pohon ozubeným hřebenem

mechanika k motorům
Odpovědět
Barty
Příspěvky: 23
Registrován: 1. 1. 2016, 3:15

1. 1. 2016, 5:24

Ahoj, mám otázku ohledně pohonu hřebenem... Už dlouho to tu hodně pročítám až sem se rozhodl že si zkusím postavit také nějaký ten cnc strojek... A zajímá mne pokud bude osa x dlouhá 2000 mm vedená po prizmatickém vedení HIWIN HGR20 stačí mi hřeben na jedné straně stolu či musí být na obou stranách ? A honit bych to chtěl krokovými motorky nema 3,3 Nm je možné dát na něj rovnou ozubené kolo ? Nebo musí být přes řemen? Díky všem za reakci jsem tak nějak ztracen v tom vedení na té ose x...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 1. 2016, 5:42

pokud dosáhneš dostatečné tuhosti portálu aby jsi nevláčel tu druhou stranu za sebou tak stačí jeden, ale asi bych se tomu vyhnul , samozřejmě záleží co s tím chceš dělat ?
druhá otázka se nedá více méně zodpovědět , nevíme jaký modul nude mít ten hřeben , podle toho se dá zvolit minimální počet zubů kola , ale co jsem koukal tak min modul bývá 1 .
Apak záleží jakou máš představu o max rychlosti , musíš si prohlédnout graf momentu pro daný motor , kde uvidíš že hodně brzy značně klesá moment a s těmiotáčkami motoru musíš kalkulovat
Barty
Příspěvky: 23
Registrován: 1. 1. 2016, 3:15

1. 1. 2016, 5:52

Představa je modul 1... A opracovávat jen dřevo... Ale tak nějak si myslím že se tomu nevyhnu páč by se to asi trošku křížilo...A tak si říkám vím, že to tu bylo řešené ale je hloupost dát tam tedy šroub 32/5 mm ? protže pak už ta cena není tak rozdílná 2 motory / 1 motor 2 hřebeny/1 šroub atd...Rychlosti se přizpůsobím představuji si že skusím maxima a pak se uvidí..
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 1. 2016, 6:00

pokud jen na dřevo tak bych tam šel opravdu do těch dvou hřebenů , dáš je zubama dolu a jsou docela slušně chráněný , pastorky spřáhneš společnou hřídelí a měl by stačit jeden motor , převod na pastorek přez ozubený řemen , a převod bych prubnul 1:5 - 1:8, kola začínají na 12 zubech , dal bych tam radši třebao 2z víc.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 1. 2016, 6:20

Řeším podobný stroj
délka základny 2200mm také s hřebeny. Použité hřebeny z Aritmy ( broušené) a origo předepnutá převodovka s převodem 1:10. Pastorek z hlavy nevím ale je to dělané tak že jedna otočka pastorku je 100mm posunu na hřebenu. S Km jsem na podobném stroji lítal cca 8 m/min. Tohle bude na servech tak by to mohlo lítak k 20m/min.
Přílohy
005.jpg
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“