bruska na plocho

"Zdroje tu jsou"
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 1. 2014, 12:17

neprodáváte, nebo nevíte někdo o nějaké malé brusce na plocho, magnet cca 300x150 rozjezdy o něco málo větší, hmotnostně 600-700kg podlahová plocha cca 1200x800 max.. občas takové brusky jsou.. klasické TOSácké jsou velké..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

28. 1. 2014, 12:37

Tyhle brusky se špatně shání, já takovou mám, hledej ABAWERK.
www.mosaznevyrobky.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 3. 2014, 1:53

Máš na mysli FF 350, nebo existuje ještě nějaká menší?

Tohle téma mě taky zajímá, protože se výhledově po nějaké malé brusce naplocho rozhlížím. Potřeboval bych, aby se dala dostat do suterénu, takže nic extrémně těžkého a ani velké (už jen kvůli omezeným prostorám). Co jsem koukal tak nejmenší TOS je bohužel BPH 20, která má stále skoro 1,4t a rozměry cca 2,5x1,4m. Pak jsem ještě našel Jotes SPC 20, což je polská firma a to je tak jediné co o té firmě vím. Nevím jak je to kvalitní nebo ne. Rozměry jsou ale stále 1,9x1,6m a hmotnost dokonce 1,6t, takže to už je pak lepší TOSácká BPH 20 a navíc je to hmotnostně a rozměrově stejně mimo.
Ještě jsem našel německého výrobce Knuth. Ty mají model FSM 480. Rozměry stroje jsem nenašel, ale hmotnost je 730kg a rozsahy o něco větší než FF 350, takže očekávám podobné rozměry. Nicméně já o této firmě taky nic nevím. Aby to totiž nebylo německé asi tak jako Optimum - to je sice německá firma, ale nechává si to dělat v Číně.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 3. 2014, 2:05

Tak Knuth asi bohužel bude Čína. Co jsem se koukal na jejich další produkci, tak mi to silně připomíná různá Bernarda a spol. Ale samozřejmě to nemam z nějakého zdroje - je to jen moje domněnka.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 3. 2014, 9:05

já to po půl roce shánění vzdal, našel jsem za tu dobu jedinou brusku na plocho která měla asi 300kg byla to taková stolní verze rozjezd v Xku asi 300 Y asi 120 něco takového, ale šmudlat si to musel ručně kolečkem, nebo tomu dodělat nějakej posuv... jinak jak říkáš BPH20 těch je mraky.. malou brusku na plocho dělá proma což je taky čína, má to asi 600kg a stojí kolem 70000,- nová nebo tak nějak už si nepamatuju.. jinak nic malého jsem nenašel..
já nakonec koupil nástrojovku cca 700kg polská trošku menší verze BN102ky a s tím lze omezeně na plocho brousit taky, lze i nakulato a je to prostě univerzálnější, ale samozřejmě toho neveme tolik co velká bruska .. nemám místo na dvě brusky jinak bych to řešil BPHčkem a bylo by.. ty jsou všude za pár korun..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2014, 12:16

aleshonsa píše:Máš na mysli FF 350, nebo existuje ještě nějaká menší?

