Nastavení PWM signálu

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2018, 10:27

...protože jsem to dělal tak, jak mi kázal pán Quis.

Já nechci nic víc, než to, aby mi nastavené otáčky u konkrétního nástroji se převedly do měniče. Tedy mám 8 hlavních nástrojů a každý má jiné otáčky. Mach mně vyzve ke změně nástroje č.8 za č.6 a ten chce třeba 2900ot. Předpokládám, že se otáčky změní na měniči a já frézuji dále. Pak zase změna třeba na č.5 a tam potřebuji 5800ot. Mach to pošle na měnič a ten mi to nastaví. Tak jsem si to představoval. Já nechci nic kombinovat. Jen mi to nefunguje jak potřebuji, tak zkouším různé varianty. A jak říkám, nejdříve jsem se řídím návodem. Nešlo mi to, tak jsem volal prodejci. Ten radil a radil. Já nastavoval a zkoušel.

Nakonfiguroval jsme si tabulku nástrojů ve Cut2D na 8 nástrojů. Přepočítal jsem otáčky na konkrétní nástroje tak, že ty, které potřebují vysoké otáčky, tedy budu mít zařazený rychlý převod, mají už redukované otáčky. Na měnič tedy půjdou správné otáčky. Původně jsem předpokládal, že to dělají ty pulleys, proto jsem se o nich zmínil. Takže tady nehledejte vědu.

Můj problém je, že když mám nastavené třeba 2900ot v Machu a maximum je 5800ot, na měnič mi nejde to co má. Na prázdno mi napětí spadne asi dobře, tedy komunikace z PWM funguje. (5800ot je 10,01V). Napětí ale skáče. Není konstantní. Motor tak nedrží otáčky. Nebo ještě jinak. Napětí z PWM jde těch 10,01V + 0,35, které to přidalo při zapojení měniče, ale motor se točí na 88Hz +/-3Hz. Když to přepnu na ruční ovládání (měnič), tak otáčky se reguluji správně a nic nekolísá. Motor točí 100Hz. Měnič mám nastavený na rozsah otáček 12,5 až 100Hz. Řízení v rozsahu 0-10V. Výchozí otáčky 2900, základní frekvence 50Hz, 2 póly, 5,5A, rozběh i doběh 3s, ovládání analogem.

Je moje logika správná, nebo jsem vedle?
5800ot = 100% = 10V
2900ot = 50% = 5V
725ot = 12,5% = 1,25V

...nebo je to tak:
5800ot = 100% = 10V
725ot = nastavené minimum v pulleys nebo minimum v PWM (spindle setup) = 12,5% = 0V

Která varianta je správná?

P.S.: ručně to nechci ovládat. To uím a potenciometr tam je, takže to není problém. Jen jsem to chtěl dělat automaticky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2018, 11:05

A nemáš blbě nastavený nebo blbě zadrátovaný měnič?
Dej se fotku co máš kam připojeno, a jak máš v měniči co nastaveno.

Pokud Ti už výstup PWM aspoň naprázdno funguje, tak to je pokrok. V čem teda byla chyba, že to dřív nefungovalo?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2018, 8:16

Jak o celé začalo...

U prvního pokusu jsem zmrvil to, že jsem v konfigurací motorů ponechal pin 8 a 9 pro ovládání osy A. nebyla ale aktivní enabled, tak to vlastně nemělo vliv. Pak, když mně na to pán Petr upozornil, tak jsem to zkoušel ještě jednou nastavit, a nemělo to na nic vliv. Takže tímto to nebylo.

