Trapézová matice - záhada

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 7:42

Zdravím
Mám jednu záhadu při obrábění matice.

Upnul jsem do do soustruhu trapézový závit 12x2 (přes 40mm dlouhou podélně rozříznutou trubku, takže je pěkne v ose, kleštiny nemačkají závit)
Našrouboval matici která je od pohledu vyřezaná křivě
Stočil povrch něco přes polovinu délky matky - na hodinky povrch běhá do stovky, čelo taky.
Matici jsem vyšrouboval a našrouboval obráceně v domění že již stočený povrch bude běžet alespoň trochu.
Chyba lávky, již opracovaný povrch háže 0,5mm.
Pro jistotu jsem opracoval kousek neopracovaného povrchu z druhé strany matky abych měl co měřit.
Při jakémkoliv otočení matky háže vždy ta druhá strana (ta co se při stávajícím našroubování matice neopracovávala)

Pro jistotu jsem povolil šroub a pootočil v univerzálce - i při více měřeních stále stejný výsledek
Šířka matice měřená mikrometrem sedí po celém obvodu do 0,02mm.

Dedukcí snad jsou čela sice kolmo na sebe, ale křivě vůči závitu - proto to není možné srovnat. Matka se dotažením na čelisti zkřiví protože vůle v závitu přece jenom je.
Máte pro mě nějakou radu co s tím :idea: já jsem nějak bez nápadu :(
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
uhy
Příspěvky: 213
Registrován: 15. 10. 2010, 7:38
Bydliště: levice

4. 3. 2013, 8:40

aka je vôla v matici? ako si ju upol pri sústružení iba našrauboval o neopracované čelo?
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 3. 2013, 9:03

tohle jsem dělal tak že jsem dal matice dvě, dotahl proti sobě a opracoval pak. pak to jede vpohodě do stovky. ony ty valcovane šrouby nejsou moc přesné. někdy mají z jedne strany jakoby jinej uhel a pak to děla problemy.
skus 2 matky najednou a mělo by to jít. hodně záleží od šroubu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 9:21

vůle je hmmm, nevím. Odhadem když je povolená nějaké desetiny, prostě je volně ale nijak "drasticky".

Právě čela byly z výroby opracované a o ty jsem ji opřel - stáčel jsem jen povrch který je surový.
No a když dám za sebe třeba 6matic na závit čela si k sobě sednou úplně krásně.


PS: Zkusím zítra dvě matice proti sobě a uvidím
EDIT: vlastně vždy budou dvě matice pracovat spolu tak je takto spáruji
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rokyta.d
Příspěvky: 77
Registrován: 16. 12. 2012, 4:39
Bydliště: Olomouc

4. 3. 2013, 9:37

Namotej si na šroub teflonovou pásku abys co nejvíc eliminoval vůli v závitu,-ale přesně počítej otáčky teflonu at máš na obou stranách stejně né abys jsi měl na jedné straně 5 a na druhé 10 toček.Pokud dáš dvě matice za sebe a stáhneš je stejně se ti opřou obě na jednu stranu závitu.
Všechny stroje hejblátka a udělátka stvořil člověk nééé bůh.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

5. 3. 2013, 2:57

rokyta.d píše:Namotej si na šroub teflonovou pásku abys co nejvíc eliminoval vůli v závitu,-ale přesně počítej otáčky teflonu at máš na obou stranách stejně né abys jsi měl na jedné straně 5 a na druhé 10 toček.Pokud dáš dvě matice za sebe a stáhneš je stejně se ti opřou obě na jednu stranu závitu.

tohle je podle mě nesmysl. ten teflon ti to nevytěsní rovnoměrně..
pokud da dvě proti sobě vymezí se mu vule tím že se to opře o ten závit. ten je do kužele takže to má snahu se vycentrovat. ale jak píšu záleží hodne na kvalitě šroubu.
navíc na vymezení vůle bude stejně potřebovat dvě matice. takže je bude mít idealně stočené na ten konkretní šroub.
tohle mám opravdu odskoušené. matice si dělám sám bronzové 14x3. zavitovky kupuju ve feroně.

jinak jak se ti můžou opřít obě na jednu stranu závitu ? to jsem nějak nepobral ??
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

5. 3. 2013, 4:42

Tady by pomohlo jedině míst vyřezaný závit nožem na soustruhu. Pak by při upnutí tyčky v kleštině a vyřezání závitu vše běželo pořád stejně v ose.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2013, 7:57

Takže závěrem:
Zkoušel jsem různé možnosti a nic nevede ke zdárnému výsledku. Prostě vyrovnat dokonale povrch i čela vůči závitu není možné zvláště když má závit vůli cca 0,1mm na 30mm matce.
Teflon na závitu sice pomohl, matka šla ztuha a dal jsem dvě k sobě. Po přetočení vše vypadalo dobře. Jakmile se matky otočí už sice nehážou 0,5mm ale do 0,1mm.
Pro doplnění informace, matky jsou dělané závitníkem, závit válcovaný.

