PROBE TOOL

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

24. 4. 2017, 4:56

Zdravím, prosím, mohl by někdo poradit? potřeboval bych dát blbuvzdorný návod od A do Z a radu, jak na probe tool... maximálně stručně a jednoduše, protože jsem v tomto ohledu opravdu neposkvrněný :D ...chci docílit toho, abych mohl nastavovat s max přesností nulu, aby se mi vždy nerozhodila během výměny nástrojů o různé výšce během obrábění stejného složitějšího modelu a abych to byl schopný s mými znalosmti 0 pořídit, dát vše dohromady a propojit s MACHEM3. cnc mám toto: http://www.cnc1.eu/sk/Kompas_H_1000_HF01.htm" onclick="window.open(this.href);return false; nulu mám nastavenou na spoilboardu, na kterém mám také upínací systém, tak většinou měřím odspodu.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

24. 4. 2017, 5:15

tohle je celkem přesná podoba mého CNC a stejně tak bych rád umístil probe, kdybych věděl jak :) https://www.youtube.com/watch?v=GmxofVpuHtk" onclick="window.open(this.href);return false;
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

24. 4. 2017, 5:48

jde například v machu nastavit výchozí pozice, kam se fréza vrátí po dokončení kodu a nebo pro výměnu nástrojů? nebo se toto nastavuje jen přes aspire u každé cesty?
lze nějakým způsobem potom zamknout v machu nulu pro osy x,y tak, abych si mou nulu co se týká x a y omylem nerozhodil? nebo alespon nějak zapamatovat souřadnice, abych se na ně vždy mohl v machu vrátit, kdyby rozhození nastalo...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 4. 2017, 6:03

jsou souřadnice stroje a souřadnice vlastního obrábění.. souřadnice stroje jsou pořád stejné (po referenci stroje se nemění - u normálního stroje) takže čidlo můžeš dát třeba na 0,0 stroje a bude to jezdit pořád na stejné místo
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

24. 4. 2017, 6:58

na základní obrazovce machu, kde jsou DRO všech os - tj. souřadnice obrábění vid? tam mám nastavenou nulu pěkne v rohu spoilboardu a nulu měřím povětšinou odspodu z tohoto jednoho místa pro celou prac.plochu. sem bych čidlo rád umístil. ale tyhle souřadnice si můžu rozhodit, například omylem, kdy koordináty vynuluju v místě, kde nechci třeba špatným kliknutím na klávesnici. nestává se to často, lépe řečeno, nemělo by, no ale taky už se mi to povedlo. problém je, že pak po nechtěném nastavení nové nuly bych nevěděl, jak se na mojí starou dobrou nulu dostat přesně zpět a muj spoilboard bych si komplet rozhašil... :(
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2017, 7:32

nasuduj si G90, G91, G92
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 4. 2017, 7:40

VENCAZ píše:na základní obrazovce machu, kde jsou DRO všech os - tj. souřadnice obrábění vid? tam mám nastavenou nulu pěkne v rohu spoilboardu a nulu měřím povětšinou odspodu z tohoto jednoho místa pro celou prac.plochu. sem bych čidlo rád umístil. ale tyhle souřadnice si můžu rozhodit, například omylem, kdy koordináty vynuluju v místě, kde nechci třeba špatným kliknutím na klávesnici. nestává se to často, lépe řečeno, nemělo by, no ale taky už se mi to povedlo. problém je, že pak po nechtěném nastavení nové nuly bych nevěděl, jak se na mojí starou dobrou nulu dostat přesně zpět a muj spoilboard bych si komplet rozhašil... :(
přečetl jsi si důkladně co jsem ti napsal? z toho co jsi napsal vyplývá, že jsi nic nepochopil nebo já mluvím španělsky..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2017, 11:16

100pro jsem nepochopil ;) ...jsem úplný laik, nerozumím bohužel téměř ničemu. první CNC jsem pořídil v unoru a od té doby tomu přicházím na kloub. proto prosím o blbuvzodrnou radu psanou jako pro laika, který o CNC nebo kodovani nikdy nezavadil. například pojmům jako "G90, G91, G92" vůůůůbec nerozumím :( jediné, co vím, je to, co jsem sepsal v úvodu a rád bych neplatil 100EURO, což je cena, kterou jsem dostal navrženou za nasazení sondy na mé CNC... vsadím se, že jde na to jít určitě spoustou jiných levnějších/lepších cest. co myslíte? mohl bych se na vás obrátit?

