kulickovy sroub, "obrazek" problem

mechanika k motorům
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 10. 2008, 6:54

Ahoj.

Vysvetlim nasledujici situaci.
Na me masince, co dum dal, kde jsou pouzity (jeste porad) zavitove tyce a bronz. matka, jsou uz vule jako blazen.
Rozhodl jsem se tedy udelat zmenu a objednavam postupne kulickove srouby alespon na osy X a Y.
Protoze cinan ma v cene i zakonceni sroubu a chce po me obrazek, jak by to mel nabrousit tak zadam o pomoc.

Puvodny posuvovy sroub (zavitovka) ma mezi lozisky zhruba 400mm roztec a na konci je ulozena v obyc rad. loziscich 626 (vnejsi prumer 19, vnitrni 6). Myslim, ze nejen, ze bych toto ulozeni mel zmenit na alespon kombinaci radialniho a axialniho loziska, ale hlavne na me budou asi koukat jako na blbce, kdyz necham kulickovy sroub "stocit" na koncich na prumer 6mm

otazka:
1) jake ulozeni zvolit (rad bych ponechal puvodni ulozeni lozisek 19mm, ne snad ze bych byl liny, ale nemam moznost toto predelat.....navic masina je vylozene bastlena nakoleni, takze vykres nemam :-( (odpoved potrebuji relativne rychle, takze pokud mi nekdo odpovi z patra dej tam radialni lozsko X a k tomu axialni Y udelej osazeni tak a tak a zkrat cely sroub o xx mm, bylo by to super.

2) kdyz bude navrh hotovy, jak mam ve vykresu oznacit koncove brouseni na lozisko, aby tam "vklouzlo" jako do maminy? H6?

napr ted jsem nasel jednorade lozisko 61800 v vnejsim prumerem 19 a vnitrnim 10 .......mam trochu strach, ze nakonec zvolim loziska, jez proste nekoupim v kazde drogerii

Moc dekuji a omlouvam se za blbou otazku.
Prichy
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

29. 10. 2008, 8:39

koukni tady http://www.sonyung.com.tw/index_en.html
je to fakt dobre. vykres http://www.sonyung.com.tw/ProductDesc21 ... 0212170092
koupil jsem to u TEA techniku
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 10. 2008, 9:47

dekuji za obrazky, moje masina neni nijaka hi-end a od toho sroubu necekam vzhledem k cene tez zazrak.

Takze zkusim udelat podobou sestavu.

Akorat, nejsem strojar, tak mi trochu dela problem se v tom zorientovat.

dle obrazku z http://www.sonyung.com.tw/ProductDesc21 ... 0212170092

vidim tam dve kosouhla loziska (je to tak?)

dve asi simerinky nebo prachovky (???)

a na konci zavit a matici? (to pochybuju, ze mi tam udela)
Prichy
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

29. 10. 2008, 10:09

jsou tam dve ucpávki a dva loziska.
kdyz chces tak vecer muzu udelat fotki.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 10. 2008, 10:57

lamoz: to neni nutne, je to opravdu pekne a pochopil jsem, akorad koupit to nemohu, protoze kostrukce masiny to nedovoluje instalovat. ( je to muj prvni stroj, ktery se stavel jeste kdyz snad ani neexistovalo forum, tak ma svoje problemy...kulickovy sroub volim vlastne z nouze, kdyz odesla puvodni zavitovka a nechci tam davat trapez)

takze to nakonec asi rozepru mezi kosouhla loziska ( uz jsem nasel i rozmer, ktery vyhovuje)

akorad mi neni jasne, oznaceni licovani hrideli

nevim jestli zvolit h6 nebo h7 (aby mi to slo do loziska jemne nalisovat pripadne nasunout ....v druhem pripade bych to prilepil)
Prichy
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2008, 12:40

...kulickovy sroub volim vlastne z nouze, kdyz odesla puvodni zavitovka a nechci tam davat trapez...

Čistě jen k zamyšlení: proč, když předtím vyhověla běžná závitová tyč, tak nepoužít pohybové šrouby Kerk od Microconu (www.microcon.cz)?
Pro malé zatížení s nimi mám docela dobré zkušenosti a, pokud se dobře pamatuji, tak je jeden z českých výrobců CNC gravírek je používá i v profi strojích.
--
jrt
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

29. 10. 2008, 3:53

posielam ti scan zo stojarskych tabuliek. dufam ze ti to aspon trochu pomoze
Přílohy
ulozenia.pdf
tu ho mame
(3.02 MiB) Staženo 656 x
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 10. 2008, 5:09

siliconbrain: je to docela zajimave, ovsem dost pochybuji, ze to bude levnejsi nez tento kulickovy sroub, dale jsem se rozhodl, ze si postavim masinu vetsi a presnejsi a tak to bude takova zkusenost do budoucna..
(navic uz je to stejne objednane)


ferguson: dekuji, mrknu na to
Prichy
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

29. 10. 2008, 6:19

Dle tabulek má vnitřní kroužek ložiska (průměr 10) toleranic +0/-4 až -8 mikrometrů, tzn., že když hřídel dáš h6 (+0/-9 um, tak to půjde určitě smontovat (bude tam max. 8 um přesah) - tomu se říká přechodné uložení. Tabulky sice pro tento případ doporučují toleranci hřídele js5 (+/- 3 um), ale myslím, že h6 bude OK.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2008, 7:45