Matky budu párovat, vždy ty co jsem přetáčel spolu. Vždy budou ve vozíku dvě pro dostavení vůle.
Nebudu na nich točit čela ale zajistím je proti posuvu a otáčení z boku.

Pokud je potřeba udělat přesné matice třeba i s osazením je jednoznačně nutné mít nejdříve polotovar (vyrovnaný) a pak nožem udělat závit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2013, 4:52

Pokud v TR maticích, nebudeš mít vyříznutý závit nožem, a ty matice nalícované na tu závitovou tyč, a nalícované myslím skutečně nalícované, tak se s touto sestavou nikdy pořádně nedomluvíš. Sám jsem tak dělal bronzové TR matice 16x4, pro sebe a pár svojich známých, na jejich frézky. Kupované bronzové TR matice, je tragedie -vůle mezi závitem matice a závitovou tyčí, jak v axiálním tak radiálním směru, tak házivost vůči povrchu.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

8. 3. 2013, 8:22

Opravit se to dá. Upni si do soustruhu kulatinu a na ní vyřež nožem TR závit. Napasuj ho tak, aby na něj šla matka ztuha našroubovat lehce ji přetoč + zarovnwj čelo. Potom musí běžet ve stovce. To vše samozřejmě při jednom upnutí.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2013, 9:16

origosch píše:Opravit se to dá. Upni si do soustruhu kulatinu a na ní vyřež nožem TR závit. Napasuj ho tak, aby na něj šla matka ztuha našroubovat lehce ji přetoč + zarovnwj čelo. Potom musí běžet ve stovce. To vše samozřejmě při jednom upnutí.
Tuto úpravu samo klidně uděláš, ale tím stejně neodstraníš tu velkou vůli mezi závitovou TR tyčí a kupovanou maticí. Ipři použití dvou kupovaných TR matic v domečku proti sobě, na frézce (sám jsem ten princip tady kdysi uveřejnil s mechanickým provedením) se tato sestava nebude chovat korektně, obvzlášť pokud bude ta TR závitová tyč házet. Sám jsem, jak jsem psal vyráběl bronzové TR matice 16x4, které jsem lícoval na TR závitové tyče ( které měli házivost na delce 1000mm cca 0,2 a méně ( měl jsem možnost výběru) Potom tato sestava dokáže jezdit 10m/min. Bez chvění a rezonancí. 8)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2013, 7:12

origosch píše:Opravit se to dá. Upni si do soustruhu kulatinu a na ní vyřež nožem TR závit. Napasuj ho tak, aby na něj šla matka ztuha našroubovat lehce ji přetoč + zarovnwj čelo. Potom musí běžet ve stovce. To vše samozřejmě při jednom upnutí.
Velké díky a klaním se až k zemi :D

Postup funguje dokonale a přitom není až tak složitý.
Obrázek
(Použil jsem dural protože ocel s tímto soustruhem není zrovna kamarád a udělat trapéz by trvalo mnohem déle)

Je sice pravda že vůle mezi závitem a maticí je stále, při vysokých otáčkách by mohl šroub vibrovat. Toto ovšem není můj případ spokojím se s dokonalým srovnáním povrchu s osou závitu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
alexandr
Příspěvky: 32
Registrován: 9. 2. 2009, 1:11
Bydliště: Handlová
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2013, 5:54

Takže pri opracovaní Tr skrutky v sústruhu je potrebné si najskôr vyrobiť
,,upínací prípravok" ? Poprosil by som nejakú fotočku - aby som to mohol
veľkému majstrovi sústružníkovi ukázať, lebo mi opracoval konce ,
že hádžu aj 0,5 mm - čo je dosť problém použiť v mojom strúhatku ....
A žial budem musieť kúpiť skrutky znovu , aby mi to opracoval správne.
Vopred ďakujem .
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2013, 9:45

alexandr píše:Takže pri opracovaní Tr skrutky v sústruhu je potrebné si najskôr vyrobiť
,,upínací prípravok" ? Poprosil by som nejakú fotočku - aby som to mohol
veľkému majstrovi sústružníkovi ukázať, lebo mi opracoval konce ,
že hádžu aj 0,5 mm - čo je dosť problém použiť v mojom strúhatku ....
A žial budem musieť kúpiť skrutky znovu , aby mi to opracoval správne.
Vopred ďakujem .
Upínací přípravek je na fotce nahoře
Soustružník musí na jedno upnutí vytočit trapéz (nevyndávat !), nasadit matku - musí jít hodně ztuha ideáně ke konci pomocí kleští. No a takto nasazenou matici obrobit.
Tím že je závit fest a udělán bez vyndání ze soustruhu vycentruje se na něm závit v matce úplně přesně
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 4. 2013, 7:27

jeden mluvíte o výrobě matice a druhej o zakončení šroubu...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“