodpovídá výsledek a prvotní nadšení z toho, že se to hejbe hodně rychle zhořkne..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2017, 7:37

Kdyz privezes starsi cnc tak se da ozivit s novym systemem za tri vikendy
Krom toho ze je to uplne jiny vysledek
Tak i ya prace neco stoji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
radovanhlavacek
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 11. 2017, 9:11

16. 11. 2017, 8:32

Díky za rady, řeknu tak dědovi...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“