MAHOS 22

"Zdroje tu jsou"
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

29. 3. 2009, 3:28

Ahoj,

jsem tu nový, a tak jsem zatím jenom okukoval. Pátraje na internetu po otočném dorazu na můj MAHOS 22 (ve zvláštním příslušenství) jsem objevil, že tento stroj nabízí na http://www.miss-ostrava.cz:

MAHOS 22 – soustruh, nový – 2005, tech. stav 100 %, cena 55.000,- Kč

Jestli ho ještě mají, nevím, nevolal jsem tam. Ale kdyby ho někdo sháněl, tak tam možná ještě je...

A pokud by někdo měl alespoň obrázek provedení ot. dorazu na MAHOSu, nebo náčrtek, uvítal bych jakékoli informace, jak to vypadá a funguje.

Martin
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2009, 5:12

Ot. doraz to má být otočný doraz? V principu to není možné u MAHOS 22,
protože posuv resp. pohybový šroub nemá žádnou třecí spojku a pod., která při najetí suportu na doraz vypne posuv, pouze se ti ustřihne pojistný kolík, takže at' jako doraz použiješ cokoliv, tak musíš před tím dorazem vypnout a dojet ručně, nebo to myslíš jinak a já jsem to nepochopil :wink: Rosta.
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

30. 3. 2009, 3:32

No proto pátrám, také nevím.

Dohaduji se, že by to šlo provést tak, že proti sevření dělené matky působí vypínací pružina aretovaná spouští, která spustí při najetí na
(otočný) doraz. Nebo záchytem kolíku na objímce na posuvového šroubu do kulisy (maltézský mech.) spojené táhlem s pákou stojního posuvu. To by ale zlobilo při malých posuvech. Nebo kombinace - odjištění spouští (stačila by slabší pružina), vlastní rozevření matice táhlem z kulisy hnané kolíkem na objímce šroubu.

Ale i prosté ustřihnutí kolíku by lecos zachránilo.

Martin
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2009, 3:27

No podívej, řešíš věci , které jsou po konstrukční stánce trošku náročnější, a mě tak nějak uniká smysl proč to tak chceš, soustruhy této kategorie jsou konstruované z hlediska ceny a potom toho ostatního, vypinatelný posuv při najetí na doraz, a ještě doplnit případně příčný posuv tak ta cena soustruhu je jednou tak velká a nikdo už ho nekoupí, ale pokud se s tím chceš bavit - proč ne, vždyt' je tam ještě kolík, který to zachrání, tím že se střihne, když ti nevypne. Kdybys potřeboval poradit jak třeba snížit posuv na hodnotu 0,05/ot ,nebo ruční frekvenční měnič, tak to bych věděl, protože to používám, ale pořád nechápu co jsi slibuješ od toho vypinatelného posuvu při najetí na doraz, Rosta.
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

30. 3. 2009, 4:42

Na strojním (mechanickém) příčném posuvu už pracuju...
Ten otočný doraz, až mi bude trápit, také zkusím nějak dodělat..
Pátrat po smyslu by bylo ošidné. Spíš se tím bavím, a slibuju si dobrou zábavu. Co jinak zbývá?

Důvod mého pátrání je, že bych rád věděl, jak to bylo původně vymyšlené. A přijde mi, že pro pouhé stříhání kolíku by nemusela být v připravené dosedací ploše otočného dorazu na suportu díra do prostoru matice.

Díky za nabídku pomoci! Na měnič také možná jednou dojde.

Martin
Golfista
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 11. 2010, 3:24

30. 11. 2010, 3:26

Dobrý den.
Scháním tento soustruh. Nevíte o nějakém? Děkuji. Martin.
slastr
Příspěvky: 137
Registrován: 6. 10. 2013, 7:07

7. 7. 2014, 8:12

Ahoj Martine 4 !!!
Už si něco vypátral ohledně otočného dorazu na Mahos 22 ???? A jak pokročils na mech. příčném suportu,už ti to běhá ?
Velmi mě to zajímá !!!
Odepiš prosím na 13421@seznam.cz
Díky
Uživatelský avatar
petrinko
Příspěvky: 17
Registrován: 1. 1. 2010, 10:27

21. 2. 2015, 10:38

Otočný doraz mám na Mahose, vo výbave boli dokonca dva aj s mikrometrickýma skrutkami.Jeden je pravý druhý ľavý :lol:
slastr
Příspěvky: 137
Registrován: 6. 10. 2013, 7:07

