6040 čína

Odpovědět
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

14. 4. 2017, 9:40

Fakt se nevyznám, proto se ptám (kdybych se vyznal, vůbec bych se neptal :-D ) - tak prosím o vysvětlení, díky :-)

Pořád sháním malou čínu (netrvám na číně, ale vzhledem k ceně, jsem zajímavější alternativu nenašel).
Zatím jsem zjistil, že 6040 už není taková hračka jak ty menší, má kuličkové šrouby a vyšší výkon (to by byl první dotaz - jak se liší práce s 800w, 1,5kw, 2,2kw - třeba ve dřevě? pojede výkonější větší záběr? nebo rychleji? nebo jí stejně limituje hliníková konstrukce tak na výkonu až tak nezáleží?).

Máte nějaký tip na 6040, nebo větší (ne o moc dražší) která by stála za to?

Dohledal jsem tyto:

http://www.ebay.com/itm/4AXIS-6040-CNC- ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;

a

http://www.ebay.com/itm/four-4-axis-604 ... SwyQtVrOHB" onclick="window.open(this.href);return false;


Očividně jsou to různí výrobci ikdyž oba číňani - dá se posoudit který je v čem lepší?


Dál by mě zajímalo, jestli má cenu brát jí se 4. osou. Má celkem malý rozsah v ose Z - jak vysoko je střed 4. osy od horní hranice osy Z? kolik tam zbývá prostoru na obrávění, třeba kulatiny?


Vlastní tu někdo (nejlépe ze severní moravy) nějakou podobnou malou obludu, a byl by ochotný mi jí ukázat na živo?
Díky :-)
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

14. 4. 2017, 9:43

Abych se neptal málo, jak je to s laserem?
Dal by se k tomu sehnat a připojit?
Jaký výkon by stačil na 3-5mm překližku?
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

15. 4. 2017, 9:43

D3AD píše:Fakt se nevyznám, proto se ptám (kdybych se vyznal, vůbec bych se neptal :-D ) - tak prosím o vysvětlení, díky :-)

Pořád sháním malou čínu (netrvám na číně, ale vzhledem k ceně, jsem zajímavější alternativu nenašel).
Zatím jsem zjistil, že 6040 už není taková hračka jak ty menší, má kuličkové šrouby a vyšší výkon (to by byl první dotaz - jak se liší práce s 800w, 1,5kw, 2,2kw - třeba ve dřevě? pojede výkonější větší záběr? nebo rychleji? nebo jí stejně limituje hliníková konstrukce tak na výkonu až tak nezáleží?).

Máte nějaký tip na 6040, nebo větší (ne o moc dražší) která by stála za to?

Dohledal jsem tyto:

http://www.ebay.com/itm/4AXIS-6040-CNC- ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;

a

http://www.ebay.com/itm/four-4-axis-604 ... SwyQtVrOHB" onclick="window.open(this.href);return false;


Očividně jsou to různí výrobci ikdyž oba číňani - dá se posoudit který je v čem lepší?


Dál by mě zajímalo, jestli má cenu brát jí se 4. osou. Má celkem malý rozsah v ose Z - jak vysoko je střed 4. osy od horní hranice osy Z? kolik tam zbývá prostoru na obrávění, třeba kulatiny?


Vlastní tu někdo (nejlépe ze severní moravy) nějakou podobnou malou obludu, a byl by ochotný mi jí ukázat na živo?
Díky :-)
Ja jsem si poridil nyní toto https://www.omiocnc.com/products/x6-2200epl.html" onclick="window.open(this.href);return false; ,ale ještě nezkousel. Mam i CNC3040, ale s trapézy. Tady co odkazujes/te jsou podeprene tyce. Zakladni problem tehle masinek, kdyz vyresis, ze se neprohyba nastroj ci jeho vedeni, tak se stul prohne. On se prohne i pod tim přípravkem tj. tou čtvrtou osou třeba o dvě desetiny uprostřed. To je dano konstrukci. Ja tu svou masinku chci ještě podepřít kolem dokola tj. prisroubuji hlinikove profily a uvidim co se stolem.
Jinak s tim do překližky zajedes v pohode, ja s tim jezdim do hliniku, ale max 3mm frézou a beru malo.
Jirka
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

16. 4. 2017, 6:24

Vypadá dost draze, není stejný jak tento http://www.ebay.com/itm/2-2KW-USB-Mach3 ... SwWxNYtSan" onclick="window.open(this.href);return false; ???
Hliník jedeš bez úprav?
Co když to přišroubuju ke stoulu? prohne se taky? Nebo nam přidělám nějakou vzpěru navíc - to už by mohlo něco snést ne?

