Rotační matice

mechanika k motorům
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 10. 2013, 11:08

nad těma dvěma ložiskama je světe div se matice :D
nahoře může být klidně i normální ložisko, nicméně já si troufám tvrdit že naopak nahoře budou působit větší radiální síly než dole a to od řemenu proto tam je válečkové..
podle mě tyhle upínače jsou dělané do kleštin
tady je třeba varianta s 20mm ložiskem a delší verze a má osazení, http://www.ebay.com/itm/ER16-20MM-STRAI ... 19e2c1798a" onclick="window.open(this.href);return false;
otázkou je jak moc velké jestli by to dalo na dostatečné opření vnitřního kroužku, asi ne z obrázku.. nicméně je to polotovar, není problém to prostě přebrousit na ložiska 17 závit M16x1 a koncové 12mm
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

8. 10. 2013, 3:03

RaS píše:nad těma dvěma ložiskama je světe div se matice :D
Takze pak to neni jak jsi psal "konec hridelky se presoustruzi", ale musi se presoustruzit vetsina delky hridelky, aby se pres ni dala pretahnout ta matka. A samozrejme tam vyriznout druhy zavit.

Ta Tebou odkazovana verze je docela sikovna, na rozdil mnoha ostatnich. Jen ta zasilena cast mohla byt o trochu delsi.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 10. 2013, 6:21

Zkoušel někdo jak je ten polotovar ve své válcové části tvrdý?
Je to celý cementovaný?
Možná by ty závity šly normálně točit....
to že je to broušený ještě neznamená že je to tvrdý
kdybych měl takovéhle vřetýnko vyrobit, udělal bych ho tak, jak navrhl RaS (už se o něm zmiňuju asi podesátý :D )
jen by mě v prvním plánu taky napadlo nahoře použít obyčejný kuličkový ložisko
zatížení od řezných sil bude 00nic, z hlediska zatížení řemenem by určitě vyhovělo, koneckonců na druhém konci toho řemenu v motoru nebude nic jiného
válečkové zas má tu výhodu, že se člověk nemusí moc zabývat délkovými rozměry, milimetr posunu mezi knitřním a vnějším kroužkem nehraje roli
to už je ale detail, pokud by nahoře bylo kuličkové a jeho vnější kroužek by byl axiálně volný, je to správně obojí
když nad tím tak uvažuju, to válečkové by asi bylo opravdu lepší volba
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 7:32

já jsem psal přesně tohle :
"jako polotovar je ta čínská hřídelka za 500 nebo kolik,s průměrem 20mm na to dvě kosoúhlá ložiska 7204 stažené maticí nahoře válečkové ložisko třeba NU203 s průměrem 17mm a řemenice ve svěrném pouzdru..
konec hřídelky se přesoustruží na průměr 17,2 donese brusiči ten vybrousí závit a přebrousí průměr a hotovo.. řádově náklady 1000Kč"

takže informace o matici o závitu a broušení tam všechna byla..
ta hřídelka je pevnější bláto to odsoustružíš "uplně v pohodě" máš-li na to plátky.. samozřejmě to můžeš točit celé a vytočit i závity, lze to.. ale soustružením se nedostaneš na tolerance pro vřetenová ložiska, na nějaký normální ložisko je to asi jedno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 10. 2013, 7:44

já myslel točit ty závity
brousit závit je podle mě málo rozšířená technologie, běžná bruska nakulato to neumí, těch co to umí je výrazně míň, zasírat soustruh nějakou suportovkou je na h.... a těch suportovek taky moc není
o CNC bruskách co by uměla už vůbec nevím
pod ložiska samozřejmě brousit, jen od soustruhu je to špatně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 7:49

broušení závitu takovejhle rozměrů je za cca 500,- údajně cca hodina práce, přebroušení jen ploch třeba 300,- takže když to na tu brusku pujde dá se to udělat oboje najednou a podle mě to zas takovej ranec peněz v celkové ceně vřetene není.. a je to alespoň všechno přesně běhavý..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 10. 2013, 8:19

Protože jsem pako nestrojařské, použil jsem RaSův obrázek, abych se ujistil, že to chápu dobře.
Nahoře bude svěrné pouzdro s d=17, D a l podle řemeniček.
Dole pod ložisky nějaký vytočený kroužek anebo je to normalizovaný díl?

