Kuličkové šrouby TBI motion

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2017, 1:58

Ahojky,

Mate někdo zkušenosti se značkou TBI?

Chci asi okruzovane šrouby s dvojitými maticemi. Přesnost C5, velikost 25 se stoupáním 5mm
Něco ve stylu: https://www.aliexpress.com/item/Taiwan- ... 5703a473ed" onclick="window.open(this.href);return false;

Diky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 7:44

Ahoj,

...koupil jsem od oficiálního distributora (Slovensko) šrouby a matky TBI DFU. Pro osu X 2005 a pro Y a Z 2505. Matky jsou dvojité s možností seřízení předpětí pomocí stavěcích šroubů.
Komplet byl sestavený, zabroušený pro uložení BK/FK20 pro větší a BK/FK15 pro menší šrouby. Domečky jsou originální SYK.

Mám pár otázek...
1. jak poznám, že je matice správně nastavená? Tedy předpětí? Když mám šroub vertikálně a dotykem otevřené dlaně roztočím matku silnějším škubnutím ruky, tak se mi otočí +/- o jednu otáčku a zastaví. Je to tak správně? Někde jsem to četl, že by to mělo být právě ono. Proč se ptám? 2505 mají stejný odpor, ale 2005 jde lehčeji. Stejným způsobem udělá dvě téměř dvě otáčky. Vůli žádnou necítím, ale ještě to nebylo zprovozněno, takže pouze hloupý test na cit v ruce:(
2. jak aretujete pojistné matice? Originál má závit M20x1 a M15x1 a k němu čtvercovou maticí se dvěma stavěcími šroubky asi M3 (neměřil jsem je). Chápu, že po dotažení by se měly červíci zarýt do závitu a tím to jistit. To mi ale nějak nesedí. Zdá se, že šrouby jsou dotaženy na maximum, ale i tak se mi matice povolila. Je to celkem podstatný problém, tak se ptám co s ním. Zda se snažit udělat důlek do závitů, a tam teprve zašroubovat červík, nebo nějaký jiný způsob?
FK10-30_SYK_dim_s.jpg
Díky
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 12. 2017, 9:18

pod tim červikem ma byt ještě takový mosazny valeček, ten se zaryje do zavitu. určitě jsi jej v balení měl.. nebo ne ?? ja jej tam měl pokažde.

mtice by se neměla otočit ani o půl otačky. ani nahodou.. zaleží ale odp předepsaneho max předpětí. určitě najdeš v datasetu od šroubu
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 10:18

Na váleček musím kouknout. Ale zdá se mi, že v sáčku nic nebylo. Kouknu.

K té vůli... Když to roztočům rolováním ruky po obvodě matky, asi rychlost co bych zasekával kynuté těsto:) ...tak se to pootočí a zastaví někdy v půli, někdy možná celou. Těžko říct. Obě jsou ale stejně sdružené. Jen ta menší chodí volněji. Asi bych ji měl přitáhnout. Musím kouknout jak se to dělá. Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 1:35

OK, tak jsem do toho kouknul a vložku tam mám. Jde celkem ztuha, takže dotáhnout ten červík je problém. Už jsem asi desetkrát zrušil imbus a stále to nedrží. Pěkně imbecilní patent. Klidně to mohli udělat o 2mm větší a ne takový pičinec 3mm na 2mm imbus.
Když to nepůjde a stále se to bude povolovat, tak jak to řešíte? Provrtat dírku do čepu?
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 12. 2017, 2:53

no, pokud má šroub a vložka něco dotahovat, tak asi samy o sobě musí jít volně - než rušit imbusy by to asi chtělo opravit závit a vložku.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 12. 2017, 4:25

jinak, ja matice na šroubech lepim , po dotažení...
bez vyjmky, i ty co maji zajištěni červem i ty co jej nemaji.

a patent neni debilni, spíš maš naprd imbus. kup si pořadnej kalenej :)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 7:58

Kvako1 píše:jinak, ja matice na šroubech lepim , po dotažení...
bez vyjmky, i ty co maji zajištěni červem i ty co jej nemaji.

a patent neni debilni, spíš maš naprd imbus. kup si pořadnej kalenej :)
...jojo, to bych rád. Jenže teď v neděli mám tak akorát bláto z OBI nebo Horndbachu.

Jinak jedna se mi povedla dotáhnout, ale nějak extra tomu nevěřím. Podle mně se mi povedl dotáhnou jen jeden červík a ten druhý ještě nevytlačil ten mosazný blok.
To lepidlo na závity to udrží? Jakou značku používáš? Nebo je to jedno? Nemám žádné:)
Pokud by to ani to lepidlo neudrželo, tak jedině odvrtat dírku do šroubu (3mm) a nějaký ten delší šroubek. Asi bych se vykašlal na červík, protože ta 2ka imbus, to je celkem na prd. Přitom tam vejde i šroub s válcovou imbusovou hlavou M4. Možná to tak nakonec udělám.