Kázal mi nastavit v ESS ovládání spinde na relé nebo nic. Předtím jsem tam měl dle návodu PWM. Takže první problém byl tady. Pak jsme dělal blbosti a nastavoval všechno všelijak, až jsem z PWM dostal napětí 0 nebo 10V. To bylo nastavení s PWM ve výchozí machovské hodnotě, tedy 5Hz. Na motoru jsem nastavil krok 1 a 5800ot, tak jak kázal. Tudy cesta nevedla, tak jsem pro jistotu zrušil celé Windows, protože Petr říkal, že to může být někde v registrech. Tedy čistá instalace a znovu můj postup podle návodu. Hodnoty byly tak jak teď a výsledek??? Zapnul jsem spindle na S 2900 a pozoroval voltmetr s odpojeným měničem, tedy naprázdno. Zašel jsem na kafe a když jsem se vrátil, na měřáku bylo 5,5V. Vypnul jsem spindle příkazem M5 a po 10m napětí spadlo na 0V. OK, kdo ví jak to funguje, zkusím měnit kmitočky toho PWM. Když jsem nastavil maximum v okně Machu pro ovládání vřetene, tak tam bylo 4166Hz a 0% jako minimum. Zapnul jsem M3 S2900 a napětí na měřáku skočilo během 3s na 5,5V. Po vypnutí se za další 3s ustálilo na 0V. Waw, takže to vlastně celou dobu fungovalo, jenže tím, že se mi to tak dlouho "rozjíždělo", tak jsem si toho nevšiml. Tedy pro mně nastavení PWM na 5, 50, 100 nebo 500Hz jak se všude píše NEFUNGUJE! Proto jsem to řešil dále. Petr byl už zem ně stejně jako Vy nešťastným protože mu to funguje a mně ne. Zkontroloval ještě jednou všechny nastavení a vše bylo OK. Připojil jsem měnič a zkoušel rozjet. JO, FUNGUJE! Jenže... ne jak já potřebuji. Dal jsem příkaz M3 S5800 a mašina se rozběhla na 88Hz (povoleno 100Hz, tedy 5800ot.) a napětí bylo 10,35V. Tak tomu už vůbec nerozumím. Nastavil jsem znovu trimrem napětí tak, aby podle příkazu S5800 bylo 10V a předpokládal, že to bude fungovat správně. Přece tam nemám jak regulovat linearitu, tak co můžu udělat jinak? Ne, motor se točí jen 88Hz a navíc otáčky kolísají.
Naštval jsem se,odpojil desku a řekl si, že to budu ovládat ručně. Tedy jen relé bude spínat měnič, ale otáčky budu muset pokaždé pracně nastavovat ručně. Tak jsem si MTC nepředstavoval:(
Takže další pokus. Opět reinstalace PC, kontrola všech kabelů, nastavení a najednou?! ...světe div se, ono to funguje trochu "správněji"! Tedy ne tak docela. Rozdíl je teď v tom, že mám nastaveno na PWM 500Hz a 0% jako minimum a v okně ESS mám nastaveno rovněž 500Hz. To by korespondovalo s tím, co říkal Petr, že deska umí 50-500Hz jako nosnou frekvenci. Proč mi to ale předtím dělal to "veeeeeery slowly" rozjíždění? Moje chápání elektroniky je nulové, stejně jako strojařiny, ale toto nemá přece žádné vysvětlení. Nastavil jsem znovu pulleys na 725-5800, ať nemusím řešit dva převody (jak jsem psal minule o tabulce s přepočtenými otáčkami na konkrétní frézy) a doufal, že to bude pracovat správně. Ano, jede to najednou lépe, ale kolísají otáčky a při vypínání vřetene má tendenci se na chvíli ještě roztáčet. Tedy stále je něco špatně. Příkazem S 5800 se mi teď rozjede mašina na 88Hz a potom pozvolna (asi 1min) "došplhá" až na 100Hz. To je přece ale blbost! Měnič je nastavený správně. Když jej přepnu na ruční ovládání (na panelu), tak motor respektuje nastavení měniče a chove se správně. Tedy min je teď už na 10Hz a max na 100Hz, rozběh i doběh 3s. S PWM mi to ale stále dělá blbosti a navíc ty kolísající otáčky. Myslel jsem si, že jeto dáno tím, že nemám pořádný měřák a proto neumí změřit správné hodnoty. Ale přece to bych byl schopná doladit na měniči. Tedy myslel jsem to tak, že když dám třeba těch S 5800 a motor se bude točit méně jinak, tak to doladím na tom trimru a pak překontroluji na jiném nastavení, třeba na nejmenším, tedy S 725. Bohužel, tak mi to nefunguje.

Tak pánové, tolik pro vysvětlení, proč píšu stále jinak. Je to už nevím který pokus.

Prosím, odpovězte mi na tu jedinou otázku:

A:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 4,3V
S 725 (min) = 0.0V

nebo

B:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 5.0V
S 725 (min) = 1.25V

Co je správně?

