Milling PCB

mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

13. 4. 2016, 10:53

Tak jsme se doma pokusil otestovat frézku na plošném spoji celkém dos titěrnem. Co se týče mezery mezi cestičkama tak 0.25 a tlouštka cestiček ty nejteči měli i 0.2 mm.

Posuv na frézce 800 mm/min. Cesty i mezery naprosto v podě. Ale optimální jsou tak 0.3 mm a mezery taky 0.3 mm. Otáčky max 24000 a freza V Brit 30°.

Frézka byla stavěna na pcb. Je na lineárech a rychlo posuv je až 3000 mm/min. Šrouby kuličkové 1605.

Navíc co neni na videu vidět je. Že funguje tak zvaná kompenzace povrchu. Kdy stroj poměří rovinnost a pak při frézovaní jompenzuje nerovnosti které mužou vzniknout při uložení na stul. Zatim sem dam jiné video a pak doplním i další videa a fotky.

Fotky k testovaném pcb.


Konkrétněji u tohodle videa šlo o vyfrézováni otvorů pro kontakty auto relátka. Relatek tam je 5.

https://m.youtube.com/watch?v=RSDn2TvDLs0" onclick="window.open(this.href);return false;

To druhé je vyfrezovani pcb. Posuv 800 mm/min
https://m.youtube.com/watch?v=yz2sgmchv4M" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
Testovaný pcb
Testovaný pcb
20160412_104124.jpg
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

13. 4. 2016, 11:23

Ještě teda to video.

Jinak hloubka 0.06 posuv 800mm/min a 24000 rpm :D

Je to frkot. Jen jsme zjistili že při šikmým frézovaní to nedodrží přesně stopu. Teda kroky. Màme podzřeni na nekvalitni provedení driveru. Čína no. :D

https://m.youtube.com/watch?v=DmWgZu9RrEQ" onclick="window.open(this.href);return false;

https://m.youtube.com/watch?v=WXnu9CunPZQ" onclick="window.open(this.href);return false;
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

13. 4. 2016, 2:01

Tiez obcas frezujem pcb. Zda sa mi podla tych par ciest na videu ze tam je podstatne lepsia optimalizacia ako u mna. Mne to beha hore dolu, tam trosku vyfrezuje, prebehne na druhu stranu plosaku, tam zase trosku pofrezuje.
Pouzivac pcb-gcode? Aku verziu?
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

13. 4. 2016, 2:36

Bronek999:

Pcb gcode používám. Ale tajemstvi a kouzlo věcí je kompenzace rovinosti. To nema s pcb gcode nic společného.

Je to spíš zásluhou programu ktery ti upraví ten původní kod z pcb gcode. A v tom kodu je pomoci příkazu G31 rešena ta kompenzace přes probe dotyk.

Ten poměří desku v daych bodech a během frézovaní zapisuje a kompenzuje ty výšky s původním gcodem.

Je to fakt dobra věc a pomoc. :D

Byl to jen takový rychlo test. Cca 20 min. Posuv 800 mm/min hloubka 0.06 mm. Dírky jsme ani nevrtali. Pouze vždy před vrtáním používáme předvrtani.

Tady je fotka. Sice focena telefonem a trochu pod úhlem ale snad to bude stačit. Ale opravdu rychlovka. :D
Přílohy
20160413_155823-1.jpg
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 4. 2016, 3:42

Vypadá to pěkně a jsem rád že jsou výsledky více než použitelné.

Jen bych měl pár záludných otázek:
- pokud byla frézka stavěná primárně na PCB tak proč jste zvolili nízkootáčkové vřeteno ? (typl bych kvůli univerzálnosti aby to chroupalo i ten hliník a jiné...)
- když tedy používáte kompenzaci zvlnění desky tak se mi zdá jedete zbytečně hluboko. Zkoušli jste jet 0,04 (nebo 0.045) ?
- pro kompenzaci je v MACH3 nějaký plugin ? Tedy kompenzace probíhá v reálném čase ? nebo je G-kod zpracovan nejakým prográmkem který přepočítá výšku dle křivosti PCB ?
- Frézy jsou od HP-Tec typ 802 nebo 803 ?

Ať se daří a těším se na další videa/foto :wink:
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

13. 4. 2016, 5:34

CZ_Pascal píše:Vypadá to pěkně a jsem rád že jsou výsledky více než použitelné.

