Zafixovaní šroubu

mechanika k motorům
Odpovědět
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

25. 10. 2015, 3:07

Ahoj,
měl bych dotaz ohledně utažení posuvného šroubu. Proč se převážně fixuje do napevno uloženého ložiska na jednu stranu a na druhé je v ložisku volný, kdy i ložisko může mít vůli ?
Je to z důvodu tepelného pnutí ? Další věc, proč se napevno usazuje na straně motoru a motor je posléze připojen ještě pružnou spojkou,
když vlastně motor by mohl zajistit pevné uchycení sám o sobě bez toho zafixovaného šroubu v napevno uloženém ložisku ?
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 994
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2015, 3:12

Arnold píše:Je to z důvodu tepelného pnutí ?
Ano.
Pro začátek doporučuju článek na pokračování "Uložení hřídelů v ložiskách" v časopise "Urob si sám" č.68 a 69 (str. 60-63).
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2015, 4:01

bez toho cteni
sroub se umi pekne ohrat a pri te delce by se pri ulozeni tak ze se to predepne mezi ulozeni vytvorila vule
tedy se ten konec dava letmo (bez ulozeni) nebo axialne volne

hridelky motoru byvaji axialne s vuli tedy pridelat sroub napevno k motoru by nefungovalo cele by to treba o pul milimetru mohlo cestovat
taky se nedoporucuje pretezovat hridele motoru (nesouosost pevne spojky)
motory kvalitne ulozene (tedy s pruznou spojou) byvaji stejne po nejake dobe zrale na vymenu lozisek

soustava ulozeni lozisek sroubu, prumery stocene na sroubu, ulozeni domku lozisek sroubu, montazni priruba motoru vse je v nejake toleranci
v konecnem dusledku to tedy nikdy nebude prilis souose aby se dalo pouzit pevnou spojku

u velmi malych motoru se bezne tento upravuje na bezvulovy a pouziva se pevne spojky. Pak je sroub ulozeny pouze na konci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

25. 10. 2015, 4:40

Děkuji moc za objasnění,
takhle jsem si nějak myslel že to funguje, ale jak jsem amatér, tak jsem si nebyl jistý.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 10. 2015, 4:53

a všechno je to z důvodu dosažení staticky určitého uložení, viz staticky určité a staticky neurčité uložení, obory pružnost-pevnost a statika
trojnožka stojí vždy pevně stabilně na jakémkoli povrchu, je to staticky určité
čtyř- a vícenohá židle bude stát jen proto, že se přizpůsobí-zkroutí židle podle povrchu a naopak, podle tuhosti prvků soustavy
to je v podstatě nespočitatelné, je to staticky neurčité
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“