Radek
Přílohy
Bez názvu2.png
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 8:28

on ten náčrtek ber s rezervou to je od ruky
ten závit bude krátkej třeba jen 15mm zbytečné aby byl takhle dlouhej to je k ničemu.. za ním je zůžení a ložisko by muselo být 15mm aby byl vnitřní kroužek axiálně fixovanej, prostě aby to ložisko neuteklo a nespadlo dolů.. a nebo ho nechat 17 a fixovat vnější kroužek ložiska.. to už záleží na konkrétním provedení hřídele, jakej bude polotovar kde je kolik masa jaká se použijí ložiska atd.. tohle je jen principiální nákres..
ten kroužek dole je vytočenej kroužek sloužící pro stažení ložiska s vůlí třeba 0,2mm na dosedací plochu.. ten se dá klidně celej zapustit do vřetene to je fuk..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 10. 2013, 9:43

RaS píše:broušení závitu takovejhle rozměrů je za cca 500,- údajně cca hodina práce, přebroušení jen ploch třeba 300,- takže když to na tu brusku pujde dá se to udělat oboje najednou a podle mě to zas takovej ranec peněz v celkové ceně vřetene není.. a je to alespoň všechno přesně běhavý..
o peníze asi moc nejde, ale vůbec netuším, kam bych měl jít, kdybych chtěl obrousit závit.....
mě tak napadá jen že asi v Sometu brousili šrouby do mikrometrů a v Kuřimi kuličkový a trapézáky....
jinak mě nic nenapadá
strejda Seznam na dotaz broušení závitů vyhodil jen tohle
http://www.nastrojarstvi.eu/brouseni-za ... troju.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 11:03

všude kde dělaj třeba vřetena :D taky asi jak šafránu.. já to taky kdysi sháněl dost dlouho.. nicméně teď už mám kontakty a umím to za celkem slušné peníze si myslím.. jen to většinou chvilku trvá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

8. 10. 2013, 2:31

A neslo by misto te matice (a tedy nezbytneho rezani zavitu) na to jen za tepla/studena nasadit krouzek, ktery pripadne jeste posichrovat provrtanim (az po nasazeni) a zakolikovanim? To by se mohlo dat udelat i doma. A mozna by se tak dala udrzet i lepsi ta spodni operna hrana, nez jak by to vyslo u matice. Vyvazeni u toho krouzku by taky asi nebylo horsi nez u matice.
Pokud by se dala remenice upevnit cervikama, tak by se to cele dalo udelat bez soustruzeni a brouseni toho potencialne pruseroveho materialu te hridelky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 2:50

jakej vliv má použití nějakého kroužku místo matice na tu spodní opěrnou hranu ložiska?
a jak jako docílíš toho že ty ložiska budou stažené na sebe? když na to hodíš horkej kroužek tak dopadne na ložisko smrskne se a jak jako budeš vědět že se ty vnitřní kroužky dotýkají? na to je potřeba síla, to bys tam ten svěrnej kroužek musel cpát pod nějakým lisem.. co třeba výměna ložisek až jednou? co potom?

mě vždycky fascinuje kolik úsilí někdo dá vymejšlením "nesmyslů" místo toho aby použil ověřené řešení :D jestli je problém přesoustružení hřídelky tak se asi nemá smysl pouštět do stavby vřetene a radši cvrkat kuličky, ty se můžou uválet i šišaté :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

8. 10. 2013, 3:40

Duvod je jednoduchej - vyhnout se nutnosti rezat/brousit zavity na nejake potencialne docela tvrde a mozna kalene hridelce. Nacpat to tam pod tlakem neni zadny problem - kousek trubky o vnitrnim prumeru 20.neco mm a stahnout to ve sveraku. Tady fakt problem neni. A kdyz uz bych ta loziska musel menit, tak proste krouzek odriznu kotouckem v Dremelovi a udelam novy.
Ale mas pravdu, jdu cvrnkat ty kulicky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2013, 4:12

snad jsi se těma kuličkama neurazil :D
já chápu ten důvod, jen prostě nechápu šetření na nesprávném místě a vymejšlení nestandartních řešení, jak jsem tady psal v té kalkulaci tak úprava hřídele profesionální broušením stojí cca 10% ceny toho vřeteníku..

když bych se chtěl vyhnout úpravě hřídele tak by mě napadlo jednodušší řešení než zalisovanej kroužek, udělej si vzadu v té díře závit a stáhni to všechno najednou.. dvě ložiska rozpěrná trubka další ložisko a řemenice vzadu opěrná podložka a stáhni to šroubem do osy hřídele bude to taky asi nějak funkční (dokud se ten šroub nepovolí),ale nikdy nedosáhneš na přesnost toho řešení kdy budou stažené pouze ty dvě přesná ložiska tak jak jsem to nakreslil..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 10. 2013, 4:23

Možná by šel udělat ještě mezikus pro ten závit z něčeho obrobitelnějšího (ale pak by musely bejt větší ložiska a mezikus nějak fixovanej k hřídeli a buhví co ještě).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“