shanim MN80

"Zdroje tu jsou"
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 9:10

nemyslim blackredy
myslim tim soucasne stroje ve stredni kvalite ale nizsi cene nez je MN80
a taky s prislusenstvim v rozsahu MN80

MN80 je proste legenda proto ta silena cena
a to se mi vubec nelibi

prave naopak, rad bych ji treba do muzea ani by se na ni nemuselo delat
spis na pohled ale ta cena odrazuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 9:11

Krutor píše:Osobně si myslím, že než kupovat starou kraxnu za 40, tak bych si radši koupil nové Optimum za 25. Železa je tam skoro stejně, a ta přesnost tam většinou je, protože je to nové. Nechci otevírat diskusi o Číňanech, ale nemůžeme si myslet, že průmysl neudělal za 40 let žádný pokrok.

Platí to i pro větší soustruhy. Než vyhrkanou ludru z 60 let za 100 tisíc, na kterou bych se štítil sáhnout, tak radši nové Optimum D320 za 80. Práci co potřebuju to udělá skvěle, zabere míň místa a nezanedbatelná je i úspora za elektriku!
Taky nechci řešit číňany a ani se zastávat MN80, ale Tvoje zobecnění je hodně mimo realitu. Dělal jsi někdy třeba na takovým Boley, Lorch, Schaublinu z padesátých let????
Asi ne, protože bys jinak nemohl napsat takový nesmysl. Na tyhle stroje totiž ještě několik let řada těch co zmiňuješ nedosáhne ani omylem. :lol:
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 9:46

Pokouset se srovnavat stare kvalitni stroje se soucasnym cinskym shitem nema prece smysl.Na tehle strojich je osizene vse,co si jen clovek muze predstavit.Materialem pocinaje a provedenim konce.MN80 je rozhodne slusne udelany soustruh,ale kdo od nej ocekava vzhledem k jeho reputaci zazraky,bude jiste zklaman.Je sice pravda,ze je mnohem lepe konstrukce vyresen nez bezna Cina,ale vlastni provedeni nekdy nic moc.Ma sice vygravirovane stupnice,ale bohuzel jejich presnost je stejne mizerna jako u Cinana.Alespon ten muj kus je takove mel. Kluzna loziska na vretenu maji problem s vymezenim axialnich vuli a pokud se to trochu utahne,aby to bylo v rozumnych mezich,tak se to hreje jak prase. Zpracovani krizoveho suportu bylo na mizerne dilenske urovni.
Naopak znamy mel jiny kus,ktery chodil ve stovce a byla radost na nem delat.Prave kvuli tomuhle jsem koupil ten svuj,ale to bylo nebe a dudy.
MN80 je na hodne jemnou praci.Je presny,ale zadny zazrak to neni.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 10:56

Pupak píše:Pokouset se srovnavat stare kvalitni stroje se soucasnym cinskym shitem nema prece smysl.Na tehle strojich je osizene vse,co si jen clovek muze predstavit.Materialem pocinaje a provedenim konce.MN80 je rozhodne slusne udelany soustruh,ale kdo od nej ocekava vzhledem k jeho reputaci zazraky,bude jiste zklaman.Je sice pravda,ze je mnohem lepe konstrukce vyresen nez bezna Cina,ale vlastni provedeni nekdy nic moc.Ma sice vygravirovane stupnice,ale bohuzel jejich presnost je stejne mizerna jako u Cinana.Alespon ten muj kus je takove mel. Kluzna loziska na vretenu maji problem s vymezenim axialnich vuli a pokud se to trochu utahne,aby to bylo v rozumnych mezich,tak se to hreje jak prase. Zpracovani krizoveho suportu bylo na mizerne dilenske urovni.
Naopak znamy mel jiny kus,ktery chodil ve stovce a byla radost na nem delat.Prave kvuli tomuhle jsem koupil ten svuj,ale to bylo nebe a dudy.
MN80 je na hodne jemnou praci.Je presny,ale zadny zazrak to neni.
Souhlas, já kdysi koupil MN80 tak nějak podle té reputace. Měl jsem vcelku štěstí na slušný kus (chodil a chodí do dneška ve stovce či dvou) Ale výkon opravdu moc nemá, je to přesně jak píšeš, hlavně na jemnou práci, nic neuspěcháš, a se vřetenem a vůlema na něm se musí hodně opatrně. Taky někdy chybí víc otáček. Časem jsem práce z něho přenesl na jiný mašiny (Saupe, Boley, Schaublin), který jsou o jiný koncepci a hlavně o jiným výkonu. Na MN80 prostě práce moc neodsejpala, ale na kusovku do domácí dílny určetě spoustě lidí vyhovuje a proto je asi tak populární.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 2:36

