Usazení držáku matice

mechanika k motorům
Odpovědět
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

12. 1. 2017, 9:05

Ahoj
držák matice se pouze šroubuje k desce stolu, a nebo je nutné ho také nějak tlačit na vyfrézovanou hranu?

Držák matice může být usazený libovolně v ose pohybu, že?
Tedy nezáleží na tom, zda je přišroubovaný na kraj pracovního stolu u routeru s pevným portálem, nebo např. doprostřed u routeru s pohyblivým portálem.

Díky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 1. 2017, 9:44

toť otázka, záleží jakej máš domek..musíš zajistit, aby byl v ose a nekřížil matici.. takže záleží jak máš uložené i ložiska, když vezmeš, že matice má průměr třeba 30 tak někdo dělá domek s dírou 30H7 a máš pevně uložená ložiska tak ten domek pak musíš usazovat sakra přesně dobrušuješ podložky aby to neprohejbalo stůl a je to vyšší dívčí.. oproti tomu pak je varianta že ten domek má vůli a má díru třeba 30,5 a v podstatě výškově umožní toleranci těch dvou ploch 0,5mm do čehoš se trefí už "každej" a matice se pak jen přitáhne (díry mají vůli a matice si sedne tak jak má.. ) pak musí být jen domek usazený rovně to jestli to bude do drážky nebo na kolíky, nebo po hobíkovsku na hulváta jakkoliv je na uvážení každého stavitele.. a nebo pak je kombinace pevného domku a volných uložení ložisek.. opět třeba ložisko ZKLF si poradí s nepřesností polohy uchycení plus mínus třeba 0,5mm stačí mít jen rovnou kolmou plochu..

varianta všechno na pevno je to nejhorší co můžeš udělat neboť to nikdy nebude dost přesně na to aby se to někde nekřížilo.. resp bude to stát mnoho úsilí než to udělat rozumně tak jak píšu..
to kde je matice je skoro jedno.. obvyklé je ji cpát mezi vozíky
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

13. 1. 2017, 7:38

Ahoj
moc Ti děkuji za informace.

Jestli to dobře chápu, tak jedno z řešení je:
  • Usadit oba domky na hranu podobně jako u lineárního vedení (respektive domek BF a MBA12-C v mém případě).
  • Volné uložení ložisek ( :? ).
  • Držák matice se pak jen volně přitáhne šrouby na desku stolu.
Konkrétně jsem na cncshopu nakoupil součástky na tuto montáž (MBA12-C, BF12, FK12, DFU1605).

Díky.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 1. 2017, 8:12

Na tom větším domku maš takový nos. Ten by měl být zapuštěný do drážky kolmé na lineární vedení. Potom si zkontroluj, zda ti běží šroub s vedením a to tak, že si dáš stojánek s hodinkama na vozík a hodinky opřeš o matici (na broušený přesný průměr) natočenou u toho velkého domku. Pak matici přešroubuješ na druhý konec šroubu a přejedeš tam vozíkem s hodinkama a musí ti to ukazovat stejnou hodnotu (musí to spolu běžet). Pak to dotáhneš a neustálého kontrolování. Ta by to mělo vypadat i vdruhém směru. Když to uděláš na hulváta, tak ustav velký domek na drážku, matici dej co nejblíže k domku, zafixuj (utáhni domek matice) pak přejeď maticí (otáčej šroubem) na druhý konec a fafixuj malý domek. Mělo by to ale chodit volně, aby se křížením neodčerpávala zbytečně síla motoru.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2017, 8:31

Možná se mi místní borci vysmějou, že jsem to dělal blbě, ale ze všech návodů, co jsem četl jsem to na své mašině dělal takto. Základ ofrézovaný na jedno upnutí (plocha s drážkou pro první lineár, plocha pro druhý lineár a dvě místa pro domečky), díry pro šrouby jsem měl vyvrtané dopředu a závity také. Pak jsem usadil jeden lineár proti hraně, tedy zalepil epoxydem zlehka přišrouboval a pak svěrkou přitáhnul k hraně a dotáhnul šroub a pokračoval dál. Po kompletním dotažení celého lineáru a zatvrdnutí lepidla jsem nasadil oba vozíky, přišrouboval na ně přípravek na přichycení hodinek. Pak jsem přidělal druhý lineár, opět dotáhnul zlehka šrouby a začal měřit, zlehka doklepávat hliníkovou tyčkou a cca za půl hoďky jsem se dostal po celé délce na 0,02 mm toleranci ve vzdálenosti. Když bylo jasné, že není nikde chyba, opět jsem šrouby povolil, zalepil epoxydem a celý proces opakoval. Pak jsem přišrouboval na vozíky připravenou desku a opravdu po celé délce lineárů jsem jezdil s odporem daným čtyřmi vozíky naprosto čistě bez zadrhávání nebo cukání. Pak jsem zastrčil šroub, přišrouboval domky ale měřit jsem neměl jak. Nakonec jsem to vyřešil tak nějak podomácku. Pevnej domek jsem dotáhnul napevno, pak jsem v pozici matice těsně u domku dotáhnul držák matice, přejel na druhou stranu a dotáhnul volnej domek podle šroubu. Rovinnost byla daná obrobením, boční vzdálenost si vymezila matka a výškouvou toleranci šroubu jsem odměřil. Poprvé jsem byl s maticí moc vysoko, nezbylo tedy než celý šroub vyndat a ofrézovat 0,3mm dosedací plochy, pak opět montáž a měření a už to spravily dvě podložky z 80g papíru. :-) Laický test jsem prováděl Narexáckou vrtačkou s nastaveným minimálním momentem a naprosto v pohodě jezdí od dorazu k dorazu.
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

