Kuličkové šrouby TBI motion

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2017, 9:09

grade065 píše:Jak se to vůbec stane že se ta pojistná matice uvolní? Mělo by to fest držet jen prostým sevřením závitů ( velký průměr malé stoupání ) a jediná možnost je že se to povolí o ložiska domku které chodí hodně ztuha .Koukal jste se dovnitř co tam je za ložiska a jak jsou tam daná? Měly by být do kosočtverce ..... Nějaké předpětí by mít samozřejmě měly ale zase vyloženě ztuha by to chodit nemělo .jaký má šroub odpor v domku ? Zkusil bych ložiska vypláchnout a namazat plastickým mazivem z výroby je to jen ocáknutý nějakým řiďounkým konz. Olejem..

Edit sorry do kříže
Domky jsou od SYK tedy přímo pro TBI a jsou v pohodě.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

5. 12. 2017, 9:14

použivam lepidla loctite.
zalepený zavit se už určitě nepovoli.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2017, 11:01

Ciao,

určitě máte zkušenosti s dvojitými maticemi jakékoliv značky. Můj dotaz je na předpětí. Udělal jsem první testy a když pominu všechny nepřesnosti měření a podobné záležitosti, tak mi vychází odchylka cca 0,02mm. na prvním mm po změně směru. Pak je to přesné. Jelikož jsem si stanovil požadovanou přesnost obrobku na 0,05mm, tak se asi vejdu, ale chtěl bych vědět, zda je to na matici a je to normální a nebo to mám hledat jinde?
Myslím, že by to mohlo být v dotažení matice. Určitě by ještě snesla více utáhnout, ale nejsem si jistý na kolik to můžu dorvat. Spojky se určitě neprotočí protože jsou na pérkách a staženy pořádnou M8 a ne těmi piišroubky co tam většinou jsou. Musel jsem udělat vlastní spojky:)

Matici předepnout umím, ale nevím jak mám ověřit zda to není už moc. Šrouby jsou přesností C5.

Díky za tipy
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2017, 11:34

U předepnutých matic žádná vůle není ,a jak je předepnout ? Měření je celkem jednoduchý, šroub upneš do soustruhu a na matku namontuješ páku potom připojíš siloměr nebo tenzometr a pomalu přejíždíš šroub ,tím lehce poznáš jak je velký předpětí a jak je dobře obrobený šroub.Kolik to má bejt Nm ale nevím protože to vychází z průměru ,stoupání a požadovaným předpětí ,měl bys to možná najít v katalogu nebo spočítat.Na válcovaný závit bych asi přemejšlel o částečně pružnejch distančních podložkách mezi matky
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2017, 7:28

Díky Pane,

šrouby jsou válcované TBI v přesností C5 a matky dvojité TBI DFU. Mám 2505 pro YZ a 2005 pro X. Nemám ani soustruh ani momentový klíč, který musím konečně koupit:( ...takže přesně nic nenaměřím.Spíše mně zajímalo jak v ruce poznám, že je matice správně nastavená. Šrouby jsou z Taiwanu koupení na Slovensku u PowerBolt. Je to přímý distributor. Šrouby byly obrobené dle výkresu a seřízený jak asi mají být. Minimálně ty 2505 chodily stejně. Ta 2005 chodila lechčeji, tak jsem jí přitáhnul na přibližně stejnou tuhost.
Když ji rukou (škubnutím ruky, kdy dlaň se odvaluje po tělese matky) roztočím, tak se po necelé otáčce zastavila. Teď když jí poslouchám, tak chodí krásně hladce . Tu Xovou 2005 můžu asi ještě více přitáhnout.