Jo ještě ten měnič... Relé je zapojené na DCM a FOR nebo REW. PWM je připojené GND jde na měnič na ACM (země pro analogové ovládání) a signál 0-10V jde na VI (svorka pro napěťové ovládání od 0-10V).
Když zapnu měnič, na svorkách je o 0,25 až 0,35V vyšší napětí než při vypnutém měniči (opravdu odpojeným ze sítě).

Díky za TIPy a hezký víkend. I když to počasí nicmoc:(
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2018, 8:24

Mas spravne pospojene zeme?
To napeti na ridicich svorkach by ti nemelo litat pri vypnutem a zapnutem menici
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2018, 3:08

Ty jseš fakt pechfógl. Na co sáhneš, to nefunguje. Soustruh stojí za h...o, frézka stojí za h...o, motor nejde vyndat, měnič se nedá řídit ...
Není skoro čas začít trochu přemýšlet, problém zjednodušit a začít postupně ten uzel rozplétat?

Zatím nemáš jasno, jaké napětí má kde být, když máš nastavený rozsah 725-5800 RPM. Tak proč si to takhle komplikuješ? Pro začátek si nastav 0-5800 RPM a nemůžeš se splést.
Stejně tak nějaké převody - proč to zatím řešíš? Napřed si to pořádně rozchoď bez nějakých přepočtů, prostě v rozsahu 0-5800 RPM.
K tomu PWM: výstup PWM musí být trochu zatížený. Je možné, že to ESS má už vevnitř nějakou zátěž, ale možná ne. Nic nezkazíš, když zvenku připojíš zatěžovací odpor třeba 10k. Pak víš, že na výstup se můžeš spolehnout.
Je nesmysl, aby se výstupní napětí na výstupu PWM měnilo nějak hodně pomalu. Musí to reagovat rychle, v rámci desetin sekundy. Takže zatím se na připojování měniče vykašli a napřed si rozjeď tohle, musí to fungovat spolehlivě.
Pak si prověř, že správně funguje vstup na měniči. Zapoj si místo PWM na vstup měniče potenciometr třeba 10k, jeden konec na GND, druhý konec na nějaký výstup 10V nebo 12V (nevím, co Tvůj měnič poskytuje) a běžec na vstup řízení. No a hned uvidíš, jestli bude měnič reagovat tak, jak očekáváš.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

27. 1. 2018, 11:01

Tak to je vážne top kandidát na story roka - hlavne tá trojnásobná reinštalácia PC :mrgreen: ... Pat a Mat již blednou závistí! :lol:

No chlapče, nezávidím ti :) Ale vidno, že sa snažíš, a snaha sa cení :wink:

Tak mi napadlo, či ty náhodou dákym nedopatřením nekŕmiš ten analógový vstup meniča priamo PWM-kom :roll:

Dôvodov, prečo ti tie otáčky tak nekontrolovane kolíšú, môže byť hneď viacero (a nastavením MACHu to asi nebude):
• porucha či zlé zapojenie prevodníka PWM→Analog
• porucha zdroja napájania prevodníka PWM→Analog (ten 12V zdroj)
• porucha na vstupnom obvode meniča
• plávajúca zem (prosim nebrať doslovne :lol: ) z dôvodu nesprávneho prepojenia
• silné rušenie zo strany meniča
a ešte iste kopec ďalších..

Najlepšie by bolo napichnúť to na oscilo, a hneď by sa vedelo "odkud vítr vane" :D S obyčajným multimetrom toho ale veľa nenameráš..

PS: Už to tu síce dakto písal, ale celkom by aj pomohlo, ak by si to zapojenie aj vyfotil :)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2018, 1:03

Ciao Páni:)

...hold jsem dítě štěstěný. Jen pro představu. Do 13 let bylo vše super. To jsme bydleli v Těšíne. Tam jsem poznal první děvče a bylo ještě líp. V 15 jsme začal hrát jako DJ po "hospodských" diskotékách a zároveň pro jednu modelingovou ageturu. Začal nový život. Vše bylo perfektní. Sice jsem musel přestat jezdit bikros (dělal jsem i trial), ale nabídky se jen hrnuly, agentura šlapala... V 19 se mi zabilo děvče:( Majitel agentury rozjel nový byznys a na modeling se vykašlal. Já zůstal se 42 holkami na krku a nevěděl co dělat. Šel jsem do školy. Ano, na VŠB, ale raději pomlčím. Po 3 létech jsem se vrátil do modelingu. Poznal holku a poslal do světa. Hrál jsem na akci a nechtělo se mi letět za ní do Barcelony, tak jsem si změnil let. Katka šla na disco a po cestě zpátky ji brutálně znásilnil frajer. Na následky zemřela. Její bratr ze mně vysoudil za svou sestru, mou holku hezké peníze. Katce to ale život nevrátilo. Po pár létech jsem poznal další a ta se před nedávnem zabila v autě. Už jsme sice nebyli spolu, takže to nemůžu asi započítat do statistik, ale štěstí se mi opravdu nelepí na paty. Takže tyhle žábo-myší války s počítačem, nějakou elektronikou, nebo železem co není vlastně železo, jsou malé věci.
Prostě když se něco může posrat, mně se to určitě stane. Je to normální.

