Pásová pila na dřevo

Petr09
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 3. 2018, 6:46

21. 3. 2018, 7:09

Zdravím, prosím o radu v nákupu pásové pily na dřevo. Mám představu, a i jednu vyhlídkou od Pilouse, ale přijde mi že je zbytečně drahá , a tak sháním alternativu se stejnými parametry a hlavně aby “pár” let vydržela. :wink:
Tady je odkaz na tu od Pilouse:
http://www.pilous.cz/wood/kmenove-pasov ... /ctr-710-s#" onclick="window.open(this.href);return false;

Pokud máte osobní zkušenost s nějakou značkou u podobných strojů, budu jedině rád za inspiraci, názory a odkazy :)
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

21. 3. 2018, 8:57

Pokud to mas na obcasne rezani pro sebe, muze to vyhovovat.
Pokud ale na tom budes chtit delat vyrobu pro zakazniky, pruser.
Na te konstrukci je na prvni pohled problematicke umisteni elektrorozvadece na ram pily. Neustalymi otresy pujdou stykace a vsechno co tam je za chvili do kopru a budes je menit jak na bezicim pasu. Dal nevim jak maji vyreseny zdvih toho ramu a hlavne co se stane kdyz pruzina co napina retez praskne (jako ze casem praskne stoprocentne). Pokud ten ram proste spadne dolu, muze to byt dost nebezpecne. Taky mrkni jak maji reseno napinani pasu. Nesmi to byt uplne natvrdo, davaji tam treba talirove pruziny ktere jsou celkem OK, ale videl jsem i hydraulickou pumpicku + dusikovy akumulator. Ten je perfektni kdyz je v nem dusik. Ten ale po case utece a pak s tim mas velke problemy.
Je tam spousta dalsich veci ktere mohou pokundit, nejlepsi je videt ten stroj nazivo.
Petr09
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 3. 2018, 6:46

22. 3. 2018, 5:44

Chci to pro živnost. Máš nějaké doporučení třeba na jinou značku?
Každopádně děkuju za názor. :wink:
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

22. 3. 2018, 6:35

Vem urcite neco s sirsim pasem aspon 90mm. Tyhle 30mm pasy jsou puvodne urceny pro hobby pily. Pokud mas les a hospodarstvi, koupis si levnou pilku a rezes si pro svou potrebu a pro sousedy. Tedy aspon v zahranici. U nas se na tom dela vyroba protoze stroj stoji par korun, ale je to jako kdybys chtel orat lany zahradnim trakturkem.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

22. 3. 2018, 6:36

Cenově výrazně jinde je nabídka tady http://kovotradecz.cz/cenik.html" onclick="window.open(this.href);return false; ale zkušenost nemám. Nevypadá ale špatně ...
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

22. 3. 2018, 7:27

T,o jsou zase ty uzke pasy, na vetsim suku to udela centimetrovou vlnu.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2018, 7:54

Pokud chceš pilu s dobrými parametry za nízkou cenu, tak ji kup z druhé ruky - chce to sledovat bazary, inzerce nebo dražby. Jinak v této cen relaci je Pilous absolutní špička. a nic levnějšího neseženeš.

Já mám CTR520 - to je ta nejjednodušší a nejmenší pila z řady, kterou nabízejí (vše ovládáno manuálně) a používám ji na výrobu řeziva pro svou potřebu. Pilu mám sestavenou pro řeznou délku 1 m (víc nepotřebuji a je to pro mne zbytečné) Mám ji asi 8 let a mohu říct, že mým potřebám plně vyhovuje. Je sice fakt, že při průřezu větších průměrů se hodně klepe a jede na doraz, ale řezat se s ní dá a v podstatě má docela vysokou produktivitu - za směnu na ní dokážu pořezat kolem 2m3 kulatiny. Je třeba ale velmi pečovat o pilový pás - ten musí být perfektně ostrý, pokud ne, tak se začne v řezu vlnit a uhybat, zvláště, když narazí na suk, zárůst, nebo vlnu ve dřevě. Dobře se řeže absolutně čerstvé dřevo, pokud je zavadlé (několik měsíců na skládce, tak dělá řez problémy (uhybá) Je velmi nutné dbát na čistotu kmene - pokud je na něm hlína a bordel, tak stačí několik řezů aby se pila otupila - je nutné kmen pečlivě očistit (kompresor - vzduch + ocelový kartáč)

Jinak já na ní dokážu pořezat i kmen na obrázku - akorát s tím, že ten špalek si štípnu na čtvrtky, aby mi průměrově pilou prolezl.
Přílohy
zaklad palicky.jpg
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

22. 3. 2018, 9:41

Servisoval jsem dvě pásové pily.První byla od nějakého,pro mě neznámého výrobce z Polska a vydržela v provozu na tři směny 12 roků.Samozřejmě díky mým zásahům a naopak špatným zacházením provozovatele.Druhá byla z TOSu Svitavy a po ukotvení pouze malý problém se seřízením.Od té doby(10 let)nepotřebovala žádný servisní zásah,pouze výměnu opotřebovaných vodících kladek pilového pásu.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

22. 3. 2018, 10:15

Rstick ty problemy popsal naprosto pekne. On pouziva tu pilu k presne takovemu ucelu k jakemu byla vyrobena. Pokud ale chces delat vyrobu reziva na kseft, budes s tim hodne bojovat. U sirsich pasu jsou ty problemy taky, ale nejsou tak markantni. Tam kde ti 30mm pas udela centimetrovou vlnu, tam ti 90mm udela vlnku treba jen 1mm.

