Novy BiStep (ProfiStep)

veskere informace, zkusenosti, problemy a dotazy s driverem Bistep
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2008, 6:20

CZ_Pascal píše:Mohu se zeptat co si mam predstavit pod pojmem torzní kompenzace??? A pripadne jeji princip?? neni li to tajemstvi. Dekuji.
tajemstvi to neni a je to i popsano na netu - navic je to trochu vznesene znejici nazev pro lidove receno "vyrovnani krouticiho momentu"

tyka se to rezimu half step (1/2), ktery je mozne dosahnout dvema zpusoby

1) tim ze budim jednu fazi, dve faze , jednu fazi, dve faze - a to vzdy plnym proudem - A, AB, B, /AB, /A, /A/B atd...

2) nebo tak, ze redukuji proud tak aby v kazdem momentu natoceni rotoru byl moment stejny - A, 0.7A 0.7B, B, /0.7A 0.7B atd..

Je jasne, ze v pripade 1) je v pulkroku motor buzen dvojnasobnym proudem proti okamziku kdy stoji v pozici full step.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 2. 2008, 8:13

Děkuji za objasnení. Já už jsem se lekl že jsem zaspal nějakou ultraspešl metodu na řizení krokáče.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

25. 2. 2008, 4:43

Pupaku, mohl by jsi v rámci testů udělat nějaké porovnání tvého používaného budiče L298+6203 a Profistepu?

při stejném napětí (zdroji) na stejném motoru, kam se dostaneš s otáčkami (frekvencí) než motor stratí krok?
udělat porovnání full-step a half-step a potom kam až se v jednotlivých módech s mikrokrokem u profistepu dostaneš?

díky
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2008, 5:07

Delat tahle srovnani s Profistepem by bylo casove moc narocne. Porovnaval jsem to uz drive s Bistepem a tam byly drivery srovnatelne.
6203 je taky vyborny budic a pokud se zvoli vhodne napeti a proud chodi taky skvele. Profistep ma hlavni vyhodu v MKK a ma lepsi dynamiku, jinymi slovy lepe si poradi se strmymi rampami. Vyhodou 6203 je nizsi cena driveru.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2008, 12:52

Souhlasim, 6203 je skvelej brouk, kdyz se dobre zachovas v topologii
a v tech ostatnich detailech. K tem testum: Jako by jste meli jeden
idealni KM, ktery nikdo nevi a bavili jste se o tom co dokaze.
Diskutujute kvality budice, a nerekli jste nic o motoru. Dobre buzeni s hezkymy prubehy a do ceho?
Do krokoveho motoru? 1,2mH nebo 6,8mH indukcknosti. A z jakyho napeti?
A o proudu taky nic. P-P nebo ef. Na 10kHz v 16mikro? To je sakra velkej
počet pulzů. Nebo už musíte v půlkách?

Sebelepsi budic nepozene "nevhodnej" motor do oblak. Objektivni srovnani
neexistuje, a diskuze kolik mi to pojede nemaji vyznam. To jen jako pripomenuti objektivity a me pokory k dane problematice.
KM na obrabecim stroji, jeho optimalni parametry, dynamika chovani, určená
a exaktně nastavená řídícím systémem podle možností mechanické soustavy.
Vypada to složitě a nesrozumitelně pro ty z vás, co si volí driver a ještě nemají motory (KM). tak si nechte poradit, s čím to bude dobře fungovat!
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2008, 4:46

Motory pouzivam bezne typy dostupne na Ebay a pod.Zapojeni vzdy paralelni pro snizeni indukcnosti a proud nastavuji cca 75% In pro jednu fazi. Volim motory s nizkym Un (1.5-2.5V) s In kolem 2-3A na fazi.
Mezi motory je opravdu znacny rozdil v kvalite.Nektere, co jsem drive testoval,nebyly nic moc,ale v posledni dobe jsem na spatny motor nenarazil a kvalita vsech zde dostupnych je vyborna.Mluvim ale o KM do 3Nm.Vykonnejsi zatim nepouzivam.
Hodne opomijenou hodnotou je velikos napajeciho napeti.S tim jsem dost experimentoval a vim,ze napajenim lze pro vysoke otacky motor dobre vyladit.Nekdy i rozdil 1V ma znacny vliv. Zustal jsem u 35-38V,ktere se mi pro tyhle motory osvedcily.
Tech 10 kHz je pro KM uz extrem.Moment na 10-20%,ale kdyz je mechanika dobre udelana,tak na prejezdy a obrabeni dreva a plastu je to fakt pouzitelne.Stejne bych v praxi sel tak na polovicku.Ja jsem zastance stoprocentni rezervy.Lepe jednou pomaleji,nez trikrat opakovat.
Jinak ja tu nepredkladam zadna objektivni vedecka mereni.Radek me pozadal o vyzkouseni driveru a protoze me driver mile prekvapil,tak jsem svuj nazor publikoval zde na foru,protoze lidi zbytecne shaneji drivery venku a tady je k dispozici kvalitni driver s dobrou podporou a navic kvalitni prace si zaslouzi verejnou pochvalu.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2008, 5:54

Ja bych nerad, aby se tohle vlakno stocilo nekam kam by nemelo...

