Nastavení sondy

z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

16. 12. 2014, 11:59

Napíšem nejakú tú moju úvahu a po prípade ma opravte. Myslím si, že o téme merania nástroja sondou je pomerne málo krátkych a výstižných informácii. Väčšinou sa to rieši útržkovite, sem tam nejaké info o classicladder-u a hal-e, možno nejaké youtube video.
Na základe tohto vlákna som začal čítať 2 komplexnejšie riešenia.

1. http://forscience.nl/?p=197" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu sa rieši classicladder program Touch_OFF_Button.clp, ktorý je funkčnou časťou za tlačítkom v GUI. Potom ten program je volaný v custom_postgui.hal riadkom net remote-z-axis-touchoff classicladder.0.in-00 <= pyvcp.z-axis-touchoff
Nechápem význam ďalších riadkov:
net mode halui.mode.is-mdi => classicladder.0.in-01
net in_pos motion.in-position => classicladder.0.in-02
net z-touchoff classicladder.0.out-00 => halui.mdi-command-00
net z-zero classicladder.0.out-01 => halui.mdi-command-01
net rapid-away classicladder.0.out-02 => halui.mdi-command-02
net zero-x-y halui.mdi-command-03 <= pyvcp.x-y_zero


Odovzdávajú sa tým ďalšie príkazy naspäť programu Touch_OFF_Button.clp? Sú tie riadky potrebné? Ak sú potrebné, znamená to, že toto riešenie nebude fungovať s inými príkazmi ako tieto (teraz nemyslím na parametre Z, F):
MDI_COMMAND = G38.2 Z-2 f16
MDI_COMMAND = G92 Z0.25
MDI_COMMAND = G0 Z0.75
MDI_COMMAND = G92 x2 y-.5


Resp. ak chcem rozšíriť príkazy musím rozšíriť aj custom_postgui.hal a program Touch_OFF_Button.clp?

2. http://7xcnc.com/software/probing/z-touch-plate/" onclick="window.open(this.href);return false;

V tomto vlákne sa nerieši žiadny classicladder. Myslím, že v tomto prípade nie je potrebný ani Touch_OFF_Button.clp, atď. Zdá sa mi to čistejšie a jednoduchšie. Doporučený riadok net remote-ztouch halui.mdi-command-00 <= pyvcp.z-axis-touchoff skôr odpovedá tomuto riešeniu.

Povedal by som, že nejde mi o to, aby niekto dal na tácke hotové riešenie, ale chcel by som nakopnutie, typu prečo to musí byť tu a tamten riadok tam. Jednoducho systém fungovania. Zostrihám niečo z viacerých riešení a nebudem vedieť prečo to funguje.
Vidím riadky halui.mdi-command-00, classicladder.0.out-02, atď. ale nechápem čo robia. Viem, môžem si prečítať manuál, ale toto je myslím skôr technická dokumentácia pre programátorov alebo "superuserov" ako pre bežného užívateľa. Mýlim sa?
Viem, niekedy sa nedá rozpisovať, ale napr. „jakýkoli kde je probe ti bude fungovat“ nie je pravda. Resp. pohne sa nejaká os, ale v systéme je to posledný krok. G kód ale nič nehovorí o systéme nastavenia v aplikácii. Nechcem byť „zmätený, ale funkční“ :) , skôr vedieť logicky vysvetliť prečo mi to ide alebo nejde.
Tiež nechcem nikoho nahnevať týmto zápisom.
Vďaka.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

16. 12. 2014, 6:58

z.j píše:Viem, môžem si prečítať manuál, ale toto je myslím skôr technická dokumentácia pre programátorov alebo "superuserov" ako pre bežného užívateľa. Mýlim sa?
Pro řešení technického problému se obvykle hodí technická dokumentace - tedy manuál. Ten je především pro uživatele, kteří chtějí někde něco mněnit a vědět co vlastně dělají.

Pro programátory a "superusery" jsou k dispozici zdrojové kódy ze kterých se člověk taky dozví spoustu věcí, případně pomůžou dovysvětlit případné pochybnosti o tom co a jak funguje.

Pokud něcěmu chceš rozumět tak se bohužel bez trochy studia neobejdeš. Všude je spousta příkladů a samozřejmě tupé Ctrl+C a Ctrl+V často nefunguje protože každý má svůj stroj nastaven nějak jinak.
Je potřeba chápat základy a pak si z těch popisů co kdo jak řešil vybereš to podstatné a upravíš to tak aby to fungovalo na tvém stroji (Buďto stějně nebo nějak jinak aby to nejlépe vyhovovalo tvým potřebám).

Pro dosažení nějaké funkcionality lze v LinuxCNC použít často více řešení, podle toho co je komu bližší.
... někdo je zvyklý z dob prehystorických nastavovat PLC-čka pomocí LadderDiagramu, někdo zase radši naprogramuje kousek kódu v Pythonu a někdo si vystačí s obyčejným G-Kódem.

