Jak na nástroj kotoučová pila?

Odpovědět
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

24. 11. 2016, 9:46

Dělám na kamenickém čtyř osém CNC (pátá není interpolovaná) a napadlo mě, jestli by Linuxcnc uměl interpolovat alespoň tyhle čtyři osi (radši pět - XYZCB) stejně/podobně jako to dělá MEFI. Vím, že linuxcnc umí korekce nástroje, ale jde o nástroj typu stopková fréza, mě jde o kotoučovou pilu, otočenou "na hranu", tedy osa rotace je vodorovná. Přemýšlel jsem, že jde vlastne o hrozně krátkou frézu o velikém průměru a otočenou o 90 stupňů, ale nějak mi není jasné jak by fungovala korekce nástroje jednak kolem osi otáčení kotouče a taky při otáčení osi C, nebo "klopení" osi B. Může mě někdo zkušený nakopnout? Rád bych si udělal podobnou, ale malinkou pilu (kotouč tak do 230mm na flexe) , jako je ta s tím MEFI systémem. Uměl by tohle vůbec linuxcnc? Nebo by muselo být nějaké složité programování. Všelijakých přednastavených strojů je v něm přehršel, ale z těch popisů mi to není jasné jestli i tohle tam už náhodou není.
Děkuji za jakoukoli poznámku.
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2016, 10:03

z tveho popisu mi neni jasne jak presne to chces ale plne plynule petiose obrabeni
linuxcnc umi

http://linuxcnc.org/docs/ja/html/motion ... atics.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 11. 2016, 6:32

to přece bude stejné jak horizontka.. vřeteno bude jen v jiné ose..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

25. 11. 2016, 1:40

FIAM píše: Děkuji za jakoukoli poznámku.
https://www.youtube.com/watch?v=9W9IWZyi14Q" onclick="window.open(this.href);return false; takto si to myslel? :D
Matúš
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

25. 11. 2016, 8:21

trxtechnologies - ano, je to velice podobné.
RaS - tomu moc nechápu, asi proto, že nevím CO přesně se myslí pod pojmem "horizontka".
robokop - To vím, ale všude se vysvětluje interpolace stopkové frézy a to tak, že její osa otáčení je rovnoběžná s osou Z. Tahle pila by se otáčela osou rovnoběžně s plochou XY, jako když postavíš minci na hranu. Osa C otáčí touto pilou kolem osi Z, a osa B s ní ještě otáčí kolem její vodorovné tečnice. Nemám představu jak tohle nastavit u linuxcnc, to je to co mě trápí..
Pro vyjasnění mám taky videjko dva roky staré, ale snad po kouknutí bude jasné jak to myslím. Tato pila má sice i pátou osu (B), ale není interpolovaná.
https://www.youtube.com/watch?v=LAM72Ig6Pmg&t=12s - výrobky co to tady obrábí jsou ke shlédnutí na zelňáku v Brně (kruhové lavičky).
Všem zatím dík, jdu hledat tu horizontku a studovat kinematiku, snad se něčeho dopídím.
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2016, 8:53

kdyz si to predstavim obracene jako triosku s kolebkou tak bych mel ve vreteni pilku
kolebku s tocnou vyklonil na 90 stupnu takze by osa tocny byla shodna s osou y a otacenim tocny bych delal zminene nataceni

to je priklad ktery najdes v tom manualu co jsem ti poslal odkaz
tj urcite to lze jen ten muj priklad je z pohledu pohybujiciho se materialu ty potrebujes stojici material
jen je tedy treba zadefinovat spravne tu kinematiku

ale to jsem nikdy neresil vic neporadim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

25. 11. 2016, 9:15

robokop píše:kdyz si to predstavim obracene jako triosku s kolebkou tak bych mel ve vreteni pilku
kolebku s tocnou vyklonil na 90 stupnu takze by osa tocny byla shodna s osou y a otacenim tocny bych delal zminene nataceni

to je priklad ktery najdes v tom manualu co jsem ti poslal odkaz
tj urcite to lze jen ten muj priklad je z pohledu pohybujiciho se materialu ty potrebujes stojici material
jen je tedy treba zadefinovat spravne tu kinematiku

ale to jsem nikdy neresil vic neporadim
Perfektně jsi to pochopil, ale s tímto problém nemám - matroš nebo nástroj - co se pohybuje je jedno, mě jde o to, že nástroj stopkový. . .. ...
Ahá!! Tohle jsem potřeboval. Dík za nakopnutí, půjde asi o záměnu os vzájemně tak, abych obráběl materiál jakože otočený v osi B o 90 st. a frézu si nakonfiguruji jako placatou stopku (vše zatím virtuálně) no a do reálu frézu i stůl otočil o -90st. záměnou os. Tím budu rajtovat její hranou po ploše XY. Jo, to vypadá reálně, děkuji robocope i ostatním (poradili jste už jen svým zájmem). Často stačí, když je s kým podebatovat a být donucen formulovat problém...
Takže budu kreslit a uvidím jak se mi budou ty osy zaměňovat vzájemně - mám o zábavu na dlouhé zimní večery postaráno :D
Naposledy upravil(a) FIAM dne 25. 11. 2016, 9:22, celkem upraveno 1 x.
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2016, 9:22

jj to jestli je nastroj stopkovy nebo kotoucovy je jedno
zamer se na jeho hranu mezi celem a prumerem
predstav si tu pilku jako stopkovy nastroj o prumeru 300mm
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

25. 11. 2016, 9:48

Podívej se, jak se s tím vyblbnou italové. Řezání oblouku s náklonem pily je z důvodu kolmé vnitřní hrany oblouku - hyperoskulační kružnice. Celkem frajeřinka.
https://www.youtube.com/watch?v=O3Beoz1MIAE
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“