Ale nechci otravovat:)

PWM jsem prozatím zrušil. Relé funguje, takže motor se zapne a vypne. To, že nejdou regulovat otáčky z Machu, prozatím přežiji. To bude nějaká banalita.
Oo se týče zemněni, tak asi udělám změnu. Vřeteno mám na jiném okruhu, takže i jiný jistič. Mám jen dvě zásuvky na celou garáž a jedna je 10 a druhá 16A. Takže musím opatrně. Měnič a elektornika s počítačem mají tedy jinou zem. Přepojit to?

Do měniče mi jdou čtyři dráty. Na dvou je relé (předpokládám, že je odděleno) a jdou na svorky DCM a FOR. To funguje. Sepne a vypne.Bez prodlevy.
Dále z PWM jde signál 0-10V a ten je zemí na ACM /tedy analogová zemnící svorka měniče a VI / tedy vstup řídicího signálu. Pak je tam ještě VO a 10V, ale to je prý pro napájení PWM nebo potenciometru, ale ty nemám používat.
Možná je problém v tom uzemnění. To ale někdy příště.

Měl bych jiný dotaz na Macha...

Ve verzi co mám od CauCau jde ve Vectric 2D při ukládání G-kódu zaškrtnout aby se ten ihned nahrál do Machu. I když je tam soubor otevřený. V této verzi to nejde a musím pokaždé nejdřív soubor v Machu zavřít a až poté můžu otevřít nový. Vectric mi při pokusu o poslání souboru přímo do mašiny napíše, že nemohl najít řádnou spuštěnou verzi Machu. Takže opět nějaká malá kravinka. Nevíte co s tím?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2018, 1:05

[quote="Mex"]Ty jseš fakt pechfógl. Na co sáhneš, to nefunguje. Soustruh stojí za h...o, frézka stojí za h...o, motor nejde vyndat, měnič se nedá řídit ...
Není skoro čas začít trochu přemýšlet, problém zjednodušit a začít postupně ten uzel rozplétat?


Je nesmysl, aby se výstupní napětí na výstupu PWM měnilo nějak hodně pomalu. Musí to reagovat rychle, v rámci desetin sekundy. Takže zatím se na připojování měniče vykašli a napřed si rozjeď tohle, musí to fungovat spolehlivě.

Jojo, to jsem si taky myslel. Ale viděl jasem to na vlastní oči. Z 0-10V za 5 minut:)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2018, 1:14

Jinak kromě toho mašinka funguje celkem pohodově. Určitě pomohlo zesílení sloupů a obecně pomocná konstrukce (vylitá betonem). Teď to můžu celé rozebrat a předělat pár kravin. Díky novému vřeteníku, které je o 30kg lehčí a 20cm nižší, mám větší Z-ko a zároveň mohu celek zvednout výš, protože mám omezení 195cm výšky, což není zrovna ideální. Bohužel díky tomu musí všechno ven.

Dnes jsem dělal kosku pro nožovou hlavu z oceli S355J2 a 12mm frézou ZPS 233418 jsem jel 240mm/min 2,5mm hloubku. Motor si vzal 2,2A (točil na pomalý převod 3600ot.)- Vřeteno jr absolutně v pohodě a vše se zdá klidnější. Nic se netřepe jak v případě toho originálního verglu. A slyším i krokáče, nejen řev rozpadající se převodovky, která od začátku neuměla ani řadit...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2018, 1:16

Ciao:)

pánové, můžu Vás naposled poprosit o radu? Jak má být v celé krabici pospojovaná zem? Tedy vše od začátku.