Pokud chces aby ti to rezalo pekne, musis pasy valcovat a kladivkem srovnavat (musis mit valcovacku), pokud to ma mit nejakou ekonomiku tak i svarecku pasu. Kdyz ti pas zacina praskat, svaris ho nez rupne uplne a jedes dal.
Musis nejak vyresit rozvadeni zubu. Klasicke rozvadeni je pro vyrobu k nicemu, pila reze blbe a pomalu. Muzes koupit stelitove, kde jsou spicky navarene z tvrdsiho matrose. Ty rezou pekne, ale pasy jsou drahe a pokud chytnes kamen nebo hrebik, musis to vetsinou poslat na prevareni vsech spicek coz stoji taky dost penez. Masina na tohle je tadove drahzi nez pasovka. Da se to resit odkornovacem. Pak muzes jeste zuby pechovat, stroj rozmazne celo zubu do sirky ze stejneho materialu jako je pila. Stroj na tohle neni az tak drahy, ale neda se to delat na tech uzkych pasech. Zub musi mit hloubku aspon 8mm. K tomuto neni spatna jeste egalizacni bruska ktera srovna sirku zubu. Taky poradna bruska neco stoji. Ty levne namaji zadnou tuhost a pokud je pas trosku znecisteny nebo pokriveny, brousi to kazdy zub jinak. Pokud se ti stane ze zajede moc a spali pas, ten ti okamzite praskne.
Proste rezani na kmenove pasovce neni az takova sranda jak se snazi vyrobci tech malych pilek tvrdit a investice do pasovky neni ani polovina toho co musis nakoupit aby ti to poradne jelo.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

23. 3. 2018, 2:12

https://stroje.bazos.cz/inzerat/8740622 ... 450-mm.php" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2018, 6:29

Taky mám Pilouse CTR520 a pokud je dobrý pás, tak funguje dobře. Pokud to nemá být na stovky kubíků ročně, tak je to dastačující stroj. Vlastně, nějaká ta stovka kubíků by se na tom dala za rok nařezat také.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

25. 3. 2018, 7:48

Také mám CTR520 trošku jsem jí zpevnil a používám malinko širší pás jak je od výrobce. Pásy orygo na kov jsou k ničemu, ty jsem zavrhnul. Brousím a šraňkuju si sám. Brusku mám upravenou z brusky na pilové řetězy kde si mohu nastavit všechny úhly a šraňk dělám kleštěma minimálně 60 let starýma. Když je vše jak má být funguje to překvapivě přesně a rychle. Za rok se i ta stovka kubíků nechá udělat o víkendech.
Největší průměr kmenu tím procpu 550mm.
Jediný nad čím dumám je úprava vodítek pásu nepřijde mě to zrovna jako nejlepší řešení to co tam je. Nemáte někdo už vykoumané něco lepšího? Co na to použít třeba ložiska, místo toho tvrdokovu?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2018, 8:21

j-k: Vodítka jsem řešil na malou pásovku do dílny. Zatím jsem se k jejich výrobě nedostal, ale alespoň podle nastudované teorie .............. žádná velká shoda v tomhle nepanuje. Někdo radí ložiska, jiný kluzné vedení a další tvrdí, že dobře funguje oboje, když je to správně nastavené a seřízené. Asi bych to na ložiska nepředělával.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

25. 3. 2018, 9:01

Mě osobně vadí malá šířka vodítek. Chtělo by je to tedy minimálně jednou tak široké vzhledem k tomu že používám širší pásy. Ideální by asi mělo být po většině šířky pásu? Nebo je to jinak. Nechá se to nastudovat kde?
Kdyby to mělo být po většině pásu stejně to budu muset předělat-upravit.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2018, 9:35

j-k: Já jsem to hledal hlavně na zahraničních diskuzních forech o truhlářství, pak v nějakých článcích na netu. Prošel jsem toho docela dost, ale každý si chválí to svoje řešení a nic jednoznačného jsem nenašel. Ano, ta šířka vedení je dost malá. Na to už jsem také koukal, asi by to chtělo širší vedení. Uvažoval jsem, že bych udělal jednoduchý držák a na něj našrouboval pár tvrdokovových destiček. Jen bych trochu zbrousil nějaké opotřebené, které už se nehodí na obrábění.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“