Jen bych měl pár záludných otázek:
- pokud byla frézka stavěná primárně na PCB tak proč jste zvolili nízkootáčkové vřeteno ? (typl bych kvůli univerzálnosti aby to chroupalo i ten hliník a jiné...)
- když tedy používáte kompenzaci zvlnění desky tak se mi zdá jedete zbytečně hluboko. Zkoušli jste jet 0,04 (nebo 0.045) ?
- pro kompenzaci je v MACH3 nějaký plugin ? Tedy kompenzace probíhá v reálném čase ? nebo je G-kod zpracovan nejakým prográmkem který přepočítá výšku dle křivosti PCB ?
- Frézy jsou od HP-Tec typ 802 nebo 803 ?

Ať se daří a těším se na další videa/foto :wink:
Otázka první :
Ano vřeteno bylo zvoleno takové pro možnost chroupat i ten hlinìk. Nutno podotknou že hlinik chroupe velice dobře. :D

Oatázka druhá:
Na tom videu při tom testu se ti to nezdálo opravdu to bylo 0.06 mm. Na te fotce co jsem ji tu dal jak posledni už to bylo 0.05mm ale byl jsem lenivý točit to na tel. Protože už to byl třetí pokus. A nenahrál jsem to.

Otázka třetí :
Jestli existuje pro Mach nějaký plugin? No to nevím. Možné je vše.
Mi používáme program kterým:
1. Vybereš si jestli chceš výstupní g-cod pro linux nebo Mach3
2. Dejme tomu že si vyexportuješ cod Eaglu v PCB G-CODE. Tak v tom programku si otevřeš a objeví se ti informace o velikosti pcb desky, nulový bod atd. Pak máš možnost si zadat hodnoty jako je počet poměřovácích bodu rychlost poměřování výšku atd. Pokud si vše nastavil podle potřeb tak si dáš uložit nový g-cod. A v tom novém g-codu jsou dopsané další věci. Celé se to točí kolem G31. Podle toho co jsem zjistil tak G31 se používá pro dotykové sondy. Je tam spousa řádku navíc. Srandaje že jsem to uplně scela nepochopil protože ty na měřené hodnoty které někam zapisuje a používá je při te kompenzaci rovinosti toho tvého PCB. Před spuštěním frézky si musíš dotykem vyreferncovat nastroj na nulu. Povrch pcb. Ale je to přes port a pin který je připojen na PROBE. Stačí ti vyvést vodič a dát si na něj třeba klamerku. A pokud je vše dobře nastavené a zapojeno tak ten vodič přiložit na tu měděnou vrstvu. Poměřiš desku a pak spustíš Mach cykle start. Mach provede podle g-codu měření na tebou určených bodech. Po celou dobu je vodič přitlačený na měděné vrstvě. Jak skonči poměřování odpojíš vodič a Mach tě vyzve k dalšímu stlačení cykle start. To už pojede samotný g-cod který sis uložil v tom programku. Pozorněji se divej co se bude odehrávat v okénku pod označením OSA Z. A pochopíš co se děje. Těch čísel v g-codu samotném si nevšimej. Prostě to funguje. A basta. :D :D

Určitě jsou tady machři kteří ví o co jde v tom Machu a G-CODU. G31 se používá i u poměřování probe sondou v dírách i z venku po obvodu materiálu v osách X Y Z A B C atd. Tak jsem to prozradil. :D a podělil se o to jak to funguje. Alespoň v kostce.
Zapoměl jsem napsat že ten prográmek je i jak free tak i placeny. No placený. Jak se to vezme. Vlastně existuje lepší a o nějakou řadu vyšší verze. Tu je ale moznos si stáhnou za polatek 20£. Tvrdi ze to je poplatek za členství. :D Pokud bys byl moc dobrej tak je tam ke stažení zdrojový kód. Je to naosáno v JAVĚ. Tak pokud bys měl zájem. :D

Dělam si srandu. Pokud to funguje jak ná a ono to vypadá že ANO A DOBŘE tak to není zas taková pálka. Zapoměl jsem napsat že to není jen pro PCB.

Možná spíš určitě takových to programku bude existovat celá řada. Jen o tom člověk neví. Pokud by někdo tady na fóru o něčem podobném věděl tak to sem hoďte. Je jedno jestli jsou to placené verze nebo free. Člověk to skusi a rozhodne se sám.

Sám za sebe říkám. Je to fajn pomocník. A zatím mi to příjde v pohodě.