18. 1. 2017, 7:39

Potom si zkontroluj, zda ti běží šroub s vedením a to tak, že si dáš stojánek s hodinkama na vozík a hodinky opřeš o matici
Můžeš mi prosím dát nějaké informace, nebo url k "hodinkám"? Z popisu tuším, že je to nějaká přesná "vodováha". Budu ji tedy muset koupit.
Díky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 1. 2017, 7:50

To není zadna vodovaha. . Normální úchylkomer s přesností 0.01 nebo 0.001 mm s magnetickým stojankem
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 1. 2017, 9:36

kibo píše:
Potom si zkontroluj, zda ti běží šroub s vedením a to tak, že si dáš stojánek s hodinkama na vozík a hodinky opřeš o matici
Můžeš mi prosím dát nějaké informace, nebo url k "hodinkám"? Z popisu tuším, že je to nějaká přesná "vodováha". Budu ji tedy muset koupit.
Díky.
:-) - nic ve zlém, koukni na seznam členů a najdi někoho ve svém okolí, kdo je trochu strojař a domluv si u něj návštěvu a tam se ptej a dívej a nech si ukázat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

23. 1. 2017, 9:10

Ahoj
můžete mi poradit jak mám určit označení šroubu z průměru uvedeného v dokumentaci?
Například na upevnění lineárního vedení dokumentace uvádí:
Průměr 6mm, hlava 9,5mm.
Jak mám z těchto údajů určit jaký šroub koupit?.
Pravděpodobně šroub M6, ale jak zjistím průměr hlavy šroubu?

To stejné např. tady.
Průměr 6,6mm hlava 11mm.

Díky za radu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2017, 9:17

ve strojnickejch tabulkach bys nasel rozmery tech hlav pro dany sroub
nicmene bude stacit kdyz budes verit tomu ze ty dily jsou stavene pro standardni srouby se standardnimi hlavami ktere jsou bezne v nabidce
specialy ktere bys tam nedostal tezko sezenes

napr M6 ma zavit par desetin pod 6mm a hlavu prumer 10
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2017, 9:38

kibo píše:Ahoj
Průměr 6mm, hlava 9,5mm
Průměr 6,6mm hlava 11mm.
Díky za radu.
Všechny lineární vedení a i matice maj větší díry o 0,5-0,8 mm a to kvůli tomu aby si je mohl dorovnat na správné místo protože šroub není přesný (a nepoužívá se jako středící kolík)a slouží pouze ke svěrnému spojení.
Tak že ta díra 6 a hlava 9,5 je na imbus M5 a nějaký podobně velký Witwort, 6,6 díra a hlava 11 je na M6 imbus a nějaký podobně velký Witwort
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

1. 2. 2017, 1:27

Ahoj
mám držák motoru MBA12-C.

1) Mám nechat jezdit desku stolu až nad ten držák motoru, tím že posunu držák matice až za hranu montážní desky? (viz náčrt - šrafovaný je držák motoru)
2) Jak se ten držák motoru fixuje k základně? Původně jsem myslel, že stejně jak lineární vedení - klínovou lištou - , až pak jsem si všimnul, že na spodní straně už je nějaká drážka kolmá na lineární vedení.

Díky moc.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2017, 2:01

kibo píše:Ahoj
mám držák motoru MBA12-C.

1) Mám nechat jezdit desku stolu až nad ten držák motoru, tím že posunu držák matice až za hranu montážní desky? (viz náčrt - šrafovaný je držák motoru)
2) Jak se ten držák motoru fixuje k základně? Původně jsem myslel, že stejně jak lineární vedení - klínovou lištou - , až pak jsem si všimnul, že na spodní straně už je nějaká drážka kolmá na lineární vedení.

Díky moc.
1) jo jezdit až nad držák je naprosto normální.
2) na profi strojích seřídí držák odborně zdatný mechanik ,a následně jej svrtá se základnou a skolíkuje .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“