- zdroj 12/60V je přímo se sítě, takže uzemněný na společnou zem
- ESS 5V ze samostatného zdroje uzemněno na společnou zem, deska ale uzemněná není
- oddělovací deska je napájena ze zdroje 12/60V a není uzemněná
- drivery napájeny ze zdroje 12/60V a jsou uzemněny na společnou zem

- kabely k motorům od driverů uzemněny pouze jeden konec u driveru, tedy vše na společnou zem
- koncáky rovněž stíněné a uzemněné na společnou zem jen u driveru (tedy v krabici)

- měnič je už na stejném okruhu co ostatní elektronika, takže stejná zem
- motor uzemněný na zemnící svorky měniče, tak předpokládám stejná zem

Znovu jsem to zkoušel, ale chove se to úplně stejně. Takže jedině že by to bylo ještě nějaké špatné nastavení toho měniče.

Prosím, odpovězte mi na tu jedinou otázku:

A:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 4,3V
S 725 (min) = 0.0V

nebo

B:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 5.0V
S 725 (min) = 1.25V

Co je správně?

Díky a už nebudu otravovat
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 1. 2018, 4:18

Já jsem se Ti fakt snažil pomoct, ale když Ty jsi k těm radám tak rezistentní.
Tak ještě jednou, třeba už to vyjde a Ty mě pak za odměnu vezmeš jako asistenta až budeš fotit nahaté modelky.

Kup nebo z něčeho vybagruj potenciometr s odporem řekněme mezi 2k až 10k.
Ten potenciometr zapoj na výstup 10V z měniče a analogovou zem měniče, jezdec na vstup řízení 0-10V.
Tím dosáhneš následující:
- ověříš, že máš správně nastavený měnič a že skutečně správně reaguje na vstup 0-10V
- snadno si změříš, jestli těch 0-10V se vztahuje na rozsah 0-5800RPM nebo jen na 725-5800RPM
- když k tomu potenciometru dáš delší přívody, tak ho můžeš používat i v provozu, měnič bude někde v bedně, regulační potenciometr budeš mít u ruky

K Tvým dotazům: jestli se 0-10V vztahuje na rozsah 0-5800RPM nebo 725-5800RPM nelze paušálně říct, různá zařízení to můžou mít různě. Dokonce se to někdy dá i zvolit. Takže buď se podívej do manuálu, nebo to snadno a rychle změř pomocí toho potenciometru, který si tam nainstaluješ.

K zemnění: je jedno, jestli to napájíš z jedné nebo více fází. Zem je stále stejná a je to potenciál PE. Taková ta pověra, že napájení z různých fází dělá různou zem vznikla v době starých 2-drátových rozvodů, kdy bylo společné PEN a tak i na kostře daného zařízení pak mohlo být proti kostře jiného zařízení nějaké významné napětí.
U silového napájení driverů jsou 2 přístupy - někdo to chce mít galvanicky oddělené, někdo to má rád naopak všechno co nejlíp propojené. Já rozhodně zastávám názor vše co nejlíp pospropojovat dohromady, protože ty zdroje jsou pravděpodobně stejně všechny uzemněny na PE, ale je to pak uděláno trochu nedefinovaně dlouhými přívodními kabely atd. Když si všechno propojíš definovaně do nějakého vhodného bodu v rozvaděči, tak se často vyhneš různým "nevysvětlitelným" podivnostem.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2018, 4:53

Díky Mexi.

Neboj, já poslechnu. Jen se vyptávám a vzpomněl jsem si na tu argumenty ostatních, tak si to chci ujasnit. Teď na to není čas, ale později se k tomu vrátím. Řeším teď jinou věc a to netěsnost. Blbec jsem chtěl využít materiál co byl a tak opláštění je z dřevotřísky. Ono je to alespoň tiché, ale podlaha je ze dvou kousku plechu a někde se mi udělal tunel a odtéká emulze do pryč. Takže to mám teď rozebrané.

Z tím potenciometrem to vyzkouším.