Otazka čtvrtá:
Ano používáme na PCB frezy a vrtáky HPTEC. Konkrétněji tedy 802 30° a 60° i 90° bez plošky na vrcolu. Je po ních cistá hrana a ne jak ty čínské gravirky kdy to bypadalo jak by to okousaly myši. Teda tu měď. Ale nechci jím křivdit. Třeba jen na to nemáme 60K otáček na vřetenu. Každopádně to člověk pak musel hodně brousit aby to nějak vypadalo. Zdalo se nám že tim směrem cesta nevede a zkoušeli jsme jiné nastroje v rozumné cenové relaci. A ejhle. HPTEC. Jistě jsou i nastroje kdy jeden nastroj stoji i 1500,- třeba LPKF či DARTON. Ale zase je to opravdu kvalita. Taky se na ty LPKF chystáme. Ale pomalu a jistě.


Tak tedy je to dlouhé ale nějak jsem se rozepsal. Za chyby pardón. Ale je to hodně a ještě to datluji na tel. :D

Tak zatim. :D :D
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 4. 2016, 7:04

Děkuji za odpovědi na mé otázky.
mirdin píše:Oatázka druhá:
Na tom videu při tom testu se ti to nezdálo opravdu to bylo 0.06 mm. Na te fotce co jsem ji tu dal jak posledni už to bylo 0.05mm ale byl jsem lenivý točit to na tel. Protože už to byl třetí pokus. A nenahrál jsem to.
No právě se mi to zdálo že to jede zbytečně hluboko - tedy 0.06, když to může jet 0.05 a nejspíše by to dalo i těch 0.045 nebo 0.04.
Vtip je v tom nekrájet sklo, ale zůstat v "lepidle" malinko pod mědí.
mirdin píše:Otázka třetí :
Jestli existuje pro Mach nějaký plugin? No to nevím. Možné je vše.
Mi používáme program kterým:
1. Vybereš si jestli chceš výstupní g-cod pro linux nebo Mach3
2. Dejme tomu že si vyexportuješ cod Eaglu v PCB G-CODE. Tak v tom pr
OK takže upraven je vlastní G-kod. Jinými slovy naučíš G-Kod "kopírovat pohoří".

V LinuxCNC je i jiná možnost kde po oskenování povrchu "uděláš z pohoří virtuální rovinu" a G-kod zůstane nezmněněn.
Systém "napozadí" automaticky kompenzuje zvlnění povrchu. :!:
Pokud upravuješ G-kod tak musíš delší úsečky "rozbít" na spoustu menších abys mohl kopírovat povrch v průběhu celé úsečky. (tedy neudělat přímočarou spojnici dvou třebas i výškově kompenzovaných bodů). V LinuxCNC zůstane pouze jediná úsečka v G-kodu, ale v průběhu detailně kopíruje naskenovaný povrch.
(jak na to je popsané tady někde na fóru - i já jsem od tama čerpal moudra abych si to přiohnul ke své potřebě).

Nějak jsem si nevšiml že bys zmínil o jaký program vlastně jde, abychom ho mohli taky vyzkoušet. Ale vzhledem k tomu že je napsaný v Javě mě to už ani zas tak nezajímá :roll: (to už bych si radši napsal vlastní v C-čku na což bohužel nezbývá absolutně žádný čas a vhledem k tomu že mám funkční řešení tak ani důvod)
mirdin píše:Otazka čtvrtá:
Ano používáme na PCB frezy a vrtáky HPTEC.
Taky je používám, ale pro vyzkoušení jsem vzal kdysi i jeden kousek od DATRONu (to ho ještě prodávali na CNCShop.cz, teď už tam nemají :-() Zdálo se mi, že pro úplně jemný motiv je to trochu lepší, ale neudělal jsem zatím dostatek tištáků abych to mohl říci objektivně.

Ještě jednou díky za odpovědi, přeji ať se daří a těším se na další videa :!: :D
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

13. 4. 2016, 8:11

Nemáš někde nějaké video tvé elox krasavice v akci? Netuším jestli ses díval i na jiné videa ma mem youtube.

Je tam i obrábění jiného kalibru. No nic jdu kuknout na ten název toho programu. I když ti teda nepoužiješ. Pokud bys dokazal takovou věc napsac v C čku. Tak musíš byt hodně dobrej. Ja jsem rád když se poperu s programem pro PIC. Ktery se píše taky v C čku. Ale to je nějaké pseudo. Prograv kterem to pišem se jmenuje MICROC PRO pic.

