Trapézový šroub sevřený mezi motory ano-ne.

mechanika k motorům
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

27. 10. 2012, 10:38

lubos píše:Spíš jde o to , že tvoje řešení je z mechanického hlediska na pendrek, KM neni stavěný na přenášení axiální síly, a díky pérové podložce má hřídel možnost dost cestovat.

Proto tam budou ty patní kuličky na každém motoru, aby to celé necestovalo.

RaS píše:
mimochodem to tvoje řešení "spojky" je vhodné tak na grilovaní selat :D

Tato odpověď mne inspirovala k dobré večeři. :wink: Ď
.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 10. 2012, 10:16

Patní kuličky neznám, pokud je tím myšlena nějaká ocelová kulička opřená o hřídel tak si nedovedu představit jak tam bude držet ( leda udělat v hřídelce důlek), celé nastavení vůle bude řekl bych složité a časem se to bude hýbat nehledě na to že ti veme dost výkonu už u tak dost slabého pohonu. Pokud to dělá z důvodu ulehčení práce tak bych raději koupil ve stejné velikosti KM na šrotáku, rozebral a dal do těla 2 kosoúhlá ložiska. Pak to použil na konci jako držák.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

29. 10. 2012, 7:03

.
Tak nikdo další nepřidal žádný příspěvek, taky tento nápad nebyl převážnou většinou názorů vyvrácen a tak se pustím do výroby.

Potom sem dám také obrázky, jako u předcházejícího příspěvku = motory -- krokové --- Výměna asynchronního motoru za krokový.

Jen ještě, pokud by se někdo našel a mohl posoudit motory NEMA SX 16-0402N, Nm=0,25, mohu koupit v akci deset kusů za 2400,- Kč s poštovným a DPH, tak jestli nejsou moc slabé.

Stolek budou pohánět dva v jednom směru vodorovně. Vertikálne budou čtyři a vodorovně posouvat frézu budou také dva. Celkem tedy osm motorů. Tak pokud mi někdo rychle odpoví, jak to bude s výkonem ?!?
Jinak mám ještě na výběr motory s Nm=0,54, ale to už vyjde dráž.


Naposled jsem stavěl s krokovým motorem gramofon a tam jsem dával na gramofonový talíř kluzně ložisko a také jako spodní ložisko - patní kuličku a ztráty ve výkonu se neprojevily, tak na hřídele motorů to budu aplikovat taky a uvidíte, ani se to ve vůlích nepohne. Jinak s tou kuličkou jsem viděl motor studiového magnetofonu a běhal více, jak dvacet let, každý den, někdy nonstop ve studiu a při kontrole se kulička jen trochu po tolika letech zaoblila. A ten motor měl osm kilo.

A teď jen okrajově k zamyšlení:
ještě si vzpomínám na jiný posuv tzv. housenkový (není to ponorka). Tento posuv nevyužívá žádný hřeben, řemen, žádnou rotační tyč se závitem, ale přímo stojící hřídel je tyč, stator s polarizačními nástavci jako u krokového motoru a rotor je něco jako domeček nebo matice na kuličkovém nebo trap. šroubu, ale s cívkami, které zajišťují posuv na principu magn. pole. Je to jako obdoba „rozbaleného“ krokového motoru. Napadlo mne to, protože jsme dělali gramofon s přímým náhonem na talíř, kdy talíř byl rotor s magnety a stator byly cívky na chasis. Ve světě to už fachčílo, ale nás převálcoval CD přehrávač, tak jsme to vzdali.

Tak, na motory ještě chvilku počkám na odpověď.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 10. 2012, 7:09

možná by stálo zato si uvědomit, že CNC frézka není gramofon..
k těm motorům snad jen že pokud koupíš 3ks třeba 1,9Nm tak jseš na 2700 z CNCshopu, pokud bys kupoval v číně jako těch tvejch 10 tak určitě levněji - tedy v podstatě skoro na stejné ceně těch tvejch osmi.. nicméně myslím si, že už toho tady bylo napsáno dost
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 10. 2012, 7:39

Raději bych volil cestu jednoho motoru pro osu a k tomu i jeden driver. Možná mi uchází hlavní myšlenka proč to tak chceš udělat. Myslím že se budeš trápit a výsledná rychlost pohybu nebude nic moc. Taky je otázka jak to bude poukud použiješ mikrokroky. Zkus si nechat od microconu zaslat jaká je úhlová tolerance pro dané motory v kroku a jaká je v mikrokroku a pak si zkus vypočítat jestli se ti to nebude v mikrokrocích bít. Pokud ale chceš jít tvou cestou raději bych nejdříve udělal jednu osu aby jsi pak nezjistil že je to nepoužitelné.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