Díky
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

31. 1. 2018, 7:05

Mrosconi píše:- zdroj 12/60V je přímo se sítě, takže uzemněný na společnou zem
- ESS 5V ze samostatného zdroje uzemněno na společnou zem, deska ale uzemněná není
- oddělovací deska je napájena ze zdroje 12/60V a není uzemněná
- drivery napájeny ze zdroje 12/60V a jsou uzemněny na společnou zem
:shock:
zatiaľ len diplomatický "no comment" :)
najprv prosím vysvetli, čo presne si predstavuješ pod:

• "je přímo se sítě, takže uzemněný na společnou zem" a
• "uzemněno na společnou zem"

Myslíš to tak, že svorka "PE" (resp. ) u jednotlivých zdrojov je pripojená na "kolík" (zeleno-žltý vodič) prívodu 230V? :?: alebo ešte aj dačo naviac? :roll:
Mrosconi píše:A:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 4,3V
S 725 (min) = 0.0V

nebo

B:
S 5800 (max) = 10.0V
S 2900 = 5.0V
S 725 (min) = 1.25V
To bude závisieť od nastavenia meniča..
Ale nevrav, že nemáš k dispozícii "0.0V" (nula volt), aby si túto záhadu za pomoci logickej jednočlenky dokázal rozlúsknuť ;)

A ak by sa aj náhodou tých 0.0V nenašlo :lol:, určite bude po ruke dáky 1.2-1.5V AA článok, ktorý sa bežne používa do (foto)bleskov.. Že jo, pane fotografe? :wink:

:idea: Nápověda: 0.0V = kus drátu

PS: Predpokladám, že ten 12V/60V bude asi štandard z CNC-shopu. S týmito zdrojmi zatiaľ nemám skúsenosť. Na stránkach predajcu píšu, že jednotlivé vetvy (12V/60V) sú od seba galvanicky oddelené, no podľa foto vidím, že to je všetko umiestnené na jednom malom plošáku. Chcel by som sa touto cestou teda spýtať, či si to dizajnér toho obvodu v rámci "minimalizácie problémov" zjednodušil, a rovno na plošáku použil pre obe vetvy spoločnú zem, alebo bol viac prezieravý, a prenechal toto rozhodnutie na uživateľa (prepojením svoriek)? :?: Prípadne ak by bol dakto, kto takýto zdroj vlastní, ochotný to prepojenie "natvrdo" (spojenie mínusových svoriek oboch vetiev) zmerať.

Za info vopred ďakujem :)
 
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 1. 2018, 7:30

OompaLoompa píše:PS: Predpokladám, že ten 12V/60V bude asi štandard z CNC-shopu. S týmito zdrojmi zatiaľ nemám skúsenosť. Na stránkach predajcu píšu, že jednotlivé vetvy (12V/60V) sú od seba galvanicky oddelené, no podľa foto vidím, že to je všetko umiestnené na jednom malom plošáku. Chcel by som sa touto cestou teda spýtať, či si to dizajnér toho obvodu v rámci "minimalizácie problémov" zjednodušil, a rovno na plošáku použil pre obe vetvy spoločnú zem, alebo bol viac prezieravý, a prenechal toto rozhodnutie na uživateľa (prepojením svoriek)? :?: Prípadne ak by bol dakto, kto takýto zdroj vlastní, ochotný to prepojenie "natvrdo" (spojenie mínusových svoriek oboch vetiev) zmerať.  
Já ten zdroj nemám a ani nechci mít.
Ale jestli je to tenhle typ: http://www.cncshop.cz/ps100-350-napajec ... e-100-500w" onclick="window.open(this.href);return false;
tak je to od pohledu to nejjednodušší zapojení zdroje, jaké vůbec může být - 12V usměrňovač a lineární stabilizátor, 60V jen usměrňovač.
Tady snad není žádný důvod to nějak přímo na desce propojovat, případně to propojovat na nějakou zem. Ten toroid nijak zemněný není, celé je to galvanicky oddělené všechno od všeho. U spínačáku může mít význam to zemnit kvůli odvedení rušení ze spínání přes filtry. Ale u lineárního zdroje tohle odpadá.
Nakonec i v popisu píšou, že je to galvanicky oddělené.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

31. 1. 2018, 8:03

Mex píše:Nakonec i v popisu píšou, že je to galvanicky oddělené.
To tam vidím aj ja :roll:
No už som sa stretol aj s tým, že pri podobných zdrojoch to "dizajnéri" asi v rámci zjednodušenia (či "blbovzdornosti") rovno na plošáku nacpali na spoločnú zem. Tak sa radšej pýtam.

Že to moc nedáva zmysel, a mali to prepojenie radšej nechať na koncovéhoho uživateľa, je už úplne jiná :D
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“