Jooo ten název: Autoleveller

autoleveller.co.uk
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

15. 4. 2016, 8:31

mirdin píše:Nemáš někde nějaké video tvé elox krasavice v akci?
Video už jsem tu někde dával, ale sám mám problém to dohledat takže :

https://youtu.be/w6Xza7Rk9Aw" onclick="window.open(this.href);return false; - Délková kompenzace pro bezproblémovou výměnu nástroje

https://youtu.be/oW1f9IMbca4" onclick="window.open(this.href);return false; - Frézování "cestiček"

https://youtu.be/Ovn6thN3Gf8" onclick="window.open(this.href);return false; - Vrtání

https://youtu.be/Q_8-QoXDbCM" onclick="window.open(this.href);return false; - Frézování okrajů

Nepoužívám zatím tu kompenzaci zvlnění takže jedu taky trochu "hluboko" (tedy těch 0.06)
Důvod je ten že se mi moc nelíbí "píchat" do desky gravírovací jehlou a sondu zatím nemám :cry:
ale nejspíše budu muset trochu slevit ze svých "standardů" protože výroba sondy je v nedohlednu :?:

Pomalejší otáčky a posuv je kvůli nižší hlučnosti (panelák).
(Zvuk je trochu zkreslený, protože volná část PCB - tedy ta co neleží na dřevě - je blízko kamery a funguje jako dobrý zesilovač určitých frekvencí.)

Video šudlání hlníku nemám protože je to zatím spíše trochu boj - klasicky když zapnu kameru tak se začnou věci kazit :twisted:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

15. 4. 2016, 10:04

... no a ještě tedy výsledek:
PCB těsně po frézování
PCB těsně po frézování
Osazené - "nalakované kalafunou"
Osazené - "nalakované kalafunou"
V Krabičce s kablíkem :-)
V Krabičce s kablíkem :-)
(otáčkoměr pro KF20L)
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

15. 4. 2016, 11:00

CZ_Pascal:

Vypadá to hezky.

Jaké používáš vřeteno?
Jaký posuv pro frézovaní?
A co mi přijde celkem famózní je rychlost posuvu osy Z při vrtání. :D Jaké používáš otáčky a posuv při tom vrtání?

Ten zvuk je teda faktycky síla. S tim bych asi něco udělal.

PCB kresliš v čem? Eaglu? A export g-codu přes pcb gcode?

Zkoušel jsi už oboustranný PCB?
Je stim víc srandy. Hlavně u vrtaných direk.

Ty neměniš vrtaky? Přišlo mi že došlo k zastavení vřetena ale hned to jelo dál.

Vypadá to moc hezky. Otazky mám prože se tim frézovaním zabíváme taky. Ja sice kreslim v Altiu je to uplně o něčem jiném. Ale mnohem náročnější na to když v tom začínáš. Ale vysledky jsou uplně někde jinde.

Navic děláme i nepájivou masku. A masky pro plošky smd a součástek pro pájení.

Co je zajimave že v reálu to vypadá vždy líp než na těch fotkách. ŽE ???

A hliníku se neboj. Je to jen hlinik. Ale tam je třeba dodržovat opravdu posuvy a otačky tak maji bejt.

Viděl jsi videa? Jak jsme frézovali hlinik? Nic na tom není. Jen se toho nesmíš bat a musí to vydržet hobik. Tedy mašinka. :D :D

Ohledne nepajivé masky tady me vlákno.
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29&t=17040&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;

A nějaké fotečky :
Přílohy
Světlo do výtahu
Světlo do výtahu
20150418_185500-1.jpg
20141004_165250.jpg
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2016, 11:36

mirdin: prosímtě čím děláš nepájivou masku, přijde mně že folií to není?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