zkusím ještě popsat líp můj dotaz :) stačilo by v základu třeba toto:

mám návrh v aspire se 2 cestami o 2 ruzných nástrojích. do kleštiny dám nástroj 1, jsem na nule (x,y mám stále vynulovány stejně jako výchozí pozici pro celou obráběc plochu) a potřebuji změřit přesnou výšku z, ta se změří o čidlo/sondu (bud automaticky nějak přes g-kod, což by bylo lepší a nebo ručním polohováním přes klávesnici). sonda může být klidně napevno na spoilboardu v místě nuly. nulu v návrhu mám nastavenou odspodu, čili další čidlo na povrchu materiálu nepotřebuji (mám přesné výšky dřevěných hranolů). spustím v machu g-kod a odfrézuje se první cesta. po dokončení se freza vrátí do bezpečné co nejvyšší polohy nad nulu. vyměním nástroj 2, nastaví se nová nula (s novou výškou nástroje 2) a spustí se g-kod pro druhou cestu. pak už bych si jen rád nulu nějak v machu uložil, abych se k ní mohl vrátit, pokud bych si jí nějakým omylem rozházel.

1) jak a z čeho sestavit sondu/plýšek a to co nejlevněji
něco takového? http://www.ebay.com/itm/Cnc-Z-Axis-Rout" onclick="window.open(this.href);return false; ... 1784145134 nebo by šel udělat jen nějaký plýšek? https://www.youtube.com/watch?v=MpVBYfTKSDU" onclick="window.open(this.href);return false;
2) jak zapojit dohromady a na CNC
3) jak nastavit mach a vše kolem
4) věděli byste jakýkoli lepší způsob? ..např. tato diskuze vypadá například zajímavě k tématu, ale nerozumím 90% :( http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=24& ... 96#p248896" onclick="window.open(this.href);return false;

děkuju moc
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 4. 2017, 12:41

který o CNC nebo kodovani nikdy nezavadil. například pojmům jako "G90, G91, G92"
Tak o to zavaď, aby za teba nemuseli rozmýšľať iní. Všetko čo potrebuješ je práve v tom vlákne, ktorému nerozumieš a zvyšok tu. Ale je dôležité, aby si si uvedomil, že ak nerozumieš úplným základom CNC a nevieš čo je G kód, je to ako keby si chcel od niekoho, aby ti čítal knihu, pretože nerozumieš abecede. A ak sa ti nechce učiť abecedu, potom myslím, že tých 100 € nieje veľa.

Tu sa dočítaš všetko čo potrebuješ na úvod:
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q= ... nAXUFpWbww" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www2.sps-jia.cz/~hill/zakl_progr.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.sosbites.cz/images/stories/P ... -_1.ST.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

vyber si čo sa ti najlepšie bude čítať, myslím že tie osnovy sú dobré všetky.

Ako nastaviť Mach 3 na čokoľvek máš tu:
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=9374" onclick="window.open(this.href);return false;

Keď to prečítaš, uvidíš ako všetkému zrazu budeš rozumeť. A čomu nie, to ti tu na fóre rád niekto objasní a pomôže s tým.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2017, 3:53

paráda děkuju moc :) poslední týdny se snažím vzdělávat co to jde, nicméně není to jen o g-kodu ale i elektronice atd a navíc mě šeredně tlačí čas :( ..tak jsem doufal, že by mi tu zde mohlo od ostřílených členů fora přijít pár užitečných rad na základě jejich zkušenosti
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2017, 3:56

na odkazy jsem se díval, je to obecně k CNC a kodum, tžo je samosebou důležité, ale konkrétně k tomu jak si můžu sestavit čidlo, nebo ho zapojit tam není, nebo se pletu? čili po přečtění budu vzdělán ale neposunu se v řešení mého problém o moc dál...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 4. 2017, 9:43

jak zapojit sondu bude jistě i v manuálu, co máš ke stroji
a určitě bude možnost sondu ke stroji dokoupit - nebylo by to nejlehčí řešení ?

