koncepce páté osy

Odpovědět
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2018, 4:01

Zdravím,
chtěl bych se poradit s mou koncepcí. Zvažoval jsem standartní koncepce, ale většina mi kvůli své velikosti nebo omezení pracovní plochy nevyhovuje (taková ta čínská kolébka je moc velká, a vyklání se směrem ke sloupu, navíc je vysoká a nezbyl by mi prostor pro výměnu nástrojů. to Lko na jednom kloubu se taky vyklání ke sloupu což hrozně ubírá z pracovní plochy :( ).

Proto jsem vymyslel vlastní koncept který je maximálně kompaktní. Vyklápí se s osou X, na výšku je velmi nízká a upínací plocha je přitom vcelku velká.
Jediný problém je že osa rotace je posunutá od středu, tím pádem by motor, a celá soustava musela překonávat velké zatížení. Mohla by to vyřešit převodovka, ale nevím jestli by byla dostatečně přesná. Popř. mě napadlo použít protizávaží.
Další problém který mě napadá je, že nemám zkušenosti s nastavováním rotačních os. Šla by v machu 3, 4 nebo linuxCNC vůbec nastavit tahle koncepce (nastavit posunutí osy rotace od středu stolu) ?

Nikde na internetu jsem takovou koncepci neviděl, tak nevím jestli je vůbec reálná.
Budu rád za konstruktivní kritiku :)
snip_20180427165331.png
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“