Tohle téma mě taky zajímá, protože se výhledově po nějaké malé brusce naplocho rozhlížím. Potřeboval bych, aby se dala dostat do suterénu, takže nic extrémně těžkého a ani velké (už jen kvůli omezeným prostorám). Co jsem koukal tak nejmenší TOS je bohužel BPH 20, která má stále skoro 1,4t a rozměry cca 2,5x1,4m. Pak jsem ještě našel Jotes SPC 20, což je polská firma a to je tak jediné co o té firmě vím. Nevím jak je to kvalitní nebo ne. Rozměry jsou ale stále 1,9x1,6m a hmotnost dokonce 1,6t, takže to už je pak lepší TOSácká BPH 20 a navíc je to hmotnostně a rozměrově stejně mimo.
Ještě jsem našel německého výrobce Knuth. Ty mají model FSM 480. Rozměry stroje jsem nenašel, ale hmotnost je 730kg a rozsahy o něco větší než FF 350, takže očekávám podobné rozměry. Nicméně já o této firmě taky nic nevím. Aby to totiž nebylo německé asi tak jako Optimum - to je sice německá firma, ale nechává si to dělat v Číně.
Ti poláci dělali i menší než spc 20, byla to SPA 15 a možná i SPA 10 chce to pošukat szlifierku :) , vypadalo to dizajnově zhruba takto http://tablica.pl/oferta/szlifierka-mag ... 3IYOh.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Asi před čtyřma rokama, jsem se na ni byl dívat tady kousek odtud, pám ji prodával, určitě bych měl někde v emailu i ty fotky, byla ale řekl bych ještě menší než v tom odkazu a mám zafixované, když jsem ji prohlížel, že tam bylo snad jen SP12 nebo 10, už si to nepamatuju, ale byla to moc pěkná malinká bruska na plocho, byla tam i hydraulika, ale byla v nějakém dezolátnějším stavu, tak jsem ji nebral, cena někde kolem 20k ,ten magnet byla možná jen 300x150, pojezd tak 400, ale už si to fakt nepamatuju. Velikostně určitě o 30prct menší jak bph 20, úplně mě udivil ten rozjezd :wink:
Díval jsem se do emailů, ale mám tam toho fůru tak už jsem to nenašel
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1291
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

13. 3. 2014, 12:22

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=fla ... acat=12576" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 5. 2014, 7:14

Ahoj a co tohle http://www.unifa.cz/cz/pouzite-stroje/brusky.html" onclick="window.open(this.href);return false; malá bruska.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 5. 2014, 11:05

Po této brusce jsem se pral a:
- Je to cena bez DPH (to se tam nakonec i píše), tj. pro mě ve finále vlastně 20 000,- CZK.
- Stroj je 70 let starý. To by až tak nevadilo, ale plynou z toho různé neduhy.
- Výrobce se neví. To by taky nebyl problém.
- Lože prý bude potřebovat opravu. To už problém je. Aniž bych to viděl, tak nevím kolik může stát oprava. Ale do frézky jsem si musel nechat tvrdě chromovat čep na hřídeli náhonu strojního posuvu a nechat ho vybrousit aby pasoval do bronzového pouzdra, a stálo nás to 2 000,-. Tady to může dělat třeba 5 000,- nebo i více. Další otázka je, jestli nebudou potřeba měnit trapézové matice. Ale aniž bych to viděl, tak skutečně nevím.
- Žádná osa nemá strojní posuv. Přičemž kvůli kvalitě broušení by to chtělo alespoň podélný. Tj. dodělání znamená další náklad. To může dělat dalších třeba 5 000,- (motorek, převody, měnič aby se dala měnit rychlost posuvu). Kdybych chtěl i na příčnou osu aby se mi to po přejetí samo posouvalo, tak to bude stát ještě víc. Ale bez toho se dá přežít a prostě si to bude člověk posouvat sám.
- Žádná osa nemá nonius. Nevím, jak s tím dělali, ale bez toho je to na nic. Asi nejlepší když už tak instalovat rovnou přímé digitální odměřování. Chtělo by to s přesností na um, takže počítejme za 3osé 15 000,- nebo možná i víc.
- Není tam chlazení ani žádný lapač. To chlazení by to taky chtělo, jinak dostane obrobek zabrat a bude to strašně prášit. Nemam moc představu o ceně, nikdy jsem nepoptával. Jen odhaduju na dalších 5 000,- (nádrž, čerpadlo, hadice, hrdlo, ..., nezdá se to, ale cena za díly se posčítá).
- Někde v odpovědi jsem měl i rozměry a hmotnost, ale musel bych to pracně hledat. Hmotnost byla tuším asi 600kg, rozměry celkem malé jaké potřebujeme.