Já jsem koupil MN 80 v 1991 a jako příslušenství jsem bral pouze kleštiny, a 2 univerzálky cena tehdy byla něco kolem 45Kčs, asi jsem měl štěstí mašinka šlapala perfektně, nejvíc jsem využíval kleštiny, no a potom vlivem různých okolostí jsem přestal být majitelem, ale soustruh mám pořád v dohledu, a dělá se na nim pořád, a asi v 1996 jsem dostal
nabídku na výprodej těchto soustruhů v celé kompletní vybavě asi za 32KKč no a já blbec jsem si koupil kameru - dnes, co dnes, už před lety byla cena té kamery 0. soustruh z té ceny by nestratil nic ,neberne inflaci atd prostě je to výrobní prostředek a tam pořád, pokud to není vyloženě šrot cena je, takže pár roků jsem na MN 80 dělal, zlobte se nebo ne, ale srovnávat made in China s TOS Čelakovice to prostě nejde, MN 80 se dělalo stabilně od 1991 do 2005 - 8hod denně, takže výdrž ta 80 má, a ted' je na montáži pro, drobnosti skrátit šroubek atd, Rosta.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 2:58

Bob píše:Já jsem koupil MN 80 v 1991 a jako příslušenství jsem bral pouze kleštiny, a 2 univerzálky cena tehdy byla něco kolem 45Kčs, asi jsem měl štěstí mašinka šlapala perfektně, nejvíc jsem využíval kleštiny, no a potom vlivem různých okolostí jsem přestal být majitelem, ale soustruh mám pořád v dohledu, a dělá se na nim pořád, a asi v 1996 jsem dostal
nabídku na výprodej těchto soustruhů v celé kompletní vybavě asi za 32KKč no a já blbec jsem si koupil kameru - dnes, co dnes, už před lety byla cena té kamery 0. soustruh z té ceny by nestratil nic ,neberne inflaci atd prostě je to výrobní prostředek a tam pořád, pokud to není vyloženě šrot cena je, takže pár roků jsem na MN 80 dělal, zlobte se nebo ne, ale srovnávat made in China s TOS Čelakovice to prostě nejde, MN 80 se dělalo stabilně od 1991 do 2005 - 8hod denně, takže výdrž ta 80 má, a ted' je na montáži pro, drobnosti skrátit šroubek atd, Rosta.
Přesně tak to je, je to výrobní prostředek a pokud funguje jak má, tak jeho cena prakticky neklesá. Když si současný ceny těchto strojů srovnáme třeba s cenama novejch nástrojů made in EU, tak je vidět jak se inflace vyvíjí. Jen pro zajímavost, cena universálního sklíčidla 80mm v katalogu nejmenované firmy dodávající nástroje činí dnes např. 12k, o cenách frézovacích hlav a dalších potřebných záležitostí ani nemluvě. :wink: Soustruh kvality MN80 by podle takových měřítek stál dnes nový spolehlivě přes 200k. Mimochodem poslední známá cena před koncem výroby byla něco kolem 100k bez příslušenství....
Jinak, já vždycky říkám, když někdo řeší ceny strojů aby si to přepočítal na počet krabiček cigaret, množství litrů benzínu, či na počet lahví nějaký slušnější kořalky.... :D Většinou už pak ta cena nevypadá tak děsivě... :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 3:24

to mas pravdu vzhledem k tomu co to vydela a kolik dneska stoji chleba to neni zase tak moc
spis to vsechno kurvej cinsky ceny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 4:46