22. 2. 2015, 12:11

petrinko píše:Otočný doraz mám na Mahose, vo výbave boli dokonca dva aj s mikrometrickýma skrutkami.Jeden je pravý druhý ľavý :lol:
Zdravím petrinko, mohl bys mě prosím poslat nějakou fotku toho otočného dorazu ? Nebo se mě ozvi na - 13421@seznam.cz - Díky !!
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

20. 4. 2015, 11:09

Ahoj Petrinko,
poslal jsem Ti SZ se žádostí o nějaké obrázky otočného dorazu.
Díky
Martin
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

20. 4. 2015, 11:37

Ahoj slastr,
mechanický příčný posuv jsem zatím odložil ad acta....
Martin
slastr
Příspěvky: 137
Registrován: 6. 10. 2013, 7:07

20. 4. 2015, 6:10

Ahoj Martine,
tak to je škoda, žes to odložil, těšil jsem se na to, bylo by to velké vylepšení i tak výborného stroje !!! A do jaké míry si to měl rozpracované ??? Pokud máš nějaký náčrtek, nebo výkres, tak mě to prosím pošli na můj email, rád se na to podívám.
Díky Slastr.
Martin4
Příspěvky: 13
Registrován: 29. 3. 2009, 12:19

20. 4. 2015, 8:12

Ahoj Slastře,

pokud člověk pomýšlí na mechanický příčný posuv u Mahose,
tak brzy zjistí, že uvnitř suportu není žádné místo, a že to musí
provést zvenku.

Pragmatické řešení je nějaký malý motor "napíchlý" přes ořech
na matici kličky. Nejlépe asi krokový, ale i malý stejnosměrný
s převodovkou bude fungovat. Třeba GME jich nabízí za 400.-
přehršel, od 18ot/min při 12V výše.

Purista si namaluje hřídel s náhonem ozubeným soukolím od trapézu
podélného posuvu, z kterého se dostane k trapézu příčného posuvu
buď množstvím ozubených kol, nebo královským hřídelem s dvěma
kuželovými soukolími. V obou případech je nutné celý vehement
přišroubovat zvenku.

Pak člověka napadne, jestli by nebylo snažší vydlabat nový suport
se zabudovaným příčným posuvem. Inspirací lze nalézt mnoho.
Pokud má člověk čas, může prolézt třeba http://www.lathes.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nakonec si člověk uvědomí, že lepší je si hrát s vnoučkem na hasiče,
a všechny plány jsou "do kopru".

Martin
slastr
Příspěvky: 137
Registrován: 6. 10. 2013, 7:07

20. 4. 2015, 8:28

Zdravím a děkuju za odpověď !
Tak s tím hasičem máš pravdu, ale já si hraju s vnučků až přijde ze školy a dopoledne se soustruhem. Pokud máš zájem, pošlu ti fotky na email, co jsem na něm vylepšil.
Rosťa sice říká, že někteří si koupili soustruh na prácu a druzí na to, aby na něm pořád něco vylepšovali a na prácu už jim nezbývá čas, ale já mám zatím čas na obojí, tak se s tím hraju.
Měj se !!!
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2015, 8:59

Slávo, už jsem dávno tobě říkal, že příčný strojní posuv u soustruhu typu MAHOS 22 a pod. je blbost. Tentou soustruh, jak už i psal kolega Martin 4 nemá nikde v suportu místo na podobný experiment. A čemu při výrobě třeba hřídelek o malých rozměrů, k čemuž je MAHOS převážně určený, Ti bude ten příčný strojní posuv? To zarovnání čela o průměru třeba 6mm a pod. lehce zvládneš otočením kolečka příčného suportu. Energie, vložená do toho projektu, který se asi nedá realizovat tak nějak normálně, se nikdy nemůže vyplatit, velký soustruh s posuvy atd. nikdy z MAHOS 22 neuděláš, je to jenom takový boj s větrnými mlýny, ale když Tě to baví - proč ne. Já už budu frézovat novou destičku do altánku, a nám z toho lepší pocit než se pokoušet skoro o nemožnost, bez praktického významu. A to dobře víš, že na tom MAHOS 22 jsem pár vylepšení zrealizoval, a to na více soustruzích tohoto typu. Rosťa
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“