Celkově jsem to odhadl na dalších 30 000,- a může to být i více. Dalších třeba 5 000,- nebo i více může dělat odstranění různých dalších závad, protože ten stroj bude potřeba rozebrat, vyčistit a překontrolovat, takže na plno skrytých závad se teprve přijde. Repasoval jsem takto frézku FN22 (tam je samozřejmě kvanta převodů, bude v porovnání s touto bruskou asi o dost složitější) a plno ložisek se muselo měnit (včetně v motoru). Pak z dodatečného nákladu 30 000,- bude najednou 40 000,-
A to nepočítám cenu práce (záleží na tom, jak má kdo možnost čas nějak lépe ekonomicky využít), protože to bude třeba 200h nebo i víc když je plno věcí třeba předělat a dodělat. Sám jsem to viděl u frézky, kterou jsem jen rozebral, vyměnil vadné díly a zase složil - nic jsem nemusel vyrábět a předělávat.
Tím se dostáváme k výsledné ceně 50 000,- až 60 000,- a to už mi přijde lepší sáhnout po nějakém stroji třeba právě z německého eBay.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 5. 2014, 12:01

Jo a ještě další věc. Jak je vidět i z fotky tak bruska nemá magnet. To investice další třeba i 10 000,-.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 6. 2014, 4:30

http://www.annonce.cz/inzerat/bruska-ro ... c66te.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
AmaterTeoretik
Příspěvky: 20
Registrován: 13. 3. 2014, 11:36

5. 6. 2014, 6:49

http://www.ebay.de/itm/Werkzeugschleifm ... 43ca918f2c" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 10. 2014, 9:39

Ahoj,
zkoušel jsem vyhrát brusku http://www.ebay.com/itm/161435754819?ss ... 1435.l2649" onclick="window.open(this.href);return false; ale nakonec jsem nevyhrál. Nechtěl jsem moc tlačit z různých důvodů na pilu, ale konečná cena není taky špatná. Co jsem se ptal na parametry, co nejsou v inzerátu, tak:
dělení všech os po 0,01mm
X má strojní posuv
posuv X 350mm, Y 180mm a Z 220mm
celkový půdorys 1000x800mm a výška 1600mm

Škoda, ta by se mi hodila. Ptal jsem se u TopTrans a přivezli by to za 3 800,- CZK + DPH.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2014, 9:51

aleshonsa píše:Ahoj,
zkoušel jsem vyhrát brusku http://www.ebay.com/itm/161435754819?ss ... 1435.l2649" onclick="window.open(this.href);return false; ale nakonec jsem nevyhrál. Nechtěl jsem moc tlačit z různých důvodů na pilu, ale konečná cena není taky špatná. Co jsem se ptal na parametry, co nejsou v inzerátu, tak:
dělení všech os po 0,01mm
X má strojní posuv
posuv X 350mm, Y 180mm a Z 220mm
celkový půdorys 1000x800mm a výška 1600mm

Škoda, ta by se mi hodila. Ptal jsem se u TopTrans a přivezli by to za 3 800,- CZK + DPH.
Ta žraločí hlava je boží, zajímavě promyšlené :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 10. 2014, 10:00

tumlik píše:
aleshonsa píše:Ahoj,
zkoušel jsem vyhrát brusku http://www.ebay.com/itm/161435754819?ss ... 1435.l2649" onclick="window.open(this.href);return false; ale nakonec jsem nevyhrál. Nechtěl jsem moc tlačit z různých důvodů na pilu, ale konečná cena není taky špatná. Co jsem se ptal na parametry, co nejsou v inzerátu, tak:
dělení všech os po 0,01mm
X má strojní posuv
posuv X 350mm, Y 180mm a Z 220mm
celkový půdorys 1000x800mm a výška 1600mm

Škoda, ta by se mi hodila. Ptal jsem se u TopTrans a přivezli by to za 3 800,- CZK + DPH.
Ta žraločí hlava je boží, zajímavě promyšlené :)
Asi to nebude tak tuhé, jako brusky co mají klasický obdélníkový sloup. Ale je to zase malá lehká bruska. Dokonce se brousící hlava dala vyměnit za jinou s hrníčkovým kotoučem pro čelní broušení. Škoda, že jsem to projel ...

Chci se zeptat - jak se prosím díváš na problematiku plochá bruska horizontální provedení vs. vertikální? Broušení moc nerozumím, ale přijde mi, že horizontální má větší možnosti použití jako broušení různých drážek, osazení, atd. Vertikální by šla jen na přebroušení celé plochy. Jak je to prosím? Oni se totiž malé brusky častěji objevují ve vertikálním provedení.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“