Jaké kuličkové šrouby by jste si pořídili a proč?

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2017, 7:12

OK, já chci koupit už hotové šrouby, ale stále nevím jaké koupit. Má smysl jít do dvojitých matic? Jak hodně předimenzovat šroub oproti návrhu? Má to smysl? Bude to mít větší životnost?
Nepotřebuji přesnost obrábění na 0,001mm. Já měl problém s 0,25mm (BF25CNC). Když to přeženu, tak nová mašina by měla umět opakovaně vyrábět ty samé komponenty s přesností 0,1mm. To budu spokojený. Předpokládám, že je to pro většinu z Vás směšný požadavek (přesnost), ale po zkušenostech s BFkou chci kvalitní komponenty za rozumnou cenu. A jelikož nemám ty zkušenosti, rád si vyslechnu názory ostatních. Tedy ještě jednou prosím...

Jakou značku šroubu/matice by jste koupili pro stavbu domácí frézky na hliníkové komponenty? A proč zrovna tuto značku?

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2017, 11:55

U všech obráběcích strojů se používají předepnuté matice ,rozdíl je pouze ve způsobu jak toho dosáhnout .Žádný předimenzování není potřeba pokud je správný návrh .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

29. 8. 2017, 2:27

tak ja to skusim trošku popsat.
1, nevim proč si lidi myslí že na hlinik stači něco jineho než na železo atd... pokud chceš frezovat hlinik tak stroj musi byt stavěný na kovy. ony totiž slitiny AL jsou kolikrát pevnější a houževnatější než konstrukční oceli.
2, matici jedině dvojitou. nic jineho u cnc nema smysl.
3, je lepší koupit starší broušený šroub, než nějakou levnou čínu.
4, matice maji nějaké doporučené zatíženi, při ktere funguji jak maji . jestli překročíš dané zatížení tak se straci předpětí a začne to fungovat jako jednoducha matice a dělat ruzne blbosti.
u šroubu co jsem kupoval posledně- 25mm stoupani 4mm dvojitá matice , předepnutá statické zatížení 38 000N. pozor!! zatížení matice- přepětí 1900N.
to je pouze 190kg !! je potřeba číst ty tabulky vyrobců. pak nekdo da na mašinu šroub 16mm a diví se že to ma vůle.
pokud se sečte vaha třeba Ztka a dinamika tak ti pak vyjdou zajimavá čísla kolik zatěžuješ matici. vem si třeba servo 3Nm a podle toho si to přepočitej

šroub o kterem jsem psal byl broušenejTHK třida přesnosti 1 . delka 800mm a cena 28000. pro představu.

Nevim jaký maš rozpočet , ale takove šrouby asi kupovat nebudeš... takže nastuduj manualy atd.. nikdo to za tebe neuděla. a podle toho se rozhodni.

za tu dobu co je tady to vlakno ,bys věděl už par těch datashetu naspaměť....


u těch šroubu je to složite, musiš prostě zjistit vahu co to bude vozit a pak najit vhodný rozměr šroubu. pak podle ceny a kvality kterou požaduješ zvolit značku šroubu...

jinak o šroubech a maticích jsou tu minimalně 3 vlakna. pořád se to tu opakuje...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2017, 9:08

Asi jsem se nepochopili.Já to mám spočítáno celkem slušně ze všech stran. Ano, vycházel jsem z různých diplomových prací ČVUT, ale vesměs všechny píší o tom samém. Nemám žádné programy, takže si nemůžu nechat simulovat zatížení, ale vycházím ze známých konstrukcí. Šrouby i matice, vozíky...prostě vše je předimenzované, protože si myslím, že to má smysl.

Mi jde o Vaše názory. Proč si koupit tohle a toto ne. Obecné bláboly, že Čínu ne, to je celkem o ničem. Chtěl jsem slyšet názory ostatních.
Mám na to asi 130tis Kč. Pokud koupím Hiwin u nás, tak mně to vyjde na 75tis Kč. Pokud Hiwin nebo TBI, nebo co to vlastně je (Taiwan), tak jsem na 45tis. Na serva se nezmůžu, ale motory a elektroniku použiji od CauCau (Profi 4 + 8,2N.m. motory).

Toto je o šroubech, tak bych tady nechtěl rozjíždět debatu o stavbě, ale když už tomu je tak... Pro jakou stavbu by jste se rozhodli? Portál s pevným mostem a jezdícím stolem (Y), nebo sloupovku. Mám omezenou výšku dílničky na 1,95m a zároveň problém se zády. Ke sloupovce je lepší přístup a ušetřím výšku (stůl je celkově přístupnější), ale zase malý prostor, prohýbání stolu a pod.

Souhlasím, že na obrábění hliníku je třeba pevnou mašinu. Na Kompase F600 jsem schopný obrábět i železo (vystuha pro BF25), ale mám problém s vrtáním. Když jsem pořídil klasickou ruční vrtačku Narex EV16 KS, tak jsem schopný na tom portále vrtat i do hliníku i do železa 12mm vrtákem rychlostí 100mm/min.S elektrovřetenem neudělám nic. Takže proto se chci pustit do vlastní mašinky, která bude dělat jen to, co chci já. Prošel jsem všechny možné nabídky bazarů, obchodů... vyzkoušel i staré velké mašiny, ale nepřesvědčily mně. Navíc, budu se v brzké době stěhovat mimo ČR a tak jsem si řekl, že mašinu poskládám sám (do 600kg).

Pokud tedy máte zkušeností s konkretními typy šroubů a matic, napište prosím jaké produkty používáte a jaké jsou jejích přednosti i zápory. Myslím, že si to rádi čtenáři přečtou

Díky Marian
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

30. 8. 2017, 11:24

ja ti rozumim celkem dobře co myslíš. ale asi jsi to nepochopil spíš ty.
da se říct že na značce až tak nezaleží, nezaleží ani jestli je z činy japonska, čech nebo německa.... zaleží na kvalitě jakou požaduješ

hned v prvním přispěvku jsi myslim psal o třidě C7 což je cca 0,2mm tolerance...

spiš bych se zaměřil na přesnost šroubu podle toho je i cena. třeba ten Hiwin klidně kup ale je rozdil jestli je valcovaný , okružovaný, nebo broušený.

Na ebay najdeš spoustu šroubu broušených v toleranci c1 až 3 čož tobě bude vyhovovat. a jelikož je šroub broušený tak není problem s upnutím a obrobením koncu. stačí koupit delší a pak obrobit na delku jakou potřebuješ.
Hiwin není špatný, ale je potřeba koupit opravdu Hiwin.
ja po skušenostech použivam už jenom broušené šrouby s přesností C1 nebo 2. vědšinou thk, nsk a mam i nějaký Hiwin. podle toho co je momentalně v prodeji .. na značku až tak nekoukam.
na moji vrtačkofrezce mam třeba na Ztku 32mm THK. předtím 25mm a ten to nedaval. odešel po cca 3 měsičnim provozu. to 120kg zetko bylo na něj prostě moc..

rozhodnout se prostě musiš sam...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2017, 1:29

Já vím, a k tomu právě chci slyšet Vaš názory.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“