Spíše si myslím, že mám nedotaženou pojistnou matici na šroubech. Ale nejdřív musím koupit ten momenťák, abych věděl kolik to utáhnout. Jojo, amatér:(

Je 0,02mm výsledná vůle sestavy na amatérskou frézu typu BF25/30/45 hodně?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 12. 2017, 8:07

tak hlavně musíš změřit, kde ta vůle je a jak to měříš..
nezlob se na mě, ale když vidím ty tvoje domky motorů ze 4 šroubů tak to se musí samo o sobě kroutit tak, že se ti tam ty stovky musej honit sem a tam podle toho jak se to kroutí..
ale hlavně chceš-li něco zjistit tak měř.. jakákoliv poznámka o tom, že to roztočím rukou a točí se to je úsměvná, když stejně nevíš jestli ta vůle je v matici, v uložení šroubu, motoru, ve spojce...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2017, 9:29

Rasi já vím. Nemám na to žádné vybavení. Zatím. Domky matic jsou pevné až až. Domky šroubů vypadají taky dobře, minimálně ten větší. Spojka z cncshopu je dost pofiderní, ale na šroubu ani hřídeli se nepootočí.
Co se týče uložení motoru, tak na těch šroubech se to ani nehne. zkoušel jsem do toho tlačit ze všech sil a je to pevné. rozhodně více se třese celé těžká vřetenová hlava. Ale dík za tip.

Jinak co do té přesnosti. Už teď jsem na tom 5x lépe, nežli doposud na BF25 a Kompasu F600. Na té mašině se hýbe všechno, ale je třeba brát v úvahu, že je to 270kg litinové mašina za 43tis včetně DPH.

Kolik bývá u obdobných konstrukcí nepřesnost?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 12. 2017, 9:33

já se ti jen snažím říct, že pokud nemáš čím měřit tak nic nezměříš.. tím bys měl začít.. taky se nás nebudeš ptát jak se máš dobře vyfotit bez foťáku.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

17. 2. 2018, 1:30

Ahoj lidi, jelikož jsem mdlého rozumu není mi pořád jasné jak se nastavuje předpětí na těch maticích dfu/dfi od tbi motion .Napsáno o tom je tu dost (kolíčky šroubky atd..)ale já to teda nepochopil. Když by byl někdo tak laskavý a jako blbovi mi to vysvětlil popřípadě vyfotil detail nebo načrtnul obrázek tak bych byl moc vděčný.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2018, 6:45

Asi ještě nemůžu řadit, ale je to celkem jednoduché. Jsou tam dva malé červy, kterými budeš kroutit a tím posouvat polohu matic. Je nutné točit obema. Prostě jeden povolíte, druhy utáhnete. Já mám 2505 a seřízené byly od výroby že síla potřebná k otočení byla stejná jako točení potenciometrem na mě Marantzu😂
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

17. 2. 2018, 7:22

Mno nevím jakým způsobem se to rozepře když ty dva červi jsou radiálně do toho středovýho kusu??
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2018, 8:25

Ten červ je na jedné části matice a tlačí na druhou polovinu čímž jim pootaci a tim reguluje. Nevím jak je to uvnitř, ale funguje to tak. Prostě ty červy pootaci druhou půlkou matice.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

18. 2. 2018, 10:43

Děkuji za snahu bohužel jsem to stejně nepochopil :roll: :oops:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 2. 2018, 3:06

řekl bych, že vymezit vůli na dvojité matce jde ... oba díly našroubuji a odtlačením od sebe podložkou, nebo stlačením k sobě šroubky vymezím vůli vůči šroubu (obdobně to dělá i stavitelná matka trapezu).
Nebo konstrukcí držím matky u sebe a pootočením jedné poloviny (díky šroubovici ji oddaluji či přitahuji) vymezím vůli - a to dle obrázků asi dělá TBI
(ale třeba je to úplně jinak :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

21. 2. 2018, 2:59

No tak já jsem neodolal a opět jsem nakoupil na cnc.ishop.
Matice je na jejich webu uvedená jako s nastavitelným předpětím.
Předpětí by šlo nastavovat pootáčením matic proti sobě, výrobek ale nedokážu ani smontovat.
Při pokusu o našroubování sestavené matice a šroubu to prostě nešlo, závity nejsou v zafixované poloze v souběhu, nebo předpětí je tak velké, že nemám sílu druhou matici do závitu natlačit.
Vyndal jsem tedy aretační segmenty a našrouboval matice odděleně - k sobě dotahnout ale nejdou.
Za použití nářadí bych zcela jistě drážky proti sobě dostal, ale předpokládám že by potom se šroubem nešlo ani hnout a nejspíš by to ani nepřežil.
V poloze na obrázku je to rukou dotažené tak, že matice jde přiměřeně ztuha.
IMG_2756.jpg
.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“