Můžu mít dotaz na tuhost chodů předepnutých šroubů?
Jde mi o to, zda po sestavení frézky (už mám osu Z i Y) a vyregulováním rybin (mám tam dva zajištěné červíky, které tlačí na lištu a tím jsem to vyreguloval celkem slušně), chci otáčet šroubem abych zjistil jak to celé chodí. Prsty se mi to nepovedlo ...myšleno za holou hřídel. Matkou už i jo, ale čuhá jen malý kousek, tak se to blbě drží. Tak jsem to zkoušel klíčem, jenže tam zase nepoznám sílu. Nevím, mohu možná přirovnat ke stlačení běžné kliky u dvří do pokoje. Vím, blbé přirovnání, ale nemám momenták a ni kuchynskou váhu:(
Jak vám to chodí? Otáčíte s tím v prstech jedné ruky, nebo k tomu je potřeba větší síla?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 8:02

chb píše:no, pokud má šroub a vložka něco dotahovat, tak asi samy o sobě musí jít volně - než rušit imbusy by to asi chtělo opravit závit a vložku.
To sem zkoumal. Po prvním pokusu se to začalo z jedné strany tlačit, ale ta druhá asi trochu zaspala. Každopádně to tam je. Když jsem to zkoušel bez šroubu, tak jsem to normálně bez problému vytlačil. Pak to ovšem nešlo zatlačit zpět. Prostě nemám pořádný klíč, tak to nemám jak vyzkoušet. Závit je dobrá. Spíše ten bronzový nebo jaký to je kolík v jedné díře drží lépe.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

4. 12. 2017, 12:59

Zdravím ,
tak co ten vrták bylo to k něčemu nebo k ničemu? :)
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

4. 12. 2017, 2:32

Jak se to vůbec stane že se ta pojistná matice uvolní? Mělo by to fest držet jen prostým sevřením závitů ( velký průměr malé stoupání ) a jediná možnost je že se to povolí o ložiska domku které chodí hodně ztuha .Koukal jste se dovnitř co tam je za ložiska a jak jsou tam daná? Měly by být do kosočtverce ..... Nějaké předpětí by mít samozřejmě měly ale zase vyloženě ztuha by to chodit nemělo .jaký má šroub odpor v domku ? Zkusil bych ložiska vypláchnout a namazat plastickým mazivem z výroby je to jen ocáknutý nějakým řiďounkým konz. Olejem..

Edit sorry do kříže
Naposledy upravil(a) grade065 dne 4. 12. 2017, 2:50, celkem upraveno 1 x.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

4. 12. 2017, 2:36

Jo a to se uvolní při nějakým hodně ostrým reverzu servem?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

4. 12. 2017, 3:17

Už vím co mě zmátlo ve všech domcích co mám jsou ložiska do koso kdežto ve výkresech do kříže
Pokud je máte do koso jako já tak je to blbě protože to stahuje mezi šroubem a pojistnou matkou a toho místa mezi vnitřními kroužky pro stažení je fakt hodně cca 0.05-0.1 stane se to že vy to utáhnete jde to těsně ale furt ok ale při akceleraci na jednu stranu se to utáhne hodně fest a při reverzu povolí....

Když jsou do kříže tak jsou stažený vnější kroužky mezi dvěma částmi domku (což můžete i ovlivnit)a předepnutí je konstantní
Bez ohledu na to že pojistnou matku dotahnete na krváka
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

4. 12. 2017, 6:41

Tak teď jen z toho jelen všechny jsem rozebral proměřil a při zapojení do X mají vnější kroužky vůli asi 0.1 tak jsem se zhrozil že budu muset brousit nějakej vymezovací kroužek pro předpětí -5um a pak jsem si všiml že ložisko má označení CA tak mi to přišlo divný že to je univerzálně párovatelné ložisko a potřebovalo by vymezení předpětí...tak jsem je dál do O a středové kroužky stáhnul stěrkou a vnější kroužky se točí s odporem ale není potřeba veliká síla...
Dost jsem si oddychl nevím proč to ve výkresu mají naopak ale asi na tom čongovi nesejde....
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2017, 9:06

grade065 píše:Zdravím ,
tak co ten vrták bylo to k něčemu nebo k ničemu? :)
Ahoj. Nakonec jsem vyměnil červíky za obyč M4 s větším ombudsmana a je klid.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“