OFFSET Vřeten

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
cybertronic
Příspěvky: 61
Registrován: 18. 3. 2009, 3:00
Bydliště: Svatobořice-Mistřín
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2016, 2:21

Ahoj,

neřešil někdo někdy offset více vřeten? Jde o to, že vyexportuji drahu, dejme tomu gcode pro řez tvaru, kde začinam tam, kde vynuluji relativní souřadnice. No a nyní mám výměnu nástrojů, Mach se zastaví a čeká. Je možné přímo v machu nastavit offset pro nástroj, který po příchodu M06 a číslo nástroje posune i souřadnice, tak aby zaměnil druhe vřeteno v offsetu, ale tak, aby nezměnil relativní souřadnice ?

Další otázka je, že si to mohu napsat v postprocesoru, udělat tabulku nastroju s offsetem vřeten, ale tam nevim jak udělat odečtení či přičtení offsetu toho daneho vřetene, tak, aby nedošlo i ke změně souřadnic relativních, tedy těch co jsem nyní použil k frézování.

Standardně to nyní reším tak, že mi CPU posouva offsety vřeten, ale je to pak uživatelsky komplikované pro jakoukoliv změnu. Jen pro ty co neví o co jde, tak jde například o frézku, která na X ose má 3 vřetena od sebe středem vzdálená 100mm a potřebuji vřetena mezi sebou proazovat, ale tak, aby si SW myslel, jako by tam mel jen jedno vřeteno a jen se vymenil nastroj. Nevim za to v Machu jde :-( Diky
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 11. 2016, 2:26

mach umí víc souřadných systémů - co tak při nastavení "0" výrobku / prvního nástroje nastavit další souřadné systémy na druhé / třetí vřeteno / nástroj
a pak při "výměně nástroje" jen přehazovat souřadné systémy ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 11. 2016, 2:28

změnou souřadného systému.. u jednoho mít třeba 0 0 0 u druhého třeba 50 0 0 (pokud je o 50mm posunutej)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2016, 6:15

nastroje muzou mit taky XY offset ne jen Z
takze zavolanim nastroje v druhem vretenu pomoci Tx M6 provede odskok souradnic o pozici druheho vretena
naskrabnuti nuly to nikterak neovlivni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
cybertronic
Příspěvky: 61
Registrován: 18. 3. 2009, 3:00
Bydliště: Svatobořice-Mistřín
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2016, 5:51

Diky za radu, je mozne primo v gcode posun v urcite ose, odskok bez zmeny puvodni nuly? Je mi jasne ze to jde pres G55 atd jen podle nastavene tabulky, ale napadlo me ze bych z toho uplne vysekal mach a udelal to do postprocesoru, ale tam mu to musim napsat primo jako ubytek ci prirustek v gcode. Jestli existuje nejake Gcko ktere nepocita relativni souradnice a jen posune o urcity pocet mm. Diky
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“