K Pupakovi jsem driver poslal na testy (bylo to domluvene uz nejakou dobu), protoze vim, ze to neni flink a nic neodflakne coz se v tehlech pripadech moc nevyplaci. Navic KM pouziva dlouhodobe a uspesne, proto ma moznost srovnani s tim co uz mu rukama proslo. Naprosto nebylo cilem zjistit nejake objektivni vysledky. Take by to nemelo zadny smysl - naladit pohon optimalne pro konkretni masinu je vzdy individualni vec. Nijak jsem se Pupakem ani nedomlouval, ze to jak dopadl test da primo sem, udelal to sam o sve vuli - jsem samozrejme rad, ze se mu driver libi, kdo by nebyl.

Cilem testu pro mne je predevsim kontrola zda jsem se nekde nesekl uvnitr FW, coz se i pri nejlepsi snaze muze stat - clovek kouka mesic na stejnou vec a nevidi to co jineho hned napadne. Jinak ja vim co se da od tech budicu co pouzivam cekat - pouzivam je predevsim pro jejich praktickou neznicitelnost a bezproblemovost i za cenu, ze ten driver dost prodrazuji. Proto jsem ty zavery, ze Profistep je velmi podobny Bistepu, ale vylepsil se v dynamice, celkem cekal - zaklad dobre odezvy jsou budice LMD, ktere jsou stejne. To vsechno navic je jen pouziti jineho zpusobu rizeni a pouzitim rychlejsiho a vetsiho MCU.

Prestoze je novy driver obvodove slozitejsi a jsou pouzite drazsi komponenty (jen procesor stoji proti Bistepu 5x tolik), je cena drivery srovnatelna se starym driverem. Rozdily jsou radove ve stovkach Kc. Je mi jasne, ze cenou nemuzu konkurovat levnym driverum s Toshibou nebo Allegru - to nebylo, ale nikdy mym cilem.

Momentalne je prvni serie zamluvena - a bude nejaka minimalni pauza v dodavce dalsich kusu - potom uz by mela byt vyroba kontinualni.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Ales
Příspěvky: 55
Registrován: 14. 7. 2006, 3:08

27. 2. 2008, 11:12

Vypada to pekne, ale Aeroomni mi doporucoval spise Gecko drivery a kdyz jsem si to porovnaval, tak to cenove vypada podobne jako ProfiStep ale maji trochu lepsi parametry. Napr. nejlevnejsi G201:

7A, 80VDC 10-microstep drive
Opto-isolated step / direction
Mid-band resonance damping
Silent 20kHz PWM switching
No low-speed vibration

a cena je kolem 2000, kdyz se vezmou 3 najednou tak s postovnym by to mohlo vyjit podobne jako ProfiStep. Nebo je tu v necem nejaky hacek, o kterem nevim?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2008, 12:42

Kurz dolaru je vyhodny,kvalita driveru taky,takze pokud te neodradi cekani na zasilku,tak spatny nakup neudelas.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2008, 12:47

je treba pocitat take se clem a DPH
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2008, 1:01

A taky s tim,ze do Ameriky musis poslat vzorek moci,stolice,otisky prstu a vypis z trestniho restriku mladsi 10 dnu.. :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2008, 6:34

kdyz si to proclis osobne jiste najdes zpusob jak uhajit ze se na to DPH nevztahuje a paklize jsi podnikatel a platce DPH tak ani to DPH
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2008, 6:50

Musim se priznat,ze me nejvic na nakupech z USA odrazuje nulovej support v EU a pri kazdy zavade jde produkt do popelnice,protoze nekam neco posilat vyjde draz,nez novy kus.O ztrate casu ani nemluve.
Je skoda,ze Gecko produkty v EU nikdo neprodava,protoze jsou to urcite kvalitni a cenove dostupny zalezitosti.
Odpovědět

Zpět na „Driver Bistep www.cncnet.info“