Jednoduše poradit - vezmi plech a ten připoj ... no ale kam, většina zde netuší, jak je to udělané a manuál jsi sem nepřiložil.
Shodně nastavení Machu je dost obsáhlé a různé, Mach umí mnoho věcí a použití je závislé na tom, co je tam už nastaveno ... a to nikdo o tvém stroji/Machu také netuší.

Ale máš koupený stroj za dost peněz - ptal jsi se už u nich ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

26. 4. 2017, 10:04

A mas tu sondu kam pripojit, cetl jsi manual?

Pokud to ma ridit MACH3 pres LPT tak by to nemel byt problem - pokud mas ten jeden vstup volny....
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

28. 4. 2017, 11:46

jasné. manuály mám, k machu jsou obecné popisy k ofsetum apodob, nic moc co by mi pomohlo, nebo to v tom asi nevidím. v manuálech ke stroji to vypadá, že to tam popsané je, ikdyž nejsem z toho moc moudrý (aspoň tedy zatím).... zkusím zítra mrknout pořádně dovnitř a aspon vyfotit otevřený stroj, jak vypadají piny, kdyby to bylo něco jiného než klasika v manuálu MACHU :)

ted bych se jen rád zeptal, nedá se na tom něco úplně pokazit, když se v tom budu hrabat?Nejdřív nastavím probe v Config /ports and pins/input signals pak zapojím drát ze sondy/plýšku na vstupní piny a nakonec vložím script do config - edit button script - auto tool zero button. je třeba dávat drát ještě na frézu že, aby se okruh uzemnil a uzavřel? nebo není třeba?...nerad bych to zkratoval či tak něco :D na spoustě odkazu jsem viděl ruzná řešení. třeba tady jsou dva dráty http://www.instructables.com/id/Mach3-Zero-Probe-Tool/" onclick="window.open(this.href);return false; někde zas rezistor, který vede na 5v..

...tohle asi koupím, není to blbost? http://www.ebay.com/itm/azzeratore-tast ... Swal5YEIJP" onclick="window.open(this.href);return false;

...od prodejce jsem dostal možnost dokoupení a instalace sondy (nevím jaké) po vlastní ose za 100EUR a nebo instalace od nich za 200EURO ..přijde mi to jako hodně peněz na to, že se to dá udělat z toho plýšku, což by mi stačilo a nebo ten ebay výš.

ještě řešim jeden detail... abych nemusel se sondou hýbat, rád bych, aby stála kousek vedle nastavené nuly. pak by to vypadalo tak, že na začátku scriptu feza z nuly pojede nad sondu, tam se změří výška a zase se na jeho konci vrátí zpět na nulu, kde se vynuluje i osaZ (-výška sondy). jak bych toho mohl prosím docílit?

co se týká nastavení scriptu, chápu to správně, že je třeba zadat dle mých parametru hlavně tlouštku plechu/sondy, max posuv osyZ a feedrate? tohle zatím moje verze (červeně jsou mé poznámky) co myslíte?

CurrentFeed = GetOemDRO(818) 'Get the current feedrate to return to later
PlateThickness = 10 tady nastavim výšku sondy od spoilboardu
If GetOemLed (825)=0 Then 'Check to see if the probe is already grounded or faulty
DoOEMButton (1010) 'zero the Z axis so the probe move will start from here
Code "G91 G4 P2" ' two second delay
Code "G31 Z-20.0 F100" 'Z goes down a max of 20mm at 5IPM pohyb dolu osy Z rychlostí F100 do max h20mm.
While IsMoving() 'wait while it happens
Wend
ZProbePos = GetVar(2002) 'get the axact point the probe was hit
Code "G90 G0 Z" &ZProbePos 'go back to that point, always a very small amount of overrun
While IsMoving ()
Wend
Call SetDro (2, PlateThickness) 'set the Z axis DRO to whatever is set as plate thickness
Code "G4 P0.25" 'Pause for Dro to update.
Code "G90 G0 Z20.0" 'retract Z to 20mm Z se pohybuje dolu o 20mm a po dotyku s probe plošinou se po 2 sec. pauze vráti na pozici Z+20. jakou to pujde rychlostí? nastavit 2 rychlosti jako tady: https://www.youtube.com/watch?v=YU9Nbk5n9DI" onclick="window.open(this.href);return false;
Code "(Z axis is now zeroed test)" 'puts this message in the status bar
Code "F" &CurrentFeed 'Returns to prior feed rate
Else
Code "(Z-Plate is grounded, check connection and try again)" 'this goes in the status bar if aplicable
Exit Sub
End If
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

5. 5. 2017, 12:45

mrchar76 píše:A mas tu sondu kam pripojit, cetl jsi manual?