Problem neni v cinskech cenach, ale v cinsky kvalite. Respektive v celosvetovy kvalite. Za meho detstvi si clovek kupoval auto na celej zivot a dneska ti v TV tvrdi, ze 10 let stary auto je veteran. Proste tenhle nesmyslny zpusop plytvani surovinami a energi ve jmenu tzv. "trvale udrzitelneho rozvoje" je vec naprosto neudrzitelna a kazdy,kdo nema v hlave nasrano,to driv,nebo pozdeji pochopi.Dnesni krize je jen primy dusledek toho,ze kolotoc typu Zbozi-Uvery-prace-zbozi... vede pouze do pekel a k totalni destrukci.Vsechno se vyrabi tak,aby to za par mesicu bylo na vyhozeni a do vseho se zavadi prvek módnosti,takze nejaka trvanlivost uz nikoho nezajima.Co se nerozpadne,zastara moralne.
Ty stare stroje,ktere tak obdivuju,dokazuji,ze vyrabet kvalitne ma smysl,a ze clovek by si mel kvalitni prace vazit.Je to dneska totalni destrukce hodnot.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2009, 9:05

souhlas
ale vpodstate to vytvari spotrebitel ktereho malokdy zajima kvalita a temer vzdy cena
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2009, 7:07

Rozhodně jsem nechtěl říct, že starý stroj=shit a Čína=výhra. Je správné, že každý si koupí to, co mu víc vyhovuje. Jen jsem chtěl vyjádřit svůj názor, že já dám většinou přednost novému stroji, byť poplatnému dnešnímu ekonomickmu šílenství, s tím že si ho musím trochu vylepšit. Navíc se bavím o "poloČíně", tzn typicky Optimum-Quantum.

Na důkaz, že nepohrdám starými stroji, přikládám foto své horizontálky FH32. Rok výroby 1947, komplet funkční, všechny 3 strojní posuvy i rychloposuvy, koupil jsem ji za 20 tisíc plus 4 za dopravu. Chystám se to řádně očistit, dodělat vertikální vřeteno a předělat otáčky i posuvy na měniče, ale času je málo.

Myslím, že v tomto případě je koupě starého stroje jednoznačná volba, protože nová Čína podobných parametrů stojí minimálně desetinásobek.
Přílohy
FH32.jpg
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2009, 7:36

To,ze tenhle stav vytvari spotrebitel,je velky omyl.Spotrebitel je manipulovan verejnymi sdelovacimi prostredky 24 hod denne,aby se chovat tak stupidne,jak se chova.K cemu jsou zene kvalitni boty,ktere vydrzi 10 let,kdyz za 1/2 roku vyjdou z mody a vyhodi se.V tomhle je hlavni problem.
Dneska se utoci na nejzadkladnejsi lidske hodnoty,jen aby se zachoval tenhle nesmyslny trend neustaleho zadluzovani a nakupovani,protoze bez toho tehle cirkus zajde na ubyte.Spotrebitel je jen uboha loutka,se kterou si pani hraji.
brooklynspeedy
Příspěvky: 49
Registrován: 4. 2. 2009, 10:47
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2009, 10:31

.... NEZDÁ SE VÁM, ŽE JSME SE OD TOHO, KDE SEHNAT SOUSTRUH MN80 V JAKÁMKOLIV STAVU, DOSTALI ÚPLNĚ NĚKAM JINAM ...
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

6. 2. 2009, 10:48

Myslím že ani ne, všechno tu bylo řečeno 10-15tis stojí čína a MN80 si drží svoji cenu výš. Není vyloučeno že se takový kousek najde, ale nebudou jich desítky ani stovky. Já takový dostal darem bez příslušenství a s prasklým litinovým suportem, ale neprodal bych ho.
vlado
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 2. 2009, 11:07

To Krutor, ta mašinka vypadá dost dobře. Pokud by jsi potřeboval nějaké výkresy dílů (kola, hřídele a pod.) na repasi, tak se ozvi. Mám celkem slušnou dokumentaci k dvaatřicítkám. Já mám FV.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2009, 11:54

http://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobrab ... a-karvina/

Tady je inzerat na celkem peknou MN80.
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“