MESA otázky začiatočníka.

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2018, 3:09

grade065 píše:Podle toho co jsem vybádal na netu by se ty volný piny měly nastavit log1 a uzemnit přez 1-1.5k rezistor mělo by to tak fungovat ne?
Teda nic mi do toho není, ale nastavit tam log. 1 a pak to uzemňovat (když tam je ještě navíc pull-up) ... nejseš Ty náhodou agentem ČEZu?
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 6. 2018, 3:19

Ajta krajta jsem odhalen...
Když jsem šéfovi řekl jak teď naběhne spotřeba
Tak si tak zeslintal kravatu to bys neuvěřil.... :lol:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 6. 2018, 3:26

Ale vážně já se to snažím pochopit (není to pro mě snadný) řekl bych že když je tam pullup tak je to v poho ale robo píše že nee tak nevím proč ?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2018, 3:42

FPGA je hodně ostrý obvod, zvlášť když se tak nastaví. Tedy je ďábelsky rychlý.
Když táhneš nějaké delší nestíněné dráty, které navic jsou na druhém konci nezakončené, tak to skutečně slušně chytá veškerý elektronický smog. A když použiješ šíleně rychlý slabě terminovaný vstup, tak pak prostě dřív nebo později nějakou jehlu chytneš.

Takže na vstupy by se hodily nějaké zpomalovače, tedy v praxi většinou nějaký RC člen nebo optron. Optron je jasný, RC člen pak tvořený sériovým odporem v řádu desítek až stovek ohmů a kondenzátorem k zemi v řádu desítek až stovek pF.

Teoreticky by ty nachytané pulzy neměly funkci zařízení nijak ovlivnit, když je to na vstupech, které se aktivně nevyužívají. Ale jak říkají robokopovy zkušenosti, tak asi mají. Já tuhle zkušenost zatím nemám, ale to jen proto, že se u své elektroniky na to snažím myslet předem. A třeba tu Mesu budu rozhodně používat oddělenou, a navíc (doufám) i přeprogramovanou a zpomalenou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2018, 3:47

Jj
Ty vstupy byly 5V tolerantni a nameril jsem na nich nekolikanasobne vic
Teoreticky by to pole melo byt odpalene ale ty rusaky nemaji takovou energii ale proste to vlitlo do toho pole a nastavovalo si to nahodne nektere bity a to i na registru ktery proste modifikovat nesel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 6. 2018, 4:02

Ok ale byl to prostě nedefinovaný vstup na který byly zapojeny nezakončené vodiče taková anténka že?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2018, 4:04

No delali to i bez antenky proste pad na tistaku
Ale v daleko mensi mire
Prizemeni pomohlo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2018, 4:32

robokop píše:Ty vstupy byly 5V tolerantni a nameril jsem na nich nekolikanasobne vic
Promiň, ale nevěřím. Pokud tedy mluvíme o napětí přímo na noze FPGA a měl jsi nějakou Mesu se standardními MOS-switchi na vstupu. Tahle ochrana tam opravdu víc nepustí, a je pekelně rychlá. O několik řádů rychlejší než vstup toho FPGA.
Takže v tomto konkrétním případě bych sázel spíš na to, že to vyšší napětí jsi nachytal až na té měřicí sondě.

Nicméně tam samozřejmě mohly proniknou a asi i pronikly nějaké falešné impulzy na vstup. Ale myslím, že napěťově byly OK. Ovšem samozřejmě tam neměly co dělat. A možná skutečně dokážou Mesu zblbnout, což by ale mimochodem stálo za analýzu, protože by se to stávat nemělo.
huncut
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 6. 2018, 6:24

21. 6. 2018, 4:38

.
Naposledy upravil(a) huncut dne 30. 12. 2018, 8:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2018, 4:39

Je to 15 roku
Byl to obvod lattice a je klidne mozne ze to nebylo na noze ale na volne sonde v jeji blizkosti
Detail uz si nepamatuju
V kazdem pripade to ovlivnovalo i registry v kterych byla konstanta pro komparaci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2018, 4:43

robokop píše:Je to 15 roku
Byl to obvod lattice a je klidne mozne ze to nebylo na noze ale na volne sonde v jeji blizkosti
Detail uz si nepamatuju
V kazdem pripade to ovlivnovalo i registry v kterych byla konstanta pro komparaci
Tak to jo, to se zřejmě jednalo o jinou konstrukci, a tedy o zapojení s jinak ošetřenými (resp. neošetřenými) vstupy než mají dnešní Mesy.
Pak to musí být radost ladit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2018, 4:48

Nastesti hned vedle bylo pc s nejakou lacinou klavesnici
Ta psala nahodne znaky
Takze bylo hned jasno
Vyresil se novej tistak a vyresilo se to spinani zateze tak aby nedochazelo k ruseni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

21. 6. 2018, 8:02

Navrhuji DPS cca 15 roků. Udělat návrh tak, aby prošel přes EMC zkoušky je pěkný vopruz.
A kolikrát se stane, že přes EMC projdeme, ale v provozu to padá, protože rušení kolem je větší než úrovně u zkoušek.

Kdysi kolega navrhoval DPS, zkouškami jsme prošli, ale v provozu bylo u zařízení relé u kterého nesměla být ochranná dioda na vinutí. Při vypnutí byla na vinutí cca 3kV špička. A čas od času zařízení spadlo. Po důkladné analýze se ukázalo, že docházelo k resetům procesoru od výpadku oscilátoru. Kolega od kovového pouzdra krystalu táhl dráhu dlouhou cca 10 mm než ji prokovem hodil na podlitou zem. Stačilo posunout prokov těsně k pouzdru krystalu a bylo po problémech.

Teď je nová norma na EMC a nový požadavek zákazníka. Tak jsem nucen předělávat návrhy zařízení, protože jsem kdysi na galvanické oddělení komunikací použil ADUMy, které teď nezvládnou požadovaných 16kV statického výboje na čelní panel. Prostě si čas od času přihodí nějaký impulz, nějak se vnitřně resetují.
Potupně jsem se vrátil k optočlenům a teď mi zařízení pěkně běhá i s centimetrovými blesky mezi měřící sondou a čelním panelem zařízení.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 6. 2018, 12:48

Ahoj nemám v úmyslu 7i90 provozovat uplně neoddělenou ale chtěl jsemse vyhnout nákupu nějaký dceřiný karty....tedy:
Výstupy step dir...neoddělené (optočleny na vstupech driverů)
Výstup pwm oddělený (na vstupu měniče optočlen není)
Výstupy pro arduino neoddělené (bude běžet na stejném potenciálu)/periferie ovládané arduinem oddělené galvanicky relátkem.

Vstupy z pravítek neoddělené (vedeny diferenciálné na stejném potenciálu)
Vstupy z koncáků a referâků oddělené(snímače napájeny z jiného zdroje)
Vstupy z nástrojové a obrobkové sondy oddělené (pokud budou mít jiné napájení)
Jsou tyhle úvahy správně nebo je tam nějaká zásdní bota?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 1:46

ja osobne bych pouzil nejakou katru jako je 7i77 ktera tohle vsechno resi a rekl bych ze perfektne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“