Mesa 6i24 - analogové vstupy

Odpovědět
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

5. 9. 2016, 12:22

Na své frézce používám jako vřeteno DC servo ze starého stroje. Toto servo má enkodér s rozlišením 4096 poloh na otáčku a tacho. Když jsem frézku řídil přímo přes LPT, postavil jsem z jednočipu jednoduchý rychlostní servodriver, který přijímá příkazy na otáčky a ty udržuje za pomoci tacha. Nyní jsem upgradoval na Mesa kartu 6i24 a rád bych se zbavil mé řídicí destičky - rád bych řídil servo přímo z Mesa karty - jednak mi to připadá jako systémovější řešení a také bych rád získal poziční přízení, případně i synchronizaci vřetena a posuvu.

Jak jsem našel v manuálu k HostMod, připojit enkodér není problém. Bohužel enkodér nemá dostatečné rozlišení na to, aby z něj bylo možné dostatečně přesně a rychle určovat rychlost a je tedy nutné použít tacho (a mít několik PID regulátorů). Jak ale tacho připojit k Mesa kartě? Rozhodně budu muset použít AD převodník, ale nenašel jsem, že by HostMod podporoval paralelní vstup, SPI apod.

Jaké nejelegantnější řešení existuje na tento problém? Pokud by řešení bylo smysluplné, našel bych i další využití pro analogové vstupy.

EDIT: Enkodér nemá 4096 tiků, ale jenom 600
Naposledy upravil(a) yaqwsx dne 5. 9. 2016, 3:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 2:40

Nektere mesa karty maji nektere vstupy analogove
Trochu nechapu ten enkoder to je nejaka blbost ne?
Jak muze mit horsi rozlyseni nez tacho?
Typicky se dava 1024 pulzu na otacku takze kazdou otacku dostanes 4096vinformaci o jeho rychlosti

Nepredpokladam ze tam mas nejakej bastl s 4ma clonkama to by postradalo smysl encoderu jako snimace pro zavitovani

Dodej vic informaci
Me to pouziti encoderu prijde jako idealni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

5. 9. 2016, 3:13

Mám enkodér ROD426 (http://www.auto-met.com/heidenhain/08PD ... coders.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;). Někde vyhrabu svůj papír s výpočty, ale pokud si dobře pamatuji, tak při otáčkách serva menších než 500 ot/min není informace z enkodéru dostatečně rychlá na to, aby mi hnala řídicí smyčku na 500 Hz. Proto bych chtěl použít tacho, které mi dává dostatečnou rychlostní informaci i v nízkých otáčkách (jako vstup rychlostního regulátoru, který je případně řízen polohovým regulátorem).

Proč jinak by originál servo mělo jako tacho, tak i enkodér?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 3:22

Hele a nemyslis ze je to trochu kravina
Je to delane aby to udrzelo synchroni zajizdeni zavitniku do materialu a ty to povazujes za nedostatecne na hloupe udrzovani otacek ktere ma radove nizsi naroky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 3:28

Jsem si dost jistej ze ten rod ma podstatne kvalitnejsi a podrobnejsi informaci o rychlosti nez to tacho
To ji stejne elektricky vyhlazuje ze sve podstaty a vyzaduje filtry atd... Takze ta informace bude podstatne pomalejsi

Ten rod bude mnohonasobne lepsi nez vubec potrebujes vzhledem k setrvacnym hmotam vretene a schopnostem regulace
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

5. 9. 2016, 6:23

Takže říkáš, že se můžu bez ostychu na tacho vykašlat? Proč ho ale tedy toto servo mělo? Chápu, že nová serva tacho nemají, mají také ale mnohem vyšší rozlišení enkodéru. Snažím se teď tu věc totiž pochopit, nechci nějak rýpat nebo tak něco.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 6:41

Protoze regulatory driv byvali analogove na principu operacnich zesilovacu a resila se v driveru jen rychlostni regulace nasledne polohovou smycku resil system z encoderu nebo pravitka

Kolik ze ma ten tvuj encoder pulzu?

Vem si jakej ma to tacho komutator a co to asi generuje bez vyfiltrovani jak kvalitni to asi bude informace a jak musi byt vyhlazena aby to nedelalo bordel v regulatoru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

5. 9. 2016, 10:09

Enkodér má 600 pulzů na otáčku. To znamená, že pokud chci mít řídicí smyčku na 500 Hz (což mi přijde jako reálné) a chci mít do každého průchodu novou informaci o rychlosti. To znamená, že mi musí za 1/500s projít alespoň jeden puls a tedy musím udělat alespoň 50 otáček za minutu. Což mi stále připadá jako celkem mnoho.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2016, 2:46

Mesa pocita kazdou hranu takze z tech 500 je najednou 2000 poloh na otacku

To tacho bude mi srovnatelnou informaci asi tak 8x za otacku to jen ty mas falesny pocit ze dostavas podrobnejsi informaci ale ve skutecnosti vubec ne

Myslis si ze ve smycce 500Hz dokazes s regulatorem udelat nejakou zmenu ktera se v teto dobe nejak projevi na hrideli motoru
Obavam se ze tohle neni klasicke servo a na takovou dynamiku nemas sanci

Vpodstate by jsi s tachem honil regulator naprazdno ten by dostaval porad dokola tu samou zkopirovanou informaci ale regulace by byla radove pomalejsi

v nasledujicim tvrzeni vychazim z praxe:

motor tusim siemens 5kW s original tachem
regulator siemens simoreg
tacho 0-300V
kdyz jsem po tom chtel rychlejsi akceleraci tak jsem se dostal s pidkou a akceleraci nekam 10s
jinak se regulator jancil a vypadavalo to na nadproud

s novym regulatorem mentor MP a encoderem LARM 1250 impulzu to vpohode uakceleruju se slabsim regulatorem do 1s na plne otacky

az tak nekvalitni byli ty signaly z tacha
ta zkusenost me stala par tydnu zivota a cca 20 000,- Kc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“