15. 4. 2016, 11:55

mirdin píše:Jaké používáš vřeteno?
Jaký posuv pro frézovaní?
A co mi přijde celkem famózní je rychlost posuvu osy Z při vrtání. :D Jaké používáš otáčky a posuv při tom vrtání?
Vřeteno je CHINA Vodník. Posuv frézování kolem 500mm/min (protože kvůli hluku mám vřeteno pouze na 18000 ot/min)
Vrtání je posuv myslím 850mm/min při 18000 ot/min. Při pomalejším posuvu se "lepí/nabaluje" na vrták chomáče moc jemných dlouhých "špon".
Na kvalitu díry (otřepy a pod) to nemá vůbec vliv. Dokonce je to možná ještě lepší protože se měď neodtlačuje ale pěkně zařízne.
mirdin píše:Ten zvuk je teda faktycky síla. S tim bych asi něco udělal.
No stačí nemít kameru nad kusem PCB desky která je volně ve vzduchu a zesiluje veškeré pazvuky (jako ozvučnice hudebního nástroje)
Pár decimetrů od toho to není vůbec slyšet - taky mě to překvapilo kde to ta kamerka vzala, když jsem nic takového při obrábění neslyšel.
Stejně tak kamera leží přímo na stole frézky takže se spousta zvuků který normlně neslyšíš (vzduchem jen tak neprojdou) přenese na mikrofon.
mirdin píše:PCB kresliš v čem? Eaglu? A export g-codu přes pcb gcode?
Ano
mirdin píše:Zkoušel jsi už oboustranný PCB?
Je stim víc srandy. Hlavně u vrtaných direk.
No většinou si s jednostranným nevystačím, ale tady ten kousek zrovna vyšel (při pár 0 Ohm SMD propojkách jako jednostranný)
mirdin píše:Ty neměniš vrtaky? Přišlo mi že došlo k zastavení vřetena ale hned to jelo dál.
Jojo zastavení bylo k výměně vrtáku, ale tady jsem byl líný a ničemu to nevadilo. Hodil jsem tam všude 1mm (místo 0,8mm + 1,0mm + 1,1mm).
mirdin píše:Co je zajimave že v reálu to vypadá vždy líp než na těch fotkách. ŽE ???
Fotky v tomto rozlišení odhalí věci které normálním okem nevidíš a taky je úplně jiný osvětlení. Ta kalafuna se začne tak jakoby divně lesknout a opticky "křivit" povrch.
mirdin píše:A hliníku se neboj. Je to jen hlinik. Ale tam je třeba dodržovat opravdu posuvy a otačky tak maji bejt.
Viděl jsi videa? Jak jsme frézovali hlinik? Nic na tom není. Jen se toho nesmíš bat a musí to vydržet hobik. Tedy mašinka. :D :D
Hlníku se nebojím, ale vím že mám docela gumovou osu Z takže to jen tak šudlím. Ale výsledky jsou lepši jak s pilníkem v ruce :
Držák Energořetězu
Držák Energořetězu
Videa jsem samozřejmě viděl - líbí se mi :-)

Na nepájivé masce budu muset zapracovat, ale není vůbec čas a dostupnost podobných "chemikálií" není asi úplně jednoduchá v malém množství pro hobíka.
Jinak Fotocestu (+ leptání mědi) mám vcelku zmáknutou. Jen se mi moc nelíbí představa dávat do trouby na jídlo takové věci. (respektive já bych to asi rozdýchyl, ale manželka :roll: :lol: )
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

15. 4. 2016, 12:42

Nepájivou masku je možné vytvrzovat i UV zářením. :D
Mo používáme wirpulku s 6stym smysle a horkym vzduchem. :) :)
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

15. 4. 2016, 1:04

Rkal:

očistím a odmastim isopropylalkoholem. Posléze nanesu barvu pěnovým válečkem. Barva je sice určena pro sitotisk, ale jde to i tim válečkem. Pořádně barvu rozetřu at se dostane i do těch frézovanych drážek nesmi prosvítat měď. Taková souvyslá vrstva. Po sléze se nechá barva v horkovzdušné peci s ventilátorem na 75 °C na 35 minut zaschnout. Po vychladnutí na pokojovou teplotu si vezmu předlohu vytištěnou na laserovce kde je pouze maska kontaktu a nebo smd plošek a takto vytvořenou předlohu přiložím na PCB. Nechám na UV lampě v našem případě 2 min a 45 s osvýtit.
10 až 15 min necham ve tmě a potom sundam folii a ponořim do roztoku jedlé sody a destilované vody
o teplote 45 až 50 °C V poměru 11 g na 1L vody. Pokud je vše správně uděláno tak místa, ktere jsou nenasvicené začnou odlézat. Pomáham su štětečkem někdy i zubním kartačkem. Pokud je vše v pořádku oplachnu v čisté tekouci vodě a dám na 1 hodinu na 150 °C zapéct. Protože při vysoké teplotě měď změní barvu do oranžova a jiných barev obetřu PCB roztokem 4% kyselinyou chlorovodikoveou. Na samotný závěr takto dokončený PCB nechám plošný spoj spočnout v inhybitoru. Ale za normálnich podminek neni tento poslední krok nutný. Jde jen o tohle pokud se PCB nechá v tom inhybitoru odpočnou nedocházi tak k rychleé oxidaci mědi. Hmmm a je to. Příkládam soubor pdf kde je popis a postup k dané barvě.

Postup se možná trochu liší, ale jen proto že skušenosti a praxe to chtěli jinak. Pokud to zvládne člověk jednou tak je to potom už jen sranda.

Omlouvám se za chyby v text. Ale píšu to na tel.
poud bude někdo chtit ptejte se. Rád odpovim. Pokud jsem na něco zapoměl doplním to.
Přílohy
TL SCS T103-9 R.408-2.pdf
(235.36 KiB) Staženo 565 x
Naposledy upravil(a) mirdin dne 15. 4. 2016, 2:06, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“