No já tedy nevím,ale ještě jsem se nesetkal s ložiskem, jak tady píše
PavelZ, aby jeho vnitřní otvor byl vyrobený v mínusové toleranci, horní kroužek ložiska ten bývá obrobený nějakou tu tisícinu až setinu do mínusu podle velikosti ložiska,ale vnitřní otvor ložiska bývá v plusových tolerancích, možná nějaké špeci provedení ložiska může mít takový otvor v mínusové toleranci, vemte to asi takto, ložisko má vnitřní otvor -0.008mm, hřídel bude kalená broušená a je přesně nulová, a k čemu bude docházet při lisování hřídele do tohoto ložiska - k roztahování vnitřního kroužku ložiska a následnému zmenšování vnitřní vůle ložiska, tu vnitřní vůly ložiska, už jsme také trochu, nebo také dost zmenšili podle toho v jaké přesnosti(toleranci) byl zhotoven otvor pro zalisování ložiska a tak by nám mohl nastat ten případ,že při zalisování hřídele s nulovou tolerancí případně i s nějakou tisícinou do plusu, by se ložisko vůbec netočilo a bylo by znehodnocené, proto v běžném ložisku musí být otvor pro hřídel vyrobený v + toleranci, takže hřídel pro ložisko by měla být, aby tam ložisko šlo bez nějakého velkého nasilí -0.005mm, Bob.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2008, 8:21

Ale katalogové údaje praví, že vnitřní kroužky ložisek, alespoň těch obyčejných jednořadých kuličkových, jsou obvykle v minusové toleranci protože se přímo počítá s určitou deformací kroužku při nalisování ložiska.
To ložisko pokud bude volně nasunuté na hřídel prostě nebude fungovat správně. U ocelové hřídele se to zajistí poměrně snadno třeba tolerancí js6. Větší legrace je když ta ložiska musí běhat třeba v plastovém domečku nebo na plastové hřídeli, ale i tam se ten vliv nalisování projeví.

Viz třeba www.skf.com, mají to tam pěkně vysvětlené včetně obrázků vygenerovaných pro konkrétní ložisko.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 29. 10. 2008, 8:26, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 10. 2008, 8:26

http://www.sonyung.com.tw/ProductDesc21 ... 0212170092

potom proc zde (viz odkaz) je h7?

jestli to dobre chapu, tak plusova tolerance u loziska (u diry) znamena, ze dira je vetsi ne
Prichy
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2008, 8:35

prichy píše:http://www.sonyung.com.tw/ProductDesc21 ... 0212170092

potom proc zde (viz odkaz) je h7?

jestli to dobre chapu, tak plusova tolerance u loziska (u diry) znamena, ze dira je vetsi ne
U kosoúhlých se to doladí axiálním předpětím té dvojice ložisek. V katalogu je uvedena síla v N i o kolik mikronů se mají k sobě přiblížit vnitřní (vnější) kroužky. Tím se také trochu stáhnou vnitřní kroužky na průměru a přitlačí se na hřídel ale proč je tady doporučeno h7 fakt nevím. Katalog SKF nikde hřídel h7 nepoužívá.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2008, 3:19

Víš Aleši, já se tak ani nedívám, co je psáno v katalogu, nejlepší cesta je si ložiska přeměřit a věř nebo ne, otvor v ložisku jsem ještě v mínusove toleranci neviděl, u kvalitních ložisek bývá otvor zpravidla 0, u méně kvalitních bývá asi různě ale, já jsem se zatím setkal s plusovou tolerancí, však si skus pár ložisek přeměřit, co se týká třeba tolerance h5 na hřídeli,
tak to neznamená že hřídel je obrobená na dolní mezní rozměr, ale že může mít přesný rozměr tkz., horní mezní rozměr a nebo rozměr mezi horním a dolním mezním rozměrem, čili máme rozdíl mezi těmito rozměry asi 0.01mm a pokud hřídel obrobíme v horní nebo spodní toleranci tak nám tam ložisko půjde nasadit suvně, případně na malý poklep, a nebo tam půjde celkem zlehka, o deformaci vnitřního kroužku ložiska při montáži to snad se nemůže myslet vážně, hřídel do ložiska musí jít zasunout suvně, aby nedocházelo k roztahování vnitřního kroužku ložiska, a tím i k deformaci ložiska, pokud potřebuji zmenšit vůly ložiska,tak se to řeší velikostí otvoru kam se ložisko lisuje, Bob
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

30. 10. 2008, 3:44

tak jsem to nechal "stocit" na 10h6 uvidime.

co se tyce mereni loziska, tak mam k dispozici pouze digitalni supleru a tam mi to ukazuje rozmer vetsi nez 10.... cca 10,01-10,02, na kolik toto mereni mohu brat vazne vubec netusim.

kazdopadne bych radsi, kdyby ten sroub sel nasunout jemneji bez nahrivani atp.

kdyz to pujde moc jemne, pomuze lepidlo
Prichy
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“