Tu 4030 máš taky na podepřených tyčích?

Odkud jsi? Mohli bychom se domluvit na ukázce?

(Ta překližka v druhém dotazu patřila k laseru - jestli půjde přidělat/vyměnit a jaký sehnat - výkon a tak )
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 4. 2017, 10:58

Info k laseru. Pokud budeŠ chtít trochu očmoudit překližku, tak to stačí cca 3w na řezání si kup laser jako stroj. Diodový laser nezaplatíš 30w modul je okolo 40 -50 tisíc a co2 trubku tam nenamontuješ. Zkus pohledat po ostatních vláknech. Ještě k té mašině, u čínskejch výrobků platí, že je za málo peněz ale sakra málo muziky. Kupovat mašinu bez kuličkáčů a lineárů je blbost. I tak tam budeš dodělávat spoustu věcí.
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

17. 4. 2017, 4:19

Dik za reakci, ale vsechny co jsem pridaval kulicaky maji (nebo ne?)
I na rezani preklizky je potreba CO2?
U laseru nemusi byt tak bytelny stul jak u frezky ne?
Ted mi zscina vrtat hlavou zase stsvba - koupit za par (cca 5) tisic kit - motory a rj a neco mensiho udelat...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 4. 2017, 10:14

Začnu tím, aby sis pořádně pročetl celé fórum. Pak si promysli, jestli opravdu potřebuješ 600x400 mm pracovní plochy - od toho se odvíjí cena. Jde o to, že při koupi zaplatíš docela drsný prachy, po roce nastavování a vylepšování zjistíš, že mašina má vůle, pruží a prohýbá se a výsledná přesnost je někde okolo 0,3 mm. Na dřevo a plast to spolehlivě stačí, ale nic jiného na tom neuděláš. I když budeš brát "jenom" dural, třeba 2024, je to pořád řádově pevnější materiál než to, z čeho je postavený tvůj stroj. Kuličkové šrouby a lineáry ti zajistí určitou přesnost polohování, ale v žádném případě né tuhost mašiny. Takže za N desítek tisíc + clo a dph budeš mít stroj s řízením a demo MACHem. Co se týká stavby - máš na to? Myslím tím finančně, strojově (co máš k dispozici za stroje) a samozřejmě i nějaké zkušenosti by to chtělo. Víš jak obrobit díly o velikosti 200x300 mm ? Představa, že ti to někdo udělá za hubičku je zcestná a pokud si to budeš zadávat, tak to nebude levné a hlaně budeš mít obrovské časové prodlevy. Tady jsou potřeba ty zkušenosti, abys neudělal při návrhu chybu a nemusely se některé díly dělat kompletně znovu.
Teď ten laser. Viděl jsi někdy laser v chodu? Pricip je ti jasný, takže víš, že koherentní paprsek pálí materiál a při pálení vzniká kouř. Přesněji hodně kouře. Dál, polovodičový laser (LED dioda)má docela omezený výkon běžně tak do 5W, i tak to musí mít proudový zdroj a docela velký chlazení a cena je okolo 5-10 litrů, bez dopravy, cla a dph. Tohle to v překližce udělá tak 0,5 mm drážku. Dobrá, koupíš si 20W diodu, ale tam jsi na 30-40 litrech, stačí jedna chybička v zapojení, v regulaci a prachy jsou v prd.... Nejlevnější cesta je CO2 trubka. Komponenty dáš tak za 10-12 litrů a můžeš se pustit do stavby. Ale trochu problémek, vodní chlazení, kurevsky přesně nastavená optická cesta trochu vyšší napájecí napětí 20kV. Cestu paprsku samozřejmě nevidíš, ale když si tam dáš ruku, nebo nedej pámbůh tě to vezme přes oči, tak to hned poznáš. Těch 20 kilo na zdroji tě naprosto spolehlivě pošle do kytek.
A nakonec to doporučím, aby sis přečetl podrobně vlákny týkající se tvých problémů. Zjistíš, že na všechno už se ptal někdo před tebou a téměř na vše tu jsou odpovědi.
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 4. 2017, 3:48

