Materialy k výrobě forem

Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 2. 2014, 6:53

Zdravím čeká mě zakázka výroby několika malých forem / kopyt pro výrobky z laminátu a dalších silikonových forem .
Tak sem prosím dávejte odkazy a zkušenosti a nejlépe i ceny na vhodné materialy co se snadno obrábí , dají se sehnat a mají rozumné ceny .
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 6:56

drevo
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 2. 2014, 7:09

filla píše:drevo
Ach jo

tak brouzdám po netu a máte někdo zkušenosti s frézováním XPS ? http://stavebninyzdomu.cz/Tepeln%C3%A9% ... al?id=5490" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 7:24

packa píše:
filla píše:drevo
Ach jo

tak brouzdám po netu a máte někdo zkušenosti s frézováním XPS ? http://stavebninyzdomu.cz/Tepeln%C3%A9% ... al?id=5490" onclick="window.open(this.href);return false;
si nerek, ze to budou kopyta na jedno pouziti
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 8:23

To IPS jde frézovat, ale né ta zelená. Ona jde taky, ale pálí se fréza, nebo vrták. Lepší je modrá deska . Jako kopyto není moc vhodná pokud chceš aby to trošku vypadalo. Když vyfrézuješ jen kopyto, musíš jej upravovat , laminovat, tmelit a to jsou další rozměry s kterými bys měl počítat. Laminovat jen epoxidovou pryskyřicí a i ta když dochází k reakci se zahřívá a styrodur se propadne. Já jsem ve většině případů snímal jen z kopyta pozitivní výrobky a kopyto jsem měl přelepené průhlednou páskou. Jestli chceš vyrobit dobré kopyto, udělej to ze dřeva jak ti tady někdo radí. Nebo si kup umělé dřevo(už tady bylo také vlákno )a udělej negativní formu. Dělají to i latadýlkáři. Vyrobí, nebo si nechají vyrobit negativní formu do umělého dřeva, udělají kopyto, které dále upravují. Brousí, tmelí, stříkají a pak lapují 2000 papírem třeba týden . Pak teprve vyrobí formu. Nevím v jakém rozsahu chceš vyrábět, pokud se takhle ptáš, myslím, že nemáš velké zkušenosti , měl bys prostudovat víc vláken( třeba Mo-na-ko. net) a ne jen hodit špek a čekat, kdo poradí.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 2. 2014, 8:53

Ahoj formy a laminování znám a už jsem něco dělal , ale umělé dřevo je drahé , teda to co jsem sehnal , dřevo jako takové je celkem náročné na nástroje a nějaké větší bloky taky něco stojí ,a jde taky o rychlost obrábění , jde mi o to sehnat něco kvalitního kde to jen přejedu šmirglem stříknu tmelem přebrousím a můžu jet , některé kusy budou jako kopyto na výrobu silikonové formy , některé budou jak pozitiv tak negativ ,
A hlavně mě zajimá co kdo používá
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 9:07

packa: To jsou dobré požadavky: levné a "něco kvalitního kde to jen přejedu šmirglem stříknu tmelem přebrousím a můžu jet" Já bych ještě přidal požadavek na samoobrábění a samofakturaci :lol:
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

5. 2. 2014, 10:17

packa píše:...
A hlavně mě zajimá co kdo používá
no, myslím že to nepoužívá nikdo a to z toho jednoduchého důvodu - něco takového neexistuje. co já se něčeho podobného nahledal! rychlé, levné a kvalitní - toto jsou tři vlastnosti, které nikdy neplatí všechny současně. buďto je to levné a rychlé, ale není to kvalitní. nebo je to kvalitní a rychlé, ale to rozhodně nebude levné. a pokud to bude levné a kvalitní tak to nebude rychlé.
p.s. pokud to někdy najdeš, tak to sem písni! :-)
já používám blokový materiál (umělé dřevo) různých kvalit, nejčastěji to skoro nejlevnější s měrnou hmotností cca 0,7kg/dm3 a s cenou tak kolem 85Kč/dm3. u kopyt či forem do rozměru 500x500x200 je to ještě ekonomicky únosné (tedy alespoň pro moji praxi - modely pro slévárny). pokud to má být kopyto pro laminování tak je nutné to stříkat plničem a brousit (blok je mikroporézní a póry je nutné zaplnit)
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 10:56

