Huanyang HY02D223B + LinuxCNC

Odpovědět
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

16. 11. 2016, 9:32

Zdravím

Potřeboval bych poradit s připojením FM Huanyang HY02D223B který má na sobě potenciometr

Konečně jsem s pomocí rozpohyboval celou frézku, pořídil vřeteno s frekvenčním měničem. FM je nastavený a vřeteno funguje jak má.

Teď bych chtěl zprovoznit ovládání vřetene přes Linux CNC.

mam oddělovací desku http://www.cncshop.cz/cnc-io-board-odde ... lelni-port" onclick="window.open(this.href);return false;
která má na PINu 1 a 14 výstup 10A / 250VAC

pokud chci ovládat vřeteno, tak si musím pořídit převodník PWM 0 - 10V http://www.cncshop.cz/prevodnik-pwm-na-0-10v" onclick="window.open(this.href);return false;

Tato kombinace by mohla umět vřeteno ovládat.

Pochopil jsem že ovládání vřetene funguje v rozsahu 0 - 10V. . . . . . 0V znamená, že vřeteno je v klidové poloze a když je 10V tak měnič pozná, že má jet na plný výkon ( alespoň doufám, že to tak je )
když budu brát rovnici : 10V / 24000 ot = 0,1V / 240 ot.

zapojení do měniče by mělo být. Nejprve přepojit zrušit funkčnost potenciometru přepnutí pumperu VI - VR´

Ale nevím na jakou pozici připojit převodník na měnič http://lh3.googleusercontent.com/-xrfY2 ... imgmax=800" onclick="window.open(this.href);return false;

Podle všeho by to mělo být na svorkách viz obrázek VI a ACM. A hádám i změnit hodnotu na Pd001 v konfiguraci FM

Ale co netuším jak upravit INI a HAL soubor v linuxCNC.

Dokázal by mi někdo poradit ?

Předem děkuji

Honza
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

16. 11. 2016, 11:21

Tak podle mne to bude tak spínání vřetene by mělo jít přímo z oddělovací desky do měniče přes svorky ACM a AI
a regulace otáček by měla jít přes VI a ACM. Ale nejsem si tím jistý.

Zkusím pátrat dále :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 11. 2016, 11:32

Deska nemá PWM výstup a P1/P14 použít nemůžeš (relátka jsou určena pouze na zapnout/vypnout, PWM přes ně neproleze, ucvakal bys je). Buď tedy pouze zapínat/vypínat nebo použít signál z nevyužité osy. Nebo desku upravit (EDIT: kecám, ještě jsou tam vyvedeny nevyužitý výstupní piny 8, 9 a 17). Měniči by možná stačil logický PWM signál bez převodníku, to by se dalo vyzkoušet. Do manuálu jsem zatim nekoukal. Rozsah řídícího napětí (i frekvencí) se většinou u měniče dá nastavit. A nebo desku úplně přeskočit a řídit přes RS-485.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

16. 11. 2016, 12:41

No nedalo mi to a volal jsem do CNCshopu. pak mi řekli přesně to co píšeš.

P1 a P14 jsou opravdu jen relátka na spínání "vřetene".
Piny 8 a 9 se dají použít. Do nich bych tedy zapojil výstupy z převodníku ( 0 - 10V )

To zapojení RS-485 taky vypadá zajímavě.

Ale moje řešení je PC -> MESA 5i25 -> oddělovací deska ( cncshop ) -> drivery -> krokové motory.
tak bych chtěl zkusit PC -> MESA 5i25 -> oddělovací deska ( spouštění pin 1 a ovládání piny 8 a 9 EDIT : a pin 17 ) -> převodník PWM - > FM

ale otázkou zda to takhle půjde. Teoreticky by to mělo jít a bylo by to fakt supr.

Honza
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2016, 12:59

Pouzij mesa oddelovaci kartu
Usetris si hafo problemu
V konecnem dusledku budes levnejsi
Ta karta uz ma na sobe vse potrebne a je nesmirne rychla coz se o tech cinskejch oddelovackach neda rict
Vyzenis s tim jeste hafo obecnych vstupu vystupu coz vubec neni k zahozeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

16. 11. 2016, 5:31

Ještě jsem hodím manuály pro výše uvedené součásti.

EDIT: Ještě jsem dám linky

http://cncshop.cz/PDF/CNC_IO_Board.pdf

a

http://www.jinlantrade.com/ebay/invertermanual.pdf
Přílohy
invertermanual.pdf
(15.66 MiB) Staženo 248 x
CNC_IO_Board.pdf
(102.51 KiB) Staženo 234 x
Naposledy upravil(a) Pidrman dne 17. 11. 2016, 6:02, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 11. 2016, 5:54

Pidrman píše: tak bych chtěl zkusit PC -> MESA 5i25 -> oddělovací deska ( spouštění pin 1 a ovládání piny 8 a 9 EDIT : a pin 17 ) -> převodník PWM - > FM
ale otázkou zda to takhle půjde. Teoreticky by to mělo jít a bylo by to fakt supr.
Není důvod, aby to nešlo.
Jen to se to chtělo nad tím ještě trochu zamyslet.

Ovládáním vřetene máš na mysli předpokládám spínání směru dopředu a dozadu. Tyhle vstupní linky ale asi nemůžeš budit přímo z oddělovací desky, protože deska poskytuje TTL výstupy (tedy 0-5V), ale měnič bude chtít 0-12V (nebo možná dokonce 0-24V).
Takže řešením je buď doplnit za oddělovací desku tranzistory (třeba BC337 za 1 Kč) nebo optrony (třeba PC817 za 4 Kč).
Nebo ještě jednodušší bude využít obě relátka, která na desce máš, a použít je pro spínání Forward a Reverz.

Pro ovládání rychlosti pak to PWM. Ale cena toho modulu je strašná, na té desce jsou součástky tak do 10 Kč. Takže tohle bych si třeba já určitě postavil sám. Pokud bys dělal to oddělení signálů pomocí tranzistorů nebo optronů, tak bys to mohl hodit na jednu malou desku.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“