D3AD píše:Vypadá dost draze, není stejný jak tento http://www.ebay.com/itm/2-2KW-USB-Mach3 ... SwWxNYtSan" onclick="window.open(this.href);return false; ???
Hliník jedeš bez úprav?
Co když to přišroubuju ke stoulu? prohne se taky? Nebo nam přidělám nějakou vzpěru navíc - to už by mohlo něco snést ne?

Tu 4030 máš taky na podepřených tyčích?

Odkud jsi? Mohli bychom se domluvit na ukázce?

(Ta překližka v druhém dotazu patřila k laseru - jestli půjde přidělat/vyměnit a jaký sehnat - výkon a tak )
Pokud se ptas na mou cnc3040, tak jedinou upravu co tam mam je vymena vřetena za Kress. Video, když jsem začínal 1050 https://www.youtube.com/watch?v=fzv4YxxP_RIb" onclick="window.open(this.href);return false;. Ja na cnc3040 nemam ani podeprene tyce. Tyce jsou o prumeru mozna vetsim nez ty nejlevnejsi, ale jen po pridani těžšího vretene se to prohne. Do hlinku/duralu s tim jedu jen 0.2 desetiny mm cca 150 rychlosti a 3mm frézou. Vysavam vysavacem. Tím, že to není chlazené a je to poměrně lehká konstrukce, tak z toho víc nedostanu. Oproti omniocnc to ma lineáry i když asi asijske a na všech osách. Take stul je mohutnejsi a ma to vedle ridici jednotku bez PC. Musis nejprve vedet, co chces delat, pote si vybrat masinku. Ten stul se da podepřít jen celou tabuli, to je dano konstrukci.
Jirka
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

17. 4. 2017, 5:59

...
Naposledy upravil(a) D3AD dne 19. 4. 2017, 8:07, celkem upraveno 1 x.
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

17. 4. 2017, 6:06

jirka7 píše:
D3AD píše:Vypadá dost draze, není stejný jak tento http://www.ebay.com/itm/2-2KW-USB-Mach3 ... SwWxNYtSan" onclick="window.open(this.href);return false; ???
Hliník jedeš bez úprav?
Co když to přišroubuju ke stoulu? prohne se taky? Nebo nam přidělám nějakou vzpěru navíc - to už by mohlo něco snést ne?

Tu 4030 máš taky na podepřených tyčích?

Odkud jsi? Mohli bychom se domluvit na ukázce?

(Ta překližka v druhém dotazu patřila k laseru - jestli půjde přidělat/vyměnit a jaký sehnat - výkon a tak )
Pokud se ptas na mou cnc3040, tak jedinou upravu co tam mam je vymena vřetena za Kress. Video, když jsem začínal 1050 https://www.youtube.com/watch?v=fzv4YxxP_RIb" onclick="window.open(this.href);return false;. Ja na cnc3040 nemam ani podeprene tyce. Tyce jsou o prumeru mozna vetsim nez ty nejlevnejsi, ale jen po pridani těžšího vretene se to prohne. Do hlinku/duralu s tim jedu jen 0.2 desetiny mm cca 150 rychlosti a 3mm frézou. Vysavam vysavacem. Tím, že to není chlazené a je to poměrně lehká konstrukce, tak z toho víc nedostanu. Oproti omniocnc to ma lineáry i když asi asijske a na všech osách. Take stul je mohutnejsi a ma to vedle ridici jednotku bez PC. Musis nejprve vedet, co chces delat, pote si vybrat masinku. Ten stul se da podepřít jen celou tabuli, to je dano konstrukci.
Jirka