29. 10. 2012, 7:41

RaS píše:možná by stálo zato si uvědomit, že CNC frézka není gramofon..
.. nicméně myslím si, že už toho tady bylo napsáno dost



to máš pravdu, že to není gramofon.
To jsem psal jen okrajově, ale u gramofonu, pokud máš velké tolerance, tak soustružíš drahou, vzácnou desku, kolikrát za nevyčíslitelnou cenu a ničíš snímací jehlu v ceně 5000,- -10000,- Kč a to jsem z laciného kraje. Pokud tam ovšem nezabodneš rybí kost z vánočního kapra. Mohu Ti osobně sdělit, že jsem se setkal s tolerancí výroby značkových strojů a takové starosti, jak se zde popisují a někteří jsou z toho nešťastní, že to nemají naprosto OK, jsou pro výrobce ztráta výrobního času. A k otázce China nebo někdo jiný. Podívej se, kde se dnes vyrábí. Ty si myslíš, že ty značkové motory jsou vyrobeny poctivě u značkové firmy. Houby. Můj hlavní obor je elektronika a co se v tomto odvětví děje, to by nikdo nevěřil.

Ale máš pravdu, už tady bylo řečeno dost a tak se pokusím realizovat, to co jsem zde nastínil. Tím je sevřený tráp. hřídel mezi dva motory. Pokud se to nepovede, tak zaškrtnu v názvu „ne“ nebo také opak.
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

29. 10. 2012, 7:48

lubos píše:...... Pokud ale chceš jít tvou cestou raději bych nejdříve udělal jednu osu aby jsi pak nezjistil že je to nepoužitelné.


ano, takto jsem vždy postupoval, po částech. Jen je zde trochu lákavá nabídka těch motorů. Určitě nebudu dělat všechny osy najednou a potom koukat, že je to špatné.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

29. 10. 2012, 8:34

no podle mne je to cele nesmysl, vycemeně ti to tu lidi napsali. postupů je tady na foru mraky. samozřejmě ti nikdo nebráni abys to vyskoušel.
přijde mi trošku odvěci ušetřit za ložisko 40 kč a vyhodit 300 za motor atd..... škoda těch vyhozených peněz.
a trošku mi vadí že tu stoho dělaš omalovanku. už ti tu chybí jenom sluníčka nebo malované okraje.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 10. 2012, 7:30

trošku jsi mě nepochopil.. "všechny" motory jsou z "číny" ať je koupíš tam či tam.. já jen psal že když vezmeš první 3 motory které mají 1,9Nm že za 3 motory dáš 2700 pokud je koupíš někde na přímo ne přes překupníka v čechách dostaneš se pravděpodobně ještě níž pod cenu tvých motorů v nesmyslném počtu..
vem si jaké jsou podmínky u gramofonu kdy se deska točí pořád dokola a nejsou na ni kladeny žádné další externí síly vibrace nic.. a pak si vem CNC které jezdí sem a tam nahoru a dolu mění rychlosti, mění se zatížení a prostě vše je tam uplně jinak.. nicméně je to tvoje stavba tvé peníze, tak se pak pochlup.
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

31. 10. 2012, 8:26

.
Než se pustím do stavby, tak ještě odpovím na tento citát
Kvako1 píše:.... a trošku mi vadí že tu stoho dělaš omalovanku. už ti tu chybí jenom sluníčka nebo malované okraje.

Pokud nejsi schopen přečíst barevný text, tak se nech vyšetřit u lékaře, ale ne od očního, ale od psychiatra.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2012, 8:29

u psychiatra by ses mel nechat vysetrit ty
jeste jednou pouzijes barvu nebo zvyrazneni bez padneho duvodu tak poletis z fora
a koukej vsechny sve prispevky dat doporadku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

31. 10. 2012, 8:34

ty tu asi ukazuješ nato že ve vlákně : Motor - výměna za krokový .....
neměly oponenti pravdu a že to s krokáčem jde , problém je že na té vrtačce nakonec krokáč neskončil , je to totiž BLDC servomotor , který s krokáčem nemá opravdu nic společného !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“