Já používám taky umělé dřevo, ale často i 400kg/m3 (uvádím v kubících, protože jsem těch kubíků umělého dřeva už do pilin převedl docela dost :-).
Levné to není a nic levného a kavlitního taky neznám. Zkoušel jsem frézovat i do odpadní tvrdé PUR pěny 27kg/m3 a pak do toho odlévat beton ......to fungovalo, ale povrch je hrubý. Pro tvůj účel rychlé, levné, ale povrch by ti nevyhovoval.
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2014, 10:09

Také jsem zkoušel negativní formu do stavebních silikátů, nebo Itongů, či jak se jim říká. Je to sice také poměrně dost porézní a prášilo to, ale nechalo se to stříknout plničem a pak vybrousit. Tvé požadavky mi připomínají prodejce asijské národnosti. „Neboj pane, dám járuka je kvalitni, levne"
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2014, 11:06

Já jen sonduju co kdo používá pro jaké účely , nehlédám to pro konkrétní účel , formy na malé věco běžně dělám z tvrdého dřeva nebo pertinax , textit ,a jiné s tím není problém , ale když potřebuju něco rychle a na jedno použití tak do toho nebudu cpát tisíce proto se ptám co pro tyto účely kdo používá .
A taky jsem si myslel že by to mohlo být užitečné téma i pro ostatní ,ale asi ne :(
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2014, 1:48

packa: téma by to bylo užitečné, kdyby bylo o čem psát. Bohužel ten vysněný materiál asi neexistuje. Proto většinou frézuju do umělého dřeva, přírodního dřeva ....... a na opravdu malé jednorázové modely se už několik let chystám používat frézovatelné vosky a ty po použití znovu roztavit a udělat nový polotovar. Receptury na frézovatelné vosky už nějaké mám, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Zatím bylo vždycky rychlejší vzít blok umělého dřeva.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2014, 2:43

packa píše:Já jen sonduju co kdo používá pro jaké účely , nehlédám to pro konkrétní účel , formy na malé věco běžně dělám z tvrdého dřeva nebo pertinax , textit ,a jiné s tím není problém , ale když potřebuju něco rychle a na jedno použití tak do toho nebudu cpát tisíce proto se ptám co pro tyto účely kdo používá .
A taky jsem si myslel že by to mohlo být užitečné téma i pro ostatní ,ale asi ne :(
pokud chces minimalizovat obrabeni, tak tu drevenou formu nemusis delat z celeho bloku, ale muzes si z mensich kousku slepit priblizny tvat, takle jsme to v modelarne bezne delali
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

6. 2. 2014, 10:56

Používám MDF. Vyfrézovat, napustit epoxydem, přebrousit, nástřik šprickitem, přebrousit, nástřik plničem , přebrousit a přeleštit.
PS musíš olaminovat. Je s tím hrozná práce a ztratíš přesné tvary.
Tady něco k inspiraci:
http://www.mojehobby.cz/magazin/detail.php?idclanku=55" onclick="window.open(this.href);return false;

A tady pár fotek:
Přílohy
14.JPG
P1050522.JPG
P1070589.JPG
P1070664.JPG
P1080005.JPG
P1070580.JPG
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2014, 11:15

zami: máš to pěkný, ale nedostaneš se s cenou materiálu + práce nad cenu umělého dřeva?
Já jsem to tedy nikdy nezkoušel, protože s tím vším broušením bych se nedokázal dostat do požadovaných tolerancí, ale MDF + lepení + broušení taky nebude moc levná záležitost, ne?
Odpovědět

Zpět na „materiál pro gravírování“