Ten omniocnc vypadá jak ten co jsem poslal - mají stejné parametry? Odkud jsi jej bral? EU nebo čína?
6040 by měla být bytelnější než 4030.
Budu dělat asi dřevo, do kovu spíš ne - proto vybírám v "hračkářství" :-)
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 4. 2017, 7:07

D3AD píše:
jirka7 píše:
D3AD píše:Vypadá dost draze, není stejný jak tento http://www.ebay.com/itm/2-2KW-USB-Mach3 ... SwWxNYtSan" onclick="window.open(this.href);return false; ???
Hliník jedeš bez úprav?
Co když to přišroubuju ke stoulu? prohne se taky? Nebo nam přidělám nějakou vzpěru navíc - to už by mohlo něco snést ne?

Tu 4030 máš taky na podepřených tyčích?

Odkud jsi? Mohli bychom se domluvit na ukázce?

(Ta překližka v druhém dotazu patřila k laseru - jestli půjde přidělat/vyměnit a jaký sehnat - výkon a tak )
Pokud se ptas na mou cnc3040, tak jedinou upravu co tam mam je vymena vřetena za Kress. Video, když jsem začínal 1050 https://www.youtube.com/watch?v=fzv4YxxP_RIb" onclick="window.open(this.href);return false;. Ja na cnc3040 nemam ani podeprene tyce. Tyce jsou o prumeru mozna vetsim nez ty nejlevnejsi, ale jen po pridani těžšího vretene se to prohne. Do hlinku/duralu s tim jedu jen 0.2 desetiny mm cca 150 rychlosti a 3mm frézou. Vysavam vysavacem. Tím, že to není chlazené a je to poměrně lehká konstrukce, tak z toho víc nedostanu. Oproti omniocnc to ma lineáry i když asi asijske a na všech osách. Take stul je mohutnejsi a ma to vedle ridici jednotku bez PC. Musis nejprve vedet, co chces delat, pote si vybrat masinku. Ten stul se da podepřít jen celou tabuli, to je dano konstrukci.
Jirka



Ten omniocnc vypadá jak ten co jsem poslal - mají stejné parametry? Odkud jsi jej bral? EU nebo čína?
6040 by měla být bytelnější než 4030.
Budu dělat asi dřevo, do kovu spíš ne - proto vybírám v "hračkářství" :-)
Tohle ma podeprene tyce v Y http://www.ebay.com/itm/2-2KW-USB-Mach3" onclick="window.open(this.href);return false; ... SwWxNYtSan a v X,Z mozna nepodeprene ? Ja na tom CMC3040Z mam sice nepodeprene tyce, ale v X mam prumer 20 a az v Z mensi. Kazdy to vyrabi jak chce, musi se dobre divat. Omiocnc ma linearni vedeni sice nekde asie, ale je to rozdil v presnosti, tuhosti oproti podeprenym tycim. Kupoval jsem primo od nich doprava DHL, dat si jen pozor komu se plati. Jen s tim nekde DHL bouchlo, musel jsem povolit a trosku seridit.
Jirka
D3AD
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 10. 2016, 8:00

