Zprovozním MACH3 pod Win7 64bit?

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
honzapa
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 2. 2014, 9:23

11. 2. 2014, 9:27

Dobrý den,
pokouším se (bez zkušeností s CNC) rozběhnout program Mach3 na PC s Win7 64 bit. Instalace proběhla v pořádku, ale při spuštění testovacího módu vyhodí program jen hlášku, že nemá potřebný ovladač na paralelní port (po instalaci PC restartováno). Pokusil jsem se přidat ovladač ručně, ale to se mi nepodařilo (k dispozici mám ovladač pouze pro 32bit systém).

Máte někdo zkušenost, nebo nápad co s tím?

Díky
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 2. 2014, 12:36

řekl bych, že pod win7/64 to půjde jen s použitím smoothstepper(u) či jeho obdoby

http://www.cncshop.cz/hw-interpolator_c

Software Requirements

Mach3 Minimum Recommended Requirements:

*Use of Parallel Port for machine control only on 32-bit versions of windows.

32-bit Desktop – Parallel Port Requirements
32-bit version of Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, or Windows 7
1Ghz CPU
512MB RAM
Non-integrated Video Card with 32MB RAM(Large G-code files, especially 3D files will require a video card with 512MB RAM or higher)

Laptop, 32 or 64-bit Desktop – External Motion Controller Only
An appropriate external motion controller (options can be found on the Plugins page)
Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, or Windows 8
1Ghz CPU
512MB RAM
Video Card with 32MB RAM(Large G-code files, especially 3D files will require a video card with 512MB RAM or higher)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2017, 6:57

Win10 home + Mach3 jede s elektronikou CauCau Profi4 a převodníkem UC100 bez problémů.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 11. 2017, 4:50

Nebyl by prosím nějaký znalý Machař schopný a hlavně ochotný napsat nějaké shrnutí o technickém zákulisí těchto interpolátorů?
Docela by mě zajímala dělicí rovina, na které se dělí co dělá Mach na PC a co už dělá interpolátor.
U toho UC100 píšou, že umí lineární a kruhovou interpolaci, obsahu plánovač drah a obsluhuje i limiťáky a home-sekvence.
Pokud to tak je a skutečně se to využívá, tak pak na ten vlastní Mach toho už moc nezbývá a stává se z něho jenom lepší zobrazovač.
Zajímalo by mě, jestli ta dělicí rovina je u všech interpolátorů stejná (např. i u Smoothstepperu atd.), nebo jestli má Mach tak otevřené rozhraní, že je možné různé interpolátory napojit různě a nechat třeba Mach dělat plánováni drah a podobně.

Určitě by se to dalo někde vyzkoumal. Ale Machař nejsem asi nikdy nebudu, tak proto se ptám, jestli by to někdo nemohl krátce shrnout.
Věřím, že by to zajímalo víc lidí.
Díky.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2017, 6:43

Myslím že o Machu ví hodně Pepa Žhář, možná se k tomu vyjádří.
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

27. 11. 2017, 3:12

Ahoj, no nevím jak je to u ostatních interpolátorů, ale určitě ne všechny jsou stejné , mám pouze Pokeys , USS a ESS interpolátor

Pokeys podle mě přebírá z macha pouze Gkod , makra a nastavení motorů, zbytek se musí dodatlovat do pluginu, je spolehlivý, zatím žádný problém, ale je podle mě trochu zabržděný co se týče vykonávání Gkodu složeného z mnoha řádků, např. kružnice vytvořená z mnoha useček tak tu dělá trhaně jako by pokaždé přibrzdil a zase se rozjel,ale ve výsledku je kružnice naprosto dokonalá, v kostce levné spolehlivé řešení,ale na laser asi nevhodné..jinak má možnos připojení jednoduchého LCD , maticové klávesnice a ruzných dalších rozhraní, mít čas a věnovat se tomu tak by se stím dali dělat pěkný psí kusy :D , stačí se mrknout po netu

USS velice náchylný na el.šum , stykače , relátka , Frekvenčáky a vše co udělá nejaké zakolísání proudu..Chce to mít vše dobře uzemněné a stíněné, z macha podle mě přebírá veškeré nastavení a má i zpětnou vazbu která kontroluje správnost některých nastavení, vykonávání kodu je hladké a bez problémů , ale asi bych si ho už nekoupil..

ESSje již jiná liga , po dobu co ho používám tak jsem neshledal žádné nedostatky, možná z počátku nechtěl komunikovat, ale to bylo tím že jsem měl macha, protože si sním furt hraju a upravuju ve vice adresářích a ono nevědělo který plugin to má připojit, ted už si hraju jen se screenem a macha mám tudíž jednoho, má v sobě vše co je třeba a mach je jen hezké okénko jak píše Mex a tudíž by to mělo šlapat na všech woknech a může řídit 3 porty.. s káždým dalším pluginem je nějaké vylepšení tak uvidíme kam až to dotáhnou
tady jsou náhledy nastavení pro představu co se nechá vše nastavit..
Přílohy
ESS hlavní nastavení.png
ESS monitoring.png
Nastavení vůle.png
Homování.png
Vřeteno ,plasma a laser.png
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 11. 2017, 4:15

Díky za popis. :-)
Podle toho to skoro vypadá, že všechny ty interpolátory jsou napojené poměrně vysoko. Tedy že plánování drah dělají ony a ne Mach. Zřejmě proto Pokeys jede trhaně, protože neumí look-ahead, tedy plánovat současný úsek s ohledem na to, jaký bude navazující úsek. ESS to evidentně umí, a tak jede plynule.
Takže zřejmě více záleží na tom jaký má člověk interpolátor, než jaký má Mach.
Tedy logika naprosto odlišná třeba od LinuxCNC, který má všechno postaveno na "centrálním plánování" a pomocné desky dělají jen špinavou práci.
Takže skutečně je asi dobré se vyhnout všelijakým no-name čínským interpolátorům, protože interpolátor toho v Machově pojetí může hodně pokazit.
Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2017, 4:57

ted by me zajimalo
kdyz se to z vetsiny prestehovalo z machu, tak kam, do toho pluginu?, nebo az do hardware?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

27. 11. 2017, 7:08

Rádo se stalo, ano jak píšeš, mach už jen zobrazí a pošle přes ten plugin do interpolátoru a no name čína má i dle toho ten plugin ,takže komunikace mezi sebou šíleně vázne..podle mě to přebírá plugin a posílá to do ESS , ESS je podle mě jako specifický PC které se stará jen o to řízení a nic jiného na starost nemá a proto muže být tak výkoný a při tom malý hardwer..takže bych řekl že se to přestěhovalo do toho ESS nebo se to tam při každém spuštění "naleje" :D
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“