Mach4

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2018, 2:13

Hezký den,

Používal jsem Mach3 na Windows 10 se ESS a bez problému. Po upgrade na Windows 10 (1803) nejde aplikace spustit ani v režimu laděni. Zkoušel jsem to na dvou PC a nic. Na jednom jsem vrátil předchozí verzi (před upgradem) a rovněž nic. Nechápu, ale budiž.
Chtěl jsem koupit už tehdy Mach4, ale nekoupil. Teď jsem už musel. Nějak se mi to povedlo nakonfigurovat, že téměř všechno jede. Tedy limity fungují, motory fungují, ale to je vše.
První problém je, že nemůžu použít funkci GoToZero. Prostě nereaguje.
Druhý problém je, že nefungují klávesové příkazy. Takže šipky nejsou šipky, takže nemůžu ovládat motory. Nenašel jsem nikdy konfiguraci klávesových zkratek.
Třetí problém je s výměnou nástrojů. Mám program se dvěma nástroji na pozicích 2 a 3. Oba nástroje jsou v tabulce definovány, takže mají délku a průměr. Program jsem napsal stejným způsobem (Vectric Cut2D) a tam ty nástroje jsou. Dal jsem export jako G-code ATC mm. V kódu vidím, že se to snaží o výměnu, ale Mach po mně nic nechce a normálně spustí proces, když tam je jiný nástroj. Nikde ale není příkaz na ignorování ATC.

Jdu studovat manuál, ale kdyby jste někdo věděli, kde je problém... byl bych rád.


Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2018, 7:47

Koukám, že žádné nápady...

Našel jsem problém s GoToZero a už to mám opravené. Stačilo přepsat příkaz v skriptu obrazovky
Taky jsem rozchodil klávesové šipky, takže všechny osy můžu ovládat i s USB ovládačem (takový ten Mach3 controler z Aliexpress za 30USD), ale neumím přiřadit klávesy typu Feed, Jog, protože v mapingu nemám ty funkce:(

Jiný dotaz. Víte jaký typ souborů (podporuje .TAP a .NC) mám při generování G-codu ve Vectric 2D použít? Zkoušel jsem G-code ATC v mm, jenže nejde mi ta výměna nástrojů. Tu mám samozřejmě manuální, ale u Mach3 to bylo tak, že se program zastavil a vyzval mě ke výměně nástroje. Měl jsem nastaveny výšky a vše fungovalo. Teď ne. Ani ve stimulátoru:(

Díky a fajn den.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2018, 7:06

Hezký den všem. Je tady prosím někdo, kdo používá Mach4? Měl bych pár otázek.

Například jedná se změnou jednotek z mm na palce v případě jogovani. Vše je v mm a jede dobré. Ukončíme program a pak chci posunout o 50mm ale to nejde, protože mám najednou místo mm palce. Pak už můžu motivace je po palcích. Po restartu je to opět v pořádku. Dělá to na všech obrazovkách, takže není to tou mou verzi, co jsem si upravil pro sve potřeby.

Druhá věc je tabulka nástrojů. Poměřil jsem si všechny nástroje a popsal. Houston program, ve kterém je na prvním místě sonda a tu mám pro kontrolu. Program se dotkne obrobku a tím končí. Pak frčí dále s jinými nástroji. Vše zda se v pořádku. Na konci mám opět sondu. Já vím, určitě by to šlo udělat jinak, ale tak nějak mi to vyhovuje. Problém je, že po výměně nástroje se občas Mach šeredně zplete. Minule to odskakala sonda😣

K tomu se váže i další dotaz. Co je Current Tool a co Selected Tool? Měl bych za to, že v okénku Current se mi ukazuje ten nástroj, který je aktuálně používaný. Když dojede program na T2M6, tedy čeká na ruční výměnu, tak by mi přece mělo probliknout v Selected Tool číslo 2. Nebo se pletu? To musím pracně hledat v kódu, abych věděl, že další nástroj je 2ka? Taktéž nesedí délka a průměru eventuálně popois nástroje. Když mám tam Current, tak se mi to nezmění. Musím ručně napsat, co je to za nástroj.

Vážně to tak vymysleli, nebo je to jen můj problém?

Díky
Zbynecek
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 6. 7. 2023, 10:05

2. 2. 2024, 2:13

Ahoj, chci se zeptat, jak jsi pokročil s MACH4? Určitě ho máš už v malíku. -))
Já jsem na začátku a rada od zkušeného by se mi hodila. Protože o tom prakticky nic nevím. Například tabulka výměny nástrojů a používání sondy k určení nuly v Zetku.
Do tabulky, co se výšky nástroje týká se dávají rozměry pro offset, když potřebuji? Nebo celá výška nástroje?

Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2024, 9:04

Ahoj,

no popravdě jsem rok na nic nešáhl, protože mám zdravotní komplikace.

Tabulka nástrojů je jednoduchá. Najdu si prvotní nulu a pak vkládám nástroje a měřím. Mám manuální výměnu, takže tam mám 10 nástrojů a ty jsem měřil a zadával ručně.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“