19. 4. 2017, 8:07

lubbez píše:Začnu tím, aby sis pořádně pročetl celé fórum. Pak si promysli, jestli opravdu potřebuješ 600x400 mm pracovní plochy - od toho se odvíjí cena. Jde o to, že při koupi zaplatíš docela drsný prachy, po roce nastavování a vylepšování zjistíš, že mašina má vůle, pruží a prohýbá se a výsledná přesnost je někde okolo 0,3 mm. Na dřevo a plast to spolehlivě stačí, ale nic jiného na tom neuděláš. I když budeš brát "jenom" dural, třeba 2024, je to pořád řádově pevnější materiál než to, z čeho je postavený tvůj stroj. Kuličkové šrouby a lineáry ti zajistí určitou přesnost polohování, ale v žádném případě né tuhost mašiny. Takže za N desítek tisíc + clo a dph budeš mít stroj s řízením a demo MACHem. Co se týká stavby - máš na to? Myslím tím finančně, strojově (co máš k dispozici za stroje) a samozřejmě i nějaké zkušenosti by to chtělo. Víš jak obrobit díly o velikosti 200x300 mm ? Představa, že ti to někdo udělá za hubičku je zcestná a pokud si to budeš zadávat, tak to nebude levné a hlaně budeš mít obrovské časové prodlevy. Tady jsou potřeba ty zkušenosti, abys neudělal při návrhu chybu a nemusely se některé díly dělat kompletně znovu.
Teď ten laser. Viděl jsi někdy laser v chodu? Pricip je ti jasný, takže víš, že koherentní paprsek pálí materiál a při pálení vzniká kouř. Přesněji hodně kouře. Dál, polovodičový laser (LED dioda)má docela omezený výkon běžně tak do 5W, i tak to musí mít proudový zdroj a docela velký chlazení a cena je okolo 5-10 litrů, bez dopravy, cla a dph. Tohle to v překližce udělá tak 0,5 mm drážku. Dobrá, koupíš si 20W diodu, ale tam jsi na 30-40 litrech, stačí jedna chybička v zapojení, v regulaci a prachy jsou v prd.... Nejlevnější cesta je CO2 trubka. Komponenty dáš tak za 10-12 litrů a můžeš se pustit do stavby. Ale trochu problémek, vodní chlazení, kurevsky přesně nastavená optická cesta trochu vyšší napájecí napětí 20kV. Cestu paprsku samozřejmě nevidíš, ale když si tam dáš ruku, nebo nedej pámbůh tě to vezme přes oči, tak to hned poznáš. Těch 20 kilo na zdroji tě naprosto spolehlivě pošle do kytek.
A nakonec to doporučím, aby sis přečetl podrobně vlákny týkající se tvých problémů. Zjistíš, že na všechno už se ptal někdo před tebou a téměř na vše tu jsou odpovědi.


Jasně, pročtením fora jsem začal, ale pár detailů jsem přehlédl...
Právě i o tom vylepšování jsem tu četl docela dost, proto jsem chtěl vědět co dokáže tuto bez vylepšení a co po vylepšení - jestli se dá (za rozumný peníz) vylepšit - vylepšit se dá lecos do jakéhokoliv stavu, že už to nemusí být ani zdaleka podobné původnímu stroji, ale to už pak nemá samozřejmě pro mě význam.
Ty co vybírám se snažím hledat po EU - čili bez DPH a CLA (jsou o cosi dražší než z číny, ale ne o hodnotu HPH a CLA).
To se přiznám že jsem nevěděl, že MACHa co k tomu dávají je jen v demu. Dá se sehnat plný? Jak se liší? Jen komercí nebo má omezené funkce, či čas??
U samodomo konstrukcí jsem narazil například na tuto: http://www.instructables.com/id/Homebui" onclick="window.open(this.href);return false; ... ased-GRBL/
Zkušenosti jsou samozřejmě důležité, proto tu sháním nějaké dobrovolníky na ukázku, abych si udělal představu, pročítám to tu a i jinde na netu - nevrhám se do neznáma bezhlavě po hlavě... :-)

Laser jsem v chodu viděl (CO2), odvětrávání je tam hooodně důležuté - ptám se na LED - ten jsem v chodu neviděl. Musel by se zakapotovat a větrat? Kdybych pustil 5w 2x tak by řízl hlouběji ne? Nebo pomalejším posuvem? (na hobby by mi to nevadilo že jede o chvíli déle).
Zkus mi prosím vysvětlit "kurevsky přesně nastavená optická cesta" - to jako že by byla potřeba osy Z pro hlubší řez?

Na svých frézkových úvahách docházím k myšlence stavby 2D laseru. + je levnější, zasbírám nějaké zkušenosti, nemusí být tak bytelný, méně materiálů,... Nepletu se?
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 11. 2019, 7:09

sice staré vlákno, ale pěkná ukázka CNC 6040 na podepřených/nepodepřených tyčích

https://www.youtube.com/watch?v=6a57KtmIu-4
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“