Pokud to ma ridit MACH3 pres LPT tak by to nemel byt problem - pokud mas ten jeden vstup volny....
jasné. manuály mám, k machu jsou obecné popisy k ofsetum apodob, nic moc co by mi pomohlo, nebo to v tom asi nevidím. v manuálech ke stroji to vypadá, že to tam popsané je, ikdyž nejsem z toho moc moudrý (aspoň tedy zatím).... zkusím zítra mrknout pořádně dovnitř a aspon vyfotit otevřený stroj, jak vypadají piny, kdyby to bylo něco jiného než klasika v manuálu MACHU :)

ted bych se jen rád zeptal, nedá se na tom něco úplně pokazit, když se v tom budu hrabat?Nejdřív nastavím probe v Config /ports and pins/input signals pak zapojím drát ze sondy/plýšku na vstupní piny a nakonec vložím script do config - edit button script - auto tool zero button. je třeba dávat drát ještě na frézu že, aby se okruh uzemnil a uzavřel? nebo není třeba?...nerad bych to zkratoval či tak něco :D na spoustě odkazu jsem viděl ruzná řešení. třeba tady jsou dva dráty http://www.instructables.com/id/Mach3-Zero-Probe-Tool/" onclick="window.open(this.href);return false; někde zas rezistor, který vede na 5v..

...tohle asi koupím, není to blbost? http://www.ebay.com/itm/azzeratore-tast" onclick="window.open(this.href);return false; ... Swal5YEIJP

...od prodejce jsem dostal možnost dokoupení a instalace sondy (nevím jaké) po vlastní ose za 100EUR a nebo instalace od nich za 200EURO ..přijde mi to jako hodně peněz na to, že se to dá udělat z toho plýšku, což by mi stačilo a nebo ten ebay výš.

ještě řešim jeden detail... abych nemusel se sondou hýbat, rád bych, aby stála kousek vedle nastavené nuly. pak by to vypadalo tak, že na začátku scriptu feza z nuly pojede nad sondu, tam se změří výška a zase se na jeho konci vrátí zpět na nulu, kde se vynuluje i osaZ (-výška sondy). jak bych toho mohl prosím docílit?

co se týká nastavení scriptu, chápu to správně, že je třeba zadat dle mých parametru hlavně tlouštku plechu/sondy, max posuv osyZ a feedrate? tohle zatím moje verze (červeně jsou mé poznámky) co myslíte?

CurrentFeed = GetOemDRO(818) 'Get the current feedrate to return to later
PlateThickness = 10 tady nastavim výšku sondy od spoilboardu
If GetOemLed (825)=0 Then 'Check to see if the probe is already grounded or faulty
DoOEMButton (1010) 'zero the Z axis so the probe move will start from here
Code "G91 G4 P2" ' two second delay
Code "G31 Z-20.0 F100" 'Z goes down a max of 20mm at 5IPM pohyb dolu osy Z rychlostí F100 do max h20mm.
While IsMoving() 'wait while it happens
Wend
ZProbePos = GetVar(2002) 'get the axact point the probe was hit
Code "G90 G0 Z" &ZProbePos 'go back to that point, always a very small amount of overrun
While IsMoving ()
Wend
Call SetDro (2, PlateThickness) 'set the Z axis DRO to whatever is set as plate thickness
Code "G4 P0.25" 'Pause for Dro to update.
Code "G90 G0 Z20.0" 'retract Z to 20mm Z se pohybuje dolu o 20mm a po dotyku s probe plošinou se po 2 sec. pauze vráti na pozici Z+20. jakou to pujde rychlostí? nastavit 2 rychlosti jako tady: https://www.youtube.com/watch?v=YU9Nbk5n9DI" onclick="window.open(this.href);return false;
Code "(Z axis is now zeroed test)" 'puts this message in the status bar
Code "F" &CurrentFeed 'Returns to prior feed rate
Else
Code "(Z-Plate is grounded, check connection and try again)" 'this goes in the status bar if aplicable
Exit Sub
End If
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“