Tohle všechno je ale potřeba nakonec nějako slepit dohromady (napojit ten svůj přístup k věci) k čemuž se používají základní konfigurační soubory .ini a .hal

Já jsem si pro sondu napsal dva kraťoučké .ngc a ty jsem "navázal" na tlačíko v PyVCP panelu

Prvním si nastavím referenční nástroj (tedy první se kterým s brodím materiálem a je bez nástrojové korekce/offsetu) a pro ty další, které mají jinou délku a rukou je nasadím pokaždé jinak se používají korekce/offsety podle toho o kolik se liší od prvního.

První : Vyjedu si Zkem nahoru (přes G53), Pak najedu na pozici senzoru (G30), Zruším případnou korekci z minula (G49), pak si sjedu na senzor G38.2 a výsledek si uložím do nějaké proměnné (jako referenční délku)
Druhý: Začátek stejně jako u prvního, ale po dotyku si uložím do ofsetu nástroje (G43.1) rozdíl mezi referenční promněnnou a současným dotykem.

Na konci obou ještě nezapomenu vyjet Zkem nahoru abych do něčeho nenaboural

(no a když už u toho senzoru jsem tak si ho "ošahám" rovnou třikrát a použiju průměr jako změřenou hodnotu, sice je to zbytečné protože senzor od CJUZe je dostatečně přesný, ale proč si s tím nepohrát) :mrgreen:
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

1. 1. 2015, 4:11

(no a když už u toho senzoru jsem tak si ho "ošahám" rovnou třikrát a použiju průměr jako změřenou hodnotu, sice je to zbytečné protože senzor od CJUZe je dostatečně přesný, ale proč si s tím nepohrát) :mrgreen:

jak docílit toho co píšeš můžeš?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

1. 1. 2015, 4:52

Kamil píše:jak docílit toho co píšeš můžeš?
No jednoduše na ten senzor najedu třikrát. (samozřejmě poodjíždím od něj už jen tak půl milimetru a protože "nevím kde jsem", tak použiju inkrementální mód G91) Hodnotu si přičítám do promněné a na konci tu promněnou vydělím třema.

Tobě by se ale v první řadě hodilo přečíst si všechny ty manuály kterých se tak bojíš :lol:
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

1. 1. 2015, 5:01

věř mi nepomohlo :mrgreen:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 1. 2015, 7:37

Tak jsem si myslel ze to napisu u masiny a vyzkousim jestli to funguje jak ma (ne vzdy se zadari na prvni pokus), ale nejako neni cas tak jsem to naplacal bez vyzkouseni :?
Za pripadne chyby mne tedy prosim nekamenujte :oops:

Kód: Vybrat vše

o<probeworkpiece_z> sub
  o110 if [#5220 EQ 1]                (test jestli je prave pouzivany souradny system G54)
        #111 = 46.90                  (konstanta vysky pouzite sondy)
        G10 L20 P1 Z0                 (soucasnou pozici v Z si hodim jako nulu - pojedu odtud dolu na sondu)
        G38.2 Z-40 f350	            (jedu rychleji dolu a doufam ze do 40 milimetru narazim na sondu. Chybu ale prgramove kvuli jednoduchosi neresim)
        G10 L20 P0 Z[#111]            (nastavim si do souradneho systemu nove nalezenou "nulu" - zatim pouze orientacne)
	
        G0 Z[#111 + 0.5]              (poodjedu pul milimetru zpatky)
        G38.2 Z[#111 - 0.5] f20       (jedu pomalinku na sondu pro prvni mereni. Chybu neresim)
        G10 L20 P0 Z[#111]            (nastavim si do souradneho systemu nove nalezenou "nulu" - opet predpokladam ze prave stojim presne na sonde)
        #1000 = #5223                 (ulozim si promnenou pro ucel prumerovani)
	
        G0 Z[#111 + 0.5]              (poodjedu pul milimetru zpatky)
        G38.2 Z[#111 - 0.5] f20       (jedu pomalinku na sondu pro druhe mereni. Chybu neresim)
        G10 L20 P0 Z[#111]            (nastavim si do souradneho systemu nove nalezenou "nulu" - opet predpokladam ze prave stojim presne na sonde)
        #1000 = [#1000 + #5223]       (prictu druhe mereni)
	
        G0 Z[#111 + 0.5]              (poodjedu pul milimetru zpatky)
        G38.2 Z[#111 - 0.5] f20       (jedu pomalinku na sondu pro treti mereni. Chybu neresim)
        G10 L20 P0 Z[#111]            (nastavim si do souradneho systemu nove nalezenou "nulu" - opet predpokladam ze prave stojim presne na sonde)
        #1000 = [#1000 + #5223]       (prictu treti mereni)
	
        #5223 = [#1000 / 3]           (spocitam si prumernou hodnotu nalezene "nuly" a hodim spatky)

  o110 else
        (debug, funguji pouze se souradnym systemem G54)
  o110 endif 
o<probeworkpiece_z> endsub
M2
Kvuli jednoduchosti programu nejsou osetreny vubec zadne chybove stavy, a predpoklada se ze pouzivas hned prvni souradny system G54 - ten jediny tedy trochu testuju.
Dalo by se samozrejme pohrat si s tim a ulozit soucasny souradny system, omerit treba v poslednim G59.3 a pak obnovit puvodni souradny system a vysledek do nej zapsat, nebo napsat mereni pro vsech 9 souradnych systemu... moznosti je spousta :wink:

Nezapomen taky ze soubor se musi jmenovat stejne jako "podprogram" tedy probeworkpiece_z.ngc (pouze mala pismena jinak to LinuxCNC nesezere)
Zkus jestli to chodi a dej vedet a cekam ze mi sem za odmenu hodis video jak ti to funguje. :twisted:
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

14. 1. 2015, 7:49

naše dohoda platí vyzkouším a dám vědět zatím díky za snahu.
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

15. 1. 2015, 7:32

https://www.youtube.com/watch?v=KRJNpYO ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

krásně to umí ten Pascal napsat...dííky
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2015, 11:44

mal by som len malu technicku, ja som si musel dat na zaciatok kodu pre sondu aj nastavenie jednotiek systemu na "mm" G21, potom ako som robil nieco s imperialnym G-CODEom a system zostal nastaveny na palce, spustil som kod pre sondu a .... masina isla max. rychlostou dole.. (isla namiesto 100mm/min 100palcov/min), nastastie som vtedy pouzil ako sondu kus plosaku a sondoval som povrch dreva, tak sa len freza prebodla cez plosak asi centimeter do dreva... Pouzivam MACH (bola to ale jednoznacne chyba medzi klavesnicou a stolickou aj ked som hned nepravom obvinoval MACH) ale ako prevencia by to asi bolo vhodne aj na EMC.
smallgod
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 9. 2010, 12:12

7. 12. 2016, 1:06

packa píše:a konfiguraci stroje jsi dělal sám přez stepconf nebo ti to někdo nastavil ? protože stepconf nastavení sondy nabízí mrkni tady : http://forscience.nl/?p=144" onclick="window.open(this.href);return false;
Nevíte někdo jak v tomto nastavení dodělat aby nástroj odjel po dotknutí sondy zpět nahoru např o 10mm?
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

8. 12. 2016, 11:15

Zdravím
tak si to taky zkouším nastavit, zatím tedy na simulátoru, a vyskakuje mi pro změnu toto:
probe_1.JPG
poradil by mi prosím někdo v čem je zakopaný pes? Už v tom ležím půl dne a nemohu se hnout dál.
Předem díky.
Mužíček
Příspěvky: 12
Registrován: 2. 7. 2010, 8:36
Bydliště: Přestavlky LT

5. 3. 2017, 8:00

Dobrý večer kolegové prosím múže my někdo popsat jak použít a nastavit sondu jak popysoval CZ_Pascal » 14 led 2015 20:37 já to v linuxu moc neumím.
Sonda my funguje podle tohoto : http://forscience.nl/?p=144" onclick="window.open(this.href);return false; jen je tam malá chyba tu sem po dlouhém hledání našel a jde to.... Chtěl bych to jako to má Kamil , jen nevím jak zavolat a hlavmě jak nastavyt cestu ktomu podprogramu probeworkpiece_z.ngc
Prosím o radu jako pro :shock: děkuji

Ps . prosím omluvte múj pravopis sem dis..něco :)
kutil
Mužíček
Příspěvky: 12
Registrován: 2. 7. 2010, 8:36
Bydliště: Přestavlky LT

24. 5. 2017, 5:40

Vyřešeno špatná cesta k souboru ...
kutil
Chucky77
Příspěvky: 11
Registrován: 7. 9. 2015, 9:56

16. 8. 2021, 10:49

Zdravím,
prosím o radu s nastavením.
Stoj klasický portál z překližky XYZ. Z svilá osa(vřeteno).
Na domácí krouhání. Ke spokojenosti používám vč. laseru již cca rok a půl a chtěl bych to posunout dál. Přefrézovat plochu a mít přesnější nastavení Zka.
Koncáky pouze na X a Y.

Po spuštění nemám Z osu proti čemu zhoumovat (není koncák/není zapojen). Houmuje se tedy ručně. Najetí nástroje cca na plochu a "Home Axis". Rád bych použil na nastavení Probe.

Zkoušel jsem výše uvedeným kód od CZ_Pascal, ale narážím na několik problémů:

1) vyžaduje houmování všech os. Pak mám všechno nastaveno na 0. Viz. obr. pak ale nastaveno problém2
2) funkce odmítá jet do mínusu následující obrázek

Zkoušel jsem nad tím sedět a ani různé posouvání Zka nevedlo k úspěchu.

Prosím alespoň nakopnout :-)

Ondřej
CNC.jpg
CNC_0.jpg
1_not_homed.jpg
2_po_home.jpg
minus.jpg
minus_2.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2021, 1:24

Dodelat koncove spinace
Neplest